Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 26. april 2017 kl. 00:19

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP 2016/2017
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
 
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (8)
SEEDET
The New SaintsWales5,200
VallettaMalta4,466
FC FloraEstland3,350
FC Santa ColomaAndorra2,699
IKKE SEEDET
B36Færøerne1,975
Lincoln Red ImpsGibraltar1,700
Alashkert FCArmenien1,325
Tre PenneSan Marino1,316
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (30+4)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
FC SalzburgØstrig42,520
CelticSkotland40,460
APOEL NicosiaCypern35,935
BATE BorisovHviderusland34,000
Legia WarszawaPolen28,000
Dinamo ZagrebKroatien25,775
LudogoretsBulgarien25,625
FC KøbenhavnDanmark24,720
QarabagAserbajdsjan13,475
RosenborgNorge12,850
FC AstanaKasakhstan12,575
Sheriff TiraspolMoldova10,575
FK PartizaniAlbanien7,825 (1,575)
Røde Stjerne BeogradSerbien7,175
Dinamo TbilisiGeorgien5,875
HafnarfjordurIsland5,750
TrencinSlovakiet5,400
IKKE SEEDET
The New SaintsWales5,200
F91 DudelangeLuxembourg5,050
ZalgirisLitauen4,925
Hapoel Be'er ShevaIsrael4,725
Olimpija LjubljanaSlovenien4,625
VallettaMalta4,466
VardarMakedonien4,200
IFK NorrköpingSverige3,975
FerencvarosUngarn3,475
CrusadersNordirland3,400
Lincoln Red ImpsGibraltar3,350 (1,700)
Zrinjski MostarBosnien3,175
Alashkert FCArmenien2,699 (1,325)
DundalkIrland2,590
Mladost PodgoricaMontenegro2,475
SJK SeinäjokiFinland1,730
FK LiepajaLetland1,075
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (3+17)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
Olympiakos PiræusGrækenland70,940
Viktoria PlzenTjekkiet44,585
FC SalzburgØstrig42,520
CelticSkotland40,460
APOEL NicosiaCypern35,935
BATE BorisovHviderusland34,000
Legia WarszawaPolen28,000
Dinamo ZagrebKroatien25,775
LudogoretsBulgarien25,625
FC KøbenhavnDanmark24,720
IKKE SEEDET
QarabagAserbajdsjan13,475
RosenborgNorge12,850
FC AstanaKasakhstan12,575
Astra GiurgiuRumænien11,076
Hapoel Be'er ShevaIsrael10,575 (4,725)
Røde Stjerne BeogradSerbien7,175
Dinamo TbilisiGeorgien5,875
DundalkIrland5,750 (2,590)
TrencinSlovakiet5,400
FK PartizaniAlbanien1,575
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (10)
SEEDET
Shakhtar DonetskUkraine81,976
AjaxHollannd58,112
AnderlechtBelgien54,000
FenerbahceTyrkiet40,920
Sparta PragTjekkiet40,585
IKKE SEEDET
PAOK SalonikiGrækenland37,440
Steaua BukarestRumænien36,576
MonacoFrankrig36,549
Young BoysSchweiz24,755
FC RostovRusland11,716
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (10)
SEEDET
Viktoria PlzenTjekkiet44,585
FC SalzburgØstrig42,520
CelticSkotland40,460
APOEL NicosiaCypern35,935
Legia WarszawaPolen28,000
IKKE SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien25,775
LudogoretsBulgarien25,625
FC KøbenhavnDanmark24,720
Hapoel Be'er ShevaIsrael4,725
DundalkIrland2,590
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (5+5)
SEEDET
Manchester CityEngland99,256
FC PortoPortugal92,616
VillarrealSpanien60,142
AjaxHollannd58,112
MönchengladbachTyskland42,035
IKKE SEEDET
RomaItalien41,587
Steaua BukarestRumænien36,576
MonacoFrankrig36,549
Young BoysSchweiz24,755
FC RostovRusland11,716
GRUPPESPIL (22+5+5)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen. Mestrene fra de lande, der er rangeret 1-7 samt den forsvarende Champions League-mester, seedes i 1. lag.
1. LAG
Real Madrid (Champions League-mester)Spanien176,142
FC BarcelonaSpanien159,142
LeicesterEngland15,256
Bayern MünchenTyskland163,035
JuventusItalien107,087
BenficaPortugal116,616
Paris SGFrankrig112,549
CSKA MoskvaRusland48,716
2. LAG
Atletico MadridSpanien144,142
DortmundTyskland110,035
ArsenalEngland105,256
Manchester CityEngland99,256
SevillaSpanien95,642
FC PortoPortugal92,616
NapoliItalien90,087
LeverkusenTyskland89,035
3. LAG
FC BaselSchweiz87,755
TottenhamEngland74,256
Dynamo KievUkraine65,976
LyonFrankrig63,049
PSV EindhovenHolland57,112
Sporting LissabonPortugal51,616
Club BruggeBelgien43,000
MönchengladbachTyskland42,035
4. LAG
CelticSkotland40,460
MonacoFrankrig36,549
BesiktasTyrkiet34,920
Legia WarszawaPolen28,000
Dinamo ZagrebKroatien25,775
LudogoretsBulgarien25,625
FC KøbenhavnDanmark24,720
FC RostovRusland11,716
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE
ArsenalEnglandGruppe A
NapoliItalienGruppe B
FC BarcelonaSpanienGruppe C
Atletico MadridSpanienGruppe D
MonacoFrankrigGruppe E
DortmundTysklandGruppe F
LeicesterEnglandGruppe G
JuventusItalienGruppe H
GRUPPE-TOERE
Paris SGFrankrigGruppe A
BenficaPortugalGruppe B
Manchester CityEnglandGruppe C
Bayern MünchenTysklandGruppe D
LeverkusenTysklandGruppe E
Real MadridSpanienGruppe F
FC PortoPortugalGruppe G
SevillaSpanienGruppe H
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives nøjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2011/2012-2015/2016 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).
 

 
  Koeff. pr land (2011/12-2015/16)
  Koeff. pr klub (2011/12-2015/16)

  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester) 
  4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  Gruppespil 
  Ottendedelsfinaler

  Forside

  Deltager-oversigt

   CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester) 
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside