Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 24. juli 2017 kl. 22:46

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2009/2010 - 2013/2014
 
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 og 3 i gruppespil, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
● Europa League: Pokalvinder og nummer 5 i gruppespil, nummer 6 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
1.Spanien17,92818,21420,85717,71423,00097,713
2.England17,92818,35715,25016,42816,78584,748
3.Tyskland18,08315,66615,25017,92814,71481,641
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder og nummer 4 i gruppespil, nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
4.Italien15,42811,57111,35714,41614,16666,938
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 4 og 5 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
5.Portugal10,00018,80011,83311,7509,91662,299
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 4 og 5 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
6.Frankrig15,00010,75010,50011,7508,50056,500
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 og 4 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
7.Rusland6,16610,9169,7509,75010,41646,998
8.Holland9,41611,16613,6004,2145,91644,312
9.Ukraine5,80010,0837,7509,5007,83340,966
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
10.Belgien8,7004,60010,1006,5006,40036,300
11.Tyrkiet7,6004,6005,10010,2006,70034,200
12.Grækenland7,9007,6007,6004,4006,10033,600
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde (mester forløb), nummer 2 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder og nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
13.Schweiz5,7505,9006,0008,3757,20033,225
14.Østrig9,3754,3757,1252,2507,80030,925
15.Tjekkiet4,1003,5005,2508,5008,00029,350
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikatonsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
16.Rumænien6,0833,1664,3336,8006,87527,257
17.Israel7,2504,6256,0003,2505,75026,875
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde, nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
18.Cypern4,2503,1259,1254,0002,75023,250
19.Danmark4,4006,7003,1003,3003,80021,300
20.Kroatien3,0004,1253,7504,3754,37519,625
21.Polen2,1254,5006,6252,5003,12518,875
22.Hviderusland3,3755,8753,1254,5001,75018,625
23.Skotland2,6663,6002,7504,3003,25016,566
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb). Dog ikke Liechtenstein
 ● Europa League: Pokalvinder samt nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde. Liechtenstein dog kun Pokalvinder
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
24.Sverige2,5002,6002,9005,1253,20016,325
25.Bulgarien3,1254,6251,5000,7505,62515,625
26.Norge2,1002,3752,3004,9002,60014,275
27.Serbien3,0003,5002,1253,0002,50014,125
28.Ungarn2,7502,7502,2503,0000,87511,625
29.Slovenien1,3751,5002,2503,2502,62511,000
Slovakiet2,5003,0002,3751,5001,62511,000
31.Moldova2,1252,1250,5002,2503,37510,375
Aserbajdsjan1,5002,0001,3753,0002,50010,375
33.Georgien1,7501,8752,8751,5001,8759,875
34.Kasakhstan1,2500,8751,6251,3753,1258,250
35.Bosnien1,7501,8751,1251,2501,5007,500
36.Finland1,3751,8001,5002,0000,5007,175
37.Island1,2500,3751,3751,2502,5006,750
38.Letland2,2500,5000,6251,2501,6256,250
39.Montenegro1,1251,7500,5001,3751,2506,000
40.Albanien1,0000,8750,8750,7502,0005,500
41.Litauen1,2500,6251,0001,1251,2505,250
Makedonien0,5001,3751,6251,2500,5005,250
43.Irland1,3751,0001,5001,0000,2505,125
44.Luxembourg0,2500,6251,1251,3751,5004,875
45.Malta0,7501,5000,8330,8750,8754,833
46.Liechtenstein1,0000,5002,0000,0001,0004,500
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder samt nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
47.Nordirland0,1251,1250,5001,0000,8753,625
48.Wales0,2500,8750,6250,5000,7503,000
49.Armenien0,5000,2500,1250,8751,1252,875
Estland0,8750,2500,3750,3751,0002,875
51.Færøerne0,0000,2500,5000,5000,8752,125
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 2
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder og nummer 2 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
52.San Marino0,5000,1660,0000,0000,3330,999
53.Andorra0,5000,0000,0000,0000,3330,833
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 1
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2009/102010/112011/122012/132013/14TOTAL
54.Gibraltar0,0000,0000,0000,0000,0000,000
 
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2015/2016 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2014/2015

  Klub-koefficienter

  2008/2009 - 2012/2013
Deltagere 2014/15 / Seedning 2013/14
  2010/2011 - 2014/2015
Deltagere 2016/17 / Seedning 2015/16

  Forside