Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 19. november 2019 kl. 22:15
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 1997/1998
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ANDORRA
UEFA-cupPrincipat1. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeaguePyunik Yerevan1. kvalifikationsrunde
PokalvindereArarat1. runde
UEFA-cupFK Yerevan1. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueNeftchi1. kvalifikationsrunde
PokalvindereKapazKvalifikationsrunde
UEFA-cupKarabakh1. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueLierseGruppespil
PokalvindereGerminal2. runde
UEFA-cupExcelsior1. runde
UEFA-cupAnderlecht2. runde
UEFA-cupClub Brugge2. runde
BULGARIEN
Champions LeagueCSKA Sofia1. kvalifikationsrunde
PokalvindereLevski SofiaKvalifikationsrunde
UEFA-cupNeftochimik1. kvalifikationsrunde
CYPERN
Champions LeagueAnorthosis2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereApoel Nicosia1. runde
UEFA-cupApollon Limassol2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAnorthosis1. runde
DANMARK
Champions LeagueBrøndby2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereFC København2. runde
UEFA-cupVejle2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBrøndby1. runde
UEFA-cupAGF2. runde
ENGLAND
Champions LeagueNewcastleGruppespil
UEFA-cupManchester UnitedKvartfinale
PokalvindereChelseaFinale, vinder
UEFA-cupLeicester City1. runde
UEFA-cupArsenal1. runde
UEFA-cupLiverpool2. runde
UEFA-cupAston VillaKvartfinale
ESTLAND
Champions LeagueLantana1. kvalifikationsrunde
PokalvindereSadamKvalifikationsrunde
UEFA-cupFlora1. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueJazz2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereHJK HelsinkiKvalifikationsrunde
UEFA-cupMyPa1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupJazz1. runde
FRANKRIG
Champions LeagueParis St. GermainGruppespil
UEFA-cupAS MonacoSemifinale
PokalvindereOGC Nice2. runde
UEFA-cupNantes1. runde
UEFA-cupBordeaux1. runde
UEFA-cupOlympique Lyon2. runde
UEFA-cupMetz2. runde
UEFA-cupBastia2. runde
UEFA-cupRC Strasbourg3. runde
UEFA-cupAuxerreKvartfinale
FÆRØERNE
Champions LeagueGI1. kvalifikationsrunde
PokalvindereHBKvalifikationsrunde
UEFA-cupKI1. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueDinamo Tbilisi2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereDynamo BatumiKvalifikationsrunde
UEFA-cupKolkheti1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Tbilisi2. runde
GRÆKENLAND
Champions LeagueOlympiakos PiræusGruppespil
PokalvindereAEK AthenKvartfinale
UEFA-cupPAOK Saloniki2. runde
UEFA-cupOFI Kreta2. runde
HOLLAND
Champions LeaguePSV EindhovenGruppespil
UEFA-cupFeyenoordGruppespil
PokalvindereRodaKvartfinale
UEFA-cupVitesse1. runde
UEFA-cupTwente3. runde
UEFA-cupAjaxKvartfinale
HVIDERUSLAND
Champions LeagueSlavia Mozyr2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereBelshina1. runde
UEFA-cupDynamo Minsk2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSlavia Mozyr1. runde
IRLAND
Champions LeagueDerry City1. kvalifikationsrunde
PokalvindereShelbourneKvalifikationsrunde
UEFA-cupBohemians1. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueIA Akranes1. kvalifikationsrunde
PokalvindereVestmannaøerne1. runde
UEFA-cupKR Reykjavik2. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueBeitar Jerusalem2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereHapoel Beer Sheva1. runde
UEFA-cupBeitar Jerusalem1. runde
UEFA-cupHapoel Petah-Tikva1. runde
ITALIEN
Champions LeagueParmaGruppespil
UEFA-cupJuventusFinale, taber
PokalvindereVicenzaSemifinale
UEFA-cupSampdoria1. runde
UEFA-cupUdinese2. runde
UEFA-cupLazioFinale, taber
UEFA-cupInterFinale, vinder
JUGOSLAVIEN
Champions LeaguePartisan Beograd1. kvalifikationsrunde
PokalvindereRøde Stjerne Beograd1. runde
UEFA-cupVojvodina Novi Sad1. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueCroatia Zagreb2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereNK Zagreb1. runde
UEFA-cupHajduk Split
1. runde
UEFA-cupCroatia Zagreb3. runde
LETLAND
Champions LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereDinaburg1. runde
UEFA-cupDaugava1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSkonto Riga1. runde
LIECHTENSTEIN
PokalvindereBalzersKvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueKareda1. kvalifikationsrunde
PokalvindereZalgirisKvalifikationsrunde
UEFA-cupInkaras1. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueJeunesse d'Esch1. kvalifikationsrunde
PokalvindereUS LuxembourgKvalifikationsrunde
UEFA-cupGrevenmacher1. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueSileks1. kvalifikationsrunde
PokalvindereSloga JugomagnatKvalifikationsrunde
UEFA-cupPobeda1. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueValletta1. kvalifikationsrunde
PokalvindereHiberniansKvalifikationsrunde
UEFA-cupBirkirkara1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueConstructorul1. kvalifikationsrunde
PokalvindereZimbru ChisinauKvalifikationsrunde
UEFA-cupTiligul Tiraspol1. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueCrusaders1. kvalifikationsrunde
PokalvindereGlenavonKvalifikation
UEFA-cupColeraine1. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueRosenborgGruppespil
PokalvindereTromsø2. runde
UEFA-cupBrann2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupViking2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLillestrøm1. runde
POLEN
Champions LeagueWidzew Lodz2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereLegia Warszawa1. runde
UEFA-cupOdra Wodzislaw2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupWidzew Lodz1. runde
PORTUGAL
Champions LeagueFC PortoGruppespil
UEFA-cupSporting LissabonGruppespil
PokalvindereBoavista1. runde
UEFA-cupBenfica1. runde
UEFA-cupGuimaraes1. runde
UEFA-cupBraga3. runde
RUMÆNIEN
Champions LeagueSteaua Bukarest2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereProgresul Bukarest1. runde
UEFA-cupDinamo Bukarest1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupOtelul Galati1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSteaua Bukarest3. runde
RUSLAND
Champions LeagueSpartak Moskva2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereLokomotiv MoskvaSemifinale
UEFA-cupFK Alania1. runde
UEFA-cupRotor Volgograd2. runde
UEFA-cupSpartak MoskvaSemifinale
SCHWEIZ
Champions LeagueSion2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereFC Luzern1. runde
UEFA-cupGrasshoppers1. runde
UEFA-cupXamax1. runde
UEFA-cupSion1. runde
SKOTLAND
Champions LeagueGlasgow Rangers2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereKilmarnock1. runde
UEFA-cupDundee United2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCeltic1. runde
UEFA-cupGlasgow Rangers1. runde
SLOVAKIET
Champions LeagueFC KosiceGruppespil
PokalvindereSlovan Bratislava1. runde
UEFA-cupSpartak Trnava2. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN
Champions LeagueMaribor Branik2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvinderePrimorje2. runde
UEFA-cupHIT Gorica2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaribor Branik1. runde
SPANIEN
Champions LeagueFC BarcelonaGruppespil
UEFA-cupReal MadridFinale, vinder
PokalvindereReal BetisKvartfinale
UEFA-cupAthletic Bilbao2. runde
UEFA-cupDeportivo La Coruna1. runde
UEFA-cupValladolid2. runde
UEFA-cupAtletico MadridSemifinale
SVERIGE
Champions LeagueIFK GöteborgGruppespil
PokalvindereAIK Stockholm1. runde
UEFA-cupHelsingborg2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMalmö FF2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupÖrebro1. runde
TJEKKIET
Champions LeagueSparta PragGruppespil
PokalvindereSlavia PragKvartfinale
UEFA-cupJablonec2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBoby Brno2. kvalifikationsrunde
TYRKIET
Champions LeagueBesiktasGruppespil
UEFA-cupGalatasarayGruppespil
PokalvindereKocaelispor2. runde
UEFA-cupTrabzonspor1. runde
UEFA-cupFenerbahce1. runde
TYSKLAND
Champions LeagueLeverkusenKvartfinale
UEFA-cupBayern MünchenKvartfinale
UEFA-cupDortmundSemifinale
PokalvindereStuttgartFinale, taber
UEFA-cup1860 München2. runde
UEFA-cupKarlsruhe3. runde
UEFA-cupBochum3. runde
UEFA-cupSchalke 04Kvartfinale
UKRAINE
Champions LeagueDinamo KievKvartfinale
PokalvindereShakhtar Donetsk2. runde
UEFA-cupDnepr2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVorskla Poltava2. kvalifikationsrunde
UNGARN
Champions LeagueMTK Budapest2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereVSC Budapest1. runde
UEFA-cupUjpest Dozsa2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFerencvaros1. runde
UEFA-cupMTK Budapest2. runde
WALES
Champions LeagueBarry Town1. kvalifikationsrunde
PokalvindereCwmbranKvalifikationsrunde
UEFA-cupInter Cardiff1. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueAustria Salzburg2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereSturm Graz2. runde
UEFA-cupTirol2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAustria Salzburg1. runde
UEFA-cupRapid Wien3. runde
  Forside

DELTAGERE
  Andorra  Litauen
  Armenien  Luxembourg
  Aserbajdsjan  Makedonien
  Belgien  Malta
  Bulgarien  Moldova
  Cypern  Nordirland
  Danmark  Norge
  England  Polen
  Estland  Portugal
  Finland  Rumænien
  Frankrig  Rusland
  Færøerne  Schweiz
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Jugoslavien  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein   Østrig

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde  
  Gruppe A  Gruppe D
  Gruppe B  Gruppe E
  Gruppe C  Gruppe F
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale

POKALVINDERE
  Kvalifikationsrunde
  1. runde 
  2. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale

UEFA-CUP
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde  
  1. runde 
  2. runde 
  3. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale

  1996/1997
  1998/1999
  Øvrige år