Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 31. oktober 2020 kl. 22:31
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2004/2005
CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
27.07.2004NOVA GORICA - FC KØBENHAVN   1-2 (0-1)
0-1 Álvaro Santos (43) ; 1-1 Aleksander Rodic (57) ; 1-2 Peter Møller (68)
04.08.2004FC KØBENHAVN - NOVA GORICA   0-5 (0-3)
0-1 Aleksander Rodic (28) ; 0-2 Jani Sturm (39) ; 0-3 Miran Srebrnic (45) ; 0-4 Aleksander Rodic (52) ; 0-5 Jani Sturm (77)
Nova Gorica til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
 
28.07.2004Apoel Nicosia - Sparta Prag   2-2 (1-0)
1-0 Nektarios Alexandrou (6) ; 2-0 Costas Charalambides (48) ; 2-1 Milan Pacanda (82) ; 2-2 Thomas Sivok (88)
04.08.2004Sparta Prag - Apoel Nicosia   2-1 (1-0)
1-0 Karel Poborsky (31) ; 1-1 Costas Charalambides (52) ; 2-1 Milan Pacanda (55)
Sparta Prag til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
28.07.2004Club Brugge - Lokomotiv Plovdiv   2-0 (0-0)
1-0 Bosko Balaban (71) ; 2-0 Bosko Balaban (87)
04.08.2004Lokomotiv Plovdiv - Club Brugge   0-4 (0-2)
0-1 Bosko Balaban (14) ; 0-2 Bosko Balaban (44) ; 0-3 Sæternes (74) ; 0-3 Ceh (84)
Club Brugge til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
 
28.07.2004DJURGÅRDEN - FBK KAUNAS   0-0 (0-0)
04.08.2004FBK KAUNAS - DJURGÅRDEN   0-2 (0-1)
0-1 Andreas Johansson (25) ; 0-2 Abgar Barsom (68)
Djurgården til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
28.07.2004FC PYUNIK - SHAKHTAR DONETSK   1-3 (0-1)
0-1 Ciprian Marica (30) ; 1-1 Rafael Nazaryan (60) ; 1-2 Ciprian Marica (75) ; 1-3 Julius Aghahowa (80)
04.08.2004SHAKHTAR DONETSK - FC PYUNIK   1-0 (1-0)
1-0 Tomas Hübschman (31)
Shakhtar Donetsk til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
27.07.2004GEORGIA TBILISI - Wisla Krakow   2-8 (1-4)
0-1 Tomasz Frankowski (3) ; 0-2 Tomasz Frankowski (5) ; 1-2 Tengiz Kobiashvili (13) ; 1-3 Damian Gorawski (25) ; 1-4 Tomasz Frankowski (27) ; 2-4 Giorgi Adamia (52) ; 2-5 Tomasz Frankowski (55) ; 2-6 Maciej Zurawski (58) ; 2-7 Maciej Zurawski (68) ; 2-8 Marcin Kuzba (76)
04.08.2004Wisla Krakow - GEORGIA TBILISI   3-0 (2-0)
1-0 Marcin Kuzba (23) ; 2-0 Omeonu (35) ; Damian Gorawski (63)
Wisla Krakow til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 11-2
 
28.07.2004Hajduk Split - Shelbourne   3-2 (1-1)
0-1 Glen Fitzpatrick (4) ; 1-1 Dragan Blatnjak (18) ; 2-1 Petar Suto (48) ; 3-1 Dragan Blatnjak (85) ; 3-2 Alan Moore (90)
04.08.2004Shelbourne - Hajduk Split   2-0 (0-0)
1-0 Dave Rogers (78) ; 2-0 Alan Moore (90)
Shelbourne til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
27.07.2004HJK Helsinki - MACCABI TEL AVIV   0-0 (0-0)
04.08.2004MACCABI TEL AVIV - HJK Helsinki   1-0 (0-0)
1-0 Liran Cohen (88)
Maccabi Tel Aviv til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
 
28.07.2004MSK ZILINA - Dinamo Bukarest   0-1 (0-0)
0-1 Ionel Danciulescu (90)
04.08.2004Dinamo Bukarest - MSK ZILINA   1-0 (1-0)
1-0 Ionel Danciulescu (19)
Dinamo Bukarest til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
27.07.2004NEFTCHI - CSKA Moskva   0-0 (0-0)
04.08.2004CSKA Moskva - NEFTCHI   2-0 (0-0)
1-0 Rolan Gusev (68) ; 2-0 Wagner Love (72)
CSKA Moskva til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
28.07.2004Rosenborg - SHERIFF TIRASPOL   2-1 (1-1)
1-0 Frode Johnsen (23) ; 1-1 Rezvan Kochish (33) ; 2-1 Christer George (84)
04.08.2004SHERIFF TIRASPOL - Rosenborg   0-2 (0-2)
0-1 Ørjan Berg (36) ; 0-2 Harald Brattbakk (39)
Rosenborg til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
27.07.2004SK TIRANA - Ferencvaros   2-3 (0-1)
0-1 Szaboks Huszti, straffe (42) ; 1-1 Devis Mukaj (58) ; 2-1 Devis Mukaj (66) ; 2-2 Selvmål (89) ; 2-3 Szaboks Huszti (90)
04.08.2004Ferencvaros - SK TIRANA   0-1 (0-1)
0-1 Devis Mukaj (13)
Ferencvaros til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-4 (flest udebanemål)
 
28.07.2004SKONTO RIGA - TRABZONSPOR   1-1 (0-0)
1-0 Gatis Kalnins (68) ; 1-1 Mehmet Yilmaz (86)
04.08.2004TRABZONSPOR - SKONTO RIGA   3-0 (0-0)
1-0 Ibrahima Yattara (57) ; 2-0 Mehmet Yilmaz (65) ; 3-0 Fatih Tekke (84)
Trabzonspor til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
28.07.2004Young Boys - Røde Stjerne Beograd   2-2 (1-0)
1-0 Stephane Chapuisat (6) ; 2-0 Adrian Eugster (65) ; 2-1 Nicola Zigic (78) ; 2-2 Nicola Zigic (88)
04.08.2004Røde Stjerne Beograd - Young Boys   3-0 (1-0)
1-0 Bojan Miladinovic (39) ; 2-0 Milan Dudic (49) ; 3-0 Nicola Zigic (69)
Røde Stjerne Beograd til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2003/2004
  2005/2006
  Øvrige år