Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 24. oktober 2017 kl. 07:52
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2016/2017
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (96)
SEEDET
Maccabi Tel-AvivIsrael20,225
FC MidtjyllandDanmark14,720
HJK HelsinkiFinland10,980
Dinamo MinskHviderusland10,000
Omonia NicosiaCypern9,935
Neftchi BakuAserbajdsjan9,725
AEK LarnacaCypern9,435
Slovan BratislavaSlovakiet8,900
VideotonUngarn8,725
FC AktobeKasakhstan8,075
SD VojvodinaSerbien7,925
Shakhtyor SoligorskHviderusland7,500
Spartak TrnavaSlovakiet7,400
BrøndbyDanmark7,220
DebrecenUngarn6,475
AIK StockholmSverige6,475
HeartsSkotland6,460
VentspilsLetland6,075
Admira WackerØstrig6,020
IFK GöteborgSverige5,975
Lokomotiva ZagrebKroatien5,775
KR ReykjavikIsland5,750
Dila GoriGeorgien5,625
AberdeenSkotland5,460
Odd GrenlandNorge5,350
GabalaAserbajdsjan5,225
RabotnickiMakedonien5,200
FC VaduzLiechtenstein4,850
FC KairatKasakhstan4,825
DifferdangeLuxembourg4,800
Shamrock RoversIrland4,590
St. Patrick'sIrland4,590
Zaglebie LubinPolen4,500
KS CracoviaPolen4,500
LinfieldNordirland4,400
Dacia ChisinauMoldova4,325
Beitar JerusalemIsrael4,225
StabækNorge4,100
FK KukësiAlbanien4,075
CukarickiSerbien3,925
LevadiaEstland3,850
Nomme KaljuEstland3,850
FC PyunikArmenien3,825
Zimbru ChisinauMoldova3,825
BreidablikIsland3,750
FC OrdabasyKasakhstan3,750
Siroki BrijegBosnien3,675
NK DomzaleSlovenien3,625
IKKE SEEDET
BeroeBulgarien3,625
Fola EschLuxembourg3,550
CliftonvilleNordirland3,400
HBFærøerne3,225
RudarMontenegro3,225
ChikhuraGeorgien3,125
ND GoricaSlovenien3,125
FC ShirakArmenien3,075
BuducnostMontenegro2,975
KapazAserbajdsjan2,975
BirkirkaraMalta2,966
Shkëndija TetovoMakedonien2,950
Vikingur GøtaFærøerne2,725
Slavia SofiaBulgarien2,625
MTK BudapestUngarn2,475
HiberniansMalta2,466
Spartak MyjavaSlovakiet2,400
SuduvaLitauen2,175
Jeunesse d'EschLuxembourg2,050
Rovaniemi PSFinland1,980
FK JelgavaLetland1,825
FC Zaria BaltiMoldova1,825
Teuta DurrësAlbanien1,825
ValurIsland1,750
MariehamnFinland1,730
FC LusitanosAndorra1,699
AtlantasLitauen1,675
SamtrediaGeorgien1,625
FC BanantsArmenien1,575
FK PartizaniAlbanien1,575
FK SpartaksLetland1,575
RunavikFærøerne1,475
FK TrakaiLitauen1,425
Sloboda TuzlaBosnien1,425
Radnik BijeljinaBosnien1,425
GlenavonNordirland1,400
Cork CityIrland1,340
La FioritaSan Marino1,316
Bala TownWales1,200
SileksMakedonien1,200
UE Santa ColomaAndorra1,199
FK Bokelj KotorMontenegro0,975
Balzan FCMalta0,966
FC InfonetEstland0,850
FolgoreSan Marino0,816
LlandudnoWales0,700
Connah's Quay NomadsWales0,700
College EuropaGibraltar0,200
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (18+48)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
GenkBelgien36,000
NK MariborSlovenien21,625
Maccabi Tel-AvivIsrael20,225
Austria WienØstrig19,020
Partizan BeogradSerbien16,925
FC MidtjyllandDanmark14,720
Maccabi HaifaIsrael11,725
HJK HelsinkiFinland10,980
Hajduk SplitKroatien10,775
Dinamo MinskHviderusland10,000
Omonia NicosiaCypern9,935
GrasshoppersSchweiz9,755
Neftchi BakuAserbajdsjan9,725
AEK LarnacaCypern9,435
Slovan BratislavaSlovakiet8,900
VideotonUngarn8,725
MTK BudapestUngarn8,075 (2,475)
SD VojvodinaSerbien7,925
StrømsgodsetNorge7,850
Shakhtyor SoligorskHviderusland7,500
Spartak TrnavaSlovakiet7,400
BrøndbyDanmark7,220
OsmanlisporTyrkiet6,920
Slavia PragTjekkiet6,585
DebrecenUngarn6,475
AIK StockholmSverige6,475
HeartsSkotland6,460
VentspilsLetland6,075
Admira WackerØstrig6,020
HäckenSverige5,975
IFK GöteborgSverige5,975
PAS GianninaGrækenland5,940
Lokomotiva ZagrebKroatien5,775
IKKE SEEDET
KR ReykjavikIsland5,750
FC ShirakArmenien5,625 (3,075)
AberdeenSkotland5,460
Odd GrenlandNorge5,350
GabalaAserbajdsjan5,225
BuducnostMontenegro5,200 (2,975)
CSMS IasiRumænien5,076
Piast GliwicePolen5,000
FC VaduzLiechtenstein4,850
FC KairatKasakhstan4,825
CliftonvilleNordirland4,800 (3,400)
Rovaniemi PSFinland4,590 (1,980)
St. Patrick'sIrland4,590
Zaglebie LubinPolen4,500
Shkëndija TetovoMakedonien4,500 (2,950)
Cork CityIrland4,400 (1,340)
Levski SofiaBulgarien4,375
KapazAserbajdsjan4,325 (2,975)
Torpedo ZhodinoHviderusland4,250
Beitar JerusalemIsrael4,225
Connah's Quay NomadsWales4,100 (0,700)
FK KukësiAlbanien4,075
HibernianSkotland3,960
CukarickiSerbien3,925
LevadiaEstland3,850
Nomme KaljuEstland3,850
College EuropaGibraltar3,825 (0,200)
Zimbru ChisinauMoldova3,825
FK JelgavaLetland3,750 (1,825)
FC OrdabasyKasakhstan3,750
SønderjyskEDanmark3,720
BirkirkaraMalta3,675 (2,966)
NK DomzaleSlovenien3,625
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (25+33)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
AZ AlkmaarHolland43,612
GenkBelgien36,000
LilleFrankrig29,549
St. EtienneFrankrig26,049
GentBelgien25,000
KrasnodarRusland24,216
Rapid WienØstrig23,520
Slovan LiberecTjekkiet22,085
NK MariborSlovenien21,625
Maccabi Tel-AvivIsrael20,225
Spartak MoskvaRusland19,216
Austria WienØstrig19,020
Zaglebie LubinPolen16,925 (4,500)
West HamEngland16,256
Hertha BerlinTyskland16,035
PanathinaikosGrækenland14,940
FC MidtjyllandDanmark14,720
RijekaKroatien14,275
SassuoloItalien14,087
Rio AvePortugal13,616
Vorskla PoltavaUkraine11,976
Nomme KaljuEstland11,725 (3,850)
HJK HelsinkiFinland10,980
Hajduk SplitKroatien10,775
AroucaPortugal10,616
Apollon LimassolCypern10,435
Mlada BoleslavTjekkiet10,085
Dinamo MinskHviderusland10,000
Beitar JerusalemIsrael9,935 (4,225)
IKKE SEEDET
GrasshoppersSchweiz9,755
Shkëndija TetovoMakedonien9,725 (2,950)
AEK LarnacaCypern9,435
FC OleksandriyaUkraine8,976
FK JelgavaLetland8,900 (1,825)
FC LuzernSchweiz8,755
VideotonUngarn8,725
AEK AthenGrækenland7,940
SD VojvodinaSerbien7,925
Istanbul BasaksehirTyrkiet7,920
SønderjyskEDanmark7,850 (3,720)
NK DomzaleSlovenien7,500 (3,625)
Spartak TrnavaSlovakiet7,400
BrøndbyDanmark7,220
HeraclesHolland7,112
PanduriiRumænien7,076
OsmanlisporTyrkiet6,920
Slavia PragTjekkiet6,585
Torpedo ZhodinoHviderusland6,475 (4,250)
AIK StockholmSverige6,475
BirkirkaraMalta6,460 (2,966)
AberdeenSkotland6,075 (5,460)
Admira WackerØstrig6,020
Cork CityIrland5,975 (1,340)
IFK GöteborgSverige5,975
PAS GianninaGrækenland5,940
Lokomotiva ZagrebKroatien5,775
FC Viitorul ConstantaRumænien5,076
GabalaAserbajdsjan5,225
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (44)
Deltagerne fra Champions League (CL3) er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
SEEDET
Shakhtar DonetskUkraine81,976
Olympiakos PiræusGrækenland70,940
AnderlechtBelgien54,000
AZ AlkmaarHolland43,612
FenerbahceTyrkiet40,920
Sparta PragTjekkiet40,585
PAOK SalonikiGrækenland37,440
GenkBelgien36,000
BATE BorisovHviderusland34,000
St. EtienneFrankrig26,049
GentBelgien25,000
KrasnodarRusland24,216
Rapid WienØstrig23,520
Slovan LiberecTjekkiet22,085
NK MariborSlovenien21,625
Maccabi Tel-AvivIsrael20,225
Austria WienØstrig19,020
West HamEngland16,256
PanathinaikosGrækenland14,940
FC MidtjyllandDanmark14,720
SassuoloItalien14,087
QarabagAserbajdsjan13,475
IKKE SEEDET
RosenborgNorge12,850
FC AstanaKasakhstan12,575
Astra GiurgiuRumænien11,076
Hajduk SplitKroatien10,775
AroucaPortugal10,616
GrasshoppersSchweiz9,755
AEK LarnacaCypern9,435
SD VojvodinaSerbien7,925
Istanbul BasaksehirTyrkiet7,920
BrøndbyDanmark7,220
Røde Stjerne BeogradSerbien7,175
OsmanlisporTyrkiet6,920
Slavia PragTjekkiet6,585
IFK GöteborgSverige5,975
Dinamo TbilisiGeorgien5,875
Lokomotiva ZagrebKroatien5,775
TrencinSlovakiet5,400
GabalaAserbajdsjan5,225
Beitar JerusalemIsrael4,225
SønderjyskEDanmark3,720
Shkëndija TetovoMakedonien2,950
FK PartizaniAlbanien1,575
GRUPPESPIL (16+32)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
Det er forudsat, at seedede hold fra 4. kvalifikationsrunde er gået videre. Deltagerne fra Champions League (CL4) er taberne fra 4. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
1. LAG
Schalke 04Tyskland96,035
ZenitRusland93,216
Manchester UnitedEngland82,256
Shakhtar DonetskUkraine81,976
Athletic BilbaoSpanien75,142
Olympiakos PiræusGrækenland70,940
VillarrealSpanien60,142
AjaxHollannd58,112
InterItalien58,087
FiorentinaItalien57,087
AnderlechtBelgien54,000
Viktoria PlzenTjekkiet44,585
2. LAG
AZ AlkmaarHolland43,612
RomaItalien41,587
Sporting BragaPortugal43,116
FC SalzburgØstrig42,520
FenerbahceTyrkiet40,920
Sparta PragTjekkiet40,585
PAOK SalonikiGrækenland37,440
Steaua BukarestRumænien36,576
GenkBelgien36,000
APOEL NicosiaCypern35,935
Standard LiégeBelgien27,500
St. EtienneFrankrig26,049
3. LAG
GentBelgien25,000
Young BoysSchweiz24,755
KrasnodarRusland24,216
Rapid WienØstrig23,520
Slovan LiberecTjekkiet22,085
Celta VigoSpanien21,142
Maccabi Tel-AvivIsrael20,225
FeyenoordHolland19,112
Austria WienØstrig19,020
Mainz 05Tyskland18,035
FC ZürichSchweiz17,755
SouthamptonEngland16,756
4. LAG
PanathinaikosGrækenland14,940
SassuoloItalien14,087
QarabagAserbajdsjan13,475
FC AstanaKasakhstan12,575
NiceFrankrig12,049
Zorya LuhanskUkraine11,976
Astra GiurgiuRumænien11,076
KonyasporTyrkiet6,920
OsmanlisporTyrkiet6,920
GabalaAserbajdsjan5,225
Hapoel Be'er ShevaIsrael4,725
DundalkIrland2,590
1/16-FINALER (24+8)
De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil trækkes mod de 12 2'ere samt de 4 dårligste 3 fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
FenerbahceTyrkietGruppe A
APOEL NicosiaCypernGruppe B
St. EtienneFrankrigGruppe C
ZenitRuslandGruppe D
RomaItalienGruppe E
GenkBelgienGruppe F
AjaxHollandGruppe G
Shakhtar DonetskUkraineGruppe H
Schalke 04TysklandGruppe I
FiorentinaItalienGruppe J
Sparta PragTjekkietGruppe K
OsmanlisporTyrkietGruppe L
FC KøbenhavnDanmarkChampions League
LyonFrankrigChampions League
TottenhamEnglandChampions League
BesiktasTyrkietChampions League
GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Manchester UnitedEnglandGruppe A
Olympiakos PiræusGrækenlandGruppe B
AnderlechtBelgienGruppe C
AZ AlkmaarHollandGruppe D
Astra GiurgiuRumænienGruppe E
Athletic BilbaoSpanienGruppe F
Celta VigoSpanienGruppe G
GentBelgienGruppe H
KrasnodarRuslandGruppe I
PAOK SalonikiGrækenlandGruppe J
Hapoel Be'er ShevaIsraelGruppe K
VillarrealSpanienGruppe L
FC RostovRuslandChampions League
MönchengladbachTysklandChampions League
Legia WarszawaPolenChampions League
LudogoretsBulgarienChampions League
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2011/2012-2015/2016 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).

  Koeff. pr land (2011/12-2015/16)
  Koeff. pr klub (2011/12-2015/16)

  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppespil
  1/16-finaler 

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester) 
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside