Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 30. marts 2017 kl. 22:26

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
KOEFFICIENT 2012/2013 - 2016/2017
 
Opdateret med kampe spillet 16. marts 2017
 
KOEFFICIENT-LISTE
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
1. Real Madrid Spa 26,00 35,00 29,00 33,00 23,00 146,00 20,371 166,371
2. Bayern München Tys 33,00 27,00 28,00 29,00 22,00 139,00 15,842 154,842
3. FC Barcelona Spa 24,00 24,00 34,00 26,00 22,00 130,00 20,371 150,371
4. Atletico Madrid Spa 10,00 33,00 22,00 28,00 23,00 116,00 20,371 136,371
5. Juventus Ita 23,00 23,00 29,00 18,00 24,00 117,00 14,366 131,366
6. Paris SG Fra 25,00 25,00 21,00 24,00 20,00 115,00 10,999 125,999
7. Dortmund Tys 30,00 22,00 18,00 17,00 22,00 109,00 15,842 124,842
8. Sevilla Spa - 22,00 28,00 23,00 19,00 92,00 20,371 112,371
9. Benfica Por 26,00 29,00 8,00 22,00 17,00 102,00 9,866 111,866
10. Chelsea Eng 27,00 25,00 21,00 18,00 - 91,00 14,878 105,878
11. Arsenal Eng 18,00 18,00 20,00 15,00 19,00 90,00 14,878 104,878
12. Manchester City Eng 7,00 19,00 15,00 26,00 18,00 85,00 14,878 99,878
13. FC Porto Por 20,00 16,00 25,00 11,00 17,00 89,00 9,866 98,866
14. Schalke 04 Tys 19,00 16,00 17,00 11,00 16,00 79,00 15,842 94,842
15. Leverkusen Tys 9,00 16,00 18,00 14,00 18,00 75,00 15,842 90,842
16. Napoli Ita 6,00 16,00 22,00 13,00 17,00 74,00 14,366 88,366
17. Shakhtar Donetsk Ukr 17,00 11,00 17,00 20,00 14,00 79,00 8,526 87,526
18. Zenit Rus 13,00 16,00 17,00 19,00 12,00 77,00 10,106 87,106
19. Manchester United Eng 18,00 23,00 - 13,00 16,00 70,00 14,878 84,878
20. Tottenham Eng 16,00 15,00 9,00 12,00 10,00 62,00 14,878 76,878
21. Valencia Spa 19,00 22,00 - 14,00 - 55,00 20,371 75,371
22. FC Basel Sch 16,00 19,00 15,00 12,00 6,00 68,00 6,415 74,415
23. Fiorentina Ita - 15,00 20,00 8,00 11,00 54,00 14,366 68,366
24. Dynamo Kiev Ukr 9,00 8,00 16,00 18,00 8,00 59,00 8,526 67,526
25. Olympiakos Piræus Græ 10,00 18,00 11,00 10,00 10,00 59,00 5,580 64,580
26. Villarreal Spa - - 12,00 23,00 9,00 44,00 20,371 64,371
27. Lyon Fra 12,00 15,00 1,50 7,00 17,00 52,50 10,999 63,499
28. Ajax Hol 9,00 10,00 14,00 6,00 16,00 55,00 5,972 60,972
29. Athletic Bilbao Spa 4,00 - 10,00 17,00 9,00 40,00 20,371 60,371
30. Galatasaray Tyr 22,00 15,00 5,00 9,00 - 51,00 7,760 58,760
31. Anderlecht Bel 8,00 5,00 10,00 11,00 15,00 49,00 8,400 57,400
32. Monaco Fra - - 21,00 5,00 20,00 46,00 10,999 56,999
33. Lazio Ita 18,00 10,00 - 14,00 - 42,00 14,366 56,366
34. Liverpool Eng 9,00 - 10,00 22,00 - 41,00 14,878 55,878
35. Wolfsburg Tys - - 16,00 24,00 - 40,00 15,842 55,842
36. Mönchengladbach Tys 9,00 - 9,00 8,00 12,00 38,00 15,842 53,842
37. Dnipro Ukr 11,00 10,00 19,00 5,00 - 45,00 8,526 53,526
38. Roma Ita - - 12,00 14,00 13,00 39,00 14,366 53,366
39. Fenerbahce Tyr 22,00 - - 12,00 10,00 44,00 7,760 51,760
40. Sparta Prag Tje 8,00 0,50 7,00 17,00 9,00 41,50 6,635 48,135
41. AC Milan Ita 17,00 16,00 - - - 33,00 14,366 47,366
42. PSV Eindhoven Hol 5,00 5,00 6,00 18,00 6,00 40,00 5,972 45,972
43. Genk Bel 10,00 11,00 - - 15,00 36,00 8,400 44,400
44. Inter Ita 14,00 - 12,00 - 4,00 30,00 14,366 44,366
45. Rubin Kazan Rus 18,00 11,00 - 5,00 - 34,00 10,106 44,106
46. Besiktas Tyr - - 11,00 7,00 18,00 36,00 7,760 43,760
47. Celtic Sko 16,00 6,00 7,00 3,00 7,00 39,00 3,785 42,785
48. Malaga Spa 22,00 - - - - 22,00 20,371 42,371
49. Viktoria Plzen Tje 14,00 11,00 1,00 3,00 5,00 34,00 6,635 40,635
50. FC Salzburg Øst 1,00 17,00 11,00 1,50 5,00 35,50 5,070 40,570
51. CSKA Moskva Rus 1,50 6,00 8,00 7,00 7,00 29,50 10,106 39,606
52. Club Brugge Bel 3,00 1,00 19,00 4,00 4,00 31,00 8,400 39,400
53. FC København Dan 6,00 7,00 3,00 1,00 16,00 33,00 4,800 37,800
54. Sporting Braga Por 6,00 1,50 - 15,00 5,00 27,50 9,866 37,366
55. Sporting Lissabon Por 4,00 - 10,00 7,00 6,00 27,00 9,866 36,866
56. Leicester Eng - - - - 21,00 21,00 14,878 35,878
57. St. Etienne Fra - 1,50 5,00 9,00 9,00 24,50 10,999 35,499
58. Gent Bel 1,00 - - 16,00 10,00 27,00 8,400 35,400
59. Steaua Bukarest Rum 12,00 7,00 5,00 1,50 5,00 30,50 4,870 35,370
60. PAOK Saloniki Græ 1,50 9,00 5,00 6,00 8,00 29,50 5,580 35,080
61. Celta Vigo Spa - - - - 14,00 14,00 20,371 34,371
62. Ludogorets Bul 1,00 14,00 7,00 1,00 8,00 31,00 3,175 34,175
63. Levante Spa 13,00 - - - - 13,00 20,371 33,371
64. AZ Alkmaar Hol 1,50 16,00 - 3,00 6,00 26,50 5,972 32,472
65. Real Betis Spa - 12,00 - - - 12,00 20,371 32,371
66. Krasnodar Rus - - 5,00 9,00 8,00 22,00 10,106 32,106
67. Anzhi Makhachkala Rus 11,00 10,00 - - - 21,00 10,106 31,106
68. Newcastle Eng 15,00 - - - - 15,00 14,878 29,878
69. BATE Borisov Hvi 9,00 1,00 6,00 8,00 1,50 25,50 3,975 29,475
70. Bordeaux Fra 12,00 2,00 - 4,00 - 18,00 10,999 28,999
71. Young Boys Sch 7,00 - 8,00 1,50 6,00 22,50 6,415 28,915
72. Everton Eng - - 14,00 - - 14,00 14,878 28,878
73. Rapid Wien Øst 2,00 5,00 1,50 10,00 5,00 23,50 5,070 28,570
74. Legia Warszawa Pol 1,50 2,00 10,00 3,00 8,00 24,50 3,950 28,450
75. Marseille Fra 4,00 4,00 - 9,00 - 17,00 10,999 27,999
76. Frankfurt Tys - 12,00 - - - 12,00 15,842 27,842
77. Dynamo Moskva Rus 1,50 - 16,00 - - 17,50 10,106 27,606
78. Torino Ita - - 13,00 - - 13,00 14,366 27,366
79. Trabzonspor Tyr 1,50 10,00 7,00 1,00 - 19,50 7,760 27,260
80. Real Sociedad Spa - 5,00 1,50 - - 6,50 20,371 26,871
81. Stuttgart Tys 9,00 1,50 - - - 10,50 15,842 26,342
82. APOEL Nicosia Cyp 1,50 4,00 5,00 2,00 10,00 22,50 3,710 26,210
83. Dinamo Zagreb Kro 5,00 2,00 4,00 6,00 4,00 21,00 5,050 26,050
84. Hannover 96 Tys 10,00 - - - - 10,00 15,842 25,842
85. Slovan Liberec Tje 1,50 8,00 1,00 5,00 3,00 18,50 6,635 25,135
86. Mainz 05 Tys - - 1,00 - 7,00 8,00 15,842 23,842
87. FK Rostov Rus - - 1,50 - 12,00 13,50 10,106 23,606
88. Maccabi Tel-Aviv Isr - 9,00 1,50 4,00 5,00 19,50 3,875 23,375
89. Feyenoord Hol 1,50 1,50 9,00 - 5,00 17,00 5,972 22,972
90. Augsburg Tys - - - 7,00 - 7,00 15,842 22,842
91. Southampton Eng - - - 1,50 6,00 7,50 14,878 22,378
92. Lille Fra 6,00 - 4,00 - 1,00 11,00 10,999 21,999
93. Swansea Eng - 7,00 - - - 7,00 14,878 21,878
94. NK Maribor Slo 3,00 6,00 7,00 1,00 1,50 18,50 2,625 21,125
95. Standard Liège Bel - 2,00 3,00 1,50 6,00 12,50 8,400 20,900
96. Freiburg Tys - 5,00 - - - 5,00 15,842 20,842
97. Lokomotiv Moskva Rus - - 1,50 9,00 - 10,50 10,106 20,606
98. Metalist Kharkiv Ukr 10,00 - 2,00 - - 12,00 8,526 20,526
99. Molde Nor 4,00 1,50 1,00 10,00 - 16,50 3,665 20,165
100. Guingamp Fra - - 9,00 - - 9,00 10,999 19,999
101. Wigan Eng - 4,00 - - - 4,00 14,878 18,878
102. Udinese Ita 3,00 1,50 - - - 4,50 14,366 18,866
103. Spartak Moskva Rus 6,00 1,50 - - 1,00 8,50 10,106 18,606
104. FC Zürich Sch - 1,00 5,00 1,00 5,00 12,00 6,415 18,415
105. Sassuolo Ita - - - - 4,00 4,00 14,366 18,366
106. Qarabag Ase - 1,50 5,00 3,00 5,00 14,50 3,550 18,050
107. Astra Giurgiu Rum - 1,50 3,00 1,50 7,00 13,00 4,870 17,870
108. Chernomorets Ukr - 8,00 1,00 - - 9,00 8,526 17,526
109. West Ham Eng - - - 1,00 1,50 2,50 14,878 17,378
110. Austria Wien Øst - 8,00 - - 4,00 12,00 5,070 17,070
111. Montpellier Fra 6,00 - - - - 6,00 10,999 16,999
112. Malmö FF Sve - 1,00 6,00 6,00 - 13,00 3,945 16,945
113. Lokeren Bel 1,50 - 7,00 - 8,50 8,400 16,900
114. CFR Cluj Rum 11,00 - 1,00 - - 12,00 4,870 16,870
115. Estoril Por - 3,00 4,00 - - 7,00 9,866 16,866
116. Hertha Berlin Tys - - - - 1,00 1,00 15,842 16,842
117. FC Astana Kas - 0,25 1,50 8,00 4,00 13,75 3,050 16,800
118. Nice Fra - 1,50 - - 4,00 5,50 10,999 16,499
119. Hull City Eng - - 1,50 - - 1,50 14,878 16,378
120. FC Midtjylland Dan 1,50 - 1,50 7,00 1,50 11,50 4,800 16,300
121. Partizan Beograd Ser 3,00 1,50 2,00 6,00 0,50 13,00 3,075 16,075
122. Osmanlispor Tyr - - - - 8,00 8,00 7,760 15,760
123. Asteras Tripolis Græ 1,00 1,00 5,00 3,00 - 10,00 5,580 15,580
124. Rijeka Kro - 4,00 5,00 0,50 1,00 10,50 5,050 15,550
125. Sampdoria Ita - - - 1,00 - 1,00 14,366 15,366
126. Kuban Rus - 5,00 - - - 5,00 10,106 15,106
127. Panathinaikos Græ 4,00 - 2,00 1,50 2,00 9,50 5,580 15,080
128. Maritimo Funchal Por 5,00 - - - - 5,00 9,866 14,866
Guimaraes Por - 4,00 - 1,00 - 5,00 9,866 14,866
130. Esbjerg Dan - 9,00 1,00 - 10,00 4,800 14,800
131. FC Sion Sch - - - 8,00 - 8,00 6,415 14,415
132. Zulte Waregem Bel - 5,00 1,00 - 6,00 8,400 14,400
133. Academica Coimbra Por 4,00 - - - - 4,00 9,866 13,866
Belenenses Por - - - 4,00 - 4,00 9,866 13,866
Rio Ave Por - - 3,00 - 1,00 4,00 9,866 13,866
136. Zorya Luhansk Ukr - - 1,50 1,50 2,00 5,00 8,526 13,526
137. Ferreira Por - 3,00 - - - 3,00 9,866 12,866
138. Rosenborg Nor 4,00 0,50 1,00 2,00 1,50 9,00 3,665 12,665
139. Hajduk Split Kro 1,00 1,00 1,50 1,50 1,50 6,50 5,050 11,550
140. Twente Hol 4,00 - 1,50 - - 5,50 5,972 11,472
141. Funchal Por - - 1,50 - - 1,50 9,866 11,366
Arouca Por - - - - 1,50 1,50 9,866 11,366
143. FC Nordsjælland Dan 5,00 1,50 - - 6,50 4,800 11,300
AaB Dan - 0,50 6,00 - 6,50 4,800 11,300
145. Sheriff Tiraspol Mol 1,50 5,00 1,50 0,25 1,00 9,25 1,900 11,150
146. Atromitos Græ 1,50 1,50 1,00 1,50 - 5,50 5,580 11,080
147. Dinamo Minsk Hvi - 1,00 3,00 2,00 1,00 7,00 3,975 10,975
148. Lech Poznan Pol 1,00 1,00 1,00 4,00 - 7,00 3,950 10,950
149. Grasshoppers Sch - 1,50 1,50 - 1,50 4,50 6,415 10,915
150. Hapoel Beer Sheva Isr - - 0,50 0,50 6,00 7,00 3,875 10,875
151. Bursaspor Tyr 1,50 1,00 0,50 - - 3,00 7,760 10,760
152. Apollon Limassol Cyp - 3,00 2,00 1,00 1,00 7,00 3,710 10,710
153. HJK Helsinki Fin 1,50 1,00 4,00 1,50 1,00 9,00 1,530 10,530
154. Metalurg Donetsk Ukr 1,00 1,00 - - - 2,00 8,526 10,526
Vorskla Poltava Ukr - - - 1,00 1,00 2,00 8,526 10,526
156. Elfsborg Sve 1,00 3,00 1,50 1,00 - 6,50 3,945 10,445
157. St. Gallen Sch - 4,00 - - - 4,00 6,415 10,415
158. Istanbul Basaksehir Tyr - - - 1,00 1,50 2,50 7,760 10,260
159. Mlada Boleslav Tje 1,00 - 1,00 0,50 1,00 3,50 6,635 10,135
160. AIK Stockholm Sve 3,00 - 1,00 1,00 1,00 6,00 3,945 9,945
161. FC Thun Sch - 2,00 - 1,50 - 3,50 6,415 9,915
162. Neftchi Baku Ase 3,00 1,00 1,50 0,25 0,50 6,25 3,550 9,800
163. Konyaspor Tyr - - - - 2,00 2,00 7,760 9,760
164. FK Jablonec Tje - 1,50 - 1,50 - 3,00 6,635 9,635
165. Arsenal Kiev Ukr 1,00 - - - - 1,00 8,526 9,526
FC Oleksandriya Ukr - - - - 1,00 1,00 8,526 9,526
167. FC Luzern Sch 1,50 - 0,50 - 1,00 3,00 6,415 9,415
168. Charleroi Bel - - - 1,00 1,00 8,400 9,400
169. Karabükspor Tyr - - 1,50 - - 1,50 7,760 9,260
170. SD Vojvodina Ser 1,00 1,50 0,50 1,50 1,50 6,00 3,075 9,075
171. Vitesse Hol 1,00 1,00 - 1,00 - 3,00 5,972 8,972
172. Brøndby Dan - - 1,00 1,50 1,50 4,00 4,800 8,800
173. Eskisehirspor Tyr 1,00 - - - - 1,00 7,760 8,760
174. Videoton Ung 4,00 0,25 - 1,50 1,00 6,75 1,900 8,650
175. Groningen Hol - - 0,50 2,00 - 2,50 5,972 8,472
176. Hapoel Tel-Aviv Isr 3,00 1,00 0,50 - - 4,50 3,875 8,375
Maccabi Haifa Isr - 4,00 - - 0,50 4,50 3,875 8,375
178. Omonia Nicosia Cyp 1,00 0,50 1,50 1,00 0,50 4,50 3,710 8,210
AEL Limassol Cyp 3,00 - 1,50 - 4,50 3,710 8,210
180. Slavia Prag Tje - - - - 1,50 1,50 6,635 8,135
181. IFK Göteborg Sve - 0,50 1,00 1,00 1,50 4,00 3,945 7,945
182. Ironi Kiryat Shmona Isr 2,00 - 1,00 1,00 - 4,00 3,875 7,875
183. Petrolul Ploesti Rum - 1,50 1,50 - - 3,00 4,870 7,870
Pandurii Rum - 2,00 - - 1,00 3,00 4,870 7,870
185. Gabala Ase - - 0,25 2,00 2,00 4,25 3,550 7,800
186. Tromsø Nor 1,50 2,00 0,50 - - 4,00 3,665 7,665
187. FC Aktobe Kas 1,00 1,50 1,50 0,25 0,25 4,50 3,050 7,550
Lokomotiva Zagreb Kro - 0,50 - 0,50 1,50 2,50 5,050 7,550
189. Shakhtyor Saligorsk Hvi 0,50 0,50 1,50 0,50 0,50 3,50 3,975 7,475
190. Heerenveen Hol 1,50 - - - - 1,50 5,972 7,472
Zwolle Hol - - 1,50 - - 1,50 5,972 7,472
192. Slask Wrochlaw Pol 1,50 1,50 - 0,50 - 3,50 3,950 7,450
193. Servette Sch 1,00 - - - - 1,00 6,415 7,415
194. Slovan Bratislava Svk 0,50 1,00 2,00 1,00 0,50 5,00 2,350 7,350
195. Røde Stjerne Beograd Ser 1,50 1,00 - 0,25 1,50 4,25 3,075 7,325
196. Strømsgodset Nor - 1,00 1,00 1,00 0,50 3,50 3,665 7,165
197. Admira Wacker Øst 1,00 - - - 1,00 2,00 5,070 7,070
198. Shakhtyor Karaganda Kas 1,00 2,00 1,00 - - 4,00 3,050 7,050
199. Heracles Hol - - - - 1,00 1,00 5,972 6,972
200. Helsingborg Sve 3,00 - - - - 3,00 3,945 6,945
201. Debrecen Ung 1,50 0,50 1,50 1,00 0,50 5,00 1,900 6,900
202. Trencin Svk - 1,00 1,00 1,00 1,50 4,50 2,350 6,850
Spartak Trnava Svk 1,00 - 1,50 1,00 1,00 4,50 2,350 6,850
204. Skënderbeu Korcë Alb 1,00 1,50 1,00 2,00 - 5,50 1,300 6,800
205. Motherwell Sko 1,50 1,00 0,50 - - 3,00 3,785 6,785
Aberdeen Sko - - 1,00 1,00 1,00 3,00 3,785 6,785
207. Xanthi Græ - 1,00 - - - 1,00 5,580 6,580
AEK Athen Græ - - - - 1,00 1,00 5,580 6,580
PAS Giannina Græ - - - - 1,00 1,00 5,580 6,580
210. Pasching Øst - 1,50 - - - 1,50 5,070 6,570
Rheindorf Altach Øst - - - 1,50 - 1,50 5,070 6,570
Sturm Graz Øst - 0,50 - 1,00 - 1,50 5,070 6,570
213. RNK Split Kro - - 1,50 - - 1,50 5,050 6,550
214. St. Johnstone Sko 0,50 1,00 1,00 0,25 - 2,75 3,785 6,535
215. FC Utrecht Hol - 0,50 - - - 0,50 5,972 6,472
216. Ruch Chorzow Pol 1,00 - 1,50 - - 2,50 3,950 6,450
217. FC Vaslui Rum 1,50 - - - - 1,50 4,870 6,370
Dinamo Bukarest Rum 1,50 - - - - 1,50 4,870 6,370
219. SønderjyskE Dan - - - - 1,50 1,50 4,800 6,300
AC Horsens Dan 1,50 - - - 1,50 4,800 6,300
Randers FC Dan - 1,00 - 0,50 1,50 4,800 6,300
222. Go Ahead Eagles Hol - - - 0,25 - 0,25 5,972 6,222
223. AEK Larnaca Cyp - - - 1,00 1,50 2,50 3,710 6,210
224. Hafnarfjordur Isl 0,50 1,50 1,00 0,50 1,00 4,50 1,675 6,175
225. Ried Øst 1,00 - - - - 1,00 5,070 6,070
Grödig Øst - - 1,00 - - 1,00 5,070 6,070
St. Pölten Øst - - 1,00 - - 1,00 5,070 6,070
Wolfsberger Øst - - - 1,00 - 1,00 5,070 6,070
229. Inter Baku Ase 0,50 0,50 0,50 1,00 2,50 3,550 6,050
Slaven Koprivnica Kro 1,00 - - - - 1,00 5,050 6,050
231. Beitar Jerusalem Isr - - - 0,50 1,50 2,00 3,875 5,875
232. Rapid Bukarest Rum 1,00 - - - - 1,00 4,870 5,870
Targu Mures Rum - - - 1,00 - 1,00 4,870 5,870
FC Viitorul Constanta Rum - - - - 1,00 1,00 4,870 5,870
235. MSK Zilina Svk 1,00 1,00 - 1,50 - 3,50 2,350 5,850
236. Zalgiris Vilnius Lit 0,50 1,50 1,00 1,00 1,00 5,00 0,825 5,825
237. Dundalk Irl - - 0,50 1,00 3,00 4,50 1,315 5,815
238. Hearts FC Sko 1,50 - - - 0,50 2,00 3,785 5,785
239. The New Saints Wal 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 5,00 0,775 5,775
240. Ventspils Let 1,00 1,00 1,00 1,00 0,50 4,50 1,225 5,725
241. Odd Grenland Nor - - - 1,50 0,50 2,00 3,665 5,665
242. FC Kairat Kas - - 0,50 1,50 0,50 2,50 3,050 5,550
NK Osijek Kro 0,50 - - - - 0,50 5,050 5,550
244. Dynamo Tbilisi Geo - 1,50 1,00 0,25 1,50 4,25 1,275 5,525
Dila Gori Geo 1,50 1,50 - 1,00 0,25 4,25 1,275 5,525
246. FK Minsk Hvi - 1,50 - - - 1,50 3,975 5,475
247. Häcken Sve - 1,00 - - 0,50 1,50 3,945 5,445
248. FC Botosani Rum - - - 0,50 - 0,50 4,870 5,370
CSMS Iasi Rum - - - - 0,50 0,50 4,870 5,370
250. FK Sarajevo Bos 1,00 0,50 1,50 1,00 4,00 1,300 5,300
AGF Dan 0,50 - - - - 0,50 4,800 5,300
252. Torpedo Zhodino Hvi - - - 0,25 1,00 1,25 3,975 5,225
253. Anorthosis Cyp 1,00 0,50 - - 1,50 3,710 5,210
254. Vardar Mak 1,00 1,00 - 1,00 1,00 4,00 1,125 5,125
255. F91 Dudelange Lux 1,50 0,25 1,00 0,25 1,00 4,00 0,975 4,975
FC Gomel Hvi 1,00 - - - - 1,00 3,975 4,975
257. Zaglebie Lubin Pol - - - - 1,00 1,00 3,950 4,950
Piast Gliwice Pol - 0,50 - - 0,50 1,00 3,950 4,950
259. Kalmar FF Sve 1,00 - - - - 1,00 3,945 4,945
Gefle Sve - 1,00 - - - 1,00 3,945 4,945
Brommapojkarna Sve - - 1,00 - - 1,00 3,945 4,945
IFK Norrköping Sve - - - - 1,00 1,00 3,945 4,945
263. KR Reykjavik Isl 1,00 0,50 1,00 0,50 0,25 3,25 1,675 4,925
264. Milsami Mol 0,50 1,00 - 1,50 - 3,00 1,900 4,900
265. Bnei Yehuda Isr 1,00 - - - - 1,00 3,875 4,875
Hapoel Ramat-Gan Isr - 1,00 - - - 1,00 3,875 4,875
267. Nomme Kalju Est 0,25 1,50 0,50 0,50 1,00 3,75 1,050 4,800
Zeljeznicar Bos 1,00 1,00 0,50 1,00 3,50 1,300 4,800
269. Dundee United Sko 1,00 - - - - 1,00 3,785 4,785
Hibernian Sko - 0,50 - - 0,50 1,00 3,785 4,785
271. Ermis Aradippou Cyp - - 1,00 - 1,00 3,710 4,710
272.BeroeBul-0,50-0,500,501,503,1754,675
Botev PlovdivBul-1,000,50-1,503,1754,675
274.ÅlesundNor1,00----1,003,6654,665
275.Olimpija LjubljanaSlo0,500,50--1,002,002,6254,625
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
276.CukarickiSer--0,500,500,501,503,0754,575
277.VallettaMal1,000,501,000,251,003,750,8004,550
FK KukësiAlb-1,500,251,000,503,251,3004,550
Khazar LenkoranAse0,500,50--1,003,5504,550
280.Naftan NovopolotskHvi0,50----0,503,9754,475
Neman GrodnoHvi--0,50--0,503,9754,475
282.FC VaduzLie-0,250,501,000,502,252,2004,450
Zawisza BydgoszczPol--0,50--0,503,9504,450
Jagiellonia BialystokPol---0,50-0,503,9504,450
285.Levski SofiaBul0,500,25--0,501,253,1754,425
286.Zimbru ChisinauMol0,50-1,50-0,502,501,9004,400
287.Maccabi NetanyaIsr0,50----0,503,8754,375
288.FK JagodinaSer0,250,500,50--1,253,0754,325
289.St. PatricksIrl1,000,251,000,250,503,001,3154,315
290.Inverness CTSko---0,50-0,503,7854,285
291.KS CracowiaPol----0,250,253,9504,200
292.StjarnanIsl--1,501,00-2,501,6754,175
CSKA SofiaBul0,50-0,50-1,003,1754,175
294.HøddNor-0,50---0,503,6654,165
HaugesundNor--0,50--0,503,6654,165
StabækNor0,25---0,250,503,6654,165
297.Mura MurskaSlo1,50----1,502,6254,125
NK DomzaleSlo-0,25-0,251,001,502,6254,125
299.LevadiaEst0,500,501,000,500,503,001,0504,050
Zrinjski MostarBos-0,501,000,251,002,751,3004,050
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
FC OrdabasyKas0,50--0,250,251,003,0504,050
KapazAse----0,500,503,5504,050
303.Litex LovechBul--0,500,250,753,1753,925
304.CrusadersNir0,250,250,501,001,003,000,9003,900
FerencvarosUng--0,500,501,002,001,9003,900
306.RabotnickiMak--1,001,500,252,751,1253,875
307.BirkirkaraMal0,251,000,250,501,003,000,8003,800
FK BakuAse0,25---0,253,5503,800
309.FC ShirakArm0,501,000,250,500,502,751,0253,775
310.Lokomotiv PlovdivBul0,50---0,503,1753,675
Cherno moreBul---0,500,503,1753,675
312.CliftonvilleNir0,251,001,00-0,502,750,9003,650
LinfieldNir1,000,500,500,500,252,750,9003,650
Dacia ChisinauMol0,500,50-0,500,251,751,9003,650
315.FC KoperSlo--0,500,50-1,002,6253,625
316.EkranasLit1,501,000,25--2,750,8253,575
317.Mladost PodgoricaMon-1,00-0,501,002,501,0503,550
Siroki BrijegBos0,501,000,50-0,252,251,3003,550
Irtysh PavlodarKas-0,50---0,503,0503,550
320.Fola EschLux-1,000,251,000,252,500,9753,475
DifferdangeLux0,501,000,250,500,252,500,9753,475
322.Slavia SofiaBul----0,250,253,1753,425
323.ETO GyörUng-1,000,50--1,501,9003,400
324.Shkëndija TetovoMak0,25-0,250,251,502,251,1253,375
NK CeljeSlo0,250,25-0,25-0,752,6253,375
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
Nova GoricaSlo--0,50-0,250,752,6253,375
327.FK SenicaSvk0,500,50---1,002,3503,350
328.Sligo RoversIrl0,501,000,50--2,001,3153,315
329.SutjeskaMon-1,001,000,25-2,251,0503,300
BuducnostMon1,00-0,500,250,502,251,0503,300
Zhetysu TaldykorganKas0,25----0,253,0503,300
332.FC PyunikArm0,250,500,251,000,252,251,0253,275
333.Shamrock RoversIrl1,00--0,500,251,751,3153,065
334.FC FloraEst1,000,25-0,250,502,001,0503,050
RudarMon0,250,50-1,000,252,001,0503,050
FK PartizaniAlb---0,251,501,751,3003,050
337.ChikhuraGeo-0,501,00-0,251,751,2753,025
338.Lincoln Red ImpsGib--0,501,001,002,500,5003,000
339.FK JelgavaLet--0,250,501,001,751,2252,975
340.Vikingur GøtaFær0,250,501,000,250,252,250,7002,950
341.BreidablikIsl-1,00--0,251,251,6752,925
342.Honved BudapestUng0,500,50---1,001,9002,900
DiosgyöriUng--1,00--1,001,9002,900
MTK BudapestUng0,25--0,250,501,001,9002,900
345.Metalurg SkopjeMak0,500,251,00--1,751,1252,875
Rudar VelenjeSlo--0,25--0,252,6252,875
347.MFK KosiceSvk--0,50--0,502,3502,850
348.HiberniansMal0,250,250,251,000,252,000,8002,800
349.SJK SeinäjokiFin---0,251,001,251,5302,780
350.ZestafoniGeo1,00-0,50--1,501,2752,775
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
351.FC Santa ColomaAnd0,250,251,000,500,502,500,2332,733
352.Daugava DaugavpilsLet0,251,000,25--1,501,2252,725
Skonto RigaLet0,500,50-0,50-1,501,2252,725
354.Spartak MyjavaSvk----0,250,252,3502,600
355.Cork CityIrl---0,251,001,251,3152,565
356.Zeta GolubovciMon1,50----1,501,0502,550
357.PS KuopioFin1,00----1,001,5302,530
MyPa-47Fin0,50-0,50--1,001,5302,530
PS RovaniemiFin--0,50-0,501,001,5302,530
360.Alashkert FCArm---0,501,001,501,0252,525
361.B36Fær0,50-0,250,500,501,750,7002,450
HBFær-0,251,000,250,251,750,7002,450
Eschen/MaurenLie0,25----0,252,2002,450
364.VestmannaøerneIsl0,250,50---0,751,6752,425
365.FC TiraspolMol-0,250,25--0,501,9002,400
366.Derry CityIrl-0,500,50--1,001,3152,315
367.KF LaciAlb-0,250,500,251,001,3002,300
368.InterFin0,500,25---0,751,5302,280
Honka EspooFin-0,500,25--0,751,5302,280
370.UlissesArm1,00--0,251,251,0252,275
371.Jeunesse d'EschLux0,250,500,25-0,251,250,9752,225
FK LiepajaLet----1,001,001,2252,225
373.AkureyriIsl0,50----0,501,6752,175
374.Veris ChisinauMol--0,25--0,251,9002,150
FC SaxanMol---0,25-0,251,9002,150
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
FC Zaria BaltiMol----0,250,251,9002,150
377.Celik NiksicMon0,500,250,25--1,001,0502,050
FlamurtariAlb0,25-0,50--0,751,3002,050
Teuta DurresAlb0,250,25--0,250,751,3002,050
380.JJK JyväskyläFin0,50----0,501,5302,030
PS VaasaFin--0,250,25-0,501,5302,030
MariehamnFin-0,25--0,250,501,5302,030
383.Liepajas MetalurgsLet0,500,25---0,751,2251,975
FK SpartaksLet---0,500,250,751,2251,975
385.EBFær0,251,00---1,250,7001,950
386.FramIsl--0,25--0,251,6751,925
Vikingur ReykjavikIsl---0,25-0,251,6751,925
ValurIsl----0,250,251,6751,925
389.TurnovoMak-0,500,25--0,751,1251,875
RenovaMak0,50--0,25-0,751,1251,875
391.SuduvaLit0,500,25--0,251,000,8251,825
AtlantasLit--0,500,250,251,000,8251,825
393.UC DublinIrl---0,50-0,501,3151,815
394.Sillamäe KalevEst--0,500,25-0,751,0501,800
SK TiranaAlb0,50----0,501,3001,800
396.PS TurkuFin-0,25---0,251,5301,780
FC LahtiFin---0,25-0,251,5301,780
398.BanantsArm--0,50-0,250,751,0251,775
Gandzasar KapanArm0,500,25--0,751,0251,775
Metalurgi RustaviGeo0,50----0,501,2751,775
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
Torpedo KutaisiGeo0,250,25---0,501,2751,775
402.FC LusitanosAnd0,500,50-0,250,251,500,2331,733
403.GlenavonNir--0,250,250,250,750,9001,650
404.FK TrakaiLit---0,500,250,750,8251,575
405.Tre PenneSan0,500,50--0,501,500,0661,566
La FioritaSan0,250,250,500,250,251,500,0661,566
407.BohemiansIrl0,25----0,251,3151,565
DroghedaIrl-0,25---0,251,3151,565
409.Trans NarvaEst0,250,25---0,501,0501,550
Radnik BijeljlinaBos----0,250,251,3001,550
Sloboda TuzlaBos----0,250,251,3001,550
Borac Banja LukaBos0,25---0,251,3001,550
OlimpicBos---0,250,251,3001,550
414.Airbus UK BroughtonWal-0,250,250,25-0,750,7751,525
Bala TownWal-0,25-0,250,250,750,7751,525
Mika AshtarakArm-0,250,25-0,501,0251,525
Sioni BolnisiGeo--0,25--0,251,2751,525
Dinamo BatumiGeo---0,25-0,251,2751,525
Spartaki TskhinvaliGeo---0,25-0,251,2751,525
SamtrediaGeo----0,250,251,2751,525
421.College EuropaGib--0,250,250,501,000,5001,500
422.Daugava RigaLet--0,25--0,251,2251,475
423.RunavikFær0,25--0,250,250,750,7001,450
424.PortadownNir0,50----0,500,9001,400
GlentoranNir-0,25-0,25-0,500,9001,400
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
426.Teteks TetovoMak-0,25---0,251,1251,375
SileksMak----0,250,251,1251,375
428.KruojaLit-0,25-0,25-0,500,8251,325
429.Sliema WanderersMal-0,250,25--0,500,8001,300
Balzan FCMal---0,250,250,500,8001,300
Loven CetinjeMon--0,25--0,251,0501,300
Santos TartuEst--0,25--0,251,0501,300
FK Bokelj KotorMon----0,250,251,0501,300
FC InfonetEst----0,250,251,0501,300
435.Prestatyn TownWal-0,50---0,500,7751,275
Bangor CityWal0,25-0,25--0,500,7751,275
Newtown FCWal---0,50-0,500,7751,275
Connah's Quay NomadsWal----0,500,500,7751,275
439.UE Santa ColomaAnd0,250,250,25-0,251,000,2331,233
440.GrevenmacherLux0,25----0,250,9751,225
Progres NiederkornLux---0,25-0,250,9751,225
442.FuglafjørdurFær-0,250,25--0,500,7001,200
443.FK SiauliaiLit0,25----0,250,8251,075
Banga GargzdaiLit--0,25--0,250,8251,075
445.FolgoreSan--0,250,500,251,000,0661,066
446.FlorianaMal0,25----0,250,8001,050
447.Llanelli FCWal0,25----0,250,7751,025
Cefn DruidsWal0,25----0,250,7751,025
AberystwythWal--0,25--0,250,7751,025
LlandudnoWal----0,250,250,7751,025
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
451.LibertasSan0,250,250,25--0,750,0660,816
452.Sant JuliaAnd--0,250,25-0,500,2330,733
453.Juvenes/DoganaSan---0,25-0,250,0660,316
#HOLDLAND2012
2013
2013
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2017
IALTLANDTOTALT
 
Ranglisten bruges til seedning i turne-ringerne 2017/2018
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turne-ringerne 2012/2013-2016/2017 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens lands-koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikations-runderne med)
I Champions League modtager hold, der ryger ud i 1. kvalifikationsrunde 0,5 point, mens hold der ryger ud i 2. kvalifikationsrunde mod-tager 1 point.
Hold, der ryger ud i 3. eller 4. kvalifikationsrunde modtager ikke point, da de overføres til Europa League.

I Europa League modtager hold, der ryger ud i 1. kvalifikationsrunde 0,25 point, hold der ryger ud i 2. kvalifikationsrunde modtager 0,5 point, hold der ryger ud i 3. kvalifikationsrunde modtager 1 point, og endelig modtager hold der ryger ud i 4. kvalifikationsrunde 1,5 points.
Hold, der ikke kommer videre fra gruppespillet, er garanteret minimum 2 point (disse lægges dog ikke til opnåede point i gruppespillet)

  Koefficienters pr. land

  2011/2012 - 2015/2016

  Forside