Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 9. december 2019 kl. 20:21
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2004/2005
CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
10.08.2004Benfica - Anderlecht   1-0 (1-0)
1-0 Zlatko Zahovic (12)
24.08.2004Anderlecht - Benfica   3-0 (1-0)
1-0 Aruna Dindane (34) ; 2-0 Aruna Dindane (60) ; 3-0 Nenad Jestrovic, straffe (73)
Anderlecht til gruppespil med sammenlagt 3-1. Benfica til UEFA-cup 1. runde
 
10.08.2004CSKA Moskva - Glasgow Rangers   2-1 (1-1)
1-0 Vagner Love (4) ; 1-1 Nacho Novo (36) ; 2-1 Jiri Jarosik (46)
25.08.2004Glasgow Rangers - CSKA Moskva   1-1 0-0)
0-1 Vagner Love (61) ; 1-1 Steve Thompson (88)
CSKA Moskva til gruppespil med sammenlagt 3-2. Glasgow Rangers til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004Dinamo Bukarest - Manchester United   1-2 (1-1)
1-0 Selvmål (10) ; 1-1 Ryan Giggs (38) ; 1-2 Selvmål (72)
25.08.2004Manchester United - Dinamo Bukarest   3-0 (0-0)
1-0 Alan Smith (47) ; 2-0 Alan Smith (50) ; 3-0 David Bellion (70)
Manchester United til gruppespil med sammenlagt 5-1. Dinamo Bukarest til UEFA-cup 1. runde
 
10.08.2004Dinamo Kiev - TRABZONSPOR   1-2 (1-1)
1-0 Maris Verpakovskis (21) ; 1-1 Deniz Kardeniz (34) ; 1-2 Ibrahim Yattara (65)
25.08.2004TRABZONSPOR - Dinamo Kiev   0-2 (0-2)
0-1 Goran Gavrancic (7) ; 0-2 Diego Rincon (28)
Dinamo Kiev til gruppespil med sammenlagt 3-2. Trabzonspor til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004FC Basel - Inter   1-1 (1-1)
0-1 Adriano (19) ; 1-1 Benjamin Huggel (25)
24.08.2004Inter - FC Basel   4-1 (2-0)
1-0 Adriano (1) ; 2-0 Dejan Stankovic (13) ; 2-1 Mile Sterjovski (49) ; 3-1 Adriano (53) ; 4-1 Alvaro Recoba (60)
Inter til gruppespil med sammenlagt 5-2. FC Basel til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004Ferencvaros - Sparta Prag   1-0 (1-0)
1-0 Robert Wagner (26)
25.08.2004Sparta Prag - Ferencvaros   2-0 (1-0 ; 1-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Lukas Zelenka (45) ; 2-0 Jiri Homola (114)
Sparta Prag til gruppespil med sammenlagt 2-1. Ferencvaros til UEFA-cup 1. runde
 
10.08.2004GRAZER AK - Liverpool   0-2 (0-1)
0-1 Steven Gerrard (23) ; 0-2 Steven Gerrard (79)
24.08.12004Liverpool - GRAZER AK   0-1 (0-0)
0-1 Mario Tokic (55)
Liverpool til gruppespil med sammenlagt 2-1. Grazer AK til UEFA-cup 1. runde
 
10.08.2004Juventus - DJURGÅRDEN   2-2 (0-1)
0-1 Andreas Johansson, straffe (45) ; 0-2 Tobias Hysén (49) ; 1-2 David Trezeguet (50) ; 2-2 Emerson (59)
25.08.2004DJURGÅRDEN - Juventus   1-4 (1-2)
0-1 Alesandro Del Piero (10) ; 1-1 Johan Arneng (19) ; 1-2 David Trezeguet (34) ; 1-3 Pavel Nedved (54) ; 1-4 David Trezeguet (86)
Juventus til gruppespil med sammenlagt 6-3. Djurgården til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004LEVERKUSEN - Banik Ostrava   5-0 (1-0)
1-0 Franca (10) ; 2-0 Franca (67) ; 3-0 Juan (74) ; 4-0 Dimitar Berbatov (82) ; 5-0 Franca (88)
25.08.2004Banik Ostrava - LEVERKUSEN   2-1 (1-0)
1-0 Michal Papadopulos (37) ; 1-1 Dimitar Berbatov (77) ; 2-1 Libor Zurek (82)
Leverkusen til gruppespil med sammenlagt 6-2. Banik Ostrava til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004NOVA GORICA - AS Monaco   0-3 (0-1)
0-1 Mohamed Kallon (9) ; 0-2 Ernesto Chevanton (75) ; 0-3 Mohamed Kallon (89)
24.08.2004AS Monaco - NOVA GORICA   6-0 (3-0)
1-0 Ernesto Chevanton (18) ; 2-0 Lucas Bernardi (32) ; 3-0 Hasan Fakiri (42) ; 4-0 Mohamed Kallon (47) ; 5-0 Pontus Farnerud (67) ; 6-0 Emmanuel Adebayor, straffe (84)
AS Monaco til gruppespil med sammenlagt 9-0. Nova Gorica til UEFA-cup 1. runde
 
10.08.2004PAOK Saloniki - MACCABI TEL AVIV   1-2 (0-2)
0-1 Ishmael Addo (13) ; 0-2 Eres Mesika (43) ; 1-2 Giasemis Yiasoumi (50)
25.08.2004MACCABI TEL AVIV - PAOK Saloniki   1-0 (1-0)
1-0 Liran Cohen (7)
Maccabi Tel Aviv til gruppespil med sammenlagt 3-1. PAOK Saloniki til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004Rosenborg - MACCABI HAIFA   2-1 (1-1)
1-0 Harald Brattbakk (1) ; 2-0 Jan Solli (9) ; 2-1 Giovanni Rosso (45)
24.08.2004MACCABI HAIFA - Rosenborg   2-3 (2-0 ; 2-1)   Efter forlænget spilletid
1-0 Walid Badir (31) ; 2-0 Gustav Bocolli (37) ; 2-1 Harald Brattbakk (90) ; 2-2 Daniel Braaten (94) ; 2-3 Øyvind Berg (116)
Rosenborg til gruppespil med sammenlagt 5-3. Maccabi Haifa til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004Røde Stjerne Beograd - PSV Eindhoven   3-2 (2-1)
0-1 Ji Sung Park (9) ; 1-1 Milan Dudic (29) ; 2-1 Boslo Jankovic (39) ; 3-1 Marko Pantelic (58) ; 3-2 John de Jong (66)
25.08.2004PSV Eindhoven - Røde Stjerne Beograd   5-0 (2-0)
1-0 Mark van Bommel, straffe (9) ; 2-0 DaMarcus Beasley (32) ; 3-0 Mark van Bommel (56) ; 4-0 John de Jong (58) ; 5-0 Jan Vennegoor of Hesselink (80)
PSV Eindhoven til gruppespil med sammenlagt 7-3. Røde Stjerne Beograd til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004Shelbourne - LA CORUNA   0-0 (0-0)
24.08.2004LA CORUNA - Shelbourne   3-0 (0-0)
1-0 Victor (57) ; 2-0 Victor (63) ; 3-0 Walter Pandiani (87)
La Coruna til gruppespil med sammenlagt 3-0. Shelbourne til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004SHAKHTAR DONETSK - Club Brugge   4-1 (1-0)
1-0 Julius Aghahowa (15) ; 1-1 Bosko Balaban (50) ; 2-1 Ciprian Marika (70) ; 3-1 Andrej Vorobey (78) ; 4-1 Brandao (90)
25.08.2004Club Brugge - SHAKHTAR DONETSK   2-2 (2-1)
0-1 Zvonimir Vukic (5) ; 1-1 Nastja Ceh (14) ; 2-1 Nastja Ceh, straffe (34) ; 2-2 Zvonimir Vukic (53)
Shakhtar Donetsk til gruppespil med sammenlagt 6-3. Club Brugge til UEFA-cup 1. runde
 
11.08.2004Wisla Krakow - Real Madrid   0-2 (0-0)
0-1 Fernando Morientes (72) ; 0-2 Fernando Morientes (90)
25.08.2004Real Madrid - Wisla Krakow   3-1 (2-0)
1-0 Ronaldo (3) ; 2-0 Ronaldo (30) ; 3-0 Francisco Pavon (83) ; 3-1 Damian Gorawski (88)
Real Madrid til gruppespil med sammenlagt 5-1. Wisla Krakow til UEFA-cup 1. runde

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2003/2004
  2005/2006
  Øvrige år