Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 18. august 2017 kl. 01:07

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
2015/2016
 
BEMÆRKNING
Da begge Champions League-finalister har sikret sig adgang til Champions League-gruppespillet, overtager Europa League-mesteren, Sevilla, den forsvarende Champions League-mesters plads i gruppespillet.
Da Sevilla var kvalificeret til Europa League-gruppespillet via den hjemlige turnering, giver det forskydninger, i hvornår enkelte hold træder ind i Europa League.
  • Pokalvinderen fra Schweiz træder ind i gruppespillet i stedet for 3. kvalifikationsrunde
  • Pokalvinderen fra Cypern træder ind i 3. kvalifikationsrunde i stedet for Europa League, 2. kvalifikationsrunde
  • Pokalvinderne fra Sverige og Bulgarien træder ind i 2. kvalifikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde.
  • ÆNDRINGER I DE EUROPÆISKE TURNERINGER
    Antallet af hold, som et enkelt land kan have i Champions League, er øget fra 4 til 5. Dette kan ske, hvis enten den forsvarende Champions League-mestre eller Europa League-mester ikke kvalificerer sig til Champions League via den hjemlige liga.

    Da begge Champions League-finalister er sikre på deltagelse i Champions League, gruppespil næste sæson via den hjemlige turnering, betyder det, at vinderen af Europa League, sidste sæson, træder direkte ind i Champions League, gruppespil.

    Som noget nyt vil holdene i seedningslag 1, består af mestrene fra de 7 øverste lande på koefficient-ranglisten samt den forsvarende Champions League-mester, men hvis denne er blevet mester i hjemlandet overtager nummer 8 på koefficient-ranglisten pladsen i seedningslag 1.
    DELTAGERE
      Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
    CHAMPIONS LEAGUE
      Turneringen blev vundet af Real Madrid fra Spanien
      FC Midtjylland slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Apoel Nicosia fra Cypern, og overført til 4. kvalifikationsrunde i Europa League
    GRUPPESPIL
      Gruppe A:   Paris SG - Real Madrid - Shakhtar Donetsk - Malmö FF
      Gruppe B:   PSV Eindhoven - Manchester United - CSKA Moskva - Wolfsburg
      Gruppe C:   Benfica - Atletico Madrid - Galatasaray - FC Astana
      Gruppe D:   Juventus - Manchester City - Sevilla - Mönchengladbach
      Gruppe E:   FC Barcelona - Leverkusen - Roma - BATE Borisov
      Gruppe F:   Bayern München - Arsenal - Olympiakos Piræus - Dinamo Zagreb
      Gruppe G:   Chelsea - FC Porto - Dynamo Kiev - Maccabi Tel-Aviv
      Gruppe H:   Zenit - Valencia - Lyon - Gent
    EUROPA LEAGUE
      Turneringen blev vundet af Sevilla fra Spanien
      Randers FC slået ud i 2. kvalifikationsrunde af Elfsborg fra Sverige
      FC København slået ud i 3. kvalifikationsrunde af FK Jablonec fra Tjekkiet
      Brøndby slået ud i 4. kvalifikationsrunde af PAOK Saloniki fra Grækenland
      FC Midtjylland slået ud i sekstendedelsfinalerne af Manchester United fra England
    GRUPPESPIL
      Gruppe A:   Ajax - Celtic - Fenerbahce - Molde
      Gruppe B:   Rubin Kazan - Liverpool - Bordeaux - FC Sion
      Gruppe C:   Dortmund - PAOK Saloniki - Krasnodar - Gabala
      Gruppe D:   Napoli - Club Brugge - Legia Warszawa - FC Midtjylland 
      Gruppe E:   Villarreal - Viktoria Plzen - Rapid Wien - Dinamo Minsk
      Gruppe F:   Marseille - Sporting Braga - Slovan Liberec - Groningen
      Gruppe G:   Dnipro - Lazio - St. Etienne - Rosenborg
      Gruppe H:   Sporting Lissabon - Besiktas - Lokomotiv Moskva - Skënderbeu Korcë
      Gruppe I:   FC Basel - Fiorentina - Lech Poznan - Belenenses
      Gruppe J:   Tottenham - Anderlecht - Monaco - Qarabag
      Gruppe K:   Schalke 04 - APOEL Nicosia - Sparta Prag - Asteras Tripolis
      Gruppe L:   Athletic Bilbao - AZ Alkmaar - Augsburg - Partizan Beograd
      Forside
      Deltageroversigt

    CHAMPIONS LEAGUE
      1. kvalrunde
      2. kvalrunde 
      3. kvalrunde (mester) 
      3. kvalrunde (ikke mester)
      4. kvalrunde (mester)
      4. kvalrunde (ikke-mester)
      Gruppe A  Gruppe E
      Gruppe B  Gruppe F
      Gruppe C  Gruppe G
      Gruppe D  Gruppe H
      1/8-finaler  Semifinaler
      Kvartfinaler  Finale
      Turneringsregler
      Kvalificerede hold
      Seedning i de enkelte runder

    EUROPA LEAGUE
      1. kvalrunde 
      2. kvalrunde 
      3. kvalrunde 
      4. kvalrunde 
      Gruppe A  Gruppe G
      Gruppe B  Gruppe H
      Gruppe C  Gruppe I
      Gruppe D    Gruppe J
      Gruppe E  Gruppe K
      Gruppe F  Gruppe L
      1/16-finaler    Semifinaler
      1/8-finaler  Finale
      Kvartfinaler
      Turneringsregler
      Kvalificerede hold
      Seedning i de enkelte runder

      2014/2015
      2016/2017
      Øvrige år