Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 27. maj 2017 kl. 08:07

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2007/2008 - 2011/2012
 
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 og 3 i gruppespil, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 6 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 5 i 4. kvalifikationsrunde, pokalvinder i gruppespil
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
1.England17,87515,00017,92818,35715,25084,410
2.Spanien13,87513,31217,92818,21420,85784,186
3.Tyskland13,50012,68718,08315,66615,25075,186
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde, pokalvinder i gruppespil
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
4.Italien10,25011,37515,42811,57111,35759,981
5.Portugal7,9286,78510,00018,80011,83355,346
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde, pokalvinder i gruppespil
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
6.Frankrig6,92811,00015,00010,75010,50054,178
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 4
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og
   nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
7.Rusland11,2509,7506,16610,9169,75047,832
8.Holland5,0006,3339,41611,16613,60045,515
9.Ukraine4,87516,6255,80010,0837,75045,133
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4.
   kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
10.Grækenland7,5006,5007,9007,6007,60037,100
11.Tyrkiet9,7507,0007,6004,6005,10034,050
12.Belgien4,5004,5008,7004,60010,10032,400
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde (mester forløb), nummer 2 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4.
   kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
13.Danmark5,1258,2004,4006,7003,10027,525
14.Schweiz6,2502,9005,7505,9006,00026,800
15.Østrig3,2002,2509,3754,3757,12526,325
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
16.Cypern2,6666,3334,2503,1259,12525,499
17.Israel2,3751,7507,2504,6256,00022,000
18.Skotland10,2501,8752,6663,6002,75021,141
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
19.Tjekkiet5,1252,3754,1003,5005,25020,350
20.Polen1,6665,0002,1254,5006,62519,916
21.Kroatien3,6664,3333,0004,1253,75018,874
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
22.Rumænien2,6002,6426,0833,1664,33318,824
23.Hviderusland1,8334,0003,3755,8753,12518,208
24.Sverige5,4002,5002,5002,6002,90015,900
25.Slovakiet2,1664,8332,5003,0002,37514,874
26.Norge5,4002,5002,1002,3752,30014,675
27.Serbien2,6253,0003,0003,5002,12514,250
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
Bulgarien2,7502,2503,1254,6251,50014,250
29.Ungarn1,0001,0002,7502,7502,2509,750
30.Finland2,6251,8331,3751,8001,5009,133
31.Georgien1,0001,1661,7501,8752,8758,666
32.Bosnien1,8331,8331,7501,8751,1258,416
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1 (ikke Liechtenstein)   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
33.Irland1,0002,5001,3751,0001,5007,375
34.Slovenien0,6661,3331,3751,5002,2507,124
35.Litauen1,5002,5001,2500,6251,0006,875
36.Moldova1,3330,6662,1252,1250,5006,749
37.Aserbajdsjan0,6660,6661,5002,0001,3756,207
38.Letland1,3331,1662,2500,5000,6255,874
39.Makedonien1,6660,5000,5001,3751,6255,666
40.Kasakhstan0,7500,8331,2500,8751,6255,333
41.Island1,1661,1661,2500,3751,3755,332
42.Montenegro0,5000,5001,1251,7500,5004,375
43.Liechtenstein0,5000,0001,0000,5002,0004,000
44.Albanien0,5000,6661,0000,8750,8753,916
45.Malta0,0000,0000,7501,5000,8333,083
46.Wales0,6660,3330,2500,8750,6252,749
47.Estland0,8330,3330,8750,2500,3752,666
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
48.Nordirland0,5000,3330,1251,1250,5002,583
49.Luxembourg0,3330,0000,2500,6251,1252,333
50.Armenien1,3330,0000,5000,2500,1252,208
51.Færøerne0,3330,3330,0000,2500,5001,416
 ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 2
 INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2007/082008/092009/102010/112011/12TOTAL
52.Andorra0,5000,0000,5000,0000,0001,000
53.San Marino0,2500,0000,5000,1660,0000,916
 
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2013/2014 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2012/2013

  Klub-koefficienter

  2006/2007 - 2010/2011
Deltagere 2012/13 / Seedning 2011/12
  2008/2009 - 2012/2013
Deltagere 2014/15 / Seedning 2013/14

  Forside