Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 27. maj 2017 kl. 08:08

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2008/2009 - 2012/2013
 
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 og 3 i gruppespil, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
● Europa League: Nummer 6 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 5 i 4. kvalifikationsrunde, pokalvinder i gruppespil
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
1.Spanien13,31217,92818,21420,85717,71488,025
2.England15,00017,92818,35715,25016,42882,963
3.Tyskland12,68718,08315,66615,25017,92879,614
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde, pokalvinder i gruppespil
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
4.Italien11,37515,42811,57111,35714,41664,147
5.Portugal6,78510,00018,80011,83311,75059,168
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde, pokalvinder i gruppespil
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
6.Frankrig11,00015,00010,75010,50011,75059,000
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 4
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og
   nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
7.Ukraine16,6255,80010,0837,7509,50049,758
8.Rusland9,7506,16610,9169,7509,75046,332
9.Holland6,3339,41611,16613,6004,21444,729
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4.
   kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
10.Tyrkiet7,0007,6004,6005,10010,20034,500
11.Belgien4,5008,7004,60010,1006,50034,400
12.Grækenland6,5007,9007,6007,6004,40034,000
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde (mester forløb), nummer 2 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4.
   kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
13.Schweiz2,9005,7505,9006,0008,37528,925
14.Cypern6,3334,2503,1259,1254,00026,833
15.Danmark8,2004,4006,7003,1003,30025,700
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
16.Østrig2,2509,3754,3757,1252,25025,375
17.Tjekkiet2,3754,1003,5005,2508,50023,725
18.Rumænien2,6426,0833,1664,3336,80023,024
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
19.Israel1,7507,2504,6256,0003,25022,875
20.Hviderusland4,0003,3755,8753,1254,50020,875
21.Polen5,0002,1254,5006,6252,50020,750
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
22.Kroatien4,3333,0004,1253,7504,37519,583
23.Sverige2,5002,5002,6002,9005,12515,625
24.Skotland1,8752,6663,6002,7504,30015,191
25.Serbien3,0003,0003,5002,1253,00014,625
26.Slovakiet4,8332,5003,0002,3751,50014,208
27.Norge2,5002,1002,3752,3004,90014,175
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
28.Bulgarien2,2503,1254,6251,5000,75012,250
29.Ungarn1,0002,7502,7502,2503,00011,750
30.Slovenien1,3331,3751,5002,2503,2509,708
31.Georgien1,1661,7501,8752,8751,5009,166
32.Aserbajdsjan0,6661,5002,0001,3753,0008,541
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1 (ikke Liechtenstein)   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
33.Finland1,8331,3751,8001,5002,0008,508
34.Bosnien1,8331,7501,8751,1251,2507,833
35.Moldova0,6662,1252,1250,5002,2507,666
36.Irland2,5001,3751,0001,5001,0007,375
37.Litauen2,5001,2500,6251,0001,1256,500
38.Kasakhstan0,8331,2500,8751,6251,3755,958
39.Letland1,1662,2500,5000,6251,2505,791
40.Island1,1661,2500,3751,3751,2505,416
41.Montenegro0,5001,1251,7500,5001,3755,250
Makedonien0,5000,5001,3751,6251,2505,250
43.Albanien0,6661,0000,8750,8750,7504,166
44.Malta0,0000,7501,5000,8330,8753,958
45.Liechtenstein0,0001,0000,5002,0000,0003,500
46.Luxembourg0,0000,2500,6251,1251,3753,375
47.Nordirland0,3330,1251,1250,5001,0003,083
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
48.Wales0,3330,2500,8750,6250,5002,583
49.Estland0,3330,8750,2500,3750,3752,208
50.Armenien0,0000,5000,2500,1250,8751,750
51.Færøerne0,3330,0000,2500,5000,5001,583
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 2
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2008/092009/102010/112011/122012/13TOTAL
52.San Marino0,0000,5000,1660,0000,0000,666
53.Andorra0,0000,5000,0000,0000,0000,500
 
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2014/2015 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2013/2014

  Klub-koefficienter

  2007/2008 - 2011/2012
Deltagere 2013/14 / Seedning 2012/13
  2009/2010 - 2013/2014
Deltagere 2015/16 / Seedning 2014/15

  Forside