Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 12. november 2019 kl. 17:35
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 1999/2000
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueKF Tirana1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBylis BallshKvalifikationsrunde
UEFA-cupVllazniaKvalifikationsrunde
ANDORRA
UEFA-cupPrincipatKvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueTsement1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupShirakKvalifikationsrunde
UEFA-cupFK YerevanKvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueKapaz1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK ShamkirKvalifikationsrunde
UEFA-cupNeftchiKvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueGenk2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLierse1. runde
UEFA-cupClub Brugge1. runde
UEFA-cupAnderlecht2. runde
BULGARIEN
Champions LeagueLitex2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCSKA Sofia1. runde
UEFA-cupLevski Sofia2. runde
CYPERN
Champions LeagueAnorthosis3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupApoel NicosiaKvalifikationsrunde
UEFA-cupAnorthosis1. runde
UEFA-cupOmonia Nicosia1. runde
DANMARK
Champions LeagueAaB3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupBrøndby3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLyngby1. runde
UEFA-cupBrøndby1. runde
UEFA-cupAB1. runde
UEFA-cupAaB1. runde
ENGLAND
Champions LeagueArsenal1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupChelseaKvartfinale
UEFA-cupManchester UnitedKvartfinale
UEFA-cupTottenham2. runde
UEFA-cupWest Ham2. runde
UEFA-cupNewcastle3. runde
UEFA-cupLeedsSemifinale
UEFA-cupArsenalFinale, taber
ESTLAND
Champions LeagueFlora1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLantanaKvalifikationsrunde
UEFA-cupLevadiaKvalifikationsrunde
UEFA-cupTulevikKvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHaka Valkeakoski2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPS VaasaKvalifikationsrunde
UEFA-cupHJK Helsinki1. runde
FRANKRIG
Champions LeagueOlympique Lyon3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupBordeaux2. gruppespil
UEFA-cupOlympique Marseille2. gruppespil
UEFA-cupMontpellier2. runde
UEFA-cupOlympique Lyon3. runde
UEFA-cupNantes3. runde
UEFA-cupAS Monaco4. runde
UEFA-cupLensSemifinale
FÆRØERNE
Champions LeagueHB1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKIKvalifikationsrunde
UEFA-cupB36Kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueDinamo Tblisi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLokomotiv Tblisi1. runde
UEFA-cupTorpedo Kutaisi1. runde
GRÆKENLAND
Champions LeagueAEK Athen3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupOlympiakos Piræus1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupIonikos1. runde
UEFA-cupPAOK Saloniki2. runde
UEFA-cupAris Saloniki2. runde
UEFA-cupOlympiakos Piræus3. runde
UEFA-cupAEK Athen3. runde
UEFA-cupPanathinaikos3. runde
HOLLAND
Champions LeagueWillem II1. gruppespil
UEFA-cupPSV Eindhoven1. gruppespil
UEFA-cupFeyenoord2. gruppespil
UEFA-cupRoda2. runde
UEFA-cupVitesse2. runde
UEFA-cupAjax3. runde
HVIDERUSLAND
Champions LeagueDnepr2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBate BorisovKvalifikationsrunde
UEFA-cupBelshinaKvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueSt. Patricks1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCork CityKvalifikationsrunde
UEFA-cupBrayKvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueVestmannaøerne2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKR ReykjavikKvalifikationsrunde
UEFA-cupLeifturKvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueHapoel Haifa3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupMaccabi Tel Aviv1. runde
UEFA-cupHapoel Tel Aviv1. runde
UEFA-cupHapoel Haifa2. runde
ITALIEN
Champions LeagueParma3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupMilan1. gruppespil
UEFA-cupFiorentina2. gruppespil
UEFA-cupLazioKvartfinale
UEFA-cupBologna3. runde
UEFA-cupJuventus4. runde
UEFA-cupAS Roma4. runde
UEFA-cupUdinese4. runde
UEFA-cupParma4. runde
JUGOSLAVIEN
Champions LeaguePartisan Beograd3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupPartisan Beograd1. runde
UEFA-cupRøde Stjerne Beograd1. runde
UEFA-cupVojvodina Novi Sad1. runde
KROATIEN
Champions LeagueRijeka2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCroatia Zagreb1. gruppespil
UEFA-cupHajduk Split1. runde
UEFA-cupOsijek1. runde
LETLAND
Champions LeagueSkonto Riga3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupMetalurgsKvalifikationsrunde
UEFA-cupFK RigaKvalifikationsrunde
UEFA-cupSkonto Riga1. runde
LIECHTENSTEIN
UEFA-cupVaduzKvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueZalgiris2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKaredaKvalifikationsrunde
UEFA-cupFBK KaunasKvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueJeunesse d'Esch1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMondercangeKvalifikationsrunde
UEFA-cupF91Kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueSloga Jugomagnat2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSileksKvalifikationsrunde
UEFA-cupVardar SkopjeKvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueValletta2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBirkirkaraKvalifikationsrunde
UEFA-cupSliema WanderersKvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueZimbru Chisinau3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSheriff TiraspolKvalifikationsrunde
UEFA-cupConstructorulKvalifikationsrunde
UEFA-cupZimbru Chisinau1. runde
NORDIRLAND
Champions LeagueGlentoran1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPortadownKvalifikationsrunde
UEFA-cupLinfieldKvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueMolde1. gruppespil
UEFA-cupRosenborg2. gruppespil
UEFA-cupStabæk1. runde
UEFA-cupBodø1. runde
UEFA-cupViking2. runde
POLEN
Champions LeagueWidzew Lodz3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLech Poznan1. runde
UEFA-cupAmica Wronki2. runde
UEFA-cupLegia Warszawa2. runde
UEFA-cupWidzew Lodz2. runde
PORTUGAL
Champions LeagueBoavista1. gruppespil
UEFA-cupFC PortoKvartfinale
UEFA-cupBeira Mar1. runde
UEFA-cupSporting Lissabon1. runde
UEFA-cupVitoria Setubal1. runde
UEFA-cupBenfica3. runde
RUMÆNIEN
Champions LeagueRapid Bukarest2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Bukarest1. runde
UEFA-cupSteaua Bukarest3. runde
RUSLAND
Champions LeagueCSKA Moskva2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSpartak Moskva1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupZenit1. runde
UEFA-cupLokomotiv Moskva2. runde
UEFA-cupSpartak Moskva3. runde
SCHWEIZ
Champions LeagueServette3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLausanne1. runde
UEFA-cupServette1. runde
UEFA-cupGrasshoppers2. runde
UEFA-cupFC Zürich2. runde
SKOTLAND
Champions LeagueGlasgow Rangers1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupSt. Johnstone1. runde
UEFA-cupKilmarnock1. runde
UEFA-cupCeltic2. runde
UEFA-cupGlasgow Rangers3. runde
SLOVAKIET
Champions LeagueSlovan Bratislava2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDukla Banska1. runde
UEFA-cupSpartak Trnava1. runde
UEFA-cupInter Bratislava2. runde
SLOVENIEN
Champions LeagueMaribor Branik1. gruppespil
UEFA-cupOlimpija Ljubljana1. runde
UEFA-cupHIT Gorica1. runde
SPANIEN
Champions LeagueMallorca3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC BarcelonaSemifinale
UEFA-cupValenciaFinale, taber
UEFA-cupReal MadridFinale, vinder
UEFA-cupAtletico Madrid4. runde
UEFA-cupDeportivo La Coruna4. runde
UEFA-cupMallorcaKvartfinale
UEFA-cupCelta VigoKvartfinale
SVERIGE
Champions LeagueAIK Stockholm1. gruppespil
UEFA-cupIFK Göteborg2. runde
UEFA-cupHelsingborg2. runde
TJEKKIET
Champions LeagueFK Teplice3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSparta Prag2. gruppespil
UEFA-cupFK Teplice2. runde
UEFA-cupSigma Olomouc1. runde
UEFA-cupSlavia PragKvartfinale
TYRKIET
Champions LeagueBesiktas2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGalatasaray1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupAnkaragücü1. runde
UEFA-cupFenerbahce1. runde
UEFA-cupGalatasarayFinale, vinder
TYSKLAND
Champions LeagueDortmund1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupLeverkusen1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupHertha Berlin2. gruppespil
UEFA-cupBayern MünchenSemifinale
UEFA-cupKaiserslautern3. runde
UEFA-cupLeverkusen3. runde
UEFA-cupWolfsburg3. runde
UEFA-cupDortmund4. runde
UEFA-cupWerder BremenKvartfinale
UKRAINE
Champions LeagueDinamo Kiev2. gruppespil
UEFA-cupShakhtar Donetsk1. runde
UEFA-cupKryvbas1. runde
UEFA-cupKarpaty Lvov1. runde
UNGARN
Champions LeagueMTK Hungaria3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupUjpest DozsaKvalifikationsrunde
UEFA-cupFerencvaros1. runde
UEFA-cupDebreceni1. runde
UEFA-cupMTK Hungaria2. runde
WALES
Champions LeagueBarry Town1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupInter CardiffKvalifikationsrunde
UEFA-cupCwmbranKvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueRapid Wien3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSturm Graz1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupLASK Linz1. runde
UEFA-cupGrazer AK2. runde
UEFA-cupSturm Graz3. runde
UEFA-cupRapid Wien1. runde
  Forside

DELTAGERE
  AlbanienLiechtenstein
  Andorra  Litauen
  Armenien  Luxembourg
  Aserbajdsjan  Makedonien
  Belgien  Malta
  Bosnien  Moldova
  Bulgarien  Nordirland
  Cypern  Norge
  Danmark  Polen
  England  Portugal
  Estland  Rumænien
  Finland  Rusland
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Skotland
  Georgien  Slovakiet
  Grækenland  Slovenien
  Holland  Spanien
  Hviderusland  Sverige
  Irland  Tjekkiet
  Island  Tyrkiet
  Israel  Tyskland
  Italien  Ukraine
  Jugoslavien  Ungarn
  Kroatien  Wales
  Letland  Østrig

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde  
  3. kvalifikationsrunde  
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale

UEFA-CUP
  Kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  2. runde
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale

  1998/1999
  2000/2001
  Øvrige år