Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 25. april 2018 kl. 23:53
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2005/2006
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af FC Barcelona fra Spanien
  Brøndby slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Ajax fra Holland, og overført til 1. runde i UEFA-cupen
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Bayern München - Juventus - Club Brugge - Rapid Wien
  Gruppe B:   Arsenal - Ajax - Sparta Prag - FC Thun
  Gruppe C:   FC Barcelona - Panathinaikos - Werder Bremen - Udinese
  Gruppe D:   Manchester United - Villarreal - Lille - Benfica
  Gruppe E:   AC Milan - PSV Eindhoven - Schalke 04 - Fenerbahce
  Gruppe F:   Real Madrid - Olympique Lyon - Olympiakos Piræus - Rosenborg
  Gruppe G:   Liverpool - Chelsea - Anderlecht - Real Betis
  Gruppe H:   Inter - FC Porto - Glasgow Rangers - Artmedia
UEFA-CUP
  Turneringen blev vundet af Sevilla fra Spanien
  Esbjerg slået ud i 2. kvalifikationsrunde af Tromsø fra Norge
  FC København slået ud i 1. runde af Hamburger SV fra Tyskland
  FC Midtjylland slået ud i 1. runde af CSKA Moskva fra Rusland
  Brøndby blev nummer 4 i gruppe B i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   AS Monaco - Slavia Prag - Hamburger SV - CSKA Sofia - Viking
  Gruppe B:   Lokomotiv Moskva - Espanyol - Palermo - Brøndby - Maccabi Petah Tikva  
  Gruppe C:   Hertha Berlin - Lens - Sampdoria - Steaua Bukarest - Halmstad
  Gruppe D:   AZ Alkmaar - Middlesbrough - Dnepr - Grasshoppers - Litex
  Gruppe E:   AS Roma - FC Basel - Røde Stjerne Beograd - RC Strassbourg - Tromsø
  Gruppe F:   CSKA Moskva - Olympique Marseille - Heerenveen - Levski Sofia - Dinamo Bukarest
  Gruppe G:   Stuttgart - PAOK Saloniki - Shakhtar Donetsk - Rennes - Rapid Bukarest
  Gruppe H:   Besiktas - Sevilla - Bolton - Zenit - Guimaraes
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2004/2005
  2006/2007
  Øvrige år