Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 30. marts 2017 kl. 22:24

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP 2016/2017
EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE
 
1. KAMP2. KAMP
Osmanlispor videre til gruppespil med sammenlagt 3-0
18.08.2016FC Midtjylland - Osmanlispor   0-1 (0-1)25.08.2016Osmanlispor - FC Midtjylland   2-0 (1-0)
20:0-1Selvmål, Patrick Banggaard20:1-0Tiago Pinto
50:2-0Tiago Pinto
Panathinaikos videre til gruppespil med sammenlagt 4-1
18.08.2016Panathinaikos - Brøndby   3-0 (1-0)25.08.2016Brøndby - Panathinaikos   1-1 (1-0)
45:1-0Marcus Berg35:1-0Hany Mukhtar
54:2-0Cristian Ledesma, straffe66:1-1Ivan Ivanov
82:3-0Marcus Berg
Sparta Prag videre til gruppespil med sammenlagt 3-2
18.08.2016SønderjyskE - Sparta Prag   0-0 (0-0)25.08.2016Sparta Prag - SønderjyskE   3-2 (1-2)
35:0-1Mikael Uhre
40:0-2Troels Kløve
44:1-2David Lafata
69:2-2Josef Sural
85:3-2Jakub Brabec
Slovan Liberec videre til gruppespil med sammenlagt 4-0
18.08.2016AEK Larnaca - Slovan Liberec   0-1 (0-1)25.08.2016Slovan Liberec - AEK Larnaca   3-0 (3-0)
29:0-1Vladimir Coufal8:1-0Jan Sykora
15:2-0Jan Sykora
41:3-0Jan Sykora
Olympiakos Piræus videre til gruppespil med sammenlagt 3-1
18.08.2016Arouca - Olympiakos Piræus   0-1 (0-1)25.08.2016Olympiakos Piræus - Arouca   2-1 (0-1 ; 0-0) efs.
27:0-1Seba80:0-1Gegé
94:1-1Alejandro Dominguez
113:2-1Ideye Brown
Astra Giurgiu videre til gruppespil med sammenlagt 2-1
18.08.2016Astra Giurgiu - West Ham   1-1 (0-1)25.08.2016West Ham - Astra Giurgiu   0-1 (0-1)
45:0-1Mark Noble, straffe45:0-1Filipe Teixeira
83:1-1Denis Alibec
Austria Wien videre til gruppespil med sammenlagt 4-2
18.08.2016Austria Wien - Rosenborg   2-1 (0-0)25.08.2016Rosenborg - Austria Wien   1-2 (0-0)
51:1-0Alexander Grünwald58:0-1Alexander Grünwald
53:2-0Felipe Pires59:1-1Christian Gytkjær, straffe
90:2-1Tore Reginiussen69:1-2Olarenwaju Kayode
St. Etienne videre til gruppespil med sammenlagt 2-1
17.08.2016Beitar Jerusalem - St. Etienne   1-2 (1-2)25.08.2016St. Etienne - Beitar Jerusalem   0-0 (0-0)
8:1-0Idan Vered
15:1-1Fabien Lemoine
30:1-2Florentin Pogba
PAOK Saloniki videre til gruppespil med sammenlagt 5-0
18.08.2016Dinamo Tbilisi - PAOK Saloniki   0-3 (0-1)25.08.2016PAOK Saloniki - Dinamo Tbilisi   2-0 (2-0)
20:0-1Léo Matos5:1-0Garry Rodrigues
71:0-2José Angel Crespo45:2-0Giorgos Tzavellas
83:0-3Facundo Pereyra
FC Astana videre til gruppespil med sammenlagt 4-2
18.08.2016FC Astana - BATE Borisov   2-0 (0-0)25.08.2016BATE Borisov - FC Astana   2-2 (1-0)
70:1-0Junior Kabananga27:1-0Mikhail Gordeichuk
80:2-0Azat Nurgaliyev50:1-1Nemanja Maksimovic
76:1-2Patrick Twumasi
89:2-2Igor Stasevich, straffe
Fenerbahce videre til gruppespil med sammenlagt 5-0
18.08.2016Fenerbahce - Grasshoppers   3-0 (1-0)25.08.2016Grasshoppers - Fenerbahce   0-2 (0-0)
4:1-0Aatif Chahechouhe77:0-1Fernandao
72:2-0Miroslav Stoch84:0-2Miroslav Stoch
90:3-0Miroslav Stoch
Gabala videre til gruppespil med sammenlagt 3-2
18.08.2016Gabala - NK Maribor   3-1 (1-1)25.08.2016NK Maribor - Gabala   1-0 (0-0)
17:0-1Tavares66:1-0Tavares
37:1-1Sergei Zenjov
50:2-1Bagaliy Dabo
52:3-1Bagaliy Dabo
Gent videre til gruppespil med sammenlagt 6-1
18.08.2016Gent - Shkëndija Tetovo   2-1 (1-1)25.08.2016Shkëndija Tetovo - Gent   0-4 (0-0)
9:0-1Besart Ibraimi60:0-1Kalifa Coulibaly
45:1-1Thomas Matton69:0-2Kalifa Coulibaly
90:2-1Kalifa Coulibaly81:0-3Jérémy Perbet
86:0-4Renato Neto
Qarabag videre til gruppespil med sammenlagt 3-1
18.08.2016IFK Göteborg - Qarabag   1-0 (0-0)25.08.2016Qarabag - IFK Göteborg   3-0 (2-0)
56:1-0Mads Albæk19:1-0Rashad F. Sadygov
26:2-0Muarem Muarem
51:3-0Dani Quintana
Shakhtar Donetsk videre til gruppespil med sammenlagt 4-1
18.08.2016Istanbul Basaksehir - Shakhtar Donetsk   1-2 (0-1)25.08.2016Shakhtar Donetsk - Istanbul Basaksehir   2-0 (1-0)
24:0-1Selvmål, Sokol Cikalleshi23:1-0Selvmål, Joseph Attamah
41:0-2Viktor Kovalenko71:2-0Marlos, straffe
56:1-2Emre Belözoglu, straffe
Krasnodar videre til gruppespil med sammenlagt 4-0
18.08.2016Krasnodar - FK Partizani   4-0 (3-0)25.08.2016FK Partizani - Krasnodar   0-0 (0-0)
18:1-0Joaozinho, straffe
27:2-0Fedor Smolov
45:3-0Artur Jedrzejczyk
73:4-0Selvmål, Gezim Krasniqi
Genk videre til gruppespil med sammenlagt 4-2
18.08.2016Lokomotiva Zagreb - Genk   2-2 (0-1)25.08.2016Genk - Lokomotiva Zagreb   2-0 (1-0)
35:0-1Leon Bailey, straffe2:1-0Mbwana Samatta
47:0-2Mbwana Samatta50:2-0Leon Bailey
52:1-2Mirko Maric, straffe
59:2-2Ivan Fiolic
Maccabi Tel-Aviv videre til gruppespil med sammenlagt 3-3 (vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen)
18.08.2016Maccabi Tel-Aviv - Hajduk Split   2-1 (1-0)25.08.2016Hajduk Split - Maccabi Tel-Aviv   2-1 (2-1 ; 1-0) efs.
9:1-0Gal Alberman40:1-0Marko Cosic
56:1-1Ahmed Said52:1-1Ezequiel Scarione
77:2-1Ezequiel Scarione59:2-1Marko Cosic
Sassuolo videre til gruppespil med sammenlagt 4-1
18.08.2016Sassuolo - Røde Stjerne Beograd   3-0 (2-0)25.08.2016Røde Stjerne Beograd - Sassuolo   1-1 (0-1)
17:1-0Domenico Berardi28:0-1Domenico Berardi
41:2-0Matteo Politano54:1-1Aleksandar Katai
69:3-0Gregoire Defrel
AZ Alkmaar videre til gruppespil med sammenlagt 3-0
18.08.2016SD Vojvodina - AZ Alkmaar   0-3 (0-2)25.08.2016AZ Alkmaar - SD Vojvodina   0-0 (0-0)
33:0-1Stijn Wuytens
45:0-2Fred Friday
83:0-3Stijn Wuytens
Anderlecht videre til gruppespil med sammenlagt 6-0
18.08.2016Slavia Prag - Anderlecht   0-3 (0-0)25.08.2016Anderlecht - Slavia Prag   3-0 (2-0)
49:0-1Idrissa Sylla22:1-0Youri Tielemans, straffe
60:0-2Lukasz Teodorczyk40:2-0Lukasz Teodorczyk, straffe
71:0-3Sofiane Hanni61:3-0Michael Heylen
Rapid Wien videre til gruppespil med sammenlagt 4-2
18.08.2016Trencin - Rapid Wien   0-4 (0-1)25.08.2016Rapid Wien - Trencin   0-2 (0-2)
32:0-1Louis Schaub12:0-1James Lawrence
54:0-2Louis Schaub35:0-2Jakub Paur
73:0-3Stefan Schwab
83:0-4Louis Schaub
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2015/2016
  Øvrige år