Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 25. april 2017 kl. 12:40

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2001/2002 - 2005/2006
 
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: 2 hold ind i gruppespillet og 2 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
1.Spanien14,85715,50014,31212,43715,64272,748
2.Italien12,57115,9288,87514,00015,35766,731
3.England11,57110,66611,25015,57114,42863,486
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: 2 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
4.Frankrig7,1257,91613,50011,42810,81250,781
5.Tyskland13,5009,1424,71410,57110,31248,239
6.Portugal9,37510,75010,2508,1665,50044,041
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
7.Holland10,1666,1665,41612,0007,58341,331
8.Grækenland11,2507,1664,1666,1663,33332,081
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
9.Rusland2,3333,6255,87510,00010,00031,833
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde og 1 hold ind i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
10.Rumænien2,6252,1664,3335,50016,16630,790
11.Skotland6,6257,3757,3754,7504,25030,375
12.Belgien5,8756,8755,8756,1255,50030,250
13.Ukraine3,6254,2504,8758,1005,75026,600
14.Tjekkiet5,5006,2007,3752,8754,62526,575
15.Tyrkiet5,6254,6666,5005,3754,00026,166
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
16.Schweiz6,1255,8751,8752,6259,37525,875
17.Bulgarien4,8334,1664,1662,3758,75024,290
18.Israel8,3335,8332,2503,6251,50021,541
19.Norge3,2502,7006,1253,5005,40020,975
20.Østrig3,3754,0002,1257,6253,25020,375
21.Serbien3,1664,8334,5004,2503,25019,999
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
22.Polen4,1256,6254,1252,5001,12518,500
23.Danmark4,5003,2504,2001,5003,50016,950
24.Ungarn1,5003,1664,8334,1661,00014,665
25.Kroatien4,3752,7503,6253,0000,33314,083
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
26.Sverige3,8332,2501,5003,0002,66613,249
27.Slovakiet3,5000,6662,5001,3334,33312,332
28.Cypern1,3333,1661,3331,3333,00010,165
Slovenien1,5000,6662,1663,5002,33310,165
30.Bosnien0,3333,0001,6661,6661,5008,165
31.Finland1,3750,3331,6661,6662,3337,373
32.Letland0,6661,1660,8333,1661,3337,164
33.Moldova1,1661,0001,5001,5001,6666,832
34.Georgien1,3331,3330,3332,6660,6666,331
35.Litauen0,3330,8330,8332,5001,3335,832
36.Makedonien0,6661,1661,6660,3331,5005,331
37.Island0,8330,1660,5002,5000,8334,832
38.Hviderusland0,7501,1660,6660,5001,3334,415
39.Irland0,6660,1660,3331,3331,8334,331
40.Albanien0,6660,6660,3331,0001,0003,665
41.Armenien0,0001,1660,6660,5000,6662,998
42.Estland0,5000,1660,3330,8330,8332,665
Malta1,1660,8330,3330,3330,0002,665
44.Wales1,0000,3330,3330,0000,6662,332
Nordirland0,3330,3330,5000,6660,5002,332
46.Aserbajdsjan0,166--0,5001,3331,999
47.Luxembourg0,3330,5000,1660,3330,5001,832
48.Kasakhstan-0,5000,1660,0001,0001,666
49.Færøerne0,5000,1660,0000,3330,6661,665
50.Montenegro-----0,000
IKKE MED I TILDELINGEN AF HOLD
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
Liechtenstein0,5001,0000,0002,0001,0004,500
Andorra0,0000,0000,0000,0000,0000,000
San Marino0,0000,0000,0000,0000,0000,000
 
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2007/2008 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.
I tillæg kommer pokalvinderne samt deltagere via Fairplay og TOTO-cup.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2006/2007

  2000/2001 - 2004/2005
Deltagere 2006/07 / Seedning 2005/06
  2002/2003 - 2006/2007
Deltagere 2008/09 / Seedning 2007/08

  Forside