Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 17. august 2017 kl. 09:40

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
SENESTE OPDATERINGER
16. AUGUST 2017
  EUROPACUP 2017/2018
  CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 1. KAMP
● Celtic (Sko) - FC Astana (Kas)  5-0● Olympiakos Piræus (Græ) - Rijeka (Kro)  2-1
● Hapoel Be'er Sheva (Isr) - NK Maribor (Slo)  2-1
  CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 1. KAMP
● Istanbul Basaksehir (Tyr) - Sevilla (Spa)  1-2● Napoli (Ita) - Nice (Fra)  2-0
  EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP
● FC Utrecht (Hol) - Zenit (Rus)  1-0
15. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  2. DIVISION, PULJE 3
● VSK Aarhus - Lyseng  1-2
  DBU POKALEN 2017/2018
  DBU POKALEN, 1. RUNDE
● Ballerup-Skovlunde - B1973  3-1● Birkelse - Vejgaard  1-3
  EUROPACUP 2017/2018
  CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 1. KAMP 
● Qarabag (Ase) - FC København (Dan)  1-0● APOEL Nicosia (Cyp) - Slavia Prag (Tje)  2-0
  CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 1. KAMP
● Hoffenheim (Tys) - Liverpool (Eng)  1-2● Young Boys (Sch) - CSKA Moskva  0-1
● Sporting Lissabon (Por) - Steaua Bukarest (Rum)  0-0
14. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● AaB - Hobro  1-1
  DBU POKALEN 2017/2018
  DBU POKALEN, 1. RUNDE
● Ølstykke - Næstved  1-3
13. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● AGF - OB  0-0● FC Midtjylland - FC Nordsjælland  4-3
● Randers FC - Brøndby  0-0
  NORDICBET LIGAEN
● Esbjerg - Vejle  1-2● FC Roskilde - Skive  3-1
● Brabrand - Fremad Amager  1-0● Nykøbing FC - Viborg  4-2
● HB Køge - Vendsyssel FF  0-0● Thisted - FC Fredericia  1-3
  2. DIVISION, PULJE 2
● Avarta - Dalum  2-1
12. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● Lyngby - SønderjyskE  1-1● FC København - AC Horsens  1-1
  2. DIVISION, PULJE 1
● B93 - AB  2-1● Skovshoved - Frem  1-1
● Hillerød - Brønshøj  0-2
  2. DIVISION, PULJE 2
● Næsby - Marienlyst  1-3● Middelfart - HIK  3-0
● Kolding IF - Greve   2-1
  2. DIVISION, PULJE 3
● Aarhus Fremad - Kjellerup  0-0● Jammerbugt FC - FC Sydvest  1-1
11. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● Silkeborg - FC Helsingør  4-1
  2. DIVISION, PULJE 1
● Hvidovre - Næstved  3-0
  2. DIVISION, PULJE 3
● Odder - Ringkøbing  1-2
  DBU POKALEN 2017/2018
  DBU POKALEN, 2. RUNDE LODTRÆKNING
●  Agerbæk/Starup - Randers FC  ●  Kolding IF - Hobro 
●  B1913 - Hvidovre  ●  Ledøje-Smørum - B93 
●  Ballerup-Skovlunde el. B1973 - Holbæk  ●  Nørresundby - Skive 
●  Birkelse el. Vejgaard - FC Sydvest  ●  RKG - FC Fredericia 
●  Brønshøj - Ølstykke el. Næstved  ●  Slagelse - AB 
●  Dalum - OB  ●  Sunred Beach - Otterup 
●  Fredensborg - HIK  ●  Vanløse - Fremad Amager 
●  Frem Sakskøbing - Greve  ●  Varde - AC Horsens 
●  HB Køge - Nykøbing FC  ●  VB 1968 - Næsby 
●  Hedensted - Aarhus Fremad  ●  Vendsyssel FF - Brabrand 
●  Husum - FC Helsingør  ●  Viborg - AaB 
●  Jammerbugt FC - Vejle  ●  VSK Aarhus - AGF 
●  Kjellerup - Silkeborg  ●  Aabyhøj - Middelfart 
9. AUGUST 2017
  DBU POKALEN 2017/2018
  DBU POKALEN, 1. RUNDE
●  Allesø - Vejle  0-3●  Holstebro - Aarhus Fremad  0-3
●  Avarta - Fremad Amager  0-5●  Linde - VSK Aarhus  0-12
●  DGL 2000 - Brabrand  0-3●  Lystrup - Vendsyssel FF  0-3
●  FC Fredericia - Esbjerg  4-0●  Rishøj - Greve  0-6
●  FC Roskilde - Nykøbing FC  0-1●  Silkeborg KFUM - Viborg  1-3
●  Hedensted - Thisted  3-2●  Sunred Beach - CSC  2-2
●  Helsinge - HIK  0-2●  Tarup-Paarup - Dalum  1-2
●  Herlufsholm - HB Køge  0-5●  Vejlby-Risskov - Skive  0-4
8. AUGUST 2017
  DBU POKALEN 2017/2018
  DBU POKALEN, 1. RUNDE
●  B1913 - FC Sønderborg  4-1●  KRFK - Næsby  0-3
●  Bramming - Agerbæk/Starup  0-5●  Ledøje-Smørum - GVI  3-3
●  Christiansbjerg - Aabyhøj  2-3●  Listrup - Holbæk  0-5
●  Egen - Middelfart  2-4●  Marstal/Rise - FC Sydvest  0-1
●  FC Græsrødderne - Vanløse  2-3●  Otterup - Marienlyst  3-2
●  Herstedøster - Frem Sakskøbing  0-1●  Ringsted - Fredensborg  0-1
●  Hirsthals - Kjellerup  2-3●  RKG - Hatting/Torsted  2-0
●  Husum - NB Bornholm  1-0●  Slagelse - KFUM Roskilde  3-0
●  Hvidovre - Frem  1-0●  Tårnby FF - Brønshøj  1-2
●  Jammerbugt FC - Odder  3-0●  Tåsinge - Kolding IF  0-5
●  Kastrup - AB  1-4●  VB 1968 - Døllefjelde Musse  4-1
●  Krarup/Espe - Varde  2-4●  Virum-Sorgenfri - B93  3-6
7. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● SønderjyskE - AGF  3-0
6. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● Brøndby - FC København  1-0● FC Helsingør - FC Midtjylland  2-1
● Lyngby - FC Nordsjælland  1-4● OB - AaB  0-0
  NORDICBET LIGAEN
● Vejle - Nykøbing FC  4-1● FC Roskilde - Thisted  2-3
● Skive - Brabrand  3-4● Viborg - Esbjerg  0-2
● FC Fredericia - Vendsyssel FF  3-3● Fremad Amager - HB Køge  1-2
  2. DIVISION, PULJE 1
● Næstved - Skovshoved  1-3
  2. DIVISION, PULJE 3
● Ringkøbing - Aarhus Fremad  0-1● Lyseng - Jammerbugt FC  1-2
5. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● Hobro - Randers FC  2-0
  2. DIVISION, PULJE 1
● Frem - Hillerød  2-2● Brønshøj - B93  3-1
● AB - Hvidovre  2-2
  2. DIVISION, PULJE 2
● Marienlyst - Middelfart  3-1● Greve - Næsby  2-1
● HIK - Avarta  1-1
  2. DIVISION, PULJE 3
● FC Sydvest - VSK Aarhus  1-1
4. AUGUST 2017
  DANMARKSTURNERINGEN 2017/2018
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● AC Horsens - Silkeborg  1-0
  2. DIVISION, PULJE 2
● Dalum - Kolding IF  1-4
  2. DIVISION, PULJE 3
● Kjellerup - Odder  2-1
  EUROPACUP 2017/2018
  CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) LODTRÆKNING 
● Qarabag (Ase) - FC København (Dan)  ● Hapoel Be'er Sheva (Isr) - NK Maribor (Slo) 
● APOEL Nicosia (Cyp) - Slavia Prag (Tje)  ● Olympiakos Piræus (Græ) - Rijeka (Kro) 
● Celtic (Sko) - FC Astana (Kas) 
  CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) LODTRÆKNING
● Hoffenheim (Tys) - Liverpool (Eng)  ● Sporting Lissabon (Por) - Steaua Bukarest (Rum) 
● Istanbul Basaksehir (Tyr) - Sevilla (Spa)  ● Young Boys (Sch) - CSKA Moskva (Rus) 
● Napoli (Ita) - Nice (Fra) 
  EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING 
● Apollon Limassol (Cyp) - FC Midtjylland (Dan)  ● NK Domzale (Slo) - Marseille (Fra) 
● Ajax (Hol) - Rosenborg (Nor)  ● Osijek (Kro) - Austria Wien (Øst) 
● BATE Borisov (Hvi) - FC Oleksandriya (Ukr)  ● Panathinaikos (Græ) - Athletic Bilbao (Spa) 
● Club Brugge (Bel) - AEK Athen (Græ)  ● PAOK Saloniki (Græ) - Östersunds FK (Sve) 
● Dinamo Zagreb (Kro) - Skënderbeu Korcë (Alb)  ● Partizan Beograd (Ser) - Videoton (Ung) 
● Everton (Eng) - Hajduk Split (Kro)  ● Rheindorf Altach (Øst) - Maccabi Tel-Aviv (Isr) 
● FC Utrecht (Hol) - Zenit (Rus)  ● Røde Stjerne Beograd (Ser) - Krasnodar (Rus) 
● Hafnarfjordur (Isl) - Sporting Braga (Por)  ● Shkëndija Tetovo (Mak) - Milan (Ita) 
● Legia Warszawa (Pol) - Sheriff Tiraspol (Mol)  ● Vardar (Mak) - Fenerbahce (Tyr) 
● Ludogorets (Bul) - Suduva (Lit)  ● Viitorul Constanta (Rum) - FC Salzburg (Øst) 
● Maritimo (Por) - Dynamo Kiev (Ukr)  ● Viktoria Plzen (Tje) - AEK Larnaca (Cyp) 
3. AUGUST 2017
  EUROPACUP 2017/2018
  EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP 
●  FC Midtjylland (Dan) - Arka Gdynia (Pol)  2-1●  Odd Grenland (Nor) - Dinamo Zagreb (Kro)  0-0
●  Hajduk Split (Kro) - Brøndby (Dan)  2-0●  Oostende (Bel) - Marseille (Fra)  0-0
●  Lyngby (Dan) - Krasnodar (Rus)  1-3●  Osijek (Kro) - PSV Eindhoven (Hol)  1-0
●  Apollon Limassol (Cyp) - Aberdeen  2-0●  Panionios (Græ) - Maccabi Tel-Aviv (Isr)  0-1
●  Athletic Bilbao (Spa) - Dinamo Bukarest (Rum)  3-0●  PAOK Saloniki (Græ) - Olimpik Donetsk (Ukr)  2-0
●  Dinamo Minsk (Hvi) - AEK Larnaca (Cyp)  1-1●  Rheindorf Altach (Øst) - Gent (Bel)  3-1
●  FC Oleksandriya (Ukr) - Astra Giurgiu (Rum)  1-0●  Ruzomberok (Svk) - Everton (Eng)  0-1
●  Fenerbahce (Tyr) - Sturm Graz (Øst)  1-1●  Shkëndija Tetovo (Mak) - FK Trakai (Lit)  3-0
●  Fola Esch (Lux) - Östersunds FK (Sve)  1-2●  Skënderbeu Korcë (Alb) - Mlada Boleslav (Tje)  2-1
●  Gabala (Ase) - Panathinaikos (Græ)  1-2●  Sparta Prag (Tje) - Røde Stjerne Beograd (Ser)  0-1
●  Lech Poznan (Pol) - FC Utrecht (Hol)  2-2●  Sporting Braga (Por) - AIK Stockholm (Sve)  2-1
●  Maritimo (Por) - Botev Plovdiv (Bul)  2-0●  Videoton (Ung) - Bordeaux (Fra)  1-0
●  Milan (Ita) - Universitatea Craiova (Rum)  2-0●  Zenit (Rus) - Bnei Yehuda (Isr)  0-1
●  NK Domzale (Slo) - Freiburg (Tys)  2-0
UEFA KOEFFICIENTER
 Lande-koefficienter 2013/2014 - 2017/2018 (deltagere og indtræden 2019/2020)
SEEDNING
  Champions League 2017/2018
  Europa League 2017/2018
2. AUGUST 2017
  EUROPACUP 2017/2018
  CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 2. KAMP 
● FC København (Dan) - Vardar (Mak)  4-1● Ludogorets (Bul) - Hapoel Be'er Sheva (Isr)  3-1
● APOEL Nicosia (Cyp) - Viitorul Constanta (Rum)  4-0● Olympiakos Piræus (Græ) - Partizan Beograd (Ser)  2-2
● BATE Borisov (Hvi) - Slavia Prag (Tje)  2-1● Rijeka (Kro) - FC Salzburg (Øst)  0-0
● Hafnarfjordur (Isl) - NK Maribor (Slo)  0-1● Rosenborg (Nor) - Celtic (Sko)  0-1
● Legia Warszawa (Pol) - FC Astana (Kas)  1-0
  CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 2. KAMP
● Ajax (Hol) - Nice (Fra)  2-2● Viktoria Plzen (Tje) - Steaua Bukarest (Rum)  1-4
● CSKA Moskva (Rus) - AEK Athen (Græ)  1-0● Young Boys (Sch) - Dynamo Kiev (Ukr)  2-0
● Istanbul Basaksehir (Tyr) - Club Brugge (Bel)  2-0
  EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP
●  AEL Limassol (Cyp) - Austria Wien (Øst)  1-2●  FC Sion (Sch) - Suduva (Lit)  1-1
1. AUGUST 2017
  NORDICBET LIGAEN
● Brabrand - FC Roskilde  1-1
  EUROPACUP 2017/2018
  CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 2. KAMP
● Sheriff Tiraspol (Mol) - Qarabag (Ase)  1-2
 
 
 
Du finder os også på Facebook
 

 
 

 
Avisen for alle med interesse for Brønshøj-Husum
 

 
Er du til gamle
landskamp-magasiner?
www.kampprogrammer.dk
 

 
Dansk fodbold Livescore
www.flashScore.dk
 

RUNDE FØDSELSDAGE 2017
02.09Flemming Pedersen70 år
11.09Preben Elkjær60 år
14.09Carl Holm90 år
15.09Viggo Jensen70 år
24.09Heino Hansen70 år
27.09Jacob Svinggaard50 år
28.09Kaj Wagener70 år
02.10Jack Hansen70 år
10.10Karl Hansen75 år
10.10Nicklas Pedersen30 år
15.10Kevin Conboy30 år
17.10Poul Mathiasen70 år
17.10Keld Pedersen75 år
18.10Helge Vonsyld70 år
19.10Claus Christiansen50 år
21.10Ejner Rahbek60 år
27.10Gert Hansen80 år
01.11Preben Arentoft75 år
09.11Leif Hartwig75 år
13.11Egon Jensen80 år
15.11Carl Bertelsen80 år
19.11Jørgen Markussen70 år
25.11Leif Sørensen75 år
27.11Johnny Petersen70 år
12.12Erik Nielsen80 år
31.12Carl Emil Christiansen80 år
31.12Kaj Poulsen75 år

HAR RUNDET I ÅR
04.01Heini Hald75 år
04.01Bent Christensen50 år
05.01Brian Rasmussen50 år
12.01Henning Munk Jensen70 år
19.01Michael Schjønberg50 år
16.02Gert Jørgensen60 år
19.02Egon Hansen80 år
19.02Jørgen Rasmussen80 år
22.02Lasse Vibe30 år
23.02Niels-Christian Holmstrøm70 år
06.03Jakob Friis-Hansen50 år
12.03Thomas Røll Larsen40 år
18.03Knud Engedal75 år
27.03Birger Larsen75 år
01.04Leif Petersen85 år
07.04Søren Rieks30 år
09.04Henrik Bernburg70 år
09.04Karl Aage Skouborg70 år
16.04Thomas Rasmussen40 år
29.04Claus Jensen40 år
14.05Brian Priske40 år
14.05John Madsen80 år
16.05Peter Rasmussen50 år
28.05Leif Nielsen75 år
06.06Bent Jensen70 år
14.06Lars Lundkvist60 år
30.06Ove Andersen80 år
04.07Allan K. Jepsen40 år
05.07Brian Kaus50 år
16.07Jørgen Henriksen75 år
23.07Ole Forsing75 år
26.07Martin Laursen40 år
26.07Anders Møller Christensen40 år
27.07Chris Sørensen40 år
27.07Thomas Enevoldsen30 år
08.08Bent Wolmar80 år
12.08Jesper Grønkjær40 år