Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 18. november 2019 kl. 20:49
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2002/2003
UEFA-CUP, 2. RUNDE
RESULTATER
31.10.2002Anderlecht - FC MIDTJYLLAND   3-1 (0-0)
1-0 Jestrovic (55) ; 2-0 Jestrovic, straffe (61) ; 3-0 Dindane (71) ; 3-1 Kristensen (80)
14.11.2002FC MIDTJYLLAND - Anderlecht   0-3 (0-1)
0-1 Seol (18) ; 0-2 Jestrovic (83) ; 0-3 Dindane (89)
Anderlecht til 3. runde med sammenlagt 6-1
 
31.10.2002ALAVÉS - Besiktas   1-1 (0-1)
0-1 Selvmål (31) ; 1-1 Abelardo (90)
14.11.2002Besiktas - ALAVÉS   1-0 (1-0)
1-0 Ilhan (7)
Besiktas til 3. runde med sammenlagt 2-1
 
31.10.2002Apoel Nicosia - Hertha Berlin   0-1 (0-0)
0-1 Karwan (90)
07.11.2002Hertha Berlin - Apoel Nicosia   4-0 (2-0)
1-0 Preetz (8) ; 2-0 Marcelinho (13) ; 3-0 Beinlich (61) ; 4-0 Luizao (66)
Hertha Berlin til 3. runde med sammenlagt 5-0
 
31.10.2002Austria Wien - FC Porto   0-1 (0-0)
0-1 Derlei (70)
14.11.2002FC Porto - Austria Wien   2-0 (1-0)
1-0 Helder Postiga (29) ; 2-0 Derlei (86)
FC Porto til 3. runde med sammenlagt 3-0
 
31.10.2002BOAVISTA - Anorthosis   2-1 (1-0)
1-0 Silva (30) ; 2-0 Eder (49) ; 2-1 Micalski (83)
14.11.2002Anorthosis - BOAVISTA   0-1 (0-0)
0-1 Silva, straffe (90+5)
Boavista til 3. runde med sammenlagt 3-1
 
31.10.2002CELTA - Viking   3-0 (2-0)
1-0 Jose Ignacio (35) ; 2-0 Edu (38) ; 3-0 McCarthy (75)
14.11.2002Viking - CELTA   1-1 (0-0)
0-1 Mostovoi (76) ; 1-1 Sigurdsson (85)
Celta til 3. runde med sammenlagt 4-1
 
31.10.2002Celtic - BLACKBURN ROVERS   1-0 (0-0)
1-0 Larsson (85)
14.11.2002BLACKBURN ROVERS - Celtic   0-2 (0-1)
0-1 Larsson (15) ; 0-2 Sutton (67)
Celtic til 3. runde med sammenlagt 3-0
 
31.10.2002Dinamo Zagreb - FULHAM   0-3 (0-1)
0-1 Boa Morte (36) ; 0-2 Marlet (60) ; 0-3 Hayles (78)
14.11.2002FULHAM - Dinamo Zagreb   2-1 (0-0)
0-1 Olic (51) ; 1-1 Malbranque (89) ; 2-1 Boa Morte (90)
Fulham til 3. runde med sammenlagt 5-1
 
29.10.2002DJURGÅRDEN - Bordeaux   0-1 (0-0)
0-1 Feindouno (63)
12.11.2002Bordeaux - DJURGÅRDEN   2-1 (1-0)
1-0 Feindouno (36) ; 2-0 Feindouno (50) ; 2-1 Elmander (73)
Bordeaux til 3. runde med sammenlagt 3-1
 
31.10.2002Fenerbahce - Panathinaikos   1-1 (1-1)
0-1 Basinas (15) ; 1-1 Washington (43)
14.11.2002Panathinaikos - Fenerbahce   4-1 (3-1)
1-0 Lyberopoulos (24) ; 2-0 Goumas (31) ; 2-1 Sanli (37) ; 3-1 Jan Michaelsen (42) ; 4-1 Warzycha (89)
Panathinaikos til 3. runde med sammenlagt 5-2
 
31.10.2002Ferencvaros - Stuttgart   0-0 (0-0)
12.11.2002Stuttgart - Ferencvaros   2-0 (0-0)
1-0 Amanatidis (63) ; 2-0 Fernando Meira, straffe (90)
Stuttgart til 3. runde med sammenlagt 2-0
 
31.10.2002Ipswich - SLOVAN LIBEREC   1-0 (0-0)
1-0 Bent (67)
14.11.2002SLOVAN LIBEREC - Ipswich   1-0 (0-0)
1-0 Gyan (88)
Slovan Liberec til 3. runde med sammenlagt 1-1 (vandt 4-2 på straffespark)
 
31.10.2002Lazio - Røde Stjerne Beograd   1-0 (1-0)
1-0 Fiore (10)
14.11.2002Røde Stjerne Beograd - Lazio   1-1 (0-0)
1-0 Boskovic (70) ; 1-1 Chiesa (77)
Lazio til 3. runde med sammenlagt 2-1
 
31.10.2002Leeds - HAPOEL TEL AVIV   1-0 (0-0)
1-0 Kewell (81)
14.11.2002HAPOEL TEL AVIV - Leeds   1-4 (1-1)
1-0 Abukasis (2) ; 1-1 Smith (30) ; 1-2 Smith (54) ; 1-3 Smith (63) ; 1-4 Smith (83)
Leeds til 3. runde med sammenlagt 5-1
 
29.10.2002Legia Warszawa - Schalke 04   2-3 (0-0)
0-1 Varela (49) ; 0-2 Varela (53) ; 1-2 Dudek (57) ; 2-2 Svitlica, straffe (61) ; 2-3 Ebbe Sand
14.11.2002Schalke 04 - Legia Warszawa   0-0 (0-0)
Schalke 04 til 3. runde med sammenlagt 3-2
 
31.10.2002MALAGA - AMICA WRONKI   2-1 (1-1)
0-1 Krol (1) ; 1-1 Romero (39) ; 2-1 Dely Valdes (68)
12.11.2002AMICA WRONKI - MALAGA   1-2 (1-1)
1-0 Gesior (16) ; 1-1 Silva (20) ; 1-2 Musampa (12)
Malaga til 3. runde med sammenlagt 4-2
 
31.10.2002PROGRESUL BUKAREST - PARIS ST. GERMAIN   0-2 (0-1)
0-1 Leroy (5) ; 0-2 Luiz (69)
14.11.2002PARIS ST. GERMAIN - PROGRESUL BUKAREST   1-0 (0-0)
1-0 Leroy (56)
Paris St. Germain til 3. runde med sammenlagt 3-0
 
31.10.2002PAOK Saloniki - Grasshoppers   2-1 (1-0)
1-0 Chasiotis (3) ; 2-0 Yiasoumi (47) ; 2-1 Nunez, straffe (63)
14.11.2002Grasshoppers - PAOK Saloniki   1-1 (1-0)
1-0 Tararache (45) ; 1-1 Markos (90+3)
PAOK Saloniki til 3. runde med sammenlagt 3-2
 
31.10.2002PARMA - Wisla Krakow   2-1 (1-0)
1-0 Donati (26) ; 1-1 Zurawski (46) ; 2-1 Mutu (74)
14.11.2002Wisla Krakow - PARMA   4-1 (0-1 ; 2-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Adriano (6) ; 1-1 Kosowski (70) ; 2-1 Zurawski (80) ; 3-1 Zurawski (94) ; 4-1 Dubicki (107)
Wisla Krakow til 3. runde med sammenlagt 5-3
 
31.10.2002Partizan Beograd - Slavia Prag   3-1 (2-0)
1-0 Lazovic (6) ; 2-0 Ilic (33) ; 2-1 Dostalek (57) ; 3-1 Vukic (70)
14.11.2002Slavia Prag - Partizan Beograd   5-1 (2-0 ; 3-1)   Efter forlænget spilletid
1-0 Vachousek (11) ; 2-0 Vachousek (41) ; 3-0 Petrous, straffe (87) ; 3-1 Ivic (90) ; 4-1 Gedeon (94) ; 5-1 Adauto (110)
Slavia Prag til 3. runde med sammenlagt 6-4
 
31.10.2002Sparta Prag - DENIZLISPOR   1-0 (1-0)
1-0 Jarosik (19)
14.11.2002DENIZLISPOR - Sparta Prag   2-0 (1-0)
1-0 Özkan (23) ; 2-0 Özkan, straffe 54)
Denizlispor til 3. runde med sammenlagt 2-1
 
31.10.2002Sturm Graz - Levski Sofia   1-0 (0-0)
1-0 Szabics (10)
14.11.2002Levski Sofia - Sturm Graz   1-0 (1-0 ; 1-0)    Efter forlænget spilletid
1-0 Simonovic (6)
Sturm Graz til 3. runde med sammenlagt 1-1 (vandt 8-7 på straffespark)
 
29.10.2002VIKTORIA ZIZKOV - REAL BETIS   0-1 (0-1)
0-1 Denilson (44)
14.11.2002REAL BETIS - VIKTORIA ZIZKOV   3-0 (1-0)
1-0 Casas (45+1) ; 2-0 Joaquin Sanchez, straffe (56) ; 3-0 Joao Tomas (86)
Real Betis til 3. runde med sammenlagt 4-0
 
31.10.2002VITESSE - Werder Bremen   2-1 (1-1)
1-0 Amoah (37) ; 1-1 Verlaat (43) ; 2-1 Selvmål (62)
14.11.2002Werder Bremen - VITESSE   3-3 (1-0)
1-0 Baumann (24) ; 2-0 Krstajic (50) ; 2-1 Levchenko (51) ; 3-1 Charisteas (75) ; 3-2 Claessens (78) ; 3-3 Mbamba (90+5)
Vitesse til 3. runde med sammenlagt 5-4
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  Gruppe A  Gruppe C
  Gruppe B  Gruppe D
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  Kvalrunde 
  1. runde 
  2. runde 
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2001/2002
  2003/2004
  Øvrige år