Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 24. oktober 2017 kl. 07:54
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2016/2017
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueFK Partizani3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueSkënderbeu KorcëUdelukket pga. matchfixing
Europa LeagueFK Partizani4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Kukësi2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTeuta Durrës1. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueFC Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Lusitanos1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUE Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueAlashkert FC2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Shirak2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Banants1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Pyunik1. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueQarabag3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueGabalaGruppespil
Europa LeagueQarabagGruppespil
Europa LeagueKapaz2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNeftchi Baku2. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueClub BruggeGruppespil
Champions LeagueAnderlecht3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAnderlechtKvartfinaler
Europa LeagueGenkKvartfinaler
Europa LeagueGentOttendedelsfinaler
Europa LeagueStandard LiégeGruppespil
BOSNIEN
Champions LeagueZrinjski Mostar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRadnik Bijeljina1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSiroki Brijeg1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSloboda Tuzla1. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLudogoretsGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueLudogoretsSekstendedelsfinaler
Europa LeagueBeroe2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLevski Sofia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlavia Sofia1. kvalifikationsrunde
CYPERN
Champions LeagueAPOEL Nicosia4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAPOEL NicosiaOttendedelsfinaler
Europa LeagueAEK Larnaca4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueApollon Limassol3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOmonia Nicosia2. kvalifikationsrunde
DANMARK
Champions LeagueFC KøbenhavnGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueFC KøbenhavnOttendedelsfinaler
Europa LeagueBrøndby4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Midtjylland4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSønderjyskE4. kvalifikationsrunde
ENGLAND
Champions LeagueLeicesterKvartfinaler
Champions LeagueArsenalOttendedelsfinaler
Champions LeagueManchester CityOttendedelsfinaler
Champions LeagueTottenhamGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueManchester UnitedFinale, vinder
Europa LeagueTottenhamSekstendedelsfinaler
Europa LeagueSouthamptonGruppespil
Europa LeagueWest Ham4. kvalifikationsrunde
ESTLAND
Champions LeagueFC Flora1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNomme Kalju3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLevadia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Infonet1. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueSJK Seinäjoki2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHJK Helsinki3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRovaniemi PS2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMariehamn1. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueMonacoSemifinaler
Champions LeagueParis SGOttendedelsfinaler
Champions LeagueLyonGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueLyonSemifinaler
Europa LeagueSt. EtienneSekstendedelsfinaler
Europa LeagueNiceGruppespil
Europa LeagueLille3. kvalifikationsrunde
FÆRØERNE
Champions LeagueB361. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHB1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRunavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVikingur Gøta1. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueDinamo Tbilisi3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueDinamo Tbilisi4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueChikhura1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDila Gori1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSamtredia1. kvalifikationsrunde
GIBRALTAR
Champions LeagueLincoln Red Imps2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCollege Europa2. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeagueOlympiakos Piræus3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeaguePAOK Saloniki3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueOlympiakos PiræusOttendedelsfinaler
Europa LeaguePAOK SalonikiSekstendedelsfinaler
Europa LeaguePanathinaikosGruppespil
Europa LeagueAEK Athen3. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePAS Giannina3. kvalifikationsrunde
HOLLAND
Champions LeaguePSV EindhovenGruppespil
Champions LeagueAjax4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAjaxFinale, taber
Europa LeagueAZ AlkmaarSekstendedelsfinaler
Europa LeagueFeyenoordGruppespil
Europa LeagueHeracles3. kvalifikationsrunde
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBATE Borisov3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBATE Borisov4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Minsk3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTorpedo Zhodino3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtyor Soligorsk2. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueDundalk4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueDundalkGruppespil
Europa LeagueCork City3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Patrick's2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShamrock Rovers1. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKR Reykjavik2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBreidablik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValur1. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueHapoel Be'er Sheva4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueHapoel Be'er ShevaSekstendedelsfinaler
Europa LeagueMaccabi Tel-AvivGruppespil
Europa LeagueBeitar Jerusalem4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMaccabi Haifa2. kvalifikationsrunde
ITALIEN
Champions LeagueJuventusFinale, taber
Champions LeagueNapoliOttendedelsfinaler
Champions LeagueRoma4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRomaOttendedelsfinaler
Europa LeagueFiorentinaSekstendedelsfinaler
Europa LeagueInterGruppespil
Europa LeagueSassuoloGruppespil
KASAKHSTAN
Champions LeagueFC Astana3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFC AstanaGruppespil
Europa LeagueFC Kairat2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Aktobe1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Ordabasy1. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo ZagrebGruppespil
Europa LeagueHajduk Split4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotiva Zagreb4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRijeka3. kvalifikationsrunde
LETLAND
Champions LeagueFK Liepaja2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Jelgava3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVentspils2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Spartaks1. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
Europa LeagueFC Vaduz2. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueZalgiris2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAtlantas1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Trakai1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSuduva1. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF91 Dudelange2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDifferdange1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFola Esch1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueJeunesse d'Esch1. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueVardar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShkëndija Tetovo4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRabotnicki1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSileks1. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueValletta2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBirkirkara3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBalzan FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHibernians1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol2. kvalfikationsrunde
Europa LeagueZimbru Chisinau2. kvalfikationsrunde
Europa LeagueDacia Chisinau1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Zaria Balti1. kvalifikationsrunde
MONTENEGRO
Champions LeagueMladost Podgorica2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBuducnost2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Bokelj Kotor1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRudar1. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueCrusaders2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCliftonville2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGlenavon1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueRosenborg3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRosenborg4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOdd Grenland2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueStrømsgodset2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueStabæk1. kvalifikationsrunde
POLEN
Champions LeagueLegia WarszawaGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueLegia WarszawaSekstendedelsfinaler
Europa LeagueZaglebie Lubin3. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePiast Gliwice2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKS Cracovia1. kvalifikationsrunde
PORTUGAL
Champions LeagueBenficaOttendedelsfinaler
Champions LeagueFC PortoOttendedelsfinaler
Champions LeagueSporting LissabonGruppespil
Europa LeagueSporting BragaGruppespil
Europa LeagueArouca4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRio Ave3. kvalifikationsrunde
RUMÆNIEN
Champions LeagueSteaua Bukarest4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueAstra Giurgiu3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAstra GiurgiuSekstendedelsfinaler
Europa LeagueSteaua BukarestGruppespil
Europa LeagueFC Viitorul Constanta3. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePandurii3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSMS Iasi2. kvalifikationsrunde
RUSLAND
Champions LeagueCSKA MoskvaGruppespil
Champions LeagueFC RostovGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueFC RostovOttendedelsfinaler
Europa LeagueKrasnodarOttendedelsfinaler
Europa LeagueZenitSekstendedelsfinaler
Europa LeagueSpartak Moskva3. kvalifikationsrunde
SAN MARINO
Champions LeagueTre Penne1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFolgore1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLa Fiorita1. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC BaselGruppespil
Champions LeagueYoung Boys4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFC ZürichGruppespil
Europa LeagueYoung BoysGruppespil
Europa LeagueGrasshoppers4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Luzern3. kvalifikationsrunde
SERBIEN
Champions LeagueRøde Stjerne Beograd3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRøde Stjerne Beograd4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSD Vojvodina4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCukaricki2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePartizan Beograd2. kvalifikationsrunde
SKOTLAND
Champions LeagueCelticGruppespil
Europa LeagueAberdeen3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHearts2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHibernian2. kvalifikationsrunde
SLOVAKIET
Champions LeagueTrencin3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueTrencin4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSpartak Trnava3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan Bratislava2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSpartak Myjava1. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN
Champions LeagueOlimpija Ljubljana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Maribor4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Domzale3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueND Gorica1. kvalifikationsrunde
SPANIEN
Champions LeagueReal MadridFinale, vinder
Champions LeagueAtletico MadridSemifinaler
Champions LeagueFC BarcelonaKvartfinaler
Champions LeagueSevillaOttendedelsfinaler
Champions LeagueVillarreal4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueCelta VigoSemifinaler
Europa LeagueAthletic BilbaoSekstendedelsfinaler
Europa LeagueVillarrealSekstendedelsfinaler
SVERIGE
Champions LeagueIFK Norrköping2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIFK Göteborg4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAIK Stockholm3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHäcken2. kvalifikationsrunde
TJEKKIET
Champions LeagueViktoria Plzen4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueSparta Prag3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueSparta PragSekstendedelsfinaler
Europa LeagueSlovan LiberecGruppespil
Europa LeagueViktoria PlzenGruppespil
Europa LeagueSlavia Prag4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMlada Boleslav3. kvalifikationsrunde
TYRKIET
Champions LeagueBesiktasGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueFenerbahce3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBesiktasKvartfinaler
Europa LeagueFenerbahceSekstendedelsfinaler
Europa LeagueOsmanlisporSekstendedelsfinaler
Europa LeagueKonyasporGruppespil
Europa LeagueIstanbul Basaksehir4. kvalifikationsrunde
TYSKLAND
Champions LeagueBayern MünchenKvartfinaler
Champions LeagueDortmundKvartfinaler
Champions LeagueLeverkusenOttendedelsfinaler
Champions LeagueMönchengladbachGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueSchalke 04Kvartfinaler
Europa LeagueMönchengladbachOttendedelsfinaler
Europa LeagueMainz 05Gruppespil
Europa LeagueHertha Berlin3. kvalifikationsrunde
UKRAINE
Champions LeagueDynamo KievGruppespil
Champions LeagueShakhtar Donetsk3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueShakhtar DonetskSekstendedelsfinaler
Europa LeagueZorya LuhanskGruppespil
Europa LeagueFC Oleksandriya3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVorskla Poltava3. kvalifikationsrunde
UNGARN
Champions LeagueFerencvaros2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVideoton3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDebrecen2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMTK Budapest2. kvalifikationsrunde
WALES
Champions LeagueThe New Saints2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueConnah's Quay Nomads2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBala Town1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLlandudno1. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueFC Salzburg4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAustria WienGruppespil
Europa LeagueFC SalzburgGruppespil
Europa LeagueRapid WienGruppespil
Europa LeagueAdmira Wacker3. kvalifikationsrunde
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Litauen
  Andorra  Luxembourg
  Armenien  Makedonien
  Aserbajdsjan  Malta
  Belgien  Moldova
  Bosnien  Montenegro
  Bulgarien  Nordirland
  Cypern  Norge
  Danmark  Polen
  England  Portugal
  Estland  Rumænien
  Finland  Rusland
  Frankrig  San Marino
  Færøerne  Schweiz
  Georgien  Serbien
  Gibraltar  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2015/2016
  Øvrige år