Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 18. november 2019 kl. 20:34
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2002/2003
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (20)
SEEDET
SkontoLetland8,582
Apoel NicosiaCypern4,666
Tampere UnitedFinland4,020
Torpedo KutaisiGeorgien3,499
Sheriff TiraspolMoldova2,582
IA AkranesIsland2,416
BelshinaHviderusland2,041
FBK KaunasLitauen1,915
ShelbourneIrland1,665
Vardar SkopjeMakedonien1,498
IKKE SEEDET
HiberniansMalta1,249
Barry TownWales0,916
FloraEstland0,832
Pyunik II YerevanArmenien0,666
ZeljeznicarBosnien0,666
PortadownNordirland0,665
B36Færøerne0,582
Dinamo TiranaAlbanien0,582
F91Luxembourg0,416
Zhenis AstanaKasakhstan0,000
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (10+18)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Dinamo KievUkraine59,979
Sparta PragTjekkiet48,312
Club BruggeBelgien41,762
BoavistaPortugal36,124
Grazer AKØstrig25,625
BrøndbyDanmark20,687
Maccabi HaifaIsrael18,666
Legia WarszawaPolen17,750
LillestrømNorge15,737
FC BaselSchweiz14,312
Partisan BeogradJugoslavien14,165
NK ZagrebKroatien12,520
Levski SofiaBulgarien11,582
Maribor BranikSlovenien10,916
IKKE SEEDET
Dinamo BukarestRumænien8,958
HammarbySverige8,620
SkontoLetland8,582
ZilinaSlovakiet7,832
ZalaegerszegiUngarn6,874
Apoel NicosiaCypern4,666
Torpedo KutaisiGeorgien3,499
Sheriff TiraspolMoldova2,582
BelshinaHviderusland2,041
Vardar SkopjeMakedonien1,498
HiberniansMalta1,249
Pyunik II YerevanArmenien0,666
ZeljeznicarBosnien0,666
Dinamo TiranaAlbanien0,582
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+18)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient. Hold fra samme land kunne ikke møde hinanden
SEEDET
Bayern MünchenTyskland133,495
Manchester UnitedEngland125,729
FC BarcelonaSpanien116,233
InterItalien88,334
FeyenoordHolland70,082
AC MilanItalien69,334
Dinamo KievUkraine59,979
Lokomotiv MoskvaRusland57,645
AEK AthenGrækenland52,058
Sparta PragTjekkiet48,312
RosenborgNorge47,737
NewcastleEngland43,729
Club BruggeBelgien41,762
Sturm GrazØstrig37,625
BoavistaPortugal36,124
CelticSkotland36,062
IKKE SEEDET
Sporting LissabonPortugal34,124
AuxerreFrankrig32,176
Slovan LiberecTjekkiet29,312
Grazer AKØstrig25,625
Shakhtar DonetskUkraine23,979
GenkBelgien21,762
BrøndbyDanmark20,687
FenerbahceTyrkiet19,362
Maccabi HaifaIsrael18,666
Legia WarszawaPolen17,750
ZeljeznicarBosnien15,737
Partisan BeogradJugoslavien14,165
FC BaselSchweiz14,312
ZalaegerszegiUngarn12,520
Levski SofiaBulgarien11,582
Apoel NicosiaCypern10,916
 
1. GRUPPESPIL (16+16)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
Real MadridSpanien147,233
Bayern MünchenTyskland133,495
Manchester UnitedEngland125,729
FC BarcelonaSpanien116,233
ValenciaSpanien106,233
JuventusItalien91,334
ArsenalEngland90,729
InterItalien88,334
2. LAG
La CorunaSpanien82,233
LeverkusenTyskland81,495
LiverpoolEngland79,729
GalatasarayTyrkiet78,632
AS RomaItalien77,334
Olympique LyonFrankrig74,176
DortmundTyskland73,495
FeyenoordHolland70,082
3. LAG
AC MilanItalien69,334
PSV EindhovenHolland63,082
Dinamo KievUkraine59,979
Spartak MoskvaRusland59,645
Lokomotiv MoskvaRusland57,645
Olympiakos PiræusGrækenland55,058
AEK AthenGrækenland52,058
AjaxHolland48,082
4. LAG
RosenborgNorge47,737
LensFrankrig44,176
NewcastleEngland43,729
Club BruggeBelgien41,762
AuxerreFrankrig32,176
GenkBelgien21,762
Maccabi HaifaIsrael18,666
FC BaselSchweiz14,312
 
2. GRUPPESPIL
Holdene deles i 4 lag á 4 hold. Gruppevinderne fra 1. gruppespil er seedet
1. LAG
Real MadridSpanien147,233
Manchester UnitedEngland125,729
FC BarcelonaSpanien116,233
ValenciaSpanien106,233
2. LAG
JuventusItalien91,334
ArsenalEngland90,729
InterItalien88,334
AC MilanItalien69,334
3. LAG
La CorunaSpanien82,233
LeverkusenTyskland81,495
AS RomaItalien77,334
DortmundTyskland73,495
4. LAG
Lokomotiv MoskvaRusland57,645
AjaxHolland48,082
NewcastleEngland43,729
FC BaselSchweiz14,312
 
KVARTFINALER
De 4 gruppevindere er seedet, og spiller returkampen hjemme
GRUPPEVINDERE
Manchester UnitedEngland
FC BarcelonaSpanien
ValenciaSpanien
AC MilanItalien
TO'ERE
Real MadridSpanien
JuventusItalien
InterItalien
AjaxHolland

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 1997/1998-2001/2002 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 50% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (1997/98-2001/02)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde (mestre) 
1. gruppespil
2. gruppespil
Kvartfinaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
Gruppe AGruppe C
Gruppe BGruppe D
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
Kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  2. runde 
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2001/2002
2003/2004
Øvrige år