Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 19. oktober 2018 kl. 13:08
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2018/2019
CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER)
1. KAMP2. KAMP
Benfica (Portugal) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
Fenerbahce (Tyrkiet) overføres til Europa League, gruppespil
07.08.2018Benfica (Portugal)
Fenerbahce (Tyrkiet)
1 (0)
0 (0)
14.08.2018Fenerbahce (Tyrkiet)
Benfica (Portugal)
1 (1)
1 (1)
69.1-0Franco Cervi26.0-1Gedson Fernandes
45.1-1Alper Potuk
PAOK Saloniki (Grækenland) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2 (vandt 4-2 i straffesparkskonkurrencen)
Spartak Moskva (Rusland) overføres til Europa League, gruppespil
08.08.2018PAOK Saloniki (Grækenland)
Spartak Moskva (Rusland)
3 (3)
2 (2)
14.08.2018Spartak Moskva (Rusland)
PAOK Saloniki (Grækenland)
0 (0)
0 (0)
7.0-1Ivelin Popov33.Luiz Adriano, Spartak Moskva
17.0-2Quincy Promes
29.1-2Aleksandar Prijovic, straffe
37.2-2Dimitris Limnios
44.3-2Dimitris Pelkas
Dynamo Kiev (Ukraine) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
Slavia Prag (Tjekkiet) overføres til Europa League, gruppespil
07.08.2018Slavia Prag (Tjekkiet)
Dynamo Kiev (Ukraine)
1 (0)
1 (0)
14.08.2018Dynamo Kiev (Ukraine)
Slavia Prag (Tjekkiet)
2 (1)
0 (0)
82.0-1Benjamin Verbic11.1-0Benjamin Verbic
90.1-1Josef Husbauer, straffe74.2-0Artem Besedin
Ajax (Holland) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-2
Standard Liége (Belgien) overføres til Europa League, gruppespil
07.08.2018Standard Liége (Belgien)
Ajax (Holland)
2 (0)
2 (2)
14.08.2018Ajax (Holland)
Standard Liége (Belgien)
3 (2)
0 (0)
19.0-1Klaas-Jan Huntelaar30.1-0Klaas-Jan Huntelaar
34.0-2Dusan Tadic34.2-0Matthijs de Ligt
67.1-2Medhi Carcela46.3-0David Neres
90.2-2Renaud Emond, straffe
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2017/2018
  Øvrige år