Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 12. december 2018 kl. 03:51
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2018/2019
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER)
1. KAMP2. KAMP
FC København (Danmark) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-2
09.08.2018CSKA Sofia (Bulgarien)
FC København (Danmark)
1 (1)
2 (0)
16.08.2018FC København (Danmark)
CSKA Sofia (Bulgarien)
2 (1)
1 (0)
15.1-0Maurides23.1-0Dame N'Doye
41.Bozhidar Chorbadzhiyski, CSKA Sofia58.1-1Evandro Da Silva
64.1-1Denis Vavro64.2-1Dame N'Doye
74.1-2Kenan Kodro, straffe
Partizan Beograd (Serbien) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-3
09.08.2018FC Nordsjælland (Danmark)
Partizan Beograd (Serbien)
1 (0)
2 (1)
16.08.2018Partizan Beograd (Serbien)
FC Nordsjælland (Danmark)
3 (3)
2 (1)
10.0-1Ricardo9.0-1Andreas Skov Olsen
64.0-2Goran Zakaric11.1-1Nemanja Miletic
71.1-2Mathias Rasmussen30.2-1Marko Jankovic
35.3-1Svetozar Markovic
76.3-2Jonathan Amon
Brøndby (Danmark) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-1
09.08.2018Spartak Subotica (Serbien)
Brøndby (Danmark)
0 (0)
2 (1)
16.08.2018Brøndby (Danmark)
Spartak Subotica (Serbien)
2 (0)
1 (0)
29.0-1Dominik Kaiser11.Joel Kabongo, Brøndby
47.0-2Hany Mukhtar69.1-0Dominik Kaiser
80.1-1Dejan Djenic
90.2-1Kamil Wilczek
Apollon Limassol (Cypern) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-1
09.08.2018Apollon Limassol (Cypern)
Dinamo Brest (Hviderusland)
4 (0)
0 (0)
16.08.2018Dinamo Brest (Hviderusland)
Apollon Limassol (Cypern)
1 (0)
0 (0)
46.1-0Emilio Zelaya86.1-0Pavel Nekhaychik
58.2-0Sasa Markovic
66.Andrei Zaleski, Dinamo Brest
87.3-0Emilio Zelaya
90.4-0Selvmål, Oleg Veretilo
Besiktas (Tyrkiet) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
09.08.2018Besiktas (Tyrkiet)
LASK Linz (Østrig)
1 (1)
0 (0)
16.08.2018LASK Linz (Østrig)
Besiktas (Tyrkiet)
2 (1)
1 (0)
6.1-0Ryan Babel42.1-0Joao Victor
69.2-0Dominik Frieser
90.2-1Alvaro Negredo
90.Alvaro Negredo, Besiktas
Zenit (Rusland) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 8-5
09.08.2018Dinamo Minsk (Hviderusland)
Zenit (Rusland)
4 (3)
0 (0)
16.08.2018Zenit (Rusland)
Dinamo Minsk (Hviderusland)
8 (1 ; 4)
1 (0 ; 0)
Efter forlænget spilletid
12.1-0Uros Nikolic22.1-0Leandro Paredes
32.2-0Vladimir Khvaschinski66.2-0Christian Nobia
41.3-0Nino Galovic72.Leandro Paredes, Zenit
67.4-0Uros Nikolic75.3-0Artem Dzyuba
78.4-0Artem Dzyuba
99.4-1Seidu Yahaya
109.5-1Sebastian Driussi
115.6-1Artem Dzyuba, straffe
120.Maksim Shvetsov, Dinamo Minsk
120.7-1Robert Mak, straffe
120.8-1Robert Mak
Maccabi Tel-Aviv (Israel) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
07.08.2018FC Pyunik (Armenien)
Maccabi Tel-Aviv (Israel)
0 (0)
0 (0)
16.08.2018Maccabi Tel-Aviv (Israel)
FC Pyunik (Armenien)
2 (0)
1 (1)
11.0-1Denis Voynov
55.1-1Dor Micha
68.2-1Eliran Atar
FC Ufa (Rusland) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-3
09.08.2018FC Ufa (Rusland)
Progres Niederkorn (Luxembourg)
2 (1)
1 (0)
16.08.2018Progres Niederkorn (Luxembourg)
FC Ufa (Rusland)
2 (1)
2 (0)
38.1-0Sylvester Igboun2.1-0Selvmål, Pavel Alikin
63.2-0Ivan Oblyakov51.1-1Ivan Paurevic
80.2-1Olivier Thill72.2-1Mayron De Almeida
90.2-2Ivan Paurevic
Genk (Belgien) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-1
09.08.2018Genk (Belgien)
Lech Poznan (Polen)
2 (1)
0 (0)
16.08.2018Lech Poznan (Polen)
Genk (Belgien)
1 (0)
2 (2)
44.1-0Ruslan Malinovskiy19.0-1Mbwana Samatta
56.2-0Mbwana Samatta45.0-2Leandro Trossard, straffe
50.1-2Tomasz Cywka
Glasgow Rangers (Skotland) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
09.08.2018Glasgow Rangers (Skotland)
NK Maribor (Slovenien)
3 (1)
1 (1)
16.08.2018NK Maribor (Slovenien)
Glasgow Rangers (Skotland)
0 (0)
0 (0)
6.1-0Alfredo Morelos
40.1-1Gregor Bajde
50.2-1James Tavernier, straffe
86.3-1Lassana Coulibaly
Steaua Bukarest (Rumænien) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
09.08.2018Hajduk Split (Kroatien)
Steaua Bukarest (Rumænien)
0 (0)
0 (0)
16.08.2018Steaua Bukarest (Rumænien)
Hajduk Split (Kroatien)
2 (0)
1 (0)
55.1-0Harlem Gnohéré, straffe
82.1-1Ahmed Said
90.2-1Harlem Gnohéré
Atalanta (Italien) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 6-1
09.08.2018Hapoel Haifa (Israel)
Atalanta (Italien)
1 (1)
4 (2)
16.08.2018Atalanta (Italien)
Hapoel Haifa (Israel)
2 (0)
0 (0)
7.1-0Almog Buzaglo71.1-0Duvan Zapata
18.1-1Hans Hateboer90.2-0Andreas Cornelius
20.1-2Duvan Zapata
65.1-3Mario Pasalic
86.1-4Musa Barrow
Molde (Norge) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-0
09.08.2018Hibernian (Skotland)
Molde (Norge)
0 (0)
0 (0)
16.08.2018Molde (Norge)
Hibernian (Skotland)
3 (1)
0 (0)
35.1-0Erling Braut Håland
66.2-0Fredrik Aursnes
82.3-0Erling Braut Håland
Burnley (England) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 1-0
09.08.2018Istanbul Basaksehir (Tyrkiet)
Burnley (England)
0 (0)
0 (0)
16.08.2018Burnley (England)
Istanbul Basaksehir (Tyrkiet)
1 (0 ; 0)
0 (0 ; 0)
Efter forlænget spilletid
97.1-0Jack Cork
Gent (Belgien) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-1
09.08.2018Jagiellonia Bialystok (Polen)
Gent (Belgien)
0 (0)
1 (0)
16.08.2018Gent (Belgien)
Jagiellonia Bialystok (Polen)
3 (1)
1 (0)
85.0-1Jonathan David13.1-0Taiwo Awoniyi
58.1-1Martin Pospisil
84.2-1Roman Yaremchuk
89.3-1Jonathan David
Bordeaux (Frankrig) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-2
09.08.2018Mariupol (Ukraine)
Bordeaux (Frankrig)
1 (1)
3 (2)
16.08.2018Bordeaux (Frankrig)
Mariupol (Ukraine)
2 (0)
1 (0)
7.1-0Dmytro Myshnov54.1-0Maxime Poundjé
33.1-1Gaëtan Laborde56.2-0Younousse Sankharé
37.1-2Gaëtan Laborde66.2-1Ruslan Fomin
49.1-3Aurélien Tchouaemi
Olympiakos Piræus (Grækenland) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 7-1
09.08.2018Olympiakos Piræus (Grækenland)
FC Luzern (Schweiz)
4 (3)
0 (0)
16.08.2018FC Luzern (Schweiz)
Olympiakos Piræus (Grækenland)
1 (0)
3 (1)
10.1-0Lazaros Christodoulopoulos23.0-1Lazaros Christodoulopoulos
33.2-0Lazaros Christodoulopoulos59.0-2Lazaros Christodoulopoulos
36.3-0Miguel Angel Guerrero68.0-3Miguel Angel Guerrero
84.4-0Miguel Angel Guerrero82.1-3Shkelqim Demhasaj
RB Leipzig (Tyskland) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-2
09.08.2018RB Leipzig (Tyskland)
Universitatea Craiova (Rumænien)
3 (1)
1 (0)
16.08.2018Universitatea Craiova (Rumænien)
RB Leipzig (Tyskland)
1 (0)
1 (1)
25.1-0Ibrahima Konaté39.0-1Marcel Sabitzer
77.2-0Matheus Cunha85.1-1Raoul Petre Baicu
87.3-0Yussuf Poulsen
90.3-1Ivan Martic
Sarpsborg 08 (Norge) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
09.08.2018Sarpsborg 08 (Norge)
Rijeka (Kroatien)
1 (0)
1 (0)
16.08.2018Rijeka (Kroatien)
Sarpsborg 08 (Norge)
0 (0)
1 (0)
72.1-0Kristoffer Zachariassen83.0-1Patrick Mortensen
83.1-1Alexander Gorgon
Sevilla (Spanien) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 6-0
09.08.2018Sevilla (Spanien)
Zalgiris (Litauen)
1 (1)
0 (0)
16.08.2018Zalgiris (Litauen)
Sevilla (Spanien)
0 (0)
5 (3)
34.1-0Éver Banega6.0-1Nolito
7.0-2Pablo Sarabia
44.0-3Pablo Sarabia
80.0-4Guilherme Arana
83.0-5Nolito
Sigma Olomouc (Tjekkiet) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-1
09.08.2018Sigma Olomouc (Tjekkiet)
FC Kairat (Kasakhstan)
2 (1)
0 (0)
16.08.2018FC Kairat (Kasakhstan)
Sigma Olomouc (Tjekkiet)
1 (0)
2 (1)
21.1-0Martin Sladky19.0-1Martin Nespor
38.Gafurzhan Suyumbayev, FC Kairat51.0-2David Houska
50.2-0Vaclav Pilar61.1-2Marton Eppel
68.Michal Veprek, Sigma Olomouc75.Juan Felipe, FC Kairat
90.Isael, FC Kairat
Rapid Wien (Østrig) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-2
09.08.2018Slovan Bratislava (Slovakiet)
Rapid Wien (Østrig)
2 (1)
1 (1)
16.08.2018Rapid Wien (Østrig)
Slovan Bratislava (Slovakiet)
4 (1)
0 (0)
12.0-1Stefan Schwab3.1-0Christoph Knasmüllner
29.1-1Vasil Bozhikov79.2-0Christoph Knasmüllner
49.2-1Selvmål, Mateo Barac84.3-0Thomas Murg
90.4-0Christoph Knasmüllner
AEK Larnaca (Cypern) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 7-0
09.08.2018Sturm Graz (Østrig)
AEK Larnaca (Cypern)
0 (0)
2 (0)
16.08.2018AEK Larnaca (Cypern)
Sturm Graz (Østrig)
5 (1)
0 (0)
46.0-1Joan Truyols8.1-0Ivan Trickovski
74.0-2Ivan Trickovski59.Sandi Lovric, Sturm Graz
90.Stefan Hierländer, Sturm Graz65.2-0Larena Jorge, straffe
67.3-0Ivan Trickovski
80.4-0Ivan Trickovski
86.5-0Florian
Trencin (Slovakiet) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-1
09.08.2018Trencin (Slovakiet)
Feyenoord (Holland)
4 (3)
0 (0)
16.08.2018Feyenoord (Holland)
Trencin (Slovakiet)
1 (1)
1 (1)
6.1-0Antonio Mance8.1-0Eric Botteghin
37.2-0Antonio Mance9.1-1Antonio Mance
44.3-0Philip Azango
63.4-0Antonio Mance
FC Basel (Schweiz) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-0
09.08.2018Vitesse (Holland)
FC Basel (Schweiz)
0 (0)
1 (0)
16.08.2018FC Basel (Schweiz)
Vitesse (Holland)
1 (1)
0 (0)
90.0-1Ricky van Wolfswinkel27.Jake Clarke-Salter, Vitesse
30.1-0Albian Ajeti
Zorya Luhansk (Ukraine) videre til 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
09.08.2018Zorya Luhansk (Ukraine)
Sporting Braga (Portugal)
1 (0)
1 (0)
16.08.2018Sporting Braga (Portugal)
Zorya Luhansk (Ukraine)
2 (0)
2 (0)
69.0-1Ricardo Horta65.1-0Joao Novais
72.1-1Oleksandr Karavaev70.1-1Rafael Ratao
73.2-1Ricardo Horta
83.2-2Oleksandr Karavaev
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2017/2018
  Øvrige år