Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 28. februar 2017 kl. 17:47

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP 2016/2017
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
 
1. KAMP2. KAMP
FC Midtjylland videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
30.06.2016FC Midtjylland - Suduva   1-0 (0-0) 07.07.2016Suduva - FC Midtjylland   0-1 (0-1)
56:1-0Paul Onuachu16:0-1Filip Novak
Brøndby videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-1
30.06.2016Valur - Brøndby   1-4 (0-0) 07.07.2016Brøndby - Valur   6-0 (3-0)
47:0-1Kamil Wilczek5:1-0Kamil Wilczek
54:0-2Kamil Wilczek15:2-0Andrew Hjulsager
61:0-3Teemu Pukki26:3-0Teemu Pukki
79:0-4Christian 'Greko' Jakobsen57:4-0Teemu Pukki
90:1-4Einar Ingvarsson71:5-0Daniel Stückler
   90:6-0Daniel Stückler
Aberdeen videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
30.06.2016Aberdeen - Fola Esch   3-1 (0-0)07.07.2016Fola Esch - Aberdeen   1-0 (1-0)
68:1-0Shaleum Logan45:1-0Samir Hadji
70:1-1Julien Klein   
90:2-1Niall McGinn   
90:3-1Adam Rooney, straffe   
Admira Wacker videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
30.06.2016Admira Wacker - Spartak Myjava   1-1 (1-0)07.07.2016Spartak Myjava - Admira Wacker   2-3 (1-2)
34:1-0Eldis Bajrami2:0-1Markus Wostry
73:1-1Tomas Kona27:0-2Dominik Starkl
   30:1-2Erik Daniel
   57:1-3Stephan Zwierschitz
   89:2-3Stefan Pekar
AEK Larnaca videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
30.06.2016AEK Larnaca - Folgore   3-0 (3-0)07.07.2016Folgore - AEK Larnaca   1-3 (1-0)
22:1-0Ivan Trickovski35:1-0Michael Traini
31:2-0André Alves51:1-1Ivan Trickovski
34:3-0Ivan Trickovski55:1-2Ivan Trickovski
   65:1-3André Alves, straffe
AIK Stockholm videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
30.06.2016AIK Stockholm - Bala Town   2-0 (1-0)07.07.2016Bala Town - AIK Stockholm   0-2 (0-2)
27:1-0Amin Affane8:0-1Denni Avdic
52:2-0Nils-Eric Johansson24:0-1Carlos Strandberg
HJK Helsinki videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
30.06.2016Atlantas - HJK Helsinki   0-2 (0-0)07.07.2016HJK Helsinki - Atlantas   1-1 (1-0)
53:0-1Alfredo Morelos30:1-0Taye Taiwo, straffe
85:0-2Alfredo Morelos76:1-1Marius Papsys
Neftchi Baku videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
30.06.2016Balzan FC - Neftchi Baku   0-2 (0-1)07.07.2016Neftchi Baku - Balzan FC   1-2 (1-0)
14:0-1Rahman Hajiyev20:1-0Jairo
84:0-2Ruslan Gurbanov, straffe51:1-1Lydon Micallef
   67:1-2Lydon Micallef
Beroe videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
30.06.2016Beroe - Radnik Bijeljina   0-0 (0-0)07.07.2016Radnik Bijeljina - Beroe   0-2 (0-0)
   79:0-1Erik Pochanski
   80:0-2Erik Pochanski
FK Jelgava videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
30.06.2016Breidablik - FK Jelgava   2-3 (1-3)07.07.2016FK Jelgava - Breidablik   2-2 (1-2)
10:0-1Glebs Kluskins15:1-0Daniils Turkovs
13:1-1Daniel Bamberg31:1-1Ellert Hreinsson
33:1-2Valerijs Redjko33:1-2Daniel Bamberg, straffe
44:1-3Mindaugas Grigaravicius70:2-2Abdoulaye Diallo
90:2-3Oliver Sigurjonsson   
College Europa videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
30.06.2016College Europa - FC Pyunik   2-0 (2-0)07.07.2016FC Pyunik - College Europa   2-1 (1-1)
32:1-0Pedro Carrion10:0-1José Gonzalez
39:2-0Felix Lopez25:1-1Alik Arakelyan
   56:2-1Razmik Hakobyan
Connah's Quay Nomads videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
30.06.2016Connah's Quay Nomads - Stabæk   0-0 (0-0)07.07.2016Stabæk - Connah's Quay Nomads   0-1 (0-1)
   15:0-1Callum Morris
Cukaricki videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-3
30.06.2016Cukaricki - FC Ordabasy   3-0 (0-0)07.07.2016FC Ordabasy - Cukaricki   3-3 (1-3)
49:1-0Igor Matic, straffe10:0-1Stanisa Mandic
52:2-0Asmir Kajevic14:0-2Stanisa Mandic
68:3-0Igor Matic21:0-3Asmir Kajevic
   45:1-3Alexander Geynrikh
   67:2-3Yerkebulan Tunggyshbayev
   90:3-3Temirlan Yerlanov
Cliftonville videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
30.06.2016Differdange - Cliftonville   1-1 (1-0)07.07.2016Cliftonville - Differdange   2-0 (1-0)
38:1-0Omar Er Rafik2:1-0David McDaid
89:1-1Ross Lavery75:2-0Jay Donnelly
FC Shirak videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 4-1 i straffesparkskonkurrencen)
30.06.2016Dila Gori - FC Shirak   1-0 (1-0)07.07.2016FC Shirak - Dila Gori   1-0 (0-0 ; 1-0) efs.
36:1-0Irakli Modebadze84:1-0Vahan Bichakhchyan
Dinamo Minsk videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
30.06.2016Dinamo Minsk - FK Spartaks   2-1 (1-0)07.07.2016FK Spartaks - Dinamo Minsk   0-2 (0-1)
18:1-0Artem Bykov11:0-1Vladimir Khvaschinski
79:1-1Daniils Ulimbasevs90:0-2Mohammed El Monir
81:2-1Artem Bykov   
MTK Budapest videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
30.06.2016FC Aktobe - MTK Budapest   1-1 (1-1)07.07.2016MTK Budapest - FC Aktobe   2-0 (1-0)
30:0-1Sandor Torghelle7:1-0Darko Nikac
44:1-1Didar Zhalmukan, straffe84:2-0Barnabas Bese
Omonia Nicosia videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
30.06.2016FC Banants - Omonia Nicosia   0-1 (0-1)07.07.2016Omonia Nicosia - FC Banants   4-1 (0-0 ; 0-1) efs.
26:0-1Matt Derbyshire71:0-1Atsamaz Burayev
   93:1-1Onisiforos Roushias
   108:2-1Onisiforos Roushias
   114:3-1Matt Derbyshire
   120:4-1Cleyton
FC Vaduz videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
30.06.2016FC Vaduz - Sileks   3-1 (2-0)07.07.2016Sileks - FC Vaduz   1-2 (1-0)
36:1-0Moreno Costanzo34:1-0Marjan Mickov
45:2-0Moreno Costanzo89:1-1Moreno Costanzo, straffe
86:2-1Marjan Mickov90:1-2Ali Messaoud
90:3-1Simone Grippo   
SD Vojvodina videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
30.06.2016FK Bokelj Kotor - SD Vojvodina   1-1 (1-1)07.07.2016SD Vojvodina - FK Bokelj Kotor   5-0 (2-0)
5:1-0Dejan Djenic9:1-0Filip Malbasic
6:1-1Dejan Meleg42:2-0Filip Malbasic
   60:3-0Dejan Meleg
   63:4-0Nikola Trujic
   87:5-0Nikola Trujic
FK Kukësi videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
30.06.2016FK Kukësi - Rudar   1-1 (1-0)07.07.2016Rudar - FK Kukësi   0-1 (0-0)
32:1-0Rangel79:0-1Sindri Guri
71:1-1Milos Radanovic, straffe   
Slovan Bratislava videre til 2. kvalifikationsrunde uden at spille 2. kamp, da FK Partizani er blevet flyttet til Champions League
28.06.2016FK Partizani - Slovan Bratislava   0-0 (0-0)07.07.2016Slovan Bratislava - FK Partizani   Blev ikke spillet
Nomme Kalju videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
30.06.2016FK Trakai - Nomme Kalju   2-1 (0-1)07.07.2016Nomme Kalju - FK Trakai   4-1 (0-1)
6:0-1Hidetoshi Wakui, straffe14:0-1David Arshakyan
69:1-1Nerijus Valskis66:1-1Jorge Rodrigues
78:2-1David Arshakyan69:2-1Andrei Sidorenkov
   87:3-1Tarmo Neemelo
   90:4-1Tarmo Neemelo
Gabala videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-3
30.06.2016Gabala - Samtredia   5-1 (3-0)07.07.2016Samtredia - Gabala   2-1 (1-1)
16:1-0Vojislav Stankovic14:1-0Budu Zivzivadze, straffe
19:2-0Sergei Zenjov42:1-1Theo Weeks
30:3-0Theo Weeks90:2-1Lasha Shergelashvili
59:3-1Lasha Shergelashvili   
69:4-1Theo Weeks   
72:5-1Theo Weeks   
Hearts videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-3
30.06.2016Hearts - FC Infonet   2-1 (2-1)06.07.2016FC Infonet - Hearts   2-4 (0-3)
21:0-1Jevgeni Harin (21)2:0-1Callum Paterson
28:1-1Prince Buaben, straffe9:0-2Igor Rossi
36:2-1Selvmål, Andrei Kalimullin45:0-3Alim Öztürk
   51:1-3Jevgeni Harin
   52:1-4Igor Rossi
   63:2-4Vladimir Voskoboinikov
IFK Göteborg videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
30.06.2016IFK Göteborg - Llandudno   5-0 (3-0)07.07.2016Llandudno - IFK Göteborg   1-2 (0-1)
11:1-0Gustav Engvall36:0-1Martin Smedberg
12:2-0Søren Rieks54:0-2Victor Sköld
36:3-0Emil Salomonsson72:1-2Danny Hughes
79:4-0Tobias Hysén   
81:5-0Tobias Hysén   
Kapaz videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
28.06.2016Kapaz - Dacia Chisinau   0-0 (0-0)07.07.2016Dacia Chisinau - Kapaz   0-1 (0-0)
   57:0-1Dario Frederico
KR Reykjavik videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-1
30.06.2016KR Reykjavik - Glenavon   2-1 (1-1)07.07.2016Glenavon - KR Reykjavik   0-6 (0-2)
14:0-1Simon Kelly6:0-1Kennie Chopart
40:1-1Palmi Palmason29:0-2Kennie Chopart
78:2-1Holmbert Fridjonsson, straffespark53:0-3Holmbert Fridjonsson, straffe
   68:0-4Morten Beck Andersen
   78:0-5Oskar Örn Hauksson
   80:0-6Denis Fazlagic
Debrecen videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
30.06.2016La Fiorita - Debrecen   0-5 (0-2)07.07.2016Debrecen - La Fiorita   2-0 (1-0)
5:0-1Peter Szakaly41:1-0Tibor Tisza
34:0-2Tibor Tisza51:2-0David Holman
49:0-3Tibor Tisza   
83:0-4Peter Szakaly   
89:0-5Danilo Sekulic   
Levadia videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
30.06.2016Levadia - HB   1-1 (0-1)07.07.2016HB - Levadia   0-2 (0-0)
21:0-1Rokur av Fløtum Jespersen71:0-1Evgeni Kobzar
65:1-1Pavel Marin90:0-1Anton Miranchuk
Cork City videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
30.06.2016Linfield - Cork City   0-1 (0-0)07.07.2016Cork City - Linfield   1-1 (0-0)
63:0-1Sean Maguire, straffe49:1-0Sean Maguire, straffe
   52:1-1Mark Stafford
Maccabi Tel-Aviv videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
30.06.2016Maccabi Tel-Aviv - ND Gorica   3-0 (2-0)07.07.2016ND Gorica - Maccabi Tel-Aviv   0-1 (0-1)
13:1-0Nosa Igiebor10:0-1Yossi Benayoun
45:2-0Orlando Sa   
69:3-0Nosa Igiebor   
NK Domzale videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
30.06.2016NK Domzale - FC Lusitanos   3-1 (3-1)07.07.2016FC Lusitanos - NK Domzale   1-2 (1-2)
5:0-1Luizao5:0-1Zan Majer
11:1-1Gaber Dobrovoljc18:1-1Luizao
26:2-1Kenan Horic42:1-2Benjamin Morel
43:3-1Matic Crnic   
Odd Grenland videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
30.06.2016Odd Grenland - Mariehamn   2-0 (0-0)07.07.2016Mariehamn - Odd Grenland   1-1 (1-0)
63:1-0Thomas Grøgaard4:1-0Philip Sparrdal Mantilla
86:2-0Olivier Occean78:1-1Chukwuma Akabueze
Buducnost videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
28.06.2016Rabotnicki - Buducnost   1-1 (0-1)07.07.2016Buducnost - Rabotnicki   1-0 (1-0)
36:0-1Velizar Janketic18:1-0Risto Radunovic, straffe
80:1-1Eljif Elmas   
Shakhtyor Soligorsk videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
30.06.2016Runavik - Shakhtyor Soligorsk   0-2 (0-1)07.07.2016Shakhtyor Soligorsk - Runavik   5-0 (2-0)
45:0-1Artem Starhorodskiy, straffe20:1-0Igor Burko
84:0-2Artem Starhorodskiy, straffe42:2-0Sergiy Rudyka
   81:3-0Mikhail Shibun, straffe
   86:4-0Yevgeni Yelezarenko
   90:5-0Aleksei Yanushkevich
Rovaniemi PS videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
30.06.2016Shamrock Rovers - Rovaniemi PS   0-2 (0-1)07.07.2016Rovaniemi PS - Shamrock Rovers   1-1 (1-1)
27:0-1Jarkko Lahdenmäki22:0-1Gary McCabe, straffe
74:0-2Janne Saksela27:1-1Eetu Muinonen
Shkëndija Tetovo videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
30.06.2016Shkëndija Tetovo - KS Cracovia   2-0 (1-0)07.07.2016KS Cracovia - Shkëndija Tetovo   1-2 (0-1)
41:1-0Besart Ibraimi13:0-1Besart Ibraimi
68:2-0Stenio Junior68:1-1Mateusz Cetnarski
   90:1-2Feran Hasani
Birkirkara videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
30.06.2016Siroki Brijeg - Birkirkara   1-1 (1-1)05.07.2016Birkirkara - Siroki Brijeg   2-0 (1-0)
15:0-1Cain Attard29:1-0Srdjan Dimitrov
45:1-1Ivan Baraban76:2-0Selvmål, Stipo Markovic
Zaglebie Lubin videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
30.06.2016Slavia Sofia - Zaglebie Lubin   1-0 (0-0)07.07.2016Zaglebie Lubin - Slavia Sofia   3-0 (1-0)
85:1-0Serder Serderov20:1-0Lubomir Guldan
   64:2-0Lukasz Piatek
   81:3-0Maciej Dabrowski
Beitar Jerusalem videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
30.06.2016Sloboda Tuzla - Beitar Jerusalem   0-0 (0-0)07.07.2016Beitar Jerusalem - Sloboda Tuzla   1-0 (0-0)
   66:1-0Omer Atzily, straffe
Spartak Trnava videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
30.06.2016Spartak Trnava - Hibernians   3-0 (2-0)07.07.2016Hibernians - Spartak Trnava   0-3 (0-1)
7:1-0Robert Tambe5:0-1Martin Mikovic
40:2-0Martin Mikovic58:0-2Matej Oravec
83:3-0Robert Tambe90:0-3Babatounde Bello
St. Patrick's videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
28.06.2016St. Patrick's - Jeunesse d'Esch   1-0 (1-0)05.07.2016Jeunesse d'Esch - St. Patrick's   2-1 (1-0)
10:1-0Christy Fagan22:1-0Patrick Stumpf
   73:1-1Darren Dennehy
   87:2-1Patrick Stumpf
FC Kairat videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
30.06.2016Teuta Durrës - FC Kairat   0-1 (0-0)07.07.2016FC Kairat - Teuta Durrës   5-0 (2-0)
70:0-1Andrey Arshavin27:1-0Gerard Gohou
   45:2-0Mikhail Bakaev
   61:3-0Gerard Gohou
   72:4-0Leandre Tawamba
   79:5-0Bauyrzhan Turysbek
Lokomotiva Zagreb videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-2
30.06.2016UE Santa Coloma - Lokomotiva Zagreb   1-3 (0-1)07.07.2016Lokomotiva Zagreb - UE Santa Coloma   4-1 (2-0)
20:0-1Mirko Maric8:1-0Josip Coric
65:0-2Herdi Prenga18:2-0Herdi Prenga, straffe
73:0-3Mirko Maric48:3-0Mirko Maric
90:1-3Pedro Reis57:4-0Dino Peric
   89:4-1Joan Salomo
Ventspils videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
30.06.2016Ventspils - Vikingur Gøta   2-0 (2-0)07.07.2016Vikingur Gøta - Ventspils   0-2 (0-0)
5:1-0Girts Karlsons57:0-1Antons Jemelins, straffe
37:2-0Girts Karlsons90:0-2Girts Karlsons
Videoton videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
30.06.2016Videoton - FC Zaria Balti   3-0 (1-0)07.07.2016FC Zaria Balti - Videoton   2-0 (2-0)
18:1-0Krisztian Geresi9:1-0Maxim Mihaliov
88:2-0Robert Feczesin29:2-0Gheorghe Ovseannicov
90:3-0Robert Feczesin   
Zimbru Chisinau videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
30.06.2016Zimbru Chisinau - Chikhura   0-1 (0-1)05.07.2016Chikhura - Zimbru Chisinau   2-3 (1-1)
39:0-1Dimitri Tatanashvili13:1-0Giorgi Ivanishvili
   45:1-1Emerson
   55:2-1Levan Kakubava
   61:2-2Ion Jardan
   90:2-3Emerson
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2015/2016
  Øvrige år