Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 18. november 2019 kl. 20:37
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2002/2003
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueDinamo Tirana2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKF TiranaKvalifikationsrunde
UEFA-cupPartisan TiranaKvalifikationsrunde
ANDORRA
UEFA-cupEncampKvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueFC Pyunik2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZvartnostKvalifikationsrunde
UEFA-cupSpartakKvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueGenk1. gruppespil
UEFA-cupClub Brugge1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupExcelsior1. runde
UEFA-cupClub Brugge3. runde
UEFA-cupAnderlecht4. runde
BOSNIEN
Champions LeagueZeljeznicar3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSiroki Brijeg1. runde
UEFA-cupFK Sarajevo1. runde
UEFA-cupZeljecnicar1. runde
BULGARIEN
Champions LeagueLevski Sofia3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupCSKA Sofia1. runde
UEFA-cupLitex1. runde
UEFA-cupLevski Sofia2. runde
CYPERN
Champions LeagueApoel Nicosia3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupAEL LimassolKvalifikationsrunde
UEFA-cupApoel Nicosia2. runde
UEFA-cupAnorthosis2. runde
DANMARK
Champions LeagueBrøndby3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupBrøndby1. runde
UEFA-cupFC København1. runde
UEFA-cupOB1. runde
UEFA-cupFC Midtjylland2. runde
ENGLAND
Champions LeagueLiverpool1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupNewcastle2. gruppespil
UEFA-cupArsenal2. gruppespil
UEFA-cupManchester UnitedKvartfinale
UEFA-cupChelsea1. runde
UEFA-cupIpswich2. runde
UEFA-cupBlackburn Rovers2. runde
UEFA-cupFulham3. runde
UEFA-cupLeeds3. runde
UEFA-cupLiverpoolKvartfinale
ESTLAND
Champions LeagueFlora1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLevadiaKvalifikationsrunde
UEFA-cupTVMK TallinnKvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueTampere United1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMyPaKvalifikationsrunde
UEFA-cupHJK HelsinkiKvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueAuxerre1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupOlympique Lyon1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupLens1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupLorient1. runde
UEFA-cupOlympique Lyon3. runde
UEFA-cupBordeaux3. runde
UEFA-cupParis St. Germain3. runde
UEFA-cupLens3. runde
UEFA-cupAuxerre4. runde
FÆRØERNE
Champions LeagueB361. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKIKvalifikationsrunde
UEFA-cupGIKvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueTorpedo Kutaisi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLokomotiv TblisiKvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Tblisi1. runde
GRÆKENLAND
Champions LeagueAEK Athen1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupOlympiakos Piræus1. gruppespil
UEFA-cupXanthi1. runde
UEFA-cupIraklis Saloniki1. runde
UEFA-cupPAOK Saloniki3. runde
UEFA-cupAEK Athen4. runde
UEFA-cupPanathinaikosKvartfinale
HOLLAND
Champions LeaguePSV Eindhoven1. gruppespil
UEFA-cupFeyenoord1. gruppespil
UEFA-cupAjaxKvartfinale
UEFA-cupHeerenveen1. runde
UEFA-cupDOS Utrecht1. runde
UEFA-cupVitesse1. runde
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBelshina2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDynamo MinskKvalifikationsrunde
UEFA-cupGomel1. runde
IRLAND
Champions LeagueShelbourne1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupShamrock RoversKvalifikationsrunde
UEFA-cupDundalkKvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueAkranes1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVestmannaøerneKvalifikationsrunde
UEFA-cupFylkirKvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi Haifa1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupMaccabi Tel Aviv1. runde
UEFA-cupHapoel Tel Aviv2. runde
UEFA-cupMaccabi Haifa3. runde
ITALIEN
Champions LeagueAS Roma2. gruppespil
UEFA-cupInterSemifinale
UEFA-cupJuventusFinale, taber
UEFA-cupAC MilanFinale, vinder
UEFA-cupChievo1. runde
UEFA-cupParma2. runde
UEFA-cupLazioSemifinale
JUGOSLAVIEN
Champions LeaguePartisan Beograd3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSartid Smederevo1. runde
UEFA-cupRøde Stjerne Beograd2. runde
UEFA-cupPartisan Beograd2. runde
KASAKHSTAN
Champions LeagueZhenis Astana1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKairat AlmatyKvalifikationsrunde
UEFA-cupAtyrauKvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueNK Zagreb2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVarteks1. runde
UEFA-cupHajduk Split1. runde
UEFA-cupDinamo Zagreb2. runde
LETLAND
Champions LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVentspils1. runde
UEFA-cupMetalurgsKvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
UEFA-cupVaduzKvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueFBK Kaunas1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAtlantasKvalifikationsrunde
UEFA-cupSuduva1. runde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF911. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAvenir BeggenKvalifikationsrunde
UEFA-cupGrevenmacherKvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueVardar Skopje2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPobedaKvalifikationsrunde
UEFA-cupBelasicaKvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueHibernians2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSliema WanderersKvalifikationsrunde
UEFA-cupBirkirkaraKvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZimbru Chisinau1. runde
UEFA-cupOtaciKvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeaguePortadown1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGlentoranKvalifikationsrunde
UEFA-cupLinfieldKvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueLillestrøm2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRosenborg1. gruppespil
UEFA-cupBrannKvalifikationsrunde
UEFA-cupStabæk1. runde
UEFA-cupViking2. runde
POLEN
Champions LeagueLegia Warszawa3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupPolonia Warszawa1. runde
UEFA-cupAmica Wronki2. runde
UEFA-cupLegia Warszawa2. runde
UEFA-cupWisla Krakow4. runde
PORTUGAL
Champions LeagueSporting Lissabon3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupBoavista3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLeixoes SC1. runde
UEFA-cupSporting Lissabon1. runde
UEFA-cupBoavistaSemifinale
UEFA-cupFC PortoFinale, vinder
RUMÆNIEN
Champions LeagueDinamo Bukarest2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRapid Bukarest1. runde
UEFA-cupProgresul Bukarest2. runde
RUSLAND
Champions LeagueSpartak Moskva1. gruppespil
UEFA-cupLokomotiv Moskva2. gruppespil
UEFA-cupZenit1. runde
UEFA-cupCSKA Moskva1. runde
SAN MARINO
UEFA-cupDomagnanoKvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC Basel2. gruppespil
UEFA-cupLuganoKvalifikationsrunde
UEFA-cupServette1. runde
UEFA-cupGrasshoppers2. runde
SKOTLAND
Champions LeagueCeltic3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupAberdeen1. runde
UEFA-cupLivingston1. runde
UEFA-cupGlasgow Rangers1. runde
UEFA-cupCelticFinale, taber
SLOVAKIET
Champions LeagueMSK Zilina2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKoba SenecKvalifikationsrunde
UEFA-cupPuchov1. runde
SLOVENIEN
Champions LeagueMaribor Branik2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHIT GoricaKvalifikationsrunde
UEFA-cupPrimorje1. runde
SPANIEN
Champions LeagueDeportivo La Coruna2. gruppespil
UEFA-cupFC BarcelonaKvartfinale
UEFA-cupValenciaKvartfinale
UEFA-cupReal MadridSemifinale
UEFA-cupAlaves2. runde
UEFA-cupReal Betis3. runde
UEFA-cupCelta Vigo3. runde
UEFA-cupMalagaKvartfinale
SVERIGE
Champions LeagueHammarby2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupIFK GöteborgKvalifikationsrunde
UEFA-cupAIK Stockholm1. runde
UEFA-cupDjurgården2. runde
TJEKKIET
Champions LeagueSparta Prag3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSlovan Liberec3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSigma OlomoucKvalifikationsrunde
UEFA-cupSparta Prag2. runde
UEFA-cupViktoria Zizkov2. runde
UEFA-cupSlovan Liberec3. runde
UEFA-cupSlavia Prag4. runde
TYRKIET
Champions LeagueFenerbahce3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupGalatasaray1. gruppespil
UEFA-cupKocaelispor1. runde
UEFA-cupAnkaragücü1. runde
UEFA-cupFenerbahce2. runde
UEFA-cupDenizlispor4. runde
UEFA-cupBesiktasKvartfinale
TYSKLAND
Champions LeagueBayern München1. gruppespil
UEFA-cupDortmund2. gruppespil
UEFA-cupLeverkusen2. gruppespil
UEFA-cupWerder Bremen2. runde
UEFA-cupSchalke 043. runde
UEFA-cupStuttgart4. runde
UEFA-cupHertha Berlin4. runde
UKRAINE
Champions LeagueShakhtar Donetsk3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupDinamo Kiev1. gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupShakhtar Donetsk1. runde
UEFA-cupMetalurh Zaporizhzhya1. runde
UEFA-cupMetalurh Donetsk1. runde
UEFA-cupDinamo Kiev3. runde
UNGARN
Champions LeagueZalaegerszegi3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupZalaegerszegi1. runde
UEFA-cupUjpest Dozsa1. runde
UEFA-cupFerencvaros2. runde
WALES
Champions LeagueBarry Town1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBangor CityKvalifikationsrunde
UEFA-cupLlantsantffraidKvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueGrazer AK3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSturm Graz3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupKärnten1. runde
UEFA-cupGrazer AK1. runde
UEFA-cupAustria Wien2. runde
UEFA-cupSturm Graz3. runde
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Liechtenstein
  Andorra  Litauen
  Armenien  Luxembourg
  Aserbajdsjan  Makedonien
  Belgien  Malta
  Bosnien  Moldova
  Bulgarien  Nordirland
  Cypern  Norge
  Danmark  Polen
  England  Portugal
  Estland  Rumænien
  Finland  Rusland
  Frankrig  San Marino
  Færøerne  Schweiz
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Jugoslavien  Ukraine
  Kasakhstan  Ungarn
  Kroatien  Wales
  Letland  Østrig

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde  
  3. kvalifikationsrunde  
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  Kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  2. runde 
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2001/2002
  2003/2004
  Øvrige år