Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 21. oktober 2018 kl. 12:14
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2011/2012
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Chelsea fra England
  FC København slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Viktoria Plzen fra Tjekkiet, og overført til gruppespillet i Europa League
  OB slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Villarreal fra Spanien, og overført til gruppespillet i Europa League
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  Bayern München - Villarreal - Manchester City - Napoli
  Gruppe B:  Inter - CSKA Moskva - Lille - Trabzonspor
  Gruppe C:  Manchester United - Benfica - FC Basel - Otelul Galati
  Gruppe D:  Real Madrid - Olympique Lyon - Ajax - Dinamo Zagreb
  Gruppe E:  Chelsea - Valencia - Leverkusen - Genk
  Gruppe F:  Arsenal - Olympique Marseille - Olympiakos Piræus - Dortmund
  Gruppe G:  FC Porto - Shakhtar Donetsk - Zenit - Apoel Nicosia
  Gruppe H:  FC Barcelona - Milan - BATE Borisov - Viktoria Plzen
EUROPA LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Atletico Madrid fra Spanien
  Brøndby slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Ried fra Østrig
  FC Midtjylland slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Guimaraes fra Portugal
  FC Nordsjælland slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Sporting Lissabon fra Portugal
  FC København blev nummer 3 i gruppe B i gruppespillet
  OB blev nummer 4 i gruppe K i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  Tottenham - Rubin Kazan - PAOK Saloniki - Shamrock Rovers
  Gruppe B:  FC København - Standard Liége - Hannover 96 - Vorskla Poltava 
  Gruppe C:  PSV Eindhoven - Hapoel Tel-Aviv - Rapid Bukarest - Legia Warszawa
  Gruppe D:  Sporting Lissabon - Lazio - FC Zürich - FC Vaslui
  Gruppe E:  Dynamo Kiev - Besiktas - Stoke - Maccabi Tel-Aviv
  Gruppe F:  Paris St. Germain - Athletic Bilbao - FC Salzburg - Slovan Bratislava
  Gruppe G:  AZ Alkmaar - Metalist Kharkiv - Austria Wien - Malmø FF
  Gruppe H:  Sporting Braga - Club Brugge - Birmingham - NK Maribor
  Gruppe I:  Atletico Madrid - Udinese - Stade Rennes - Celtic
  Gruppe J:  Schalke 04 - Steaua Bukarest - Maccabi Haifa - AEK Larnaca
  Gruppe K:  Twente - Fulham - OB - Wisla Krakow 
  Gruppe L:  Anderlecht - AEK Athen - Lokomotiv Moskva - Sturm Graz
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2010/2011
  2012/2013
  Øvrige år