Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 20. september 2017 kl. 20:07

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 1998/1999 - 2002/2003
 
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: 2 hold ind i gruppespillet og 2 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
1.Spanien10,00018,57116,61114,85715,50075,539
2.Italien12,00012,0009,81212,57115,92862,311
3.England7,43714,50014,16611,57110,66658,340
ANTAL HOLD
● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: 2 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#Land1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
4.Tyskland6,35711,07111,06213,5009,14251,132
5.Frankrig8,64210,2859,5007,1257,91643,468
6.Grækenland6,2005,4166,75011,2507,16636,782
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#Land1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
7.Portugal3,5005,8336,1259,37510,75035,583
8.Holland4,8336,2506,08310,1666,16633,498
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#Land1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
9.Skotland5,6255,1255,6256,6257,37530,375
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde og 1 hold ind i 2. kvalifikationsrunde
#Land1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
10.Tyrkiet3,2007,7507,7505,6254,66628,991
11.Belgien5,5003,2507,0005,8756,87528,500
12.Tjekkiet2,2508,0006,0005,5006,20027,950
13.Schweiz5,7504,1254,3756,1255,87526,250
14.Ukraine7,3335,3754,0003,6254,25024,583
15.Israel5,0003,0001,8338,3335,83323,999
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 2. kvalifikationsrunde
#Land1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
16.Østrig4,3753,8757,7503,3754,00023,375
17.Polen4,0003,2503,6254,1256,62521,625
18.Rusland7,0004,2503,8332,3333,62521,041
19.Jugoslavien4,1663,1664,5003,1664,83319,831
20.Norge3,8005,2004,6253,2502,70019,575
21.Bulgarien2,8333,8333,0004,8334,16618,665
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 2. kvalifikationsrunde
#Land1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
22.Kroatien4,8752,2504,3754,3752,75018,625
23.Sverige2,3754,3334,8003,8332,25017,591
24.Danmark4,1251,7503,7504,5003,25017,375
25.Slovakiet3,3332,5003,6663,5000,66613,665
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 1. kvalifikationsrunde
#Land1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
26.Rumænien2,5004,8330,8332,6252,16612,957
27.Ungarn2,3333,1252,6661,5003,16612,790
28.Cypern2,5002,1661,0001,3333,16610,165
29.Slovenien2,3333,0001,8331,5000,6669,332
30.Finland3,0001,0001,5001,3750,3337,208
31.Letland1,5002,5000,8330,6661,1666,665
32.Moldova0,5002,0001,1661,1661,0005,832
33.Georgien1,0001,5000,5001,3331,3335,666
34.Bosnien0,500-0,5000,3333,0004,333
35.Litauen0,6661,3330,8330,3330,8333,998
36.Island0,6661,0000,8330,8330,1663,498
37.Makedonien0,3330,6660,6660,6661,1663,497
38.Hviderusland0,5000,0001,0000,7501,1663,416
39.Irland0,5000,3331,6660,6660,1663,331
40.Malta0,0000,6660,3331,1660,8332,998
41.Armenien0,0000,3330,6660,0001,1662,165
42.Wales0,1660,5000,1661,0000,3332,165
43.Albanien0,3330,1660,0000,6660,1661,831
44.Estland0,3330,0000,6660,5000,1661,665
45.Nordirland0,3330,1660,3330,3330,3331,498
46.Luxembourg0,0000,1660,3330,3330,5001,332
47.Færøerne0,3330,1660,0000,5000,1661,165
48.Aserbajdsjan0,0000,3330,6660,166-1,165
49.Kasakhstan----0,5000,500
IKKE MED I TILDELINGEN AF HOLD
#Land1998/991999/002000/012001/022002/03TOTAL
Liechtenstein0,0000,0000,5000,5001,0002,000
Andorra0,0000,0000,0000,0000,0000,000
San Marino--0,0000,0000,0000,000
 
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2004/2005 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.
I tillæg kommer pokalvinderne samt deltagere via Fairplay og TOTO-cup.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2003/2004

  1997/1998 - 2001/2002
Deltagere 2003/04 / Seedning 2002/03
  1999/2000 - 2003/2004
Deltagere 2005/06 / Seedning 2004/05

  Forside