Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 5. august 2020 kl. 20:54
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2004/2005
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Tirana1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPartizani Tirana2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
UEFA-cupSanta Coloma1. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueFC Pyunik2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBanants1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupShirak Gyumri1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMika Ashtarak1. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueNeftchi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGarabag Agdam1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupShamkir1. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueClub Brugge3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupAnderlechtGruppespil
UEFA-cupBeverenGruppespil
UEFA-cupStandard LiégeGruppespil
UEFA-cupClub BruggeGruppespil
BOSNIEN
Champions LeagueSiroki Brijeg1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK Modriga2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZeljecnicar2. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLokomotiv Plovdiv2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCSKA Sofia1. runde
UEFA-cupLitex1. runde
UEFA-cupLevski Sofia1. runde
CYPERN
Champions LeagueApoel Nicosia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAEK Larnaca2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupOmonia Nicosia2. kvalifikationsrunde
DANMARK
Champions LeagueFC København2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBrøndby2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAaB1. runde
ENGLAND
Champions LeagueManchester UnitedOttendedelsfinale
UEFA-cupArsenalOttendedelsfinale
UEFA-cupChelseaSemifinale
UEFA-cupLiverpoolFinale, vinder
UEFA-cupMillwall1. runde
UEFA-cupMiddlesbrough4. runde
UEFA-cupNewcastleKvartfinale
ESTLAND
Champions LeagueFlora1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTVMK Tallinn1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLevadia2. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHJK Helsinki2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVantaa1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHaka Valkeakoski2. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueParis St. GermainGruppespil
UEFA-cupAS MonacoOttendedelsfinale
UEFA-cupOlympique LyonKvartfinale
UEFA-cupBerrichonne1. runde
UEFA-cupSochaux3. runde
UEFA-cupLille4. runde
UEFA-cupAuxerreKvartfinale
FÆRØERNE
Champions LeagueHB1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupB361. kvalifikationsrunde
UEFA-cupB681. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueGeorgia Tblisi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Tblisi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo TbilisiGruppespil
GRÆKENLAND
Champions LeaguePAOK Saloniki3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupPanathinaikosGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupOlympiakos PiræusGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupPAOK Saloniki1. runde
UEFA-cupAigaleoGruppespil
UEFA-cupAEK AthenGruppespil
UEFA-cupPanioniosGruppespil
UEFA-cupPanathinaikos3. runde
UEFA-cupOlympiakos Piræus4. runde
HOLLAND
Champions LeagueAjaxGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupPSV EindhovenSemifinale
UEFA-cupDOS UtrechtGruppespil
UEFA-cupAjax3. runde
UEFA-cupFeyenoord3. runde
UEFA-cupHeerenveen3. runde
UEFA-cupAZ67Semifinale
HVIDERUSLAND
Champions LeagueGomel1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBate Borisov1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupShakhtior Saligorsk1. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueShelbourne3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupBohemians1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLongford1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupShelbourne1. runde
ISLAND
Champions LeagueKR Reykjavik1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupIA Akranes2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHafnarfjordur1. runde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi Haifa3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupMaccabi Tel AvivGruppespil
UEFA-cupMaccabi Haifa1. runde
UEFA-cupMaccabi Petah-Tikva1. runde
UEFA-cupBnei Sakhnin1. runde
ITALIEN
Champions LeagueAS RomaGruppespil
UEFA-cupJuventusKvartfinale
UEFA-cupInterKvartfinale
UEFA-cupAC MilanFinale, taber
UEFA-cupUdinese1. runde
UEFA-cupLazioGruppespil
UEFA-cupParmaSemifinale
KROATIEN
Champions LeagueHajduk Split2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNK Rijeka2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo ZagrebGruppespil
LETLAND
Champions LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMetalurgs1. runde
UEFA-cupVentspils1. runde
LIECHTENSTEIN
UEFA-cupVaduz2. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueFBK Kaunas2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupEkranas2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZalgiris2. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueJeunesse D'Esch1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupF911. kvalifikationsrunde
UEFA-cupEtzella1. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeaguePobeda1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSileks1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSloga Skopje1. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueSliema Wanderers1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBirkirkara1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMarsaxlokk1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupOtaci2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Tiraspol2. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPortadown1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGlentoran2. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueRosenborgGruppespil
UEFA-cupStabæk1. runde
UEFA-cupBodø1. runde
UEFA-cupOdd Grenland1. runde
POLEN
Champions LeagueWisla Krakow3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLech Poznan2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupWisla Krakow1. runde
UEFA-cupLegia Warszawa1. runde
UEFA-cupAmica WronkiGruppespil
PORTUGAL
Champions LeagueBenfica3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC PortoOttendedelsfinale
UEFA-cupBraga1. runde
UEFA-cupNacional1. runde
UEFA-cupMaritimo1. runde
UEFA-cupBenfica3. runde
UEFA-cupSporting LissabonFinale, taber
RUMÆNIEN
Champions LeagueDinamo Bukarest3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupOtelul Galati2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Bukarest1. runde
UEFA-cupSteaua Bukarest4. runde
RUSLAND
Champions LeagueCSKA MoskvaGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupRubin Kazan2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTerek Grozny1. runde
UEFA-cupZenitGruppespil
UEFA-cupCSKA MoskvaFinale, vinder
SAN MARINO
UEFA-cupPennarossa1. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueYoung Boys2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Basel3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC Wil2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupServette2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Basel3. runde
SERBIEN
Champions LeagueRøde Stjerne Beograd3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFK Zeleznik2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBoducnost2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRøde Stjerne Beograd1. runde
UEFA-cupPartisan Beograd4. runde
SKOTLAND
Champions LeagueGlasgow Rangers3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupCelticGruppespil
UEFA-cupDunfermline2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGlasgow RangersGruppespil
UEFA-cupHeartsGruppespil
SLOVAKIET
Champions LeagueMSK Zilina2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPetrzalka2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDukla Banska1. runde
SLOVENIEN
Champions LeagueNova Gorica3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupPrimorje2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaribor Branik1. runde
UEFA-cupNova Gorica1. runde
SPANIEN
Champions LeagueLa CorunaGruppespil
UEFA-cupValenciaGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC BarcelonaOttendedelsfinale
UEFA-cupReal MadridOttendedelsfinale
UEFA-cupValencia3. runde
UEFA-cupAthletic Bilbao3. runde
UEFA-cupSevilla4. runde
UEFA-cupReal Zaragoza4. runde
UEFA-cupVillarrealKvartfinale
SVERIGE
Champions LeagueDjurgården3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupÖster2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupElfsborg1. runde
UEFA-cupDjurgården1. runde
UEFA-cupHammarby1. runde
TJEKKIET
Champions LeagueBanik Ostrava3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSparta PragGruppespil
UEFA-cupSlavia Prag2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSigma Olomouc1. runde
UEFA-cupBanik Ostrava1. runde
TYRKIET
Champions LeagueTrabzonspor3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFenerbahceGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupGenclerbirligi1. runde
UEFA-cupTrabzonspor1. runde
UEFA-cupBesiktasGruppespil
UEFA-cupFenerbahce3. runde
TYSKLAND
Champions LeagueWerder BremenOttendedelsfinale
UEFA-cupLeverkusenOttendedelsfinale
UEFA-cupBayern MünchenKvartfinale
UEFA-cupBochum1. runde
UEFA-cupSchalke 043. runde
UEFA-cupAlemannia Aachen3. runde
UEFA-cupStuttgart3. runde
UKRAINE
Champions LeagueShakhtar DonetskGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupDinamo KievGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupIllichivets2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMetalurg Donetsk1. runde
UEFA-cupDnepr3. runde
UEFA-cupDinamo Kiev3. runde
UEFA-cupShakhtar Donetsk4. runde
UNGARN
Champions LeagueFerencvaros3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupKispest2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupUjpest Budapest1. runde
UEFA-cupFerencvarosGruppespil
WALES
Champions LeagueFC Rhyl1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLlansantffraid1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHaverfordwest1. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueGrazer AK3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupPasching2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRapid Wien1. runde
UEFA-cupGrazer AK3. runde
UEFA-cupAustria WienKvartfinale
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Litauen
  Andorra  Luxembourg
  Armenien  Makedonien
  Aserbajdsjan  Malta
  Belgien  Moldova
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalifikationsrunde
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2003/2004
  2005/2006
  Øvrige år