Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 12. december 2018 kl. 04:22
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2018/2019
EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER)
1. KAMP2. KAMP
FC København (Danmark) videre til gruppespil med sammenlagt 0-0 (vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen)
23.08.2018Atalanta (Italien)
FC København (Danmark)
0 (0)
0 (0)
30.08.2018FC København (Danmark)
Atalanta (Italien)
0 (0 ; 0)
0 (0 ; 0)
Efter forlænget spilletid
Genk (Belgien) videre til gruppespil med sammenlagt 9-4
23.08.2018Genk (Belgien)
Brøndby (Danmark)
5 (2)
2 (0)
30.08.2018Brøndby (Danmark)
Genk (Belgien)
2 (1)
4 (2)
37.1-0Mbwana Samatta15.0-1Ruslan Malinovskiy
45.2-0Leandro Trossard, straffe33.0-2Dieumerci Ndongala
47.2-1Hjörtur Hermansson34.1-2Kamil Wilczek
51.2-2Kamil Wilczek58.2-2Johan Larsson
55.3-2Mbwana Samatta66.2-3Sebastien Dewaest
70.4-2Mbwana Samatta87.2-4Mbwana Samatta
90.5-2Leandro Trossard
Apollon Limassol (Cypern) videre til gruppespil med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
23.08.2018FC Basel (Schweiz)
Apollon Limassol (Cypern)
3 (1)
2 (0)
30.08.2018Apollon Limassol (Cypern)
FC Basel (Schweiz)
1 (0)
0 (0)
6.1-0Ricky van Wolfswinkel53.1-0Charalambos Kyriakou
49.1-1Anton Maglica
53.1-2Fotis Papoulis
69.2-2Ricky van Wolfswinkel
84.3-2Eray Cümart
Bordeaux (Frankrig) videre til gruppespil med sammenlagt 2-0
23.08.2018Gent (Belgien)
Bordeaux (Frankrig)
0 (0)
0 (0)
30.08.2018Bordeaux (Frankrig)
Gent (Belgien)
2 (1)
0 (0)
90.Jules Kounde, Bordeaux10.1-0Francois Kamano
64.2-0Jimmy Briand, straffe
Glasgow Rangers (Skotland) videre til gruppespil med sammenlagt 2-1
23.08.2018Glasgow Rangers (Skotland)
FC Ufa (Rusland)
1 (1)
0 (0)
30.08.2018FC Ufa (Rusland)
Glasgow Rangers (Skotland)
1 (1)
1 (1)
41.1-0Connor Goldson9.0-1Ovie Ejaria
32.1-1Dmitri Sysuev
37.Alfredo Morelos, Glasgow Rangers
66.Jon Flanagan, Glasgow Rangers
Olympiakos Piræus (Grækenland) videre til gruppespil med sammenlagt 4-2
23.08.2018Olympiakos Piræus (Grækenland)
Burnley (England)
3 (1)
1 (1)
30.08.2018Burnley (England)
Olympiakos Piræus (Grækenland)
1 (0)
1 (0)
19.1-0Kostas Fortounis83.0-1Daniel Podence
33.1-1Chris Wood, straffe86.1-1Matej Vydra
49.2-1Andreas Bouchalakis
60.Ben Gibson, Burnley
60.3-1Kostas Fortounis, straffe
Besiktas (Tyrkiet) videre til gruppespil med sammenlagt 4-1
23.08.2018Partizan Beograd (Serbien)
Besiktas (Tyrkiet)
1 (1)
1 (1)
30.08.2018Besiktas (Tyrkiet)
Partizan Beograd (Serbien)
3 (2)
0 (0)
14.1-0Ricardo37.1-0Pepe
15.1-1Tolgay Arslan45.2-0Oguzhan Özyakup
69.3-0Pepe
Rapid Wien (Østrig) videre til gruppespil med sammenlagt 4-3
23.08.2018Rapid Wien (Østrig)
Steaua Bukarest (Rumænien)
3 (2)
1 (0)
30.08.2018Steaua Bukarest (Rumænien)
Rapid Wien (Østrig)
2 (2)
1 (0)
4.1-0Christoph Knasmüllner12.1-0Harlem Gnohéré
40.2-0Mario Sonnleitner45.2-0Mihai Roman
47.2-1Harlem Gnohéré63.2-1Mario Sonnleitner
49.3-1Stefan Schwab90.Mihai Balasa, Steaua Bukarest
84.Veton Berisha, Rapid Wien
Sarpsborg 08 (Norge) videre til gruppespil med sammenlagt 4-3
23.08.2018Sarpsborg 08 (Norge)
Maccabi Tel-Aviv (Israel)
3 (2)
1 (1)
30.08.2018Maccabi Tel-Aviv (Israel)
Sarpsborg 08 (Norge)
2 (0)
1 (0)
2.1-0Tobias Heintz52.1-0Omer Atzili, straffe
7.2-0Matti Lund Nielsen, straffe60.2-0Eliran Atar
13.2-1Vidar Kjartansson, straffe81.2-1Ole Jørgen Halvorsen, straffe
56.3-1Patrick Mortensen, straffe
Den samlede vinder videre til gruppespil
23.08.2018Sigma Olomouc (Tjekkiet)
Sevilla (Spanien)
0 (0)
1 (0)
30.08.2018Sevilla (Spanien)
Sigma Olomouc (Tjekkiet)

84.0-1Pablo Sarabia
AEK Larnaca (Cypern) videre til gruppespil med sammenlagt 4-1
23.08.2018Trencin (Slovakiet)
AEK Larnaca (Cypern)
1 (0)
1 (0)
30.08.2018AEK Larnaca (Cypern)
Trencin (Slovakiet)
3 (2)
0 (0)
55.1-0Joey Sleegers1.1-0Apostolos Giannou
60.1-1Acoran36.2-0Acoran
65.3-0Apostolos Giannou
Zenit (Rusland) videre til gruppespil med sammenlagt 4-3
23.08.2018Zenit (Rusland)
Molde (Norge)
3 (0)
1 (1)
30.08.2018Molde (Norge)
Zenit (Rusland)
2 (0)
1 (1)
42.0-1Eirik Hested21.0-1Daler Kuzyaev
71.1-1Artem Dzyuba65.1-1Eirik Hestad
80.2-1Anton Zabolotny77.2-1Erling Braut Håland
90.3-1Miha Mevlja
RB Leipzig (Tyskland) videre til gruppespil med sammenlagt 3-2
23.08.2018Zorya Luhansk (Ukraine)
RB Leipzig (Tyskland)
0 (0)
0 (0)
30.08.2018RB Leipzig (Tyskland)
Zorya Luhansk (Ukraine)
3 (1)
2 (1)
17.Bogdan Lednev, Zorya Luhansk7.1-0Matheus Cunha
35.1-1Rafael Ratao
48.1-2Artem Gordiyenko
69.2-2Jean-Kévin Augustin
90.3-2Emil Forsberg, straffe
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2017/2018
  Øvrige år