Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 19. august 2018 kl. 05:29
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2007/2008
UEFA-CUP, GRUPPE E
 
 STILLING OG RESULTATER
 HOLDKVUTFI+/-P
 Leverkusen430182+69
 Spartak Moskva421143+17
 FC Zürich420247-36
 Sparta Prag411245-14
 Toulouse410347-33
 Leverkusen, Spartak Moskva og FC Zürich til 3. runde

HoldLeverkSpartaSpartakToulouseZürich
Leverkusen 1 - 0-1 - 0-
Sparta Prag- 0 - 0-1 - 2
Spartak Moskva2 - 1- -1 - 0
Toulouse-2 - 32 - 1 -
FC Zürich0 - 5--2 - 0 

DATOKAMP
19.12.2007TOULOUSE - Spartak Moskva   2-1 (1-0)
1-0 Santos (41) ; 2-0 Santos (53) ; 2-1 Artem Dzyuba (61)
19.12.2007FC Zürich - LEVERKUSEN   0-5 (0-2)
0-1 Vratislav Gresko (19) ; 0-2 Dmitri Bulykin (23) ; 0-3 Tranquillo Barnetta (50) ; 0-4 Dmitri Bulykin (57) ; 0-5 Stefan Kiessling (80)
06.12.2007LEVERKUSEN - Sparta Prag   1-0 (0-0)
1-0 Manuel Friedrich (71)
06.12.2007Spartak Moskva - FC Zürich   1-0 (0-0)
1-0 Yegor Titov (57)
21.11.2007Sparta Prag - Spartak Moskva   0-0 (0-0)
21.11.2007FC Zürich - TOULOUSE   2-0 (1-0)
1-0 Hannu Tihinen (42) ; 2-0 Rafael De Araujo, straffe (68)
08.11.2007Spartak Moskva - LEVERKUSEN   2-1 (0-0)
1-0 Roman Pavlyuchenko, straffe (63) ; 2-0 Mozart, straffe (77) ; 2-1 Paul Freier (90)
08.11.2007TOULOUSE - Sparta Prag   2-3 (1-0)
1-0 Johan Elmander (14) ; 1-1 Karol Kisel (67) ; 1-2 Libor Dosek (69) ; 2-2 Fodé Mansaré (80) ; 2-3 Karol Kisel (88)
25.10.2007LEVERKUSEN - TOULOUSE   1-0 (1-0)
1-0 Stefan Kiessling (35)
2510.2007Sparta Prag - FZ ZÜRICH   1-2 (1-1)
1-0 Miroslav Slepicka (24) ; 1-1 Oumar Kondé (37) ; 1-2 Alexandre Alphonse (62)
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2006/2007
  2008/2009
  Øvrige år