Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 19. september 2020 kl. 14:54
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2004/2005
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (20)
SEEDET
Skonto RigaLetland3,979
HJK HelsinkiFinland3,938
Nova GoricaSlovenien3,024
Sheriff TiraspolMoldova2,254
Siroki BrijegBosnien1,814
Georgia TblisiGeorgien1,649
PobedaMakedonien1,593
FBK KaunasLitauen1,374
GomelHviderusland1,182
KR ReykjavikIsland1,099
IKKE SEEDET
Sliema WanderersMalta1,099
ShelbourneIrland1,044
FC PyunikArmenien0,934
FC RhylWales0,769
KF TiranaAlbanien0,604
FloraEstland0,549
LinfieldNordirland0,549
Jeunesse D'EschLuxembourg0,494
NeftchiAserbajdsjan0,384
HBFærøerne0,274
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (10+18)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Sparta PragTjekkiet54,914
Club BruggeBelgien43,528
RosenborgNorge42,227
Wisla KrakowPolen31,177
Røde Stjerne BeogradSerbien21,654
Shakhtar DonetskUkraine17,301
FC KøbenhavnDanmark15,758
Maccabi Tel AvivIsrael14,012
FerencvarosUngarn13,045
Dinamo BukarestRumænien12,880
Hajduk SplitKroatien11,733
TrabzonsporTyrkiet11,656
CSKA MoskvaRusland8,572
DjurgårdenSverige8,516
IKKE SEEDET
Hajduk SplitKroatien10,981
Young BoysSchweiz7,383
Lokomotiv PlovdivBulgarien6,599
Apoel NicosiaCypern5,969
MSK ZilinaSlovakiet4,234
Skonto RigaLetland3,979
HJK HelsinkiFinland3,938
Nova GoricaSlovenien3,024
Sheriff TiraspolMoldova2,254
NeftchiAserbajdsjan1,814  (0,384)
Georgia TblisiGeorgien1,649
FC PyunikArmenien1,593  (0,934)
FBK KaunasLitauen1,374
KF TiranaAlbanien1,182  (0,604)
ShelbourneIrland1,099  (1,044)
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+18)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient. Hold fra samme land kunne ikke møde hinanden
SEEDET
Real MadridSpanien146,350
Manchester UnitedEngland119,510
La CorunaSpanien104,350
LiverpoolEngland90,510
JuventusItalien84,531
InterItalien82,531
PSV EindhovenHolland65,246
LeverkusenTyskland62,331
Sparta PragTjekkiet54,914
AS MonacoFrankrig51,947
AnderlechtBelgien49,528
Club BruggeBelgien43,528
Glasgow RangersSkotland42,601
RosenborgNorge42,227
PAOK SalonikiGrækenland41,466
Dinamo KievUkraine41,301
IKKE SEEDET
Wisla KrakowPolen31,177
BenficaPortugal29,969
FC BaselSchweiz25,383
Røde Stjerne BeogradSerbien21,654
Grazer AKØstrig19,971
Maccabi HaifaIsrael19,012
Shakhtar DonetskUkraine17,301
Nova GoricaSlovenien15,758  (3,024)
Maccabi Tel AvivIsrael14,012
FerencvarosUngarn13,045
Dinamo BukarestRumænien12,880
ShelbourneIrland11,733  (1,044)
TrabzonsporTyrkiet11,656
Banik OstravaTjekkiet10,914
CSKA MoskvaRusland8,572
DjurgårdenSverige8,516
 
GRUPPESPIL (16+16)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
FC Porto (forsvarende mester)Portugal99,969
Real MadridSpanien146,350
ValenciaSpanien137,350
FC BarcelonaSpanien134,350
Manchester UnitedEngland119,510
Bayern MünchenTyskland105,331
La CorunaSpanien104,350
ArsenalEngland103,510
2. LAG
AC MilanItalien99,531
LiverpoolEngland90,510
JuventusItalien84,531
InterItalien82,531
AS RomaItalien78,531
Olympique LyonFrankrig70,947
ChelseaEngland67,510
PanathinaikosGrækenland65,466
3. LAG
PSV EindhovenHolland65,246
LeverkusenTyskland62,331
CelticSkotland60,601
Sparta PragTjekkiet54,914
AS MonacoFrankrig51,947
AnderlechtBelgien49,528
AjaxHolland48,246
Paris St. GermainFrankrig45,947
4. LAG
RosenborgNorge42,227
Dinamo KievUkraine41,301
Olympiakos PiræusGrækenland40,466
Werder BremenTyskland37,331
Shakhtar DonetskUkraine17,301
FenerbahceTyrkiet16,656
Maccabi Tel AvivIsrael14,012
CSKA MoskvaRusland8,572
 
OTTENDEDELSFINALER
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden)
GRUPPEVINDERE
ArsenalEngland
AC MilanItalien
JuventusItalien
InterItalien
Olympique LyonFrankrig
ChelseaEngland
LeverkusenTyskland
AS MonacoFrankrig
TO'ERE
Real MadridSpanien
FC BarcelonaSpanien
Manchester UnitedEngland
Bayern MünchenTyskland
FC Porto (forsvarende mester)Portugal
LiverpoolEngland
PSV EindhovenHolland
Werder BremenTyskland

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 1999/2000-2003/2004 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Værdien er fra og med sæsonen 2004/2005 ændret fra 50% til 33%.
Koeff. pr land (1999/00-2003/04)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde
Gruppespil
Ottendedelsfinaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2003/2004
2005/2006
Øvrige år