Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 22. september 2017 kl. 09:52

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP 2017/2018
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE
FC Midtjylland (Dan) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-4 (flest udebanemål)
27.07.2017Arka Gdynia (Pol) - FC Midtjylland (Dan)   3-2 (2-2) 03.08.2017FC Midtjylland (Dan) - Arka Gdynia (Pol)   2-1 (0-0)
31.1-0Marcus Vinicius59.0-1Dawid Soldecki
33.1-1Rilwan Hassan77.1-1Selvmål, Tadeusz Socha
36.1-2Marc Dal Hende90.2-1Alexander Sørloth
39.2-2Marcus Vinicius, straffe
90.3-2Rafal Siemaszko
Hajduk Split (Kro) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
27.07.2017Brøndby (Dan) - Hajduk Split (Kro)   0-0 (0-0) 03.08.2017Hajduk Split (Kro) - Brøndby (Dan)   2-0 (0-0)
90.Paulus Arajuuri, Brøndby59.1-0Ante Erceg
63.2-0Ante Erceg
Krasnodar (Rus) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
27.07.2017Krasnodar (Rus) - Lyngby (Dan)   2-1 (0-0) 03.08.2017Lyngby (Dan) - Krasnodar (Rus)   1-3 (1-2)
64.0-1Jeppe Kjær9.0-1Mauricio Pereyra
67.1-1Viktor Claesson22.0-2Mauricio Pereyra
90.2-1Magomed Suleymanov28.1-2Mikkel Rygaard Jensen
89.1-3Pavel Mamaev, straffe
Apollon Limassol (Cyp) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
27.07.2017Aberdeen (Skot) - Apollon Limassol (Cyp)   2-1 (1-0) 03.08.2017Apollon Limassol (Cyp) - Aberdeen (Skot)   2-0 (1-0)
5.1-0Ryan Christie17.1-0André Schembri
59.1-1Jander86.2-0Emilio Zelaya
71.Esteban Sachetti, Apollon Limassol
78.2-1Graeme Shinnie
AEK Larnaca (Cyp) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
27.07.2017AEK Larnaca (Cyp) - Dinamo Minsk (Hvi)   2-0 (1-0) 03.08.2017Dinamo Minsk (Hvi) - AEK Larnaca (Cyp)   1-1 (0-0)
42.1-0Tete47.1-0Anton Saroka, straffe
70.2-0Hector Hevel85.Artem Bykov, Dinamo Minsk
90.1-1Acoran
Sporting Braga (Por) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
27.07.2017AIK Stock. (Sve) - Spor. Braga (Por)   1-1 (1-1) 03.08.2017Spor. Braga (Por) - AIK Stock. (Sve)   2-1 (1-1 ; 0-1) efs.
11.0-1Raul Silva13.0-1Chinedu Obasi
18.1-1Daniel Sundgren, straffe74.1-1Rui Fonte
120.2-1Raul Silva
FC Oleksandriya (Ukr) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
27.07.2017Astra Giurgiu (Rum) - FC Oleksandriya (Ukr)   0-0 (0-0) 03.08.2017FC Oleksandriya (Ukr) - Astra Giurgiu (Rum)   1-0 (1-0)
78.Sergii Basov, FC Oleksandriya43.1-0Andriy Zaporozhan, straffe
Austria Wien (Øst) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
27.07.2017Austria Wien (Øst) - AEL Limassol (Cyp)   0-0 (0-0) 02.08.2017AEL Limassol (Cyp) - Austria Wien (Øst)   1-2 (0-1)
27.Marcos Airosa, AEL Limassol
34.0-1Raphael Holzhauser, straffe
60.1-1Aldair
90.1-2Felipe Pires
Zenit (Rus) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
27.07.2017Bnei Yehuda (Isr) - Zenit (Rus)   0-2 (0-0) 03.08.2017Zenit (Rus) - Bnei Yehuda (Isr)   0-1 (0-0)
59.0-1Domenico Criscito67.0-1Almog Buzaglo
90.0-2Aleksandr Kokorin
Videoton (Ung) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
27.07.2017Bordeaux (Fra) - Videoton (Ung)   2-1 (2-1) 03.08.2017Videoton (Ung) - Bordeaux (Fra)   1-0 (1-0)
18.1-0Younousse Sankharé45.1-0Stopira
23.1-1Marko Scepovic46.Youssouf Sabaly, Bordeaux
33.2-1Younousse Sankharé69.Jozsef Varga, Videoton
Maritimo (Por) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
27.07.2017Botev Plovdiv (Bul) - Maritimo (Por)   0-0 (0-0) 03.08.2017Maritimo (Por) - Botev Plovdiv (Bul)   2-0 (1-0)
34.1-0Rodrigo Pinho, straffe
49.2-0Ricardo Valente
Athletic Bilbao (Spa) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
27.07.2017Din. Bukarest (Rum) - Ath. Bilbao (Spa)   1-1 (0-1) 03.08.2017Ath. Bilbao (Spa) - Din. Bukarest (Rum)   3-0 (2-0)
21.0-1Aymeric Laporte24.1-0Raul Garcia
54.1-1Rivaldinho29.2-0Raul Garcia
86.3-0Artiz Aduriz
Dinamo Zagreb (Kro) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1 (vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen)
27.07.2017Dinamo Zagreb (Kro) - Odd Grenland (Nor)   2-1 (2-1) 03.08.2017Odd Grenland (Nor) - Dinamo Zagreb (Kro)   0-0 (0-0)
20.0-1Stefan Mladenovic86.Dani Olmo, Dinamo Zagreb
31.1-1Armin Hodzic
41.2-1Junior Fernandes
Everton (Eng) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
27.07.2017Everton (Eng) - Ruzomberok (Svk)   1-0 (0-0) 03.08.2017Ruzomberok (Svk) - Everton (Eng)   0-1 (0-0)
65.1-0Leighton Baines80.0-1Dominic Calvert-Lewin
FC Utrecht (Hol) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
27.07.2017FC Utrecht (Hol) - Lech Poznan (Pol)   0-0 (0-0) 03.08.2017Lech Poznan (Pol) - FC Utrecht (Hol)   2-2 (1-1)
1.0-1Gyrano Kerk
26.1-1Christian Gytkjær
70.Ramon Leeuwin, FC Utrecht
89.1-2Zakaria Labyad
90.2-2Christian Gytkjær
Shkëndija Tetovo (Mak) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
27.07.2017FK Trakai (Lit) - Shkëndija Tetovo (Mak)   2-1 (1-1) 03.08.2017Shkëndija Tetovo (Mak) - FK Trakai (Lit)   3-0 (2-0)
2.1-0Maksim Maksimov29.1-0Besart Ibraimi
39.1-1Stenio Junior42.2-0Feran Hasani
52.2-1Maksim Maksimov72.Arunas Klimavicius, FK Trakai
57.Stenio Junior, Shkëndija Tetovo88.3-0Feran Hasani
62.Ardian Cuculi, Shkëndija Tetovo
NK Domzale (Slo) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
27.07.2017Freiburg (Tys) - NK Domzale (Slo)   1-0 (1-0) 03.08.2017NK Domzale (Slo) - Freiburg (Tys)   2-0 (0-0)
20.1-0Nils Petersen50.1-0Senijad Ibricic, straffe
59.2-0Lovro Bizjak
Rheindorf Altach (Øst) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
27.07.2017Gent (Bel) - Rheindorf Altach (Øst)   1-1 (0-1) 03.08.2017Rheindorf Altach (Øst) - Gent (Bel)   3-1 (1-1)
5.0-1Louis Ngwat-Mahop11.1-0Moumi Ngamaleu
76.1-1Kalifa Coulibaly44.1-1Danijel Milicevi, straffe
49.Stefan Mitrovic, Gent
76.2-1Stefan Nutz
88.3-1Kristijan Dobras
Maccabi Tel-Aviv (Isr) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
27.07.2017Maccabi Tel-Aviv (Isr) - Panionios (Græ)   1-0 (0-0) 03.08.2017Panionios (Græ) - Maccabi Tel-Aviv (Isr)   0-1 (0-0)
48.1-0Vidar Orn Kjartansson79.0-1Selvmål, Panagiotis Korbos
Marseille (Fra) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2 (vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen)
27.07.2017Marseille (Fra) - Oostende (Bel)   4-2 (2-1) 03.08.2017Oostende (Bel) - Marseille (Fra)   0-0 (0-0)
2.1-0Valere Germain
26.1-1Sébastien Siani, straffe
32.2-1Morgan Sanson
57.3-1Valere Germain
69.3-2Knowledge Musona
82.4-2Valere Germain
Skënderbeu Korcë (Alb) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (vandt 4-2 i straffesparkskonkurrencen)
27.07.2017Mlada Boleslav (Tje) - Skënd. Korcë (Alb)   2-1 (1-0) 03.08.2017Skënd. Korcë (Alb) - Mlada Boleslav (Tje)   2-1 (2-1 ; 0-1) efs.
42.1-0Jan Chramosta18.0-1Adam Janos
86.1-1Selvmål, Pavel Cmovs55.1-1Sabien Lilaj, straffe
87.2-1Adam Janos83.2-1Sebino Plaku
PAOK Saloniki (Græ) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
27.07.2017Olim. Donetsk (Ukr) - PAOK Saloniki (Græ)   1-1 (0-0) 03.08.2017PAOK Saloniki (Græ) - Olim. Donetsk (Ukr)   2-0 (2-0)
49.1-0Stanislav Bilenkyi24.1-0Robert Mak
59.1-1Pedro Henrique45.2-0Gojko Cimirot
Panathinaikos (Græ) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
27.07.2017Panathinaikos (Græ) - Gabala (Ase)   1-0 (1-0) 03.08.2017Gabala (Ase) - Panathinaikos (Græ)   1-2 (0-0)
37.1-0Guillermo Molins, straffe52.1-0Selvmål, Rodrigo Moledo
63.1-1Rpbon Lod
37.66.1-2Bryan Cabezas
Osijek (Kro) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
27.07.2017PSV Eindhoven (Hol) - Osijek (Kro)   0-1 (0-0) 03.08.2017Osijek (Kro) - PSV Eindhoven (Hol)   1-0 (1-0)
57.0-1Borna Barisic, straffe25.1-0Petar Bockaj
Røde Stjerne Beograd (Ser) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
27.07.2017Røde Stjerne Beo. (Ser) - Sparta Prag (Tje)   2-0 (1-0) 03.08.2017Sparta Prag (Tje) - Røde Stjerne Beo. (Ser)   0-1 (0-1)
13.1-0Richmond Boakye19.0-1Richmond Boakye
65.2-0Guélor Kanga
Fenerbahce (Tyr) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
27.07.2017Sturm Graz (Øst) - Fenerbahce (Tyr)   1-2 (1-2) 03.08.2017Fenerbahce (Tyr) - Sturm Graz (Øst)   1-1 (1-0)
10.1-0Stefan Hierländer32.1-0Nabil Durar
29.1-1Selvmål, Dario Maresic66.1-1Philipp Huspek
35.1-2Roman Neustädter
Suduva (Lit) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
27.07.2017Suduva (Lit) - FC Sion (Sch)   3-0 (2-0) 02.08.2017FC Sion (Sch) - Suduva (Lit)   1-1 (0-0)
3.1-0Selvmål, Paulo Ricardo55.1-0Moussa Konaté
9.2-0Paulius Janusauskas80.1-1Robertas Vezevicius
90.3-0Karolis Laukzemis
Milan (Ita) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
27.07.2017Universitatea Craiova (Rum) - Milan (Ita)   0-1 (0-1) 03.08.2017Milan (Ita) - Universitatea Craiova (Rum)   2-0 (1-0)
44.0-1Ricardo Rodriguez9.1-0Giacomo Bonaventura
52.2-0Patrick Cutrone
Östersunds FK (Sve) videre til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
27.07.2017Östersunds FK (Sve) - Fola Esch (Lux)   1-0 (0-0) 03.08.2017Fola Esch (Lux) - Östersunds FK (Sve)   1-2 (0-0)
50.1-0Fouad Bachirou53.1-0Stefano Bensi
59.1-1Gabriel Somi
66.1-2Tom Pettersson
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F    Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2016/2017
  2018/2019
  Øvrige år