Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 21. oktober 2018 kl. 12:35
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2014/2015
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af FC Barcelona fra Spanien
  FC København slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Leverkusen fra Tyskland, og overført til gruppespillet i Europa League
  AaB slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Apoel Nicosia fra Cypern, og overført til gruppespillet i Europa League
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Atletico Madrid - Juventus - Olympiakos Piræus - Malmö FF
  Gruppe B:   Real Madrid - FC Basel - Liverpool - Ludogorets Razgrad
  Gruppe C:   Benfica - Zenit - Leverkusen - Monaco
  Gruppe D:   Arsenal - Dortmund - Galatasaray - Anderlecht
  Gruppe E:   Bayern München - Manchester City - CSKA Moskva - AS Roma
  Gruppe F:   FC Barcelona - Paris St. Germain - Ajax - Apoel Nicosia
  Gruppe G:   Chelsea - Schalke 04 - Sporting Lissabon - NK Maribor
  Gruppe H:   FC Porto - Shakhtar Donetsk - Athletic Bilbao - BATE Borisov
EUROPA LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Sevilla fra Spanien
  Brøndby slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Club Brugge fra Belgien
  Esbjerg slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Ruch Chorzow fra Polen
  FC Midtjylland slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Panathinaikos fra Grækenland
  FC København blev nummer 4 i gruppe B i gruppespillet
  AaB slået ud i sekstendedelsfinalerne af Club Brugge fra Belgien
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Villarreal - Mönchengladbach - FC Zürich - Apollon Limassol
  Gruppe B:   FC København - Club Brugge - Torino - HJK Helsinki 
  Gruppe C:   Tottenham - Besiktas - Partizan Beograd - Asteras Tripolis
  Gruppe D:   FC Salzburg - Celtic - Dinamo Zagreb - Astra Giurgiu
  Gruppe E:   PSV Eindhoven - Panathinaikos - Estoril - Dynamo Moskva
  Gruppe F:   Inter - Dnipro - St. Etienne - Garabag Agdam
  Gruppe G:   Sevilla - Standard Liége - Feyenoord - NK Rijeka
  Gruppe H:   Lille - Wolfsburg - Everton - Krasnador
  Gruppe I:   Napoli - Sparta Prag - Young Boys - Slovan Bratislava
  Gruppe J:   Dynamo Kiev - Steaua Bukarest - Rio Ave - AaB 
  Gruppe K:   Fiorentina - PAOK Saloniki - Guingamp - Dinamo Minsk
  Gruppe L:   Metalist Kharkiv - Trabzonspor - Legia Warszawa - Lokeren
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J 
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2013/2014
  2015/2016
  Øvrige år