Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 21. oktober 2019 kl. 20:27
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2004/2005
UEFA-CUP, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
12.08.2004VENTSPILS - BRØNDBY   0-0 (0-0)
26.08.2004BRØNDBY - VENTSPILS   1-1 (1-1)
0-1 Andrei Agafonov (6) ; 1-1 Dan Anton Johansen, straffe (33)
Ventspils til 1. runde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
12.08.2004ZALGIRIS - AAB   1-3 (1-0)
1-0 Vidas Kauspadas (34) ; 1-1 David Nielsen (46) ; 1-2 David Nielsen (49) ; 1-3 Christian Lundberg (74)
26.08.2004AAB - ZALGIRIS   0-0 (0-0)
AaB til 1. runde med sammenlagt 3-1
 
12.08.2004AEK LARNACA - MACCABI PETAH-TIKVA   3-0 (3-0)
1-0 Dragan Isailovic (18) ; 2-0 Dragan Isailovic (31) ; 3-0 Dragan Isailovic (45)
26.08.2004MACCABI PETAH-TIKVA - AEK LARNACA   4-0 (4-0)
1-0 Omer Golan (1) ; 2-0 Selvmål (24) ; 3-0 Assi Mashah (40) ; 4-0 Assi Mashah, straffe (45)
Maccabi Petah-Tikva til 1. runde med sammenlagt 4-3
 
12.08.2004AMICA WRONKI - KISPEST   1-0 (1-0)
1-0 Pawel Kryszalowicz (23)
26.08.2004KISPEST - AMICA WRONKI   1-0 (0-0 ; 1-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Zoltan Takacs (46)
Amica Wronki til 1. runde med sammenlagt 1-1 (vandt 5-4 på straffe)
 
12.08.2004Beveren - VADUZ   3-1 (2-0)
1-0 Alexandre Topka (22) ; 2-0 Romanic Ndri (26) ; 2-1 Marius Zarn (56) ; 3-1 Marco Né (65)
26.08.2004VADUZ - Beveren   1-2 (0-1)
0-1 Abdoulaye Djire (32) ; 0-2 Romaric Ndri (55) ; 1-2 Marius Zarn (75)
Beveren til 1. runde med sammenlagt 5-2
 
12.08.2004BNEI SAKHNIN - Partizan Tirana   3-0 (2-0)
1-0 Abbas Sowan (16) ; 2-0 Agoye Alumide (32) ; 3-0 Agoye Alumide (54)
26.08.2004Partizan Tirana - BNEI SAKHNIN   1-3 (0-2)
0-1 Agoye (22) ; 0-2 Agoye (45) ; 1-2 Donan Bylykbashi (56) ; 1-3 Hamlid (72)
Bnei Sakhnin til 1. runde med sammenlagt 6-1
 
10.08.2004BODUCNOST - MARIBOR BRANIK   1-2 (1-1)
1-0 Zeljko Milosevic, straffe (23) ; 1-1 Dominik Bersnjak (38) ; 1-2 Dalibor Teinovic (75)
26.08.2004MARIBOR BRANIK - BODUCNOST   0-1 (0-0)
0-1 Dejan Novakovic (67)
Maribor Branik til 1. runde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
12.08.2004BODØ - LEVADIA   2-1 (1-1)
1-0 Stig Johansen, straffe (1) ; 1-1 Vladimir Voskoboinikov (9) ; 2-1 Runar Berg, straffe (77)
26.08.2004LEVADIA - BODØ   2-1 (2-0 ; 2-1)   Efter forlænget spilletid
1-0 Vladimir Voskoboinikov (18) ; 2-0 Konstantin Vassiljev (45) ; 2-1 Trond Ludvigsen (90)
Bodø Glimt til 1. runde med sammenlagt 3-3 (vandt 7-6 på straffe)
 
12.08.2004Dinamo Zagreb - PRIMORJE   4-0 (3-0)
1-0 Niko Kranjcar (4) ; 2-0 Ivan Bosnjak (19) ; 3-0 Danijel Pranjic (28) ; 4-0 Dario Zahora (69)
26.08.2004PRIMORJE - Dinamo Zagreb   2-0 (0-0)
1-0 Matej Mlakar (70) ; 2-0 Simon Gregoric (88)
Dinamo Zagreb til 1. runde med sammenlagt 4-2
 
12.08.2004DUKLA BANSKA - FC WIL   3-1 (0-0)
0-1 Kristian Nushi (72) ; 1-1 Robert Semenik (75) ; 2-1 Robert Semenik, straffe (79) ; 3-1 Martin Jakubko (90)
26.08.2004FC WIL - DUKLA BANSKA   1-1 (0-0)
0-1 Robert Semenik (61) ; 1-1 Anes Zverotic (68)
Dukla Banska til 1. runde med sammenlagt 4-2
 
12.08.2004FC TBILISI - Legia Warszawa   0-1 (0-0)
0-1 Tomasz Sokolowski (77)
26.08.2004Legia Warszawa - FC TBILISI   6-0 (3-0)
1-0 Piotr Wlodarczyk, straffe (6) ; 2-0 Jacek Magiera (23) ; 3-0 Piotr Wlodarczyk (44) ; 4-0 Piotr Wlodarczyk (52) ; 5-0 Marek Saganowski (81) ; 6-0 Tomasz Sokolowski (84)
Legia Warszawa til 1. runde med sammenlagt 7-0
 
12.08.2004FK ZELEZNIK - Steaua Bukarest   2-4 (0-3)
0-1 Daniel Oprita (18) ; 0-2 Adrian Neaga (25) ; 0-3 Sorin Paraschiv (35) ; 0-4 Adrian Neaga (50) ; 1-4 Darko Drinic (66) ; 2-4 Jefferson da Silva (86)
26.08.2004Steaua Bukarest - FK ZELEZNIK   1-2
0-1 Darko Drinic (7) ; 0-2 Jefferson da Silva (73) ; 1-2 Nicolae Dica (79)
Steaua Bukarest til 1. runde med sammenlagt 5-4
 
12.08.2004GENCLERBIRLIGI - NK RIJEKA   1-0 (1-0)
1-0 Mehmet Nas (45)
26.08.2004NK RIJEKA - GENCLERBIRLIGE   2-1 (1-0)
1-0 Tomislav Erceg (13) ; 2-0 Tomislav Erceg (53) ; 2-1 Ügür Boral (90)
Genclerbirligi til 1. runde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
12.08.2004Glentoran - ELFSBORG   0-1 (0-0)
0-1 Joakim Alexandersson (88)
26.08.2004ELFSBORG - Glentoran   2-1 (1-1)
0-1 Michael Halliday (27) ; 1-1 Andreas Klarström (43) ; 2-1 Joakim Alexandersson (78)
Elfsborg til 1. runde med sammenlagt 3-1
 
12.08.2004HAFNARFJORDUR - Dunfermline   2-2 (2-0)
1-0 Jonas Gardarsson (18) ; 2-0 Allan Borgvardt 21) ; 2-1 Craig Brewster (72) ; 2-2 Andrius Skerla (87)
26.08.2004Dunfermline - HAFNARFJORDUR   1-2 (0-0)
1-0 Gary Dempsey (72) ; 1-1 Åmmann Björnsson (83) ; 1-2 Tommy Nielsen (90)
Hafnarfjordur til 1. runde med sammenlagt 4-3
 
12.08.2004HAMMARBY - IA Akranes   2-0 (1-0)
1-0 Björn Runström (7) ; 2-0 Alexander Östlund (84)
26.08.2004IA Akranes - HAMMARBY   1-2 (1-2)
0-1 Aluspah Brewah (18) ; 1-1 Gudjon Sveinsson (38) ; 1-2 Petter Andersson (45)
Hammarby til 1. runde med sammenlagt 4-1
 
12.08.2004ILLICHIVETS - Austria Wien   0-0 (0-0)
26.08.2004Austria Wien - ILLICHIVETS   3-0 (1-0)
1-0 Libor Sionko (31) ; 1-1 Ivica Vastic, straffe (59) ; Ivica Vastic (61)
Austria Wien til 1. runde med sammenlagt 3-0
 
12.08.2004Levski Sofia - FK MODRIGA   5-0 (2-0)
1-0 Selvmål (5) ; 2-0 Georgi Chilikov (13) ; 3-0 Georgi Chilikov (77) ; 4-0 Georgi Chilikov (79) ; 5-0 Emil Angelov (88)
26.08.2004FK MODRIGA - Levski Sofia   0-3 (0-0)
0-1 Dimitar Telkiyski (49) ; 0-2 Lusio Vagner (83) ; 0-3 Lusio Vagner (90)
Levski Sofia til 1. runde med sammenlagt 8-0
 
12.08.2004METALURG DONETSK - FC TIRASPOL   3-0 (1-0)
1-0 Yaya Ture (30) ; 2-0 Ilija Stolica (74) ; 3-0 Ilija Stolica (90)
26.08.2004FC TIRASPOL - METALURG DONETSK   1-2 (1-0)
1-0 Andrej Komienov (29) ; 1-1 Vjateslav Checher (53) ; Andreas Mendoza (88)
Metalurg Donetsk til 1. runde med sammenlagt 5-1
 
12.08.2004ODD GRENLAND - EKRANAS   3-1 (0-1)
0-1 Povilas Luksys (38) ; 1-1 Olivier Occean (46) ; 2-1 Anders Rambekk (66) ; 3-1 Olivier Occean (78)
26.08.2004EKRANAS - ODD GRENLAND   2-1 (2-0)
1-0 Vitaljus Kavaliauskas (9) ; 2-0 Gediminas Paulaskas (32) ; 2-1 Morten Knutsen (90)
Odd Grenland til 1. runde med sammenlagt 4-3
 
10.08.2004Omonia Nicosia - CSKA Sofia   1-1 (0-0)
1-0 Josef Koslej (56) ; 1-1 Amrian Mudjiri (76)
26.08.2004CSKA Sofia - Omonia Nicosia   3-1 (0-0 ; 1-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Zoran Stjepanovich (78) ; 1-1 Amrian Mudjiri (90) ; 2-1 Stojko Sakaljev (110) ; 3-1 Kostadin Hazurov (115)
CSKA Sofia til 1. runde med sammenlagt 4-2
 
12.08.2004OTACI - SIGMA OLOMOUC   1-2 (0-0)
1-0 Julian Bursus, straffe (51) ; 1-1 Roman Hudec (54) ; 1-2 Peter Babnic (84)
26.08.2004SIGMA OLOMOUC - OTACI   4-0 (2-0)
1-0 Martin Vyskocil (32) ; 2-0 Radim Kucera (36) ; 3-0 Martin Vyskocil (58) ; 4-0 Ales Bednar (65)
Sigma Olomouc til 1. runde med sammenlagt 6-1
 
12.08.2004OTELUL GALATI - Partizan Beograd   0-0 (0-0)
26.08.2004Partizan Beograd - OTELUL GALATI   1-0 (1-0)
1-0 Srdjan Radonjic (29)
Partisan Beograd til 1. runde med sammenlagt 1-0
 
10.08.2004PASCHING - ZENIT   3-1 (2-1)
0-1 Selvmål (10) ; 1-1 Edi Glieder, straffe (16) ; 2-1 Christian Mayrleb (35) ; 3-1 Edi Glieder, straffe (85)
26.08.2004ZENIT - PASCHING   2-0 (2-0)
1-0 Milan Vjestica (10) ; 2-0 Alexander Kerzakov (18)
Zenit til 1. runde med sammenlagt med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
 
12.08.2004PETRZALKA - DNEPR   0-3 (0-0)
0-1 Dmitri Semochko (62) ; 0-2 Sergej Nazareanko (78) ; 0-3 Dmitri Michaylenko (89)
26.08.2004DNEPR - PETRZALKA   1-1 (1-1)
1-0 Ruslan Kostyshin (43) ; 1-1 Balasz Borbeli (45)
Dnepr til 1. runde med sammenlagt 4-1
 
12.08.2004Rapid Wien - RUBIN KAZAN   0-2 (0-0)
0-1 Rosny (50) ; 0-2 Denis Boyarintsev (64)
26.08.2004RUBIN KAZAN - Rapid Wien   0-3 (0-2)
0-1 Steffen Hofmann (18) ; 0-2 Marek Kincl (30) ; 0-3 Steffen Hofmann (70)
Rapid Wien til 1. runde med sammenlagt 3-2
 
12.08.2004Slavia Prag - DINAMO TBILISI   3-1 (0-1)
0-1 Levan Melkadze (12) ; 1-1 Da Silva, straffe (60) ; 2-1 Karel Pitak (64) ; 3-1 David Kalivoda (77)
26.08.2004DINAMO TBILISI - Slavia Prag   2-0 (1-0)
1-0 Levan Melkadze (45) ; 2-0 Java Kankava (65)
Dinamo Tblisi til 1. runde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
 
12.08.2004STABÆK - Haka Valkeakoski   3-1 (0-0)
0-1 Valerij Popovich (49) ; 1-1 Veigar Gunnarsson (50) ; 2-1 Erik Markegard (53) ; 3-1 Inge Olsen (90)
26.08.2004Haka Valkeakoski - STABÆK   1-3 (1-2)
0-1 Samuel Wowoah (3) ; 1-1 Sami Ristilä, straffe (32) ; 1-2 Samuel Wowoah (36) ; 1-3 Tommy Stenersen (61)
Stabæk til 1. runde med sammenlagt 6-2
 
12.08.2004TEREK GROZNY - LECH POZNAN   1-0 (0-0)
1-0 Dmitri Khomukha (90)
26.08.2004LECH POZNAN - TEREK GROZNY   0-1 (0-0)
0-1 Andrej Fedkov (81)
Terek Grozny til 1. runde med sammenlagt 2-0
 
12.08.2004UJPEST BUDAPEST - SERVETTE   3-1 (1-0)
1-0 Attila Polonkaj (42) ; 2-0 Peter Rajczi (56) ; 2-1 Herve Alicarte, straffe (58) ; 3-1 Norbert Toth (63)
26.08.2004Servette- UJPEST BUDAPEST   0-2 (0-0)
0-1 Zoltan Bükszegi (84) ; 0-2 Robert Feczesin (89)
Ujpest Dozsa til 1. runde med sammenlagt 5-1
 
12.08.2004Zeljeznicar - LITEX   1-2 (0-0)
1-0 Arben Avdija (60) ; 1-1 Hidiouad Mourad (67) ; 1-2 Joazinho (73)
26.08.2004LITEX - Zeljeznicar   7-0 (5-0)
1-0 Zoazinjo (1) ; 2-0 Zoazinjo (7) ; 3-0 Tiago Silva (13) ; 4-0 Zoazinjo (36) ; 5-0 Mourad Hidiouad (42) ; 6-0 Dimcho Beljakov (73) ; 7-0 Dimcho Beljakov (77)
Litex til 1. runde med sammenlagt 9-1
 
12.08.2004ÖSTER - METALURGS   2-2 (1-1)
1-0 Pär Cederquist (23) ; 1-1 Aleksandrs Katasonov (36) ; 2-1 Pär Cederquist (85) ; 2-2 Viktors Dobrecovs (90)
26.08.2004METALURGS - ÖSTER   1-1 (0-1)
0-1 Pär Cederquist (28) ; 1-1 Edijs Liepajas (58)
Metalurgs til 1. runde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2003/2004
  2005/2006
  Øvrige år