Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 26. maj 2020 kl. 08:16
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 1998/1999
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueVllaznia1. kvalifikationsrunde
PokalvindereApoloniaKvalifikationsrunde
UEFA-cupKF Tirana1. kvalifikationsrunde
ANDORRA
UEFA-cupPrincipat1. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueFK Yerevan1. kvalifikationsrunde
PokalvindereTsementKvalifikationsrunde
UEFA-cupShirak1. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueKapaz1. kvalifikationsrunde
PokalvindereKarabakhKvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Baku1. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueClub Brugge2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereGenk2. runde
UEFA-cupGerminal2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupClub Brugge3. runde
UEFA-cupAnderlecht1. runde
BOSNIEN
UEFA-cupZeljecnicar1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK Sarajevo1. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLitex2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereLevski Sofia1. runde
UEFA-cupLitex1. runde
UEFA-cupCSKA Sofia2. runde
CYPERN
Champions LeagueAnorthosis2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereApollon Limassol2. runde
UEFA-cupOmonia Nicosia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAnorthosis1. runde
DANMARK
Champions LeagueBrøndbyGruppespil
PokalvindereFC København2. runde
UEFA-cupSilkeborg1. runde
UEFA-cupVejle1. runde
ENGLAND
Champions LeagueArsenalGruppespil
UEFA-cupManchester UnitedFinale, vinder
PokalvindereNewcastle1. runde
UEFA-cupChelseaSemifinale
UEFA-cupBlackburn Rovers1. runde
UEFA-cupAston Villa2. runde
UEFA-cupLeeds2. runde
UEFA-cupLiverpool3. runde
ESTLAND
Champions LeagueFlora1. kvalifikationsrunde
PokalvindereLantanaKvalifikationsrunde
UEFA-cupSadam1. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHJK HelsinkiGruppespil
PokalvindereHaka Valkeakoski1. runde
UEFA-cupFinnPa1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPS Vaasa2. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueMetz2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLensGruppespil
PokalvindereParis St. Germain1. runde
UEFA-cupMetz1. runde
UEFA-cupAS Monaco3. runde
UEFA-cupBordeauxKvartfinale
UEFA-cupOlympique LyonKvartfinale
UEFA-cupOlympique MarseilleFinale, taber
FÆRØERNE
Champions LeagueB361. kvalifikationsrunde
PokalvindereGIKvalifikationsrunde
UEFA-cupHB1. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueDinamo Tbilisi2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereDynamo BatumiKvalifikationsrunde
UEFA-cupKolkheti1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Tbilisi1. runde
GRÆKENLAND
Champions LeaguePanathinaikosGruppespil
UEFA-cupOlympiakos PiræusKvartfinale
PokalvinderePanioniosKvartfinale
UEFA-cupPAOK Saloniki2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAEK Athen1. runde
HOLLAND
Champions LeagueAjaxGruppespil
UEFA-cupPSV EindhovenGruppespil
PokalvindereHeerenveen2. runde
UEFA-cupFeyenoord1. runde
UEFA-cupWillem II2. runde
UEFA-cupVitesse2. runde
HVIDERUSLAND
Champions LeagueDynamo Minsk1. kvalifikationsrunde
PokalvindereLokomotiv VitebskKvalifikationsrunde
UEFA-cupBelshina1. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueSt. Patricks1. kvalifikationsrunde
PokalvindereCork CityKvalifikationsrunde
UEFA-cupShelbourne1. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueVestmannaøerne1. kvalifikationsrunde
PokalvindereKeflavikKvalifikationsrunde
UEFA-cupIA Akranes1. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueBeitar Jerusalem2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereMaccabi HaifaKvartfinale
UEFA-cupHapoel Tel Aviv2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBeitar Jerusalem1. runde
ITALIEN
Champions LeagueInterKvartfinale
UEFA-cupJuventusSemifinale
PokalvindereLazioFinale, vinder
UEFA-cupUdinese1. runde
UEFA-cupFiorentina2. runde
UEFA-cupAS RomaKvartfinale
UEFA-cupBolognaSemifinale
UEFA-cupParmaFinale, vinder
JUGOSLAVIEN
Champions LeagueObilic2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvinderePartisan Beograd2. runde
UEFA-cupObilic1. runde
UEFA-cupRøde Stjerne Beograd2. runde
KROATIEN
Champions LeagueCroatia ZagrebGruppespil
PokalvindereVarteksKvartfinale
UEFA-cupHajduk Split1. runde
UEFA-cupOsijek2. kvalifikationsrunde
LETLAND
Champions LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereMetalurgs1. runde
UEFA-cupDaugava1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSkonto Riga1. runde
LIECHTENSTEIN
PokalvindereVaduzKvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueKareda1. kvalifikationsrunde
PokalvindereEkranesKvalifikationsrunde
UEFA-cupZalgiris2. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueJeunesse d'Esch1. kvalifikationsrunde
PokalvindereGrevenmacherKvalifikationsrunde
UEFA-cupUS Luxembourg1. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueSileks1. kvalifikationsrunde
PokalvindereVardar SkopjeKvalifikationsrunde
UEFA-cupSloga Jugomagnat1. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueValletta1. kvalifikationsrunde
PokalvindereHiberniansKvalifikationsrunde
UEFA-cupBirkirkara1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueZimbru Chisinau1. kvalifikationsrunde
PokalvindereConstructorulKvalifikationsrunde
UEFA-cupTiligul Tiraspol1. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueCliftonville1. kvalifikationsrunde
PokalvindereGlentoranKvalifikationsrunde
UEFA-cupLinfield1. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueRosenborgGruppespil
PokalvindereVålerengaKvartfinale
UEFA-cupMolde2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBrann1. runde
UEFA-cupStrømsgodset1. runde
POLEN
Champions LeagueLKS Lodz2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereAmica Wronki1. runde
UEFA-cupPolonia Warszawa2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLKS Lodz1. runde
UEFA-cupWisla Krakow2. runde
PORTUGAL
Champions LeagueBenficaGruppespil
UEFA-cupFC PortoGruppespil
PokalvindereBraga2. runde
UEFA-cupSporting Lissabon1. runde
UEFA-cupMaritimo1. runde
UEFA-cupGuimaraes1. runde
RUMÆNIEN
Champions LeagueSteaua Bukarest2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereRapid Bukarest1. runde
UEFA-cupOtelul Galati2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupArges Pitesti1. runde
UEFA-cupSteaua Bukarest1. runde
RUSLAND
Champions LeagueSpartak MoskvaGruppespil
PokalvindereLokomotiv MoskvaSemifinale
UEFA-cupRotor Volgograd2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDynamo Moskva2. runde
SCHWEIZ
Champions LeagueGrasshoppers2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereLausanne1. runde
UEFA-cupServette1. runde
UEFA-cupGrasshoppers3. runde
UEFA-cupFC Zürich3. runde
SKOTLAND
Champions LeagueCeltic2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereHearts1. runde
UEFA-cupKilmarnock2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCeltic2. runde
UEFA-cupGlasgow Rangers3. runde
SLOVAKIET
Champions LeagueFC Kosice2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereSpartak Trnava1. runde
UEFA-cupInter Bratislava2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Kosice1. runde
SLOVENIEN
Champions LeagueMaribor Branik2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereRudar Velenje1. runde
UEFA-cupMura Murska2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaribor Branik1. runde
SPANIEN
Champions LeagueAthletic BilbaoGruppespil
UEFA-cupFC BarcelonaGruppespil
UEFA-cupReal MadridKvartfinale
PokalvindereMallorcaFinale, taber
UEFA-cupValencia2. runde
UEFA-cupReal Sociedad3. runde
UEFA-cupReal Betis3. runde
UEFA-cupCelta VigoKvartfinale
UEFA-cupAtletico MadridSemifinale
SVERIGE
Champions LeagueHalmstad1. kvalifikationsrunde
PokalvindereHelsingborg1. runde
UEFA-cupMalmö FF2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupIFK Göteborg2. kvalifikationsrunde
TJEKKIET
Champions LeagueSparta Prag2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereJablonec1. runde
UEFA-cupSigma Olomouc1. runde
UEFA-cupSparta Prag1. runde
UEFA-cupSlavia Prag2. runde
TYRKIET
Champions LeagueGalatasarayGruppespil
PokalvindereBesiktas2. runde
UEFA-cupIstanbulspor2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTrabzonspor2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFenerbahce1. runde
TYSKLAND
Champions LeagueKaiserslauternKvartfinale
UEFA-cupBayern MünchenFinale, taber
PokalvindereDuisburg1. runde
UEFA-cupSchalke 041. runde
UEFA-cupWerder Bremen2. runde
UEFA-cupStuttgart2. runde
UEFA-cupLeverkusen2. runde
UKRAINE
Champions LeagueDinamo KievSemifinale
PokalvindereCSKA Kiew1. runde
UEFA-cupShakhtar Donetsk2. kvalifikationsrunde
UNGARN
Champions LeagueUjpest Dozsa2. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
PokalvindereMTK Hungaria1. runde
UEFA-cupFerencvaros2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupUjpest Dozsa1. runde
WALES
Champions LeagueBarry Town1. kvalifikationsrunde
PokalvindereBangor CityKvalifikationsrunde
UEFA-cupNewtown1. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueSturm GrazGruppespil
PokalvindereRied2. runde
UEFA-cupRapid Wien1. runde
UEFA-cupGrazer AK2. runde
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Liechtenstein
  Andorra  Litauen
  Armenien  Luxembourg
  Aserbajdsjan  Makedonien
  Belgien  Malta
  Bosnien  Moldova
  Bulgarien  Nordirland
  Cypern  Norge
  Danmark  Polen
  England  Portugal
  Estland  Rumænien
  Finland  Rusland
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Skotland
  Georgien  Slovakiet
  Grækenland  Slovenien
  Holland  Spanien
  Hviderusland  Sverige
  Irland  Tjekkiet
  Island  Tyrkiet
  Israel  Tyskland
  Italien  Ukraine
  Jugoslavien  Ungarn
  Kroatien  Wales
  Letland  Østrig

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde  
  Gruppe A  Gruppe D 
  Gruppe B  Gruppe E
  Gruppe C  Gruppe F
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale

POKALVINDERE
  Kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  2. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale

UEFA-CUP
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde  
  1. runde 
  2. runde
  3. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale

  1997/1998
  1999/2000
  Øvrige år