Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 27. juni 2019 kl. 10:13
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
SENESTE OPDATERINGER
25. JUNI 2019
  EUROPACUP 2019/2020
  CHAMPIONS LEAGUE, INDLEDENDE KVALRUNDER, SEMIFINALER
● KF Feronikeli (Kosovo) - Lincoln Red Imps (Gibraltar)  1-0● Tre Penne (San Marino) - FC Santa Coloma (Andorra)  0-1
22. JUNI 2019
  DANMARKSTURNERINGEN 2018/2019
  2. DIVISION, KVALIFIKATIONSSPIL
● Marienlyst - Dalum  1-2● Hillerød - Skovshoved  1-1
● Avarta - Kjellerup  6-0● Frem - Tarup-Paarup  3-1
● Slagelse - FC Sydvest  1-2● Vejgaard - Odder  2-2
19. JUNI 2019
  EUROPACUP 2019/2020
  CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) LODTRÆKNING 
● The New Saints (Wales) / Vinder af forrunde - FC København 
● FC Astana (Kazakhstan) / CFR Cluj (Rumænien) - Maccabi Tel-Aviv 
● BATE Borisov (Hviderusland) / Piast Gliwice (Polen) - Linfield (Nordirland) / Rosenborg (Norge) 
● Ludogorets (Bulgarien) / Ferencvaros (Ungarn) - F91 Dudelange (Luxembourg) / Valletta (Malta) 
● Dundalk (Irland) / Riga FC (Letland) - FK Partizani (Albanien) / Qarabag (Aserbajdsjan) 
● Sheriff Tiraspol (Moldova) / FC Saburtalo (Georgien) - Dinamo Zagreb (Kroatien) 
● Celtic (Skotland) / FK Sarajevo (Bosnien) - Nomme Kalju (Estland) / KF Shkëndija (Nordmakedonien) 
● Suduva (Litauen) / Røde Stjerne Beograd (Serbien) - HJK Helsinki (Finland) / HB (Færøerne) 
● Slovan Bratislava (Slovakiet) / FK Sutjeska (Montenegro) - APOEL Nicosia 
● Valur (Island) / NK Maribor (Slovenien) - Ararat Armenia (Armenien) / AIK Stockholm (Sverige) 
  CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) LODTRÆKNING
● Viktoria Plzen (Tjekkiet) - Olympiakos Piræus (Grækenland) 
● PSV Eindhoven (Holland) - FC Basel (Schweiz) 
  EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) LODTRÆKNING 
● Lechia Gdansk (Polen) - Inter Turku (Finland) / Brøndby (Danmark) 
● Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland) / Hibernians (Malta) - Esbjerg (Danmark) 
● IFK Norrköping (Sverige) / St. Patrick's (Irland) - Dinamo Minsk (Hviderusland) / FK Liepaja (Letland) 
● Barry Town (Wales) / Cliftonville (Nordirland) / Haugesund (Norge) - Sturm Graz (Østrig) 
● NK Domzale (Slovenien) / Balzan FC (Malta) - Malmö FF (Sverige) / Ballymena (Nordirland) / Runavik (Færøerne) 
● CSKA Sofia (Bulgarien) / OFK Titograd (Montenegro) - NK Osijek (Kroatien) 
● Laci (Albanien) / Hapoel Be'er Sheva (Israel) - Siroki Brijeg (Bosnien) / FC Kairat (Kasakhstan) 
● AEK Larnaca (Cypern) / Petrocub Hincesti (Moldova) - Levski Sofia (Bulgarien) / Ruzomberok (Slovakiet) 
● FK Zeta (Montenegro) / Vidi FC (Ungarn) - Breidablik (Island) / FC Vaduz (Liechtenstein) 
● Molde (Norge) / KR Reykjavik (Island) - Cukaricki (Serbien) / FC Banants (Armenien) 
● Roma - Debrecen (Ungarn) / FK Kukësi (Albanien) 
● Arsenal Tula (Rusland) - Neftchi Baku (Aserbajdsjan) / Speranta Nisporeni (Moldova) 
● Sant Julia (Andorra) / Europa FC (Gibraltar) / Legia Warszawa (Polen) - FC Vitebsk (Hviderusland) / Kuopio PS (Finland) 
● Gabala - Dinamo Tbilisi (Georgien) / La Fiorita (San Marino) / Engordany (Andorra) 
● Aberdeen (Skotland) / Rovaniemi PS (Finland) - Fola Esch (Luxembourg) / Chikhura (Georgien) 
● FC Luzern - FK Riteriai (Litauen) / Klaksvik (Færøerne) / Tre Fiori (San Marino) 
● Espanyol (Spanien) - Stjarnan (Island) / FCI Levadia (Estland) 
● FC Utrecht (Holland) - Akademija Pandev (Nordmakedonien) / Zrinjski Mostar (Bosnien) 
● Malatyaspor (Tyrkiet) - Olimpija Ljubljana (Slovenien) / Riga FS (Letland) 
● Royal Antwerpen (Belgien) - FC Viitoril Constanta (Rumænien) 
● FC Prishtina (Kosovo) / St. Joseph's FC (Gibraltar) / Glasgow Rangers (Skotland) - Cork City (Irland) / Progres Niederkorn (Luxembourg) / Cardiff Metropolitan University (Wales) 
● KS Cracovia (Polen) / Dunajska Streda (Slovakiet) - Atromitos (Grækenland) 
● FC Pyunik (Armenien) / Shkupi (Nordmakedonien) - FK Jablonec (Tjekkiet) 
● Radnicki Nis (Serbien) / FC Flora (Estland) - Frankfurt (Tyskland) 
● Buducnost (Montenegro) / Narva Trans (Estland) - Zorya Luhansk (Ukraine) 
● Ventspils (Letland) / Teuta Durrës (Albanien) - Gzira United (Malta) / Hajduk Split (Kroatien) 
● RC Strasbourg (Frankrig) - Maccabi Haifa (Israel) / NK Mura (Slovenien) 
● Wolverhampton (England) - Crusaders (Nordirland) / B36 (Færøerne) 
● Mlada Boleslva (Tjekkiet) - FC Ordabasy (Kasakhstan) / Torpedo Kutaisi (Georgien) 
● Aris Saloniki (Grækenland) - AEL Limassol (Cypern) 
● Brann (Norge) / Shamrock Rovers (Irland) - Kauno Zalgiris (Litauen) / Apollon Limassol (Cypern) 
● Jeunesse d'Esch (Luxembourg) / FC Tobol (Kasakhstan) - Guimaraes (Portugal) 
● AZ Alkmaar (Holland) - Häcken (Sverige) 
● Honved Budapest (Ungarn) / Zalgiris (Litauen) - Sabail FK (Aserbajdsjan) - Universitatea Craiova (Rumænien) 
● Alashkert FC (Armenien) / Makedonija Gjorce Petrov (Nordmakedonien) - Steaua Bukarest (Rumænien) / Milsami (Moldova) 
● Lokomotiv Plovdiv (Bulgarien) - Radnik Bijeljina (Bosnien) / Spartak Trnava (Slovakiet) 
● Connah's Quay Nomads (Wales) / Kilmarnock (Skotland) - Partisan Beograd 
  EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) LODTRÆKNING
● Tre Penne (San Marino) / FC Santa Coloma (Andorra) - Suduva (Litauen) / Røde Stjerne Beograd (Serbien) 
● Ararat-Armenia (Armenien) / AIK Stockholm (Sverige) - KF Feronikeli (Kosovo) / Lincoln Red Imps (Gibraltar) 
● BATE Borisov (Hviderusland) / Piast Gliwice (Polen) - Dundalk (Irland) / Riga FC (Letland) 
● FK Partizani (Albanien) / Qarabag (Aserbajdsjan) - Sheriff Tiraspol (Moldova) / FC Saburtalo (Georgien) 
● Valur (Island) / NK Maribor (Slovenien) - Ludogorets (Bulgarien) / Ferencvaros (Ungarn) 
● Slovan Bratislava (Slovakiet) / FK Sutjeska (Montenegro) - The New Saints (Wales) / Vinder af forrunde 
● Tabende finalist i forrunde (CL) - FC Astana (Kasakhstan) / CFR Cluj (Rumænien) 
● HJK Helsinki (Finland) / HB (Færøerne) - Linfield (Nordirland) / Rosenborg (Norge) 
● Nomme Kalju (Estland) / KF Shkëndija (Nordmakedonien) - F91 Dudelange (Luxembourg) / Valletta (Malta) 
18. JUNI 2019
  EUROPACUP 2019/2020
  CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING
● Nomme Kalju (Estland) - KF Shkëndija (Nordmakedonien)  ● Suduva (Litauen) - Røde Stjerne Beograd (Serbien) 
● FC Astana (Kasakhstan) - CFR Cluj (Rumænien)  ● Ludogorets (Bulgarien) - Ferencvaros (Ungarn) 
● Ararat-Armenia (Armenien) - AIK Stockholm (Sverige)  ● Celtic (Skotland) - FK Sarajevo (Bosnien) 
● Sheriff Tiraspol (Moldova) - FC Saburtalo (Georgien)  ● F91 Dudelange (Luxembourg) - Valletta (Malta) 
● FK Partizani (Albanien) - Qarabag (Aserbajdsjan)  ● Slovan Bratislava (Slovakiet) - FK Sutjeska (Montenegro) 
● Linfield (Nordirland) - Rosenborg (Norge)  ● Valur (Island) - NK Maribor (Slovenien) 
● Dundalk (Irland) - Riga FC (Letland)  ● The New Saints (Wales) - Vinder af forrunde 
● HJK Helsinki (Finland) - HB (Færøerne)  ● BATE Borisov (Hviderusland) - Piast Gliwice (Polen) 
  EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING 
● Inter Turku (Finland) - Brøndby (Danmark) 
● Aberdeen (Skotland) - Rovaniemi PS (Finland) 
● AEK Larnaca (Cypern) - Petrocub Hincesti (Moldova) 
● Akademija Pandev (Nordmakedonien) - Zrinjski Mostar (Bosnien) 
● Alashkert FC (Armenien) - Makedonija Gjorce Petrov (Nordmakedonien) 
● Barry Town (Wales) / Cliftonville (Nordirland) - Haugesund (Norge) 
● Brann (Norge) - Shamrock Rovers (Irland) 
● Breidablik (Island) - FC Vaduz (Liechtenstein) 
● Buducnost (Montenegro) - Narva Trans (Estland) 
● Connah's Quay Nomads (Wales) - Kilmarnock (Skotland) 
● Cork City (Irland) - Progres Niederkorn (Luxembourg) / Cardiff Metropolitan University (Wales) 
● Crusaders (Nordirland) - B36 (Færøerne) 
● CSKA Sofia (Bulgarien) - OFK Titograd (Montenegro) 
● Cukaricki (Serbien) - FC Banants (Armenien) 
● Debrecen (Ungarn) - FK Kukësi (Albanien) 
● Dinamo Minsk (Hviderusland) - FK Liepaja (Letland) 
● Dinamo Tbilisi (Georgien) - La Fiorita (San Marino) / Engordany (Andorra) 
● FC Ordabasy (Kasakhstan) - Torpedo Kutaisi (Georgien) 
● FC Prishtina (Kosovo) / St. Joseph's FC (Gibraltar) - Glasgow Rangers (Skotland) 
● FC Pyunik (Armenien) - Shkupi (Nordmakedonien) 
● FC Vitebsk (Hviderusland) - Kuopio PS (Finland) 
● FK Riteriai (Litauen) - Klaksvik (Færøerne) / Tre Fiori (San Marino) 
● FK Zeta (Montenegro) - Vidi FC (Ungarn) 
● Fola Esch (Luxembourg) - Chikhura (Georgien) 
● Gzira United (Malta) - Hajduk Split (Kroatien) 
● Honved Budapest (Ungarn) - Zalgiris (Litauen) 
● IFK Norrköping (Sverige) - St. Patrick's (Irland) 
● Jeunesse d'Esch (Luxembourg) - FC Tobol (Kasakhstan) 
● Kauno Zalgiris (Litauen) - Apollon Limassol (Cypern) 
● KS Cracovia (Polen) - Dunajska Streda (Slovakiet) 
● Laci (Albanien) - Hapoel Be'er Sheva (Israel) 
● Levski Sofia (Bulgarien) - Ruzomberok (Slovakiet) 
● Maccabi Haifa (Israel) - NK Mura (Slovenien) 
● Malmö FF (Sverige) - Ballymena (Nordirland) / Runavik (Færøerne) 
● Molde (Norge) - KR Reykjavik (Island) 
● Neftchi Baku (Aserbajdsjan) - Speranta Nisporeni (Moldova) 
● NK Domzale (Slovenien) - Balzan FC (Malta) 
● Olimpija Ljubljana (Slovenien) - Riga FS (Letland) 
● Radnicki Nis (Serbien) - FC Flora (Estland) 
● Radnik Bijeljina (Bosnien) - Spartak Trnava (Slovakiet) 
● Sabail FK (Aserbajdsjan) - Universitatea Craiova (Rumænien) 
● Sant Julia (Andorra) / Europa FC (Gibraltar) - Legia Warszawa (Polen) 
● Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland) - Hibernians (Malta) 
● Siroki Brijeg (Bosnien) - FC Kairat (Kasakhstan) 
● Steaua Bukarest (Rumænien) - Milsami (Moldova) 
● Stjarnan (Island) - FCI Levadia (Estland) 
● Ventspils (Letland) - Teuta Durrës (Albanien) 
17. JUNI 2019
  2. DIVISION, KVALIFIKATIONSSPIL
● Skovshoved - Slagelse  0-2
15. JUNI 2019
  DANMARKSTURNERINGEN 2018/2019
  2. DIVISION, OPRYKNINGSSPIL
● HIK - Brabrand  1-4● Ringkøbing - B93  1-2
● Aarhus Fremad - Vanløse  1-2● Middelfart - Skive  4-1
● Jammerbugt FC - Kolding IF  2-1● Brønshøj - AB  2-3
  2. DIVISION, KVALIFIKATIONSSPIL
● Odder - Marienlyst  2-0● FC Sydvest - Frem  1-2
● Kjellerup - Hillerød  1-2● Tarup-Paarup - Avarta  2-3
● Dalum - Vejgaard  1-2
11. JUNI 2019
  EUROPACUP 2019/2020
  CHAMPIONS LEAGUE, INDLEDENDE KVALRUNDER LODTRÆKNING
● KF Feronikeli (Kosovo) - Lincoln Red Imps (Gibraltar)  ● Tre Penne (San Marino) - FC Santa Coloma (Andorra) 
  EUROPA LEAGUE, INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING
● La Fiorita (San Marino) - Engordany (Andorra)  ● Sant Julia (Andorra) - Europa FC (Gibraltar) 
● Ballymena (Nordirland) - Runavik (Færøerne)  ● FC Prishtina (Kosovo) - St. Joseph's FC (Gibraltar) 
● Tre Fiori (San Marino) - Klaksvik (Færøerne)  ● Barry Town (Wales) - Cliftonville (Nordirland) 
● Progres Niederkorn (Luxembourg) - Cardiff Metropolitan University (Wales) 
  EM-KVALIFIKATION 2020
  GRUPPE C
● Tyskland - Estland  8-0● Hviderusland - Nordirland  0-1
  GRUPPE E
● Aserbajdsjan - Slovakiet  1-5● Ungarn - Wales  1-0
  GRUPPE H
● Andorra - Frankrig  0-4● Island - Tyrkiet  2-1
● Albanien - Moldova  2-0
  GRUPPE I
● Kasakhstan - San Marino  4-0● Belgien - Skotland  3-0
● Rusland - Cypern  1-0
  GRUPPE J
● Italien - Bosnien  2-1● Grækenland - Armenien  2-3
● Liechtenstein - Finland  0-2
  VM-KVALIFIKATION 2022 ASIEN
  1. OMGANG, 2. KAMP
● Brunei - Mongoliet  2-1● Pakistan - Cambodja  1-2
● Østtimor - Malaysia  1-5● Guam - Bhutan  5-0
● Bangladesh - Laos  0-0
10. JUNI 2019
  A-LANDSHOLDET
  Danmark - Georgien  5-1
  DANMARKSTURNERINGEN 2018/2019
  2. DIVISION, OPRYKNINGSSPIL
● B93 - Aarhus Fremad  2-3● Vanløse - Ringkøbing  4-0
● Skive - Brønshøj  2-1● Kolding IF - Middelfart  1-1
● Brabrand - Jammerbugt FC  1-2● AB - HIK  0-0
  2. DIVISION, KVALIFIKATIONSSPIL
● Avarta - Marienlyst  3-0● Kjellerup - Skovshoved  1-2
● FC Sydvest - Dalum  3-1● Slagelse - Odder  1-2
● Frem - Vejgaard  3-2
  EM-KVALIFIKATION 2020
  GRUPPE A
● Tjekkiet - Montenegro  3-0● Bulgarien - Kosovo  2-3
  GRUPPE B
● Ukraine - Luxembourg  1-0● Serbien - Litauen  4-1
  GRUPPE D 
● Danmark - Georgien  5-1● Irland - Gibraltar  2-0
  GRUPPE F
● Spanien - Sverige  3-0● Malta - Rumænien  0-4
● Færøerne - Norge  0-2
  GRUPPE G
● Polen - Israel  4-0● Nordmakedonien - Østrig  1-4
● Letland - Slovenien  0-5
9. JUNI 2019
  NATIONS LEAGUE
  FINALE
● Portugal - Holland  1-0
  BRONZEKAMP
● Schweiz - England  0-0
8. JUNI 2019
  2. DIVISION, KVALIFIKATIONSSPIL
● Hillerød - Tarup-Paarup  0-2
  EM-KVALIFIKATION 2020
  GRUPPE C
● Estland - Nordirland  1-2● Hviderusland - Tyskland  0-2
  GRUPPE E
● Kroatien - Wales  2-1● Aserbajdsjan - Ungarn  1-3
  GRUPPE H
● Island - Albanien  1-0● Moldova - Andorra  1-0
● Tyrkiet - Frankrig  2-0
  GRUPPE I
● Rusland - San Marino  9-0● Belgien - Kasakhstan  3-0
● Skotland - Cypern  2-1
  GRUPPE J
● Finland - Bosnien  2-0● Armenien - Liechtenstein  3-0
● Grækenland - Italien  0-3
7. JUNI 2019
  A-LANDSHOLDET
  Danmark - Irland  1-1
  EM-KVALIFIKATION 2020
  GRUPPE A
● Tjekkiet - Bulgarien  2-1● Montenegro - Kosovo  1-1
  GRUPPE B
● Ukraine - Serbien  5-0● Litauen - Luxembourg  1-1
  GRUPPE D 
● Danmark - Irland  1-1● Georgien - Gibraltar  3-0
  GRUPPE F
● Færøerne - Spanien  1-4● Sverige - Malta  3-0
● Norge - Rumænien  2-2
  GRUPPE G
● Nordmakedonien - Polen  0-1● Østrig - Slovenien  1-0
● Letland - Israel  0-3
  VM-KVALIFIKATION 2022 ASIEN
  1. OMGANG, 1. KAMP
● Malaysia - Østtimor  7-1
6. JUNI 2019
  NATIONS LEAGUE
  SEMIFINALER
● Holland - England  3-1
  VM-KVALIFIKATION 2022 ASIEN
  1. OMGANG, 1. KAMP
● Mongoliet - Brunei  2-0● Cambodja - Pakistan  2-0
● Macao - Sri Lanka  1-0● Bhutan - Guam  1-0
● Laos - Bangladesh  0-1
5. JUNI 2019
  DANMARKSTURNERINGEN 2018/2019
  2. DIVISION, OPRYKNINGSSPIL
● HIK - B93  0-3● Kolding IF - Ringkøbing  1-0
● Middelfart - AB  2-2● Aarhus Fremad - Brabrand  1-1
● Brønshøj - Vanløse  0-2● Jammerbugt FC - Skive  1-4
  NATIONS LEAGUE
  SEMIFINALER
● Portugal - Schweiz  3-1
2. JUNI 2019
  DANMARKSTURNERINGEN 2018/2019
  SUPERLIGAEN SUPERLIGAPLAYOFF 2. KAMP
● Viborg - Hobro  0-2● Vendsyssel FF - Lyngby  2-2
  2. DIVISION, OPRYKNINGSSPIL
● Ringkøbing - HIK  0-4● AB - Kolding IF  1-2
  2. DIVISION, KVALIFIKATIONSSPIL
● Slagelse - Hillerød  1-2
RUNDE FØDSELSDAGE 2019
25.06Daniel Jensen40 år
28.06Mogens Haastrup80 år
07.07Flemming Mortensen75 år
13.07John Danielsen80 år
17.07Michael Manniche60 år
31.07Per Krøldrup40 år
04.08Bo Svensson40 år
04.08Iver Schriver70 år
05.08Birger Mauritzen70 år
14.08Morten Olsen70 år
14.08Stig Tøfting50 år
20.08Per Madsen75 år
27.08René Henriksen50 år
06.09Ole Skouboe70 år
09.09Kristen Nygaard70 år
20.09Lars Jacobsen40 år
30.09Benno Larsen70 år
01.10Kurt Jørgensen60 år
02.10Søren Larsen70 år
02.10Niels Yde75 år
06.10Ejner Jensen90 år
16.10Michael Larsen50 år
21.10Jakob Kjeldbjerg50 år
25.10Henrik Jensen60 år
02.11Niels Møller80 år
12.11Brian Chrøis60 år
18.11Michael Birkedal60 år
23.11Thomas Gaardsøe40 år
10.12Jan Pettersson70 år
29.12John Helt60 år

HAR RUNDET I ÅR
04.01Jens Jørgen Hansen80 år
08.01Per Bartram75 år
14.01Lars Høgh60 år
17.01Asbjørn Sennels40 år
18.01Carsten Dethlefsen50 år
22.01Pierre Larsen60 år
25.01Michael Schäfer60 år
27.01Per Røntved70 år
04.02Johnny Mølby50 år
10.02Mads Jørgensen40 år
15.02Hans Ewald Hansen75 år
22.02Brian Laudrup50 år
24.02Steen Rømer Larsen70 år
17.03Svend Erik Christensen70 år
27.03Torsten Andersen70 år
30.03Per Pedersen50 år
02.04John Lauridsen60 år
16.04Bjarne Jensen60 år
22.05Kenneth Brylle60 år
07.06Keld Bak75 år
08.06Mogens Berg75 år
 

 
 

 
Avisen for alle med interesse for Brønshøj-Husum
 

 
Er du til gamle
landskamp-magasiner?
www.kampprogrammer.dk
 

 
Dansk fodbold Livescore
www.flashScore.dk