Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 21. juli 2017 kl. 06:29

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP 2017/2018
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
 
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (100)
SEEDET
Maccabi Tel-Aviv Israel 23,375
FC Midtjylland Danmark 16,300
Dinamo Minsk Hviderusland 10,975
Lech Poznan Polen 10,950
HJK Helsinki Finland 10,530
AIK Stockholm Sverige 9,945
SD Vojvodina Serbien 9,075
Videoton Ungarn 8,650
AEL Limassol Cypern 8,210
Shakhtyor Soligorsk Hviderusland 7,475
Slovan Bratislava Slovakiet 7,350
Røde Stjerne Beograd Serbien 7,325
Trencin Slovakiet 6,850
Skënderbeu Korcë Albanien 6,825
Rheindorf Altach Østrig 6,570
St. Johnstone Skotland 6,535
AEK Larnaca Cypern 6,210
Inter Baku Aserbajdsjan 6,050
Beitar Jerusalem Israel 5,875
Ventspils Letland 5,725
Odd Grenland Norge 5,665
FC Kairat Kasakhstan 5,550
Osijek Kroatien 5,550
FK Sarajevo Bosnien 5,300
KR Reykjavik Island 5,175
IFK Norrköping Sverige 4,945
Milsami Moldova 4,900
Nomme Kalju Estland 4,800
Lyngby Danmark 4,800
Zeljeznicar Bosnien 4,800
Botev Plodiv Bulgarien 4,675
Olimpija Ljubljana Slovenien 4,625
Valletta Malta 4,550
Jagiellonia Bialystok Polen 4,450
FC Vaduz Liechtenstein 4,450
Levski Sofia Bulgarien 4,425
Stjarnan Island 4,175
Haugesund Norge 4,165
NK Domzale Slovenien 4,125
Levadia Estland 4,050
FC Ordabasy Kasakhstan 4,050
Crusaders Nordirland 3,900
Ferencvaros Ungarn 3,900
Rabotnicki Makedonien 3,875
Glasgow Rangers Skotland 3,785
FC Shirak Armenien 3,775
Dacia Chisinau Moldova 3,650
Irtysh Pavlodar Kasakhstan 3,550
Zira FK Aserbajdsjan 3,550
Mladost Podgorica Montenegro 3,550
IKKE SEEDET
Siroki Brijeg Bosnien 3,550
Fola Esch Luxembourg 3,475
Differdange Luxembourg 3,475
Shkëndija Tetovo Makedonien 3,375
ND Gorica Slovenien 3,375
FK Sutjeska Montenegro 3,300
FC Pyunik Armenien 3,275
Dunav Ruse Bulgarien 3,175
Mladost Lucani Serbien 3,075
Shamrock Rovers Irland 3,065
FK Partizani Albanien 3,075
FC Flora Estland 3,050
Chikhura Georgien 3,025
Lincoln Red Imps Gibraltar 3,000
FK Jelgava Letland 2,975
SJK Seinäjoki Finland 2,780
Cork City Irland 2,565
FK Zeta Montenegro 2,550
B36 Færøerne 2,450
Ruzomberok Slovakiet 2,350
Derry City Irland 2,315
Liepajas Metalurgs Letland 2,225
FC Zaria Balti Moldova 2,150
Vaasa PS Finland 2,030
Valur Island 1,925
Vasas Budapest Ungarn 1,900
Suduva Litauen 1,825
Atlantas Litauen 1,825
KF Tirana Albanien 1,825
Torpedo Kutaisi Georgien 1,775
Gandzasar Armenien 1,775
FK Trakai Litauen 1,575
Tre Penne San Marino 1,566
Bala Town Wales 1,525
Dinamo Batumi Georgien 1,525
Runavik Færøerne 1,450
Balzan FC Malta 1,300
Connah's Quay Nomads Wales 1,275
Bangor City Wales 1,275
UE Santa Coloma Andorra 1,233
Progres Niederkorn Luxembourg 1,225
Pelister Makedonien 1,125
Folgore San Marino 1,066
Floriana Malta 1,050
Coleraine Nordirland 0,900
Ballymena Nordirland 0,900
Sant Julia Andorra 0,733
Klaksvik Færøerne 0,700
St. Joseph's FC Gibraltar 0,500
FC Prishtina Kosovo 0,000
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (16+50)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Galatasaray Tyrkiet 58,840
Maccabi Tel-Aviv Israel 23,375
Astra Giurgiu Rumænien 17,870
FC Midtjylland Danmark 16,300
Hajduk Split Kroatien 11,550
Dinamo Minsk Hviderusland 10,975
Lech Poznan Polen 10,950
Apollon Limassol Cypern 10,710
HJK Helsinki Finland 10,530
Mlada Boleslav Tjekkiet 10,135
AIK Stockholm Sverige 9,945
FC Luzern Schweiz 9,415
Ruzomberok Slovakiet 9,075 (2,350)
Brøndby Danmark 8,800
Videoton Ungarn 8,650
AEL Limassol Cypern 8,210
Gabala Aserbajdsjan 7,800
Suduva Litauen 7,475 (1,825)
Slovan Bratislava Slovakiet 7,350
Røde Stjerne Beograd Serbien 7,325
Trencin Slovakiet 6,850
Skënderbeu Korcë Albanien 6,825
Aberdeen Skotland 6,785
FC Utrecht Holland 6,712
Sturm Graz Østrig 6,570
Rheindorf Altach Østrig 6,570
FK Trakai Litauen 6,535 (1,575)
AEK Larnaca Cypern 6,210
Inter Baku Aserbajdsjan 6,050
Beitar Jerusalem Israel 5,875
Valur Island 5,725 (1,925)
Odd Grenland Norge 5,665
Panionios Grækenland 5,580
IKKE SEEDET
FC Kairat Kasakhstan 5,550
Osijek Kroatien 5,550
FC Zaria Balti Moldova 5,300 (2,150)
KR Reykjavik Island 5,175
IFK Norrköping Sverige 4,945
Fola Esch Luxembourg 4,900 (3,475)
Bnei Yehuda Israel 4,875
Nomme Kalju Estland 4,800
Lyngby Danmark 4,800
Zeljeznicar Bosnien 4,800
Botev Plodiv Bulgarien 4,675
Vaasa PS Finland 4,625 (2,030)
Valletta Malta 4,550
Jagiellonia Bialystok Polen 4,450
FC Vaduz Liechtenstein 4,450
Levski Sofia Bulgarien 4,425
Shamrock Rovers Irland 4,175 (3,065)
Haugesund Norge 4,165
NK Domzale Slovenien 4,125
Cork City Irland 4,050 (2,565)
Siroki Brijeg Bosnien 4,050 (3,550)
Dinamo Brest Hviderusland 3,975
Östersunds FK Sverige 3,945
Liepajas Metalurgs Letland 3,900 (2,225)
Ferencvaros Ungarn 3,900
Rabotnicki Makedonien 3,875
Progres Niederkorn Luxembourg 3,785 (1,225)
ND Gorica Slovenien 3,775 (3,375)
Brann Norge 3,665
Shkëndija Tetovo Makedonien 3,650 (3,375)
Irtysh Pavlodar Kasakhstan 3,550
Zira FK Aserbajdsjan 3,550
Mladost Podgorica Montenegro 3,550
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (25+33)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
Zenit Rusland 87,106
Athletic Bilbao Spanien 60,999
Östersunds FK Sverige 58,840 (3,945)
Fenerbahce Tyrkiet 51,840
Sparta Prag Tjekkiet 48,135
Milan Italien 47,666
PSV Eindhoven Holland 46,212
Sporting Braga Portugal 37,366
Gent Belgien 35,480
PAOK Saloniki Grækenland 35,080
Krasnodar Rusland 32,106
Bordeaux Frankrig 29,333
Everton England 29,192
Marseille Frankrig 28,333
Dinamo Zagreb Kroatien 26,050
Maccabi Tel-Aviv Israel 23,375
Freiburg Tyskland 20,899
Astra Giurgiu Rumænien 17,870
Austria Wien Østrig 17,070
FC Midtjylland Danmark 16,300
Panathinaikos Grækenland 15,080
Maritimo Portugal 14,866
FC Sion Schweiz 14,415
Hajduk Split Kroatien 11,550
Dinamo Minsk Hviderusland 10,975
Lech Poznan Polen 10,950
Apollon Limassol Cypern 10,710
Shkëndija Tetovo Makedonien 10,530 (3,375)
Mlada Boleslav Tjekkiet 10,135
IKKE SEEDET
AIK Stockholm Sverige 9,945
FC Oleksandriya Ukraine 9,526
Osijek Kroatien 9,415 (5,550)
Brøndby Danmark 8,800
Videoton Ungarn 8,650
Olimpik Donetsk Ukraine 8,526
Oostende Belgien 8,480
AEL Limassol Cypern 8,210
Gabala Aserbajdsjan 7,800
Lyngby Danmark 7,350 (4,800)
Røde Stjerne Beograd Serbien 7,325
Bnei Yehuda Israel 6,850 (4,875)
Skënderbeu Korcë Albanien 6,825
Aberdeen Skotland 6,785
FC Utrecht Holland 6,712
Sturm Graz Østrig 6,570
Rheindorf Altach Østrig 6,570
Dinamo Bukarest Rumænien 6,370
AEK Larnaca Cypern 6,210
Fola Esch Luxembourg 6,050 (3,475)
Botev Plodiv Bulgarien 5,875 (4,675)
Odd Grenland Norge 5,665
Panionios Grækenland 5,580
Universitatea Craiova Rumænien 4,870
NK Domzale Slovenien 4,125
Arka Gdynia Polen 3,950
Ruzomberok Slovakiet 2,350
Suduva Litauen 1,825
FK Trakai Litauen 1,575
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (29+15)
Det er forudsat, at seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde er gået videre. Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
SEEDET
Zenit Rusland 87,106
Athletic Bilbao Spanien 60,999
Fenerbahce Tyrkiet 51,840
Sparta Prag Tjekkiet 48,135
Milan Italien 47,666
PSV Eindhoven Holland 46,212
Sporting Braga Portugal 37,366
Gent Belgien 35,480
Steaua Bukarest Rumænien 35,370
PAOK Saloniki Grækenland 35,080
Krasnodar Rusland 32,106
Bordeaux Frankrig 29,333
Everton England 29,192
Young Boys Schweiz 28,915
Marseille Frankrig 28,333
Dinamo Zagreb Kroatien 26,050
Maccabi Tel-Aviv Israel 23,375
Freiburg Tyskland 20,899
Astra Giurgiu Rumænien 17,870
Austria Wien Østrig 17,070
Nice Frankrig 16,833
FC Astana Kasakhstan 16,800
IKKE SEEDET
FC Midtjylland Danmark 16,300
Partizan Beograd Serbien 16,075
Rijeka Kroatien 15,550
Panathinaikos Grækenland 15,080
Maritimo Portugal 14,866
FC Sion Schweiz 14,415
Rosenborg Norge 12,665
Hajduk Split Kroatien 11,550
Sheriff Tiraspol Moldova 11,150
Dinamo Minsk Hviderusland 10,975
Lech Poznan Polen 10,950
Hapoel Be'er Sheva Israel 10,875
Apollon Limassol Cypern 10,710
Istanbul Basaksehir Tyrkiet 10,340
Mlada Boleslav Tjekkiet 10,135
Slavia Prag Tjekkiet 8,135
AEK Athen Grækenland 6,580
Hafnarfjordur Island 6,175
Viitorul Constanta Rumænien 5,870
Vardar Makedonien 5,125
Östersunds FK Sverige 3,945
Shkëndija Tetovo Makedonien 3,375
GRUPPESPIL (16+32)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
Det er forudsat, at seedede hold fra 4. kvalifikationsrunde er gået videre. Deltagerne fra Champions League (CL4) er taberne fra 4. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
1. LAG
Arsenal England 105,192
Zenit Rusland 87,106
Lyon Frankrig 68,833
Villarreal Spanien 64,999
Athletic Bilbao Spanien 60,999
Lazio Italien 56,666
Fenerbahce Tyrkiet 51,840
Sparta Prag Tjekkiet 48,135
Milan Italien 47,666
PSV Eindhoven Holland 46,212
Viktoria Plzen Tjekkiet 40,635
CSKA Moskva Rusland 39,606
2. LAG
Club Brugge Belgien 39,480
Sporting Braga Portugal 37,366
Sporting Lissabon Portugal 36,866
Gent Belgien 35,480
Steaua Bukarest Rumænien 35,370
PAOK Saloniki Grækenland 35,080
Krasnodar Rusland 32,106
BATE Borisov Hviderusland 29,475
Bordeaux Frankrig 29,333
Everton England 29,192
Young Boys Schweiz 28,915
Legia Warszawa Polen 28,450
3. LAG
Real Sociedad Spanien 27,499
Marseille Frankrig 28,333
APOEL Nicosia Cypern 26,210
Dinamo Zagreb Kroatien 26,050
Maccabi Tel-Aviv Israel 23,375
NK Maribor Slovenien 21,125
Freiburg Tyskland 20,899
Lokomotiv Moskva Rusland 20,606
Qarabag Aserbajdsjan 18,050
Astra Giurgiu Rumænien 17,870
Austria Wien Østrig 17,070
Hertha Berlin Tyskland 16,899
4. LAG
Nice Frankrig 16,833
FC Astana Kasakhstan 16,800
FC Köln Tyskland 15,899
Hoffenheim Tyskland 15,899
Guimaraes Portugal 14,866
Atalanta Italien 14,666
Zulte Waregem Belgien 14,480
Zorya Luhansk Ukraine 13,526
Konyaspor Tyrkiet 9,840
Vitesse Holland 9,212
FC Fastav Zlin Tjekkiet 6,635
FC Lugano Schweiz 6,415
1/16-FINALER (24+8)
De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil trækkes mod de 12 2'ere samt de 4 dårligste 3 fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Gruppe A
Gruppe B
Gruppe C
Gruppe D
Gruppe E
Gruppe F
Gruppe G
Gruppe H
Gruppe I
Gruppe J
Gruppe K
Gruppe L
Champions League
Champions League
Champions League
Champions League
GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Gruppe A
Gruppe B
Gruppe C
Gruppe D
Gruppe E
Gruppe F
Gruppe G
Gruppe H
Gruppe I
Gruppe J
Gruppe K
Gruppe L
Champions League
Champions League
Champions League
Champions League
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives nøjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2012/2013-2016/2017 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).

  Koeff. pr land (2012/13-2016/17)
  Koeff. pr klub (2012/13-2016/17)

  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppespil
  1/16-finaler

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside