Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 26. maj 2017 kl. 05:44

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
2017/2018
 
BEMÆRKNINGER
Birkirkara fra Malta fik ikke licens til at spille europæisk fodbold næste sæson, så Valletta overtager deres plads i Europa Leauge, 1. kvalifikationsrunde
Da begge finalister i Champions League 2016/17 har kvalificeret sig til Champions Leagues gruppespil, vil vinderen af Europa League-finalen 2016/17 overtage Champions League-vinderens plads i gruppespillet.
Da begge finalister i Champions League 2016/17 også er sikre på mesterskabet i deres ligaer, og dermed en plads i 1. seedningslag i gruppespillet, betyder det, at den ukrainske mester (Shakhtar Donetsk) vil være seedet i 1. seedningslag i gruppespillet.

Manchester United kvalificerede sig til Europa League, gruppespil via den hjemlige turnering, men da de også vandt Europa League, og dermed sikrede sig en plads i Champions League, giver det følgende rokader i Europa League:
●  Pokalvinderen fra Tjekkiet (FC Fastav Zlin) træder ind i gruppespil i stedet for 3. kvalifikationsrunde
●  Pokalvinderen fra Polen (Arka Gdynia) træder ind i 3. kvalifikationsrunde i stedet for 2. kvalifikationsrunde
●  Pokalvinderne fra Skotland (Aberdeen) og Aserbajdsjan (Gabala) træder ind i 2. kvalfikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde
SENESTE HOLD, DER HAR KVALIFICERET SIG
25. maj 2017
●  Bnei Yehuda (Israel) indtræder i Europa League, 2. kvalifikationsrunde
●  Maccabi Tel-Aviv (Israel) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Sturm Graz (Østrig) indtræder i Europa League, 1., 2. eller 3. kvalifikationsrunde
24. maj 2017
●  AEK Larnaca (Cypern) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Ajax (Holland) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Champions League, 3. kval.runde (ikke-mester)
●  Apollon Limassol (Cypern) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, 2. kvalifikationsrunde
●  Botev Plovdiv (Bulgarien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  FC Vaduz (Liechtenstein) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Manchester United (England) indtræder i Champions League League, gruppespil
21. maj 2017
●  Arsenal (England) indtræder i Europa League, gruppespil
●  Atalanta (Italien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, gruppespil
●  Club Brugge (Gent) indtræder i Champions League, 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
●  CSKA Moskva (Rusland) indtræder i Champions League, 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
●  Differdange (Luxembourg) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Dinamo Zagreb (Kroatien) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
●  Europa FC (Gibraltar) indtræder i Champions League, 1. kvalifikationsrunde
●  F91 Dudelange (Luxembourg) indtræder i Champions League, 1. kvalifikationsrunde
●  FC Lugano (Schweiz) indtræder i Europa League, 2., 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
●  FC Sion (Schweiz) indtræder i Europa League, 2., 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
●  FC Zaria Balti (Moldova) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Galatasaray (Tyrkiet) indtræder i Europa League, 2., 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
●  Gent (Gent) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
●  Hajduk Split (Kroatien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, 2. kvalifikationsrunde
●  Juventus (Italien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Champions League, gruppespil
●  Krasnodar (Rusland) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
●  Lincoln Red Imps (Gibraltar) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Liverpool (England) indtræder i Champions League, 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
●  Manchester City (England) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Milan (Italien) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
●  Milsami (Moldova) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  ND Gorica (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  NK Domzale (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Olimpija Ljubljana (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Osijek (Kroatien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Partizan Beograd (Serbien) indtræder i Champions League, 1. kvalifikationsrunde
●  Rabotnicki (Makedonien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Real Sociedad (Spanien) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
●  Rijeka (Kroatien) indtræder i Champions League, 2. kvalifikationsrunde
●  Røde Stjerne Beograd (Serbien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Sant Julia (Andorra) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Villarreal (Spanien) indtræder i Europa League, gruppespil
●  UE Santa Coloma (Andorra) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
●  Zenit (Rusland) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
●  Zorya Luhansk (Ukraine) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC København indtræder i 2. kvalifikationsrunde
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  
  Gruppe B:  
  Gruppe C:  
  Gruppe D:  
  Gruppe E:  
  Gruppe F:  
  Gruppe G:  
  Gruppe H:  
EUROPA LEAGUE
  Vinder af playoff-finale indtræder i 1. kvalifikationsrunde
  Nummer 3 indtræder i 1. kvalifikationsrunde)
  Brøndby indtræder i 2. kvalifikationsrunde)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  
  Gruppe B:  
  Gruppe C:  
  Gruppe D:  
  Gruppe E:  
  Gruppe F:  
  Gruppe G:  
  Gruppe H:  
  Gruppe I:  
  Gruppe J:  
  Gruppe K:  
  Gruppe L:  
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde
  4. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2016/2017
  Øvrige år