Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 24. oktober 2017 kl. 07:55
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2016/2017
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE
1. KAMP2. KAMP
Brøndby videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
28.07.2016Hertha Berlin - Brøndby   1-0 (1-0)04.08.2016Brøndby - Hertha Berlin   3-1 (2-1)
28:1-0Vedad Ibisevic3:1-0Teemu Pukki
30:1-1Vedad Ibisevic
34:2-1Teemu Pukki
52:3-1Teemu Pukki
FC Midtjylland videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
28.07.2016Videoton - FC Midtjylland   0-1 (0-0)04.08.2016FC Midtjylland - Videoton   1-1 (0-1 ; 0-0) efs.
55:0-1Filip Novak75:0-1Istvan Kovacs
104:1-1Filip Novak
SønderjyskE videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
28.07.2016Zaglebie Lubin - SønderjyskE   1-2 (1-2)04.08.2016SønderjyskE - Zaglebie Lubin   1-1 (0-1)
19:0-1Simon Kroon22:0-1Lubomir Guldan
36:0-2Marc Dal Hende65:1-1Marc Pedersen
45:1-2Lukasz Janoszka
NK Maribor videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
28.07.2016Aberdeen - NK Maribor   1-1 (0-0)04.08.2016NK Maribor - Aberdeen   1-0 (0-0)
83:0-1Milivoje Novakovic90:1-0Selvmål, Graeme Shinnie
88:1-1Jonathan Hayes
Slovan Liberec videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
28.07.2016Admira Wacker - Slovan Liberec   1-2 (1-1)03.08.2016Slovan Liberec - Admira Wacker   2-0 (2-0)
7:1-0Christoph Knasmüllner20:1-0Vladimir Coufal
11:1-1Egon Vuch34:2-0Nikolai Komlichenko, straffe
69:1-2Egon Vuch
AEK Larnaca videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
28.07.2016AEK Larnaca - Spartak Moskva   1-1 (0-1)04.08.2016Spartak Moskva - AEK Larnaca   0-1 (0-0)
38:0-1Jano Ananidze89:0-1Ivan Trickovski
65:1-1André Alves
Austria Wien videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 5-4 i straffesparkskonkurrencen)
28.07.2016Austria Wien - Spartak Trnava   0-1 (0-0)04.08.2016Spartak Trnava - Austria Wien   0-1 (0-1 ; 0-0) efs.
46:0-1Robert Tambe88:0-1Kevin Friesenbichler
AZ Alkmaar videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
28.07.2016AZ Alkmaar - PAS Giannina   1-0 (1-0)04.08.2016PAS Giannina - AZ Alkmaar   1-2 (1-2)
36:1-0Derrick Luckassen9:1-0Pedro Conde
29:1-1Dabney Souza
36:1-2Derrick Luckassen
Krasnodar videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
28.07.2016Birkirkara - Krasnodar   0-3 (0-1)04.08.2016Krasnodar - Birkirkara   3-1 (3-0)
45:0-1Andreas Granqvist15:1-0Kouassi Eboue
75:0-2Fedor Smolov, straffe37:2-0Joaozinho
89:0-3Ricardo Laborde38:3-0Ricardo Laborde
61:3-1Predrag Jovic
Sassuolo videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
28.07.2016FC Luzern - Sassuolo   1-1 (1-1)04.08.2016Sassuolo - FC Luzern   3-0 (2-0)
8:1-0Marco Schneuwly19:1-0Domenico Berardi
42:1-1Domenico Berardi, straffe39:2-0Domenico Berardi, straffe
64:3-0Gregoire Defrel
Hajduk Split videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
28.07.2016FC Oleksandriya - Hajduk Split   0-3 (0-0)04.08.2016Hajduk Split - FC Oleksandriya   3-1 (1-1)
52:0-1Marko Cosic13:0-1Sergii Starenkyi
82:0-2Ante Erceg21:1-1Zoran Nizic
90:0-3Franck Ohandza52:2-1Tino-Sven Susic, straffe
56:3-1Tino-Sven Susic
Beitar Jerusalem videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
28.07.2016FK Jelgava - Beitar Jerusalem   1-1 (0-1)04.08.2016Beitar Jerusalem - FK Jelgava   3-0 (2-0)
25:0-1Idan Vered16:1-0Omer Atzily, straffe
70:1-1Vitalijs Smirnovs29:2-0Etey Shechter
47:3-0Marcel Heister
Genk videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
28.07.2016Genk - Cork City   1-0 (1-0)04.08.2016Cork City - Genk   1-2 (0-2)
31:1-0Leon Bailey13:0-1Thomas Buffel
41:0-2Sebastien Dewaest
63:1-2Alan Bennett
Gent videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0 (vandt - i straffesparkskonkurrencen)
28.07.2016Gent - FC Viitorul Constanta   5-0 (2-0)04.08.2016FC Viitorul Constanta - Gent   0-0 (0-0)
15:1-0Stefan Mitrovic
37:2-0Kalifa Coulibaly
50:3-0Kalifa Coulibaly
56:4-0Laurent Depoitre
66:5-0Renato Neto
Grasshoppers videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
28.07.2016Grasshoppers - Apollon Limassol   2-1 (1-0)04.08.2016Apollon Limassol - Grasshoppers   3-3 (2-1 ; 0-0) efs.
11:1-0Haris Tabakovic73:1-0Paulo Vinicius
76:1-1Abraham Gneki Guié77:1-1Lucas Andersen
90:2-1Numa Lavanchy87:2-1Fotis Papoulis
101:3-1Abraham Gneki Guié
103:3-2Caio
120:3-3Nikola Gjorgjev
Arouca videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
28.07.2016Heracles - Arouca   1-1 (0-0)04.08.2016Arouca - Heracles   0-0 (0-0)
53:1-0Paul Gladon
90:1-1Walter Gonzalez
IFK Göteborg videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
28.07.2016IFK Göteborg - HJK Helsinki   1-2 (0-0)04.08.2016HJK Helsinki - IFK Göteborg   0-2 (0-1)
47:0-1Atomu Tanaka35:0-1Mikael Boman
73:1-1Emil Salomonsson82:0-2Jakob Ankersen
75:1-2Alfredo Morelos
Istanbul Basaksehir videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
28.07.2016Istanbul Basaksehir - Rijeka   0-0 (0-0)04.08.2016Rijeka - Istanbul Basaksehir   2-2 (1-1)
24:1-0Roman Bezjak
42:1-1Edin Visca
50:2-1Roman Bezjak, straffe
74:2-2Edin Visca
Gabala videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
28.07.2016Lille - Gabala   1-1 (0-1)04.08.2016Gabala - Lille   1-0 (1-0)
13:0-1Vitaliy Vernydub34:1-0Filip Ozobic
47:1-1Ryan Mendes
Lokomotiva Zagreb videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
28.07.2016Lokomotiva Zagreb - Vorskla Poltava   0-0 (0-0)04.08.2016Vorskla Poltava - Lokomotiva Zagreb   2-3 (0-1)
1:0-1Petar Bockaj
49:1-1Selvmål, Dino Peric
53:1-2Ivan Fiolic
64:1-3Dino Peric
74:2-3Volodymyr Chesnakov
West Ham videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
28.07.2016NK Domzale - West Ham   2-1 (1-1)04.08.2016West Ham - NK Domzale   3-0 (2-0)
11:1-0Matic Crnic, straffe8:1-0Cheikhou Kouyaté
18:1-1Mark Noble, straffe25:2-0Cheikhou Kouyaté
49:2-1Matic Crnic81:3-0Sofiane Feghouli
Osmanlispor videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
28.07.2016Osmanlispor - Nomme Kalju   1-0 (0-0)04.08.2016Nomme Kalju - Osmanlispor   0-2 (0-2)
74:1-0Tiago Pinto4:0-1Numan Cürüksu
29:0-2Dzon Delarge
Panathinaikos videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
28.07.2016Panathinaikos - AIK Stockholm   1-0 (0-0)04.08.2016AIK Stockholm - Panathinaikos   0-2 (0-0)
79:1-0Rodrigo Moledo46:0-1Victor Ibarbo
73:0-2Marcus Berg
Maccabi Tel-Aviv videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
28.07.2016Pandurii - Maccabi Tel-Aviv   1-3 (1-1)04.08.2016Maccabi Tel-Aviv - Pandurii   2-1 (1-0)
7:0-1Tal Ben Chaim24:1-0Nosa Igiebor
30:1-1Ovidiu Herea57:1-1Marian Pleasca
49:1-2Nosa Igiebor80:2-1Ezequiel Scarione
77:1-3Dor Miha
SD Vojvodina videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
28.07.2016SD Vojvodina - Dinamo Minsk   1-1 (1-0)04.08.2016Dinamo Minsk - SD Vojvodina   0-2 (0-1)
29:1-0Sinisa Babic32:0-1Sinisa Babic
83:1-1Artem Bykov81:0-2Nikola Antic
Shkëndija Tetovo videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
28.07.2016Shkëndija Tetovo - Mlada Boleslav   2-0 (0-0)04.08.2016Mlada Boleslav - Shkëndija Tetovo   1-0 (0-0)
69:1-0Stenio Junior82:1-0Lukas Magera
75:2-0Feran Hasani
Slavia Prag videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
28.07.2016Slavia Prag - Rio Ave   0-0 (0-0)04.08.2016Rio Ave - Slavia Prag   1-1 (0-1)
22:0-1Josef Husbauer
57:1-1Ruben Ribeiro
St. Etienne videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
28.07.2016St. Etienne - AEK Athen   0-0 (0-0)04.08.2016AEK Athen - St. Etienne   0-1 (0-1)
23:0-1Robert Beric
Rapid Wien videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
28.07.2016Torpedo Zhodino - Rapid Wien   0-0 (0-0)04.08.2016Rapid Wien - Torpedo Zhodino   3-0 (2-0)
26:1-0Mario Pavelic
36:2-0Thomas Schrammel
90:3-0Louis Schaub
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2015/2016
  2017/2018
  Øvrige år