Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 30. marts 2017 kl. 22:23

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP 2016/2017
EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
 
1. KAMP2. KAMP
FC Midtjylland videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
14.07.2016FC Midtjylland - FC Vaduz   3-0 (1-0) 21.07.2016FC Vaduz - FC Midtjylland   2-2 (0-1)
20:1-0Pione Sisto41:0-1Pione Sisto
73:2-0Paul Onuachu68:0-2Pione Sisto
82:3-0Pione Sisto83:1-2Maurice Brunner
88:2-2Moreno Costanzo, straffe
Brøndby videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 5-3 i straffesparkskonkurrencen)
14.07.2016Hibernian - Brøndby   0-1 (0-1) 21.07.2016Brøndby - Hibernian   0-1 (0-1 ; 0-0) efs.
1:0-1Kamil Wilczek62:0-1David Gray
SønderjyskE videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
14.07.2016SønderjyskE - Strømsgodset   2-1 (1-1) 21.07.2016Strømsgodset - SønderjyskE   2-2 (2-1 ; 2-0) efs.
9:1-0Troels Kløve17:1-0Mohammed Keita
16:1-1Marcus Pedersen45:2-0Mohammed Keita
82:2-1Mikael Uhre69:2-1Mikael Uhre
120:2-2Troels Kløve
Aberdeen videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
14.07.2016Aberdeen - Ventspils   3-0 (0-0) 21.07.2016Ventspils - Aberdeen   0-1 (0-0)
72:1-0Jayden Stockley79:0-1Adam Rooney
76:2-0Adam Rooney
90:3-0Wesley Burns
Admira Wacker videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
14.07.2016Admira Wacker - Kapaz   1-0 (1-0) 20.07.2016Kapaz - Admira Wacker   0-2 (0-1)
41:1-0Dominik Starkl17:0-1Christoph Knasmüllner
76:0-2Patrick Schmidt
AIK Stockholm videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
14.07.2016AIK Stockholm - College Europa   1-0 (0-0) 21.07.2016College Europa - AIK Stockholm   0-1 (0-0)
89:1-0Carlos Strandberg55:0-1Eero Markkanen
Austria Wien videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
14.07.2016Austria Wien - FK Kukësi   1-0 (1-0) 21.07.2016FK Kukësi - Austria Wien   1-4 (0-1)
24:1-0Felipe Pires15:0-1Olarenwaju Kayode
58:0-2Olarenwaju Kayode
67:0-3Raphael Holzhauser
78:1-3Rahman Hallaci
90:1-4Christoph Martschinko
Beitar Jerusalem videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
14.07.2016Beitar Jerusalem - Omonia Nicosia   1-0 (0-0) 21.07.2016Omonia Nicosia - Beitar Jerusalem   3-2 (2-2)
71:1-0Shimon Abuhazira17:0-1Omer Atzily
26:1-1Amir Agajev
45:1-2Omer Atzily, straffe
45:2-2Cillian Sheridan, straffe
81:3-2Onisiforos Roushias
HJK Helsinki videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
14.07.2016Beroe - HJK Helsinki   1-1 (0-1) 21.07.2016HJK Helsinki - Beroe   1-0 (1-0)
38:0-1Alfredo Morelos25:1-0Atomu Tanaka
49:1-1Veselin Penev
Birkirkara videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
14.07.2016Birkirkara - Hearts   0-0 (0-0) 21.07.2016Hearts - Birkirkara   1-2 (0-0)
55:0-1Christian Bubalovic
67:0-2Edward Herrera
74:1-2Connor Sammon
AEK Larnaca videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
14.07.2016Cliftonville - AEK Larnaca   2-3 (1-0) 21.07.2016AEK Larnaca - Cliftonville   2-0 (1-0)
18:1-0Jason McGuinness45:1-0Vladimir Boljevic
50:2-0Jay Donnelly48:2-0Joan Tomas
59:2-1Ivan Trickovski
64:2-2Elias Charalambous
77:2-3Joan Tomas
Hajduk Split videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
14.07.2016CSMS Iasi - Hajduk Split   2-2 (2-0) 21.07.2016Hajduk Split - CSMS Iasi   2-1 (1-1)
19:1-0Andrei Cristea22:1-0Fran Tudor
23:2-0Gianmarco Piccioni26:1-1Alexandru Ciucur
48:2-1Franck Ohandza90:2-1Franck Ohandza
90:2-2Ahmed Said
Torpedo Zhodino videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
14.07.2016Debrecen - Torpedo Zhodino   1-2 (1-1) 21.07.2016Torpedo Zhodino - Debrecen   1-0 (1-0)
2:1-0Tibor Tisza25:1-0Vadim Demidovich
23:1-1Serhiy Zagynailov
88:1-2Evgeni Klopotski
Dinamo Minsk videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
14.07.2016Dinamo Minsk - St. Patrick's   1-1 (1-0) 21.07.2016St. Patrick's - Dinamo Minsk   0-1 (0-1)
25:1-0Vladimir Korytko18:0-1Gleb Rassadkin
54:1-1Christy Fagan
Maccabi Tel-Aviv videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
14.07.2016FC Kairat - Maccabi Tel-Aviv   1-1 (1-0) 21.07.2016Maccabi Tel-Aviv - FC Kairat   2-1 (1-0)
29:1-0Andrey Arshavin5:1-0Tal Ben Chaim
90:1-1Yossi Benayoun64:1-1Gerard Gohou
86:2-1Gal Alberman
Spartak Trnava videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
14.07.2016FC Shirak - Spartak Trnava   1-1 (1-0) 21.07.2016Spartak Trnava - FC Shirak   2-0 (0-0)
16:1-0Davit Hakobyan57:1-0Ivan Schranz
87:1-1Erik Jirka61:2-0Robert Tambe
Genk videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 4-2 i straffesparkskonkurrencen)
14.07.2016Genk - Buducnost   2-0 (1-0) 21.07.2016Buducnost - Genk   2-0 (2-0 ; 2-0) efs.
17:1-0Neeskens Kebano, straffe1:1-0Radomir Dalovic
79:2-0Mbwana Samatta40:2-0Milos Raickovich
Cork City videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
14.07.2016Häcken - Cork City   1-1 (0-0) 21.07.2016Cork City - Häcken   1-0 (1-0)
64:0-1Sean Maguire, straffe26:1-0Kevin O'Connor
83:1-1John Owoeri
Grasshoppers videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
14.07.2016KR Reykjavik - Grasshoppers   3-3 (0-2) 21.07.2016Grasshoppers - KR Reykjavik   2-1 (1-0)
18:0-1Ridge Munsy45:1-0Runar Mar Sigurjonsson
36:0-2Nikola Gjorgjev52:1-1Morten Beck Andersen
46:1-2Morten Beck Andersen68:2-1Runar Mar Sigurjonsson
50:2-2Morten Beck Andersen
59:2-3Caio
77:3-3Oskar Örn Hauksson, straffe
Slavia Prag videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
14.07.2016Levadia - Slavia Prag   3-1 (1-0) 21.07.2016Slavia Prag - Levadia   2-0 (1-0)
35:1-0Rimo Hunt10:1-0Milan Skoda
63:1-1Muris Mesanovic67:2-0Gino van Kessel
67:2-1Marcellin Gando
90:3-1Ilja Antonov
Nomme Kalju videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 5-3 i straffesparkskonkurrencen)
14.07.2016Maccabi Haifa - Nomme Kalju   1-1 (0-0) 21.07.2016Nomme Kalju - Maccabi Haifa   1-1 (1-1 ; 0-1) efs.
47:0-1Janar Toomet34:0-1Nikita Rukavytsya, straffe
70:1-1Gil Vermouth90:1-1Tarmo Neemelo
Gabala videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
14.07.2016MTK Budapest - Gabala   1-2 (0-1) 21.07.2016Gabala - MTK Budapest   2-0 (2-0)
25:0-1Nika Kvekveskiri7:1-0Sergei Zenjov
63:0-2Filip Ozobic37:2-0Theo Weeks
70:1-2Sandor Torghelle
Shkëndija Tetovo videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
14.07.2016Neftchi Baku - Shkëndija Tetovo   0-0 (0-0) 21.07.2016Shkëndija Tetovo - Neftchi Baku   1-0 (1-0)
31:1-0Besart Ibraimi
NK Maribor videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
14.07.2016NK Maribor - Levski Sofia   0-0 (0-0) 21.07.2016Levski Sofia - NK Maribor   1-1 (1-0)
22:1-0Francis Narh
68:1-1Tavares
Zaglebie Lubin videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 0-0 (vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen)
14.07.2016Partizan Beograd - Zaglebie Lubin   0-0 (0-0) 21.07.2016Zaglebie Lubin - Partizan Beograd   0-0 (0-0 ; 0-0) efs.
PAS Giannina videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
14.07.2016PAS Giannina - Odd Grenland   3-0 (2-0) 21.07.2016Odd Grenland - PAS Giannina   3-1 (3-0 ; 0-0) efs.
7:1-0Alexios Michail55:1-0Fredrik Nordkvelle, straffe
31:2-0Martin Lopez57:2-0Chukwuma Akabueze
68:3-0Noe Acosta89:3-0Espen Ruud
98:3-1Leonardo Koutris
IFK Göteborg videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
14.07.2016Piast Gliwice - IFK Göteborg   0-3 (0-2) 21.07.2016IFK Göteborg - Piast Gliwice   0-0 (0-0)
2:0-1Thomas Rogne
35:0-2Tobias Hysén
86:0-3Gustav Engvall
Lokomotiva Zagreb videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
14.07.2016Rovaniemi PS - Lokomotiva Zagreb   1-1 (0-0) 21.07.2016Lokomotiva Zagreb - Rovaniemi PS   3-0 (1-0)
83:0-1Selvmål, Abdou Jammeh44:1-0Ivan Fiolic
87:1-1Selvmål, Herdi Prenga49:2-0Mirko Maric
83:3-0Mirko Maric
SD Vojvodina videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
14.07.2016SD Vojvodina - Connah's Quay Nomads   1-0 (0-0) 21.07.2016Connah's Quay Nomads - SD Vojvodina   1-2 (0-1)
86:1-0Aleksandar Palocevic8:0-1Dejan Meleg
49:0-2Dejan Meleg, straffe
65:1-2Michael Wilde
NK Domzale videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
14.07.2016Shakhtyor Soligorsk - NK Domzale   1-1 (1-0) 21.07.2016NK Domzale - Shakhtyor Soligorsk   2-1 (1-0)
35:1-0Nikola Ignjatijevic35:1-0Marko Alvir
52:1-1Dejan Trajkovski61:1-1Denis Laptev
69:2-1Zan Majer
FK Jelgava videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
14.07.2016Slovan Bratislava - FK Jelgava   0-0 (0-0) 21.07.2016FK Jelgava - Slovan Bratislava   3-0 (1-0)
27:1-0Glebs Kluskins, straffe
48:2-0Boriss Bogdaskins
85:3-0Olegs Malasenoks
Videoton videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
14.07.2016Videoton - Cukaricki   2-0 (0-0) 21.07.2016Cukaricki - Videoton   1-1 (1-0)
58:1-0Adam Bodi13:1-0Ismaël Fofana
90:2-0Asmir Suljic76:1-1Krisztian Geresi
Osmanlispor videre til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-2
14.07.2016Zimbru Chisinau - Osmanlispor   2-2 (1-1) 21.07.2016Osmanlispor - Zimbru Chisinau   5-0 (2-0)
12:0-1Numan Cürüksu16:1-0Aminu Umar, straffe
24:1-1Veaceslav Zagaevschii26:2-0Aminu Umar
62:2-1Ilie Damascan50:3-0Aminu Umar
77:2-2Engin Bekdemir74:4-0Erdal Kilicaslan
83:5-0Raul Rusescu
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2015/2016
  Øvrige år