Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 29. marts 2020 kl. 08:00
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2001/2002
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueVllaznia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo TiranaKvalifikationsrunde
UEFA-cupKF TiranaKvalifikationsrunde
ANDORRA
UEFA-cupSanta ColomaKvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueAraks1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMikaKvalifikationsrunde
UEFA-cupAraratKvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueFK Shamkir1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK ShafaKvalifikationsrunde
UEFA-cupNeftchiKvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueAnderlecht1. gruppespil
UEFA-cupWesterlo1. runde
UEFA-cupStandard Liége2. runde
UEFA-cupClub Brugge3. runde
BOSNIEN
Champions LeagueZeljeznicar1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK SarajevoKvalifikationsrunde
UEFA-cupNK BrotnjoKvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLevski Sofia3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLevski Sofia1. runde
UEFA-cupCSKA Sofia2. runde
UEFA-cupLitex3. runde
CYPERN
Champions LeagueOmonia Nicosia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupApollon Limassol1. runde
UEFA-cupOlympiakos Nicosia1. runde
DANMARK
Champions LeagueFC København3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC Midtjylland1. runde
UEFA-cupSilkeborg1. runde
UEFA-cupFC København3. runde
UEFA-cupBrøndby3. runde
ENGLAND
Champions LeagueArsenal2. gruppespil
UEFA-cupLiverpoolKvartfinale
UEFA-cupManchester UnitedSemifinale
UEFA-cupAston Villa1. runde
UEFA-cupChelsea2. runde
UEFA-cupIpswich3. runde
UEFA-cupLeeds4. runde
ESTLAND
Champions LeagueLevadia1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTrans NarvaKvalifikationsrunde
UEFA-cupFloraKvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHaka Valkeakoski3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupJokeritKvalifikationsrunde
UEFA-cupMyPaKvalifikationsrunde
UEFA-cupHJK Helsinki1. runde
UEFA-cupHaka Valkeakoski1. runde
FRANKRIG
Champions LeagueOlympique Lyon1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupLille1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupNantes2. gruppespil
UEFA-cupRC Strasbourg1. runde
UEFA-cupCS Sedan1. runde
UEFA-cupTroyes2. runde
UEFA-cupBordeaux3. runde
UEFA-cupParis St. Germain3. runde
UEFA-cupOlympique Lyon4. runde
UEFA-cupLille4. runde
FÆRØERNE
Champions LeagueVágur1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGIKvalifikationsrunde
UEFA-cupHBKvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueTorpedo Kutaisi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLokomotive TblisiKvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo TblisiKvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeagueOlympiakos Piræus1. gruppespil
UEFA-cupPanathinaikosKvartfinale
UEFA-cupPAOK Saloniki3. runde
UEFA-cupAEK Athen4. runde
HOLLAND
Champions LeagueAjax3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupPSV Eindhoven1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupFeyenoord1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupTwente2. runde
UEFA-cupAjax2. runde
UEFA-cupDOS Utrecht2. runde
UEFA-cupRoda4. runde
UEFA-cupPSV EindhovenKvartfinale
UEFA-cupFeyenoordFinale, vinder
HVIDERUSLAND
Champions LeagueSlavia Mozyr2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBelshinaKvalifikationsrunde
UEFA-cupShakthtior SoligorskKvalifikationsrunde
UEFA-cupBate Borisov1. runde
IRLAND
Champions LeagueBohemians2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLongfordKvalifikationsrunde
UEFA-cupShelbourneKvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueKR Reykjavik1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupIA AkranesKvalifikationsrunde
UEFA-cupFylkir1. runde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi Haifa2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaccabi Tel-Aviv2. runde
UEFA-cupHapoel Tel-AvivKvartfinale
ITALIEN
Champions LeagueParma3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLazio1. gruppespil
UEFA-cupAS Roma2. gruppespil
UEFA-cupJuventus2. gruppespil
UEFA-cupFiorentina3. runde
UEFA-cupParma4. runde
UEFA-cupAC MilanSemifinale
UEFA-cupInterSemifinale
JUGOSLAVIEN
Champions LeagueRøde Stjerne Beograd3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupObilic1. runde
UEFA-cupPartisan Beograd1. runde
UEFA-cupRøde Stjerne Beograd1. runde
KROATIEN
Champions LeagueHajduk Split3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupDinamo Zagreb1. runde
UEFA-cupHajduk Split1. runde
UEFA-cupOsijek2. runde
UEFA-cupVarteks2. runde
LETLAND
Champions LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinaburgKvalifikationsrunde
UEFA-cupVentspilsKvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
UEFA-cupVaduzKvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueFBK Kaunas1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAtlantasKvalifikationsrunde
UEFA-cupZalgirisKvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF911. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGrevenmacherKvalifikationsrunde
UEFA-cupEtzellaKvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueSloga Jugomagnat2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPelisterKvalifikationsrunde
UEFA-cupVardar SkopjeKvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueValletta1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSliema WanderersKvalifikationsrunde
UEFA-cupBirkirkara1. runde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZimbru ChisinauKvalifikationsrunde
UEFA-cupOtaciKvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGlentoranKvalifikationsrunde
UEFA-cupGlenavonKvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueBrann2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRosenborg1. gruppespil
UEFA-cupOdd Grenland1. runde
UEFA-cupViking2. runde
POLEN
Champions LeagueWisla Krakow3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupPogon SzczecinKvalifikationsrunde
UEFA-cupPolonia Warszawa1. runde
UEFA-cupWisla Krakow2. runde
UEFA-cupLegia Warszawa2. runde
PORTUGAL
Champions LeagueBoavista2. gruppespil
UEFA-cupFC Porto2. gruppespil
UEFA-cupMaritimo1. runde
UEFA-cupSporting Lissabon3. runde
RUMÆNIEN
Champions LeagueSteaua Bukarest3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupRapid Bukarest1. runde
UEFA-cupFC Brasov1. runde
UEFA-cupDinamo Bukarest1. runde
UEFA-cupSteaua Bukarest1. runde
RUSLAND
Champions LeagueSpartak Moskva1. gruppespil
UEFA-cupLokomotiv Moskva1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupAnzhi1. runde
UEFA-cupChernomorets1. runde
UEFA-cupTorpedo Moskva1. runde
UEFA-cupDynamo Moskva2. runde
UEFA-cupLokomotiv Moskva3. runde
SAN MARINO
UEFA-cupCosmosKvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC Lugano2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGrasshoppers3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSt. Gallen2. runde
UEFA-cupGrasshoppers3. runde
UEFA-cupServette4. runde
SKOTLAND
Champions LeagueGlasgow Rangers3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupCeltic1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupHibernian1. runde
UEFA-cupKilmarnock1. runde
UEFA-cupCeltic3. runde
UEFA-cupGlasgow Rangers4. runde
SLOVAKIET
Champions LeagueInter Bratislava3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupRuzomberokKvalifikationsrunde
UEFA-cupSlovan Bratislava1. runde
UEFA-cupPuchov1. runde
UEFA-cupInter Bratislava1. runde
SLOVENIEN
Champions LeagueMaribor Branik2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHIT Gorica1. runde
UEFA-cupOlimpija Ljubljana1. runde
SPANIEN
Champions LeagueMallorca1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupDeportivo La CorunaKvartfinale
UEFA-cupFC BarcelonaSemifinale
UEFA-cupReal MadridFinale, vinder
UEFA-cupReal Zaragoza2. runde
UEFA-cupCelta Vigo2. runde
UEFA-cupMallorca3. runde
UEFA-cupValenciaKvartfinale
SVERIGE
Champions LeagueHalmstad3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupElfsborg1. runde
UEFA-cupHelsingborg2. runde
UEFA-cupHalmstad2. runde
TJEKKIET
Champions LeagueSlavia Prag3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSparta Prag2. gruppespil
UEFA-cupViktoria Zizkov1. runde
UEFA-cupSigma Olomouc1. runde
UEFA-cupSlavia Prag1. runde
UEFA-cupPribram2. runde
UEFA-cupSlovan LiberecKvartfinale
TYRKIET
Champions LeagueFenerbahce1. gruppespil
UEFA-cupGalatasaray2. gruppespil
UEFA-cupGaziantepspor1. runde
UEFA-cupGenclerbirligi1. runde
TYSKLAND
Champions LeagueSchalke 041. gruppespil
UEFA-cupDortmund1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupBayern MünchenKvartfinale
UEFA-cupLeverkusenFinale, taber
UEFA-cupUnion Berlin2. runde
UEFA-cupHertha Berlin3. runde
UEFA-cupFreiburg3. runde
UEFA-cupDortmundFinale, taber
UKRAINE
Champions LeagueShakhtar Donetsk3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupDinamo Kiev1. gruppespil
UEFA-cupDnepr1. runde
UEFA-cupShakhtar Donetsk1. runde
UEFA-cupCSKA Kiew2. runde
UNGARN
Champions LeagueFerencvaros2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDunaferrKvalifikationsrunde
UEFA-cupDebreceni1. runde
WALES
Champions LeagueBarry Town2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLlantsantffraidKvalifikationsrunde
UEFA-cupCwmbranKvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueTirol3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupGrazer AK1. runde
UEFA-cupKärnten1. runde
UEFA-cupRapid Wien2. runde
UEFA-cupTirol2. runde
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Litauen
  Andorra  Luxembourg
  Armenien  Makedonien
  Aserbajdsjan  Malta
  Belgien  Moldova
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Skotland
  Georgien  Slovakiet
  Grækenland  Slovenien
  Holland  Spanien
  Hviderusland  Sverige
  Irland  Tjekkiet
  Island  Tyrkiet
  Israel  Tyskland
  Italien  Ukraine
  Jugoslavien  Ungarn
  Kroatien  Wales
  Letland  Østrig
  Liechtenstein

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde  
  3. kvalifikationsrunde  
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale

UEFA-CUP
  Kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  2. runde 
  3. runde 
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale

  2000/2001
  2002/2003
  Øvrige år