Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 21. september 2020 kl. 05:32
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2004/2005
UEFA-CUP, 1. RUNDE
RESULTATER
16.09.2004AAB - AUXERRE   1-1 (1-1)
0-1 Benjami Mwaruwari (39) ; 1-1 Bård Borgersen (44)
30.09.2004AUXERRE - AAB   2-0 (1-0)
1-0 B. Kalou (4) ; 2-0 Benjami Mwaruwari (72)
Auxerre til gruppespil med sammenlagt 3-1
 
16.09.2004AIGALEO - GENCLERBIRLIGI   1-0 (1-0)
1-0 Georgios Barkoglou, straffe (13)
30.09.2004GENCLERBIRLIGI - AIGALEO   1-1 (0-1)
0-1 Georgios Barkoglou (42) ; 1-1 Selvmål (52)
Aigaleo til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
16.09.2004Austria Wien - Legia Warszawa   1-0 (0-0)
1-0 Markus Kiesenebner (83)
30.09.2004Legia Warszawa - Austria Wien   1-3 (0-2)
0-1 Vachousek (31) ; 0-2 Selvmål (43) ; 1-2 Smolinski (84) ; 1-3 Sionko (89)
Austria Wien til gruppespil med sammenlagt 4-1
 
16.09.2004BODØ - Besiktas   1-1 (1-0)
1-0 Runar Berg (19) ; 1-1 Ahmed Hassan (86)
30.09.2004Besiktas - BODØ   1-0 (1-0)
1-0 I. Üzülmez (45)
Besiktas til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
16.09.2004Club Brugge - BERRICHONNE   4-0 (2-0)
1-0 Philippe Clement (18) ; 2-0 Timmy Simons, straffe (43) ; 3-0 Gert Verheyen (80) ; 4-0 Alin Stoica (88)
30.09.2004BERRICHONNE - Club Brugge   1-2 (1-2)
0-1 R. Lange (15) ; 1-1 Chafni (25) ; 1-2 I. Gvozdenovic (31)
Club Brugge til gruppespil med sammenlagt 6-1
 
16.09.2004Dinamo Zagreb - ELFSBORG   2-0 (1-0)
1-0 Veldin Karic (6) ; 2-0 Ivan Bosnjak (78)
30.09.2004ELFSBORG - Dinamo Zagreb   0-0 (0-0)
Dinamo Zagreb til gruppespil med sammenlagt 2-0
 
16.09.2004DOS Utrecht - DJURGÅRDEN   4-0 (2-0)
1-0 Hans van den Haar (2) ; 2-0 Stefaan Tanghe (27) ; 3-0 Dave van den Bergh (75) ; 4-0 Stefaan Tanghe (87)
30.09.2004DJURGÅRDEN - DOS Utrecht   3-0 (2-0)
1-0 A. Johansson (3) ; 2-0 T. Hysén (39) ; 3-0 T. Hysén (81)
DOS Utrecht til gruppespil med sammenlagt 4-3
 
16.09.2004DUKLA BANSKA - Benfica   0-3 (0-1)
0-1 Simao Sabrosa (37) ; 0-2 Simao Sabrosa (65) ; 0-3 Joao Pereira (75)
30.09.2004Benfica - DUKLA BANSKA   2-0 (2-0)
1-0 Zlatko Zahovic (12) ; 2-0 Nuno Gomes (18)
Benfica til gruppespil med sammenlagt 5-0
 
16.09.2004GRAZER AK - LITEX   5-0 (3-0)
1-0 Mario Bazina (13) ; 2-0 Roland Kollmann (39) ; 3-0 Roland Kollmann (43) ; 4-0 Mario Bazina (50) ; 5-0 Emanuel Pogatetz (85)
30.09.2004LITEX - GRAZER AK   1-0 (0-0)
1-0 Zoazinjo (67)
Grazer AK til gruppespil med sammenlagt 5-1
 
16.09.2004HAFNARFJORDUR - ALEMANNIA AACHEN   1-3 (0-3)
0-1 Kai Michalke (12) ; 0-2 Kai Michalke (14) ; 0-3 Erik Meijer (44) ; 1-3 Atle Björnsson (87) ; 1-4 Alexander Klitzpera (89) ; 1-5 Reiner Plasshenrich (90)
30.09.2004HAFNARFJORDUR - ALEMANNIA AACHEN   0-0 (0-0)
Alemannia Aachen til gruppespil med sammenlagt 3-1
 
16.09.2004HAMMARBY - VILLARREAL   1-2 (1-2)
0-1 Antonio Guayre (12) ; 0-2 Gonzalo Rodriquez (22) ; 1-2 Björn Runström (24)
30.09.2004VILLARREAL - HAMMARBY   3-0 (1-0)
1-0 Antonio Guayre (10) ; 2-0 H. Font (57) ; 3-0 S. Cazorla (84)
til gruppespil med sammenlagt
 
16.09.2004Hearts - Sporting Braga   3-1 (0-0)
1-0 Andy Webster (52) ; 2-0 Paul Hartley (61) ; 2-1 Paulo Sergio (64) ; 3-1 Patrick Kisnorbo (90)
30.09.2004Sporting Braga - Hearts   2-2 (1-1)
1-0 Tomas (11) ; 1-1 M.d. Vries (27) ; 1-2 M.d. Vries (47) ; 2-2 J. Jaime (77)
Hearts til gruppespil med sammenlagt 5-3
 
16.09.2004Levski Sofia - Beveren   1-1 (0-0)
1-0 Dimitar Telkiski (62) ; 1-1 Moussa Sanogo (64)
30.09.2004Beveren - Levski Sofia   1-0 (1-0)
1-0 M. Né (44)
Beveren til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
16.09.2004MACCABI HAIFA - DNEPR   1-0 (1-0)
1-0 Roberto Colautti (31)
30.09.2004DNEPR - MACCABI HAIFA   2-0 (1-0)
1-0 D. Mikhailenko (34) ; 2-0 A. Rusol (80)
Dnepr til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
22.09.2004MACCABI PETACH TIKVA - HEERENVEEN   Ikke spillet pga strejke i Israel
30.09.2004HEERENVEEN - MACCABI PETACH TIKVA   5-0 (2-0)
1-0 A. Bruggink (14) ; 2-0 M. Väyrynen (19) ; 3-0 P. Hansson (56) ; 4-0 V. Sikora (71) ; 5-0 S. Selakovic (81)
Heerenveen til gruppespil med sammenlagt 5-0
 
16.09.2004MARITIMO - Glasgow Rangers   1-0 (1-0)
1-0 Gustavo Manduca (27)
30.09.2004Glasgow Rangers - MARITIMO   1-0 (0-0 ; 1-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Prso (71)
Glasgow Rangers til gruppespil med sammenlagt 1-1 (vandt 4-2 på straffe)
 
16.09.2004METALURG DONETSK - Lazio   0-3 (0-0)
0-1 Tommaso Rocchi (73) ; 0-2 Cesar Rodriquez (75) ; 0-3 Goran Pandev (85)
30.09.2004Lazio - METALURG DONETSK   3-0 (3-0)
1-0 F. Liverani (10) ; 2-0 R. Muzzi (22) ; 3-0 F. Liverani (25)
Lazio til gruppespil med sammenlagt 6-0
 
16.09.2004MIDDLESBROUGH - Banik Ostrava   3-0 (0-0)
1-0 Jimmy Floyd Hasselbaink (57) ; 2-0 Mark Viduka (63) ; 3-0 Mark Viduka (80)
30.09.2004Banik Ostrava - MIDDLESBROUGH   1-1 (0-0)
1-0 D. Bestron (19) ; 1-1 J. Morrison (90)
Middlesbrough til gruppespil med sammenlagt 4-1
 
16.09.2004MILLWALL - Ferencvaros   1-1 (0-0)
1-0 Dennis Wise (66) ; 1-1 Peter Lipcesi (78)
30.09.2004Ferencvaros - MILLWALL   3-1 (3-1)
1-0 D. Rosa (26) ; 2-0 S. Botis (31) ; 3-0 Vagner (40) ; 4-0 Dennis Wise (45)
Ferencvaros til gruppespil med sammenlagt 4-2
 
16.09.2004Newcastle - BNEI SAKHNIN   2-0 (2-0)
1-0 Patrick Kluivert (4) ; 2-0 Patrick Kluivert (41)
30.09.2004BNEI SAKHNIN - Newcastle   1-5 (1-3)
0-1 Patrick Kluivert (9) ; 1-1 A. Masudi (13) ; 1-2 Alan Shearer (38) ; 1-3 Patrick Kluivert (42) ; 1-4 Alan Shearer, straffe (52) ; 1-5 Alan Shearer (90)
Newcastle til gruppespil med sammenlagt 7-1
 
16.09.2004NOVA GORICA - AEK Athen   1-1 (1-1)
1-0 Aleksandar Rodic (1) ; 1-1 Konstantinos Katsouranis, straffe (42)
30.09.2004AEK Athen - NOVA GORICA   1-0 (0-0)
1-0 soares (90)
AEK Athen til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
16.09.2004ODD GRENLAND - Feyenoord   0-1 (0-0)
0-1 Shinji Ono (74)
30.09.2004Feyenoord - ODD GRENLAND   4-1 (2-0)
1-0 Bosschaart (2) ; 2-0 D. Kuyt (45) ; 2-1 O. Occean (49) ; 3-1 B. Goor (73) ; 4-1 S. Kalou (90)
Feyenoord til gruppespil med sammenlagt 5-1
 
16.09.2004Panionios - UDINESE   3-1 (2-1)
1-0 Travis Dodd (27) ; 1-1 Gianpiero Pinzi (28) ; 2-1 Pangiotis Giannopoulos (45) ; 3-1 Pangiotis Giannopoulos (59)
30.09.2004UDINESE - Panionios   1-0 (0-0)
1-0 S. Mauri (82)
Panionios til gruppespil med sammenlagt 3-2
 
16.09.2004PAOK Saloniki - AZ67   2-3 (2-2)
0-1 Barry van Galen (21) ; 1-1 Dimitrios Salpingidis (25) ; 2-1 Leonidas Vokolos (31) ; 2-2 Danny Landzaat (35) ; 2-3 Martin Meerdink (49)
30.09.2004AZ67 - PAOK Saloniki   2-1 (1-1)
0-1 Dimitrios Salpingidis (9) ; 1-1 M. Buskermolen (11) ; 2-1 J. Mathijsen (72)
AZ67 til gruppespil med sammenlagt 5-3
 
16.09.2004PARMA - MARIBOR BRANIK   3-2 (2-1)
1-0 Massimo Maccarone (6) ; 1-1 Andrej Hvas (14) ; 2-1 Massimo Maccarone (24) ; 3-1 Marco Marchionni (67) ; 3-2 Miha Golob (90)
30.09.2004MARIBOR BRANIK - PARMA   0-0 (0-0)
Parma til gruppespil med sammenlagt 3-2
 
16.09.2004Partizan Beograd - Dinamo Bukarest   3-1 (0-1)
0-1 Ionel Danciulescu (24) ; 1-1 Ivan Tomic (53) ; 2-1 Pierre Boya (54) ; 3-1 Nenad Brnovic (85)
30.09.2004Dinamo Bukarest - Partizan Beograd   0-0 (0-0)
Partisan Beograd til gruppespil med sammenlagt 3-1
 
16.09.2004Real Zaragoza - SIGMA OLOMOUC   1-0 (0-0)
1-0 David Generelo (83)
30.09.2004SIGMA OLOMOUC - Real Zaragoza   2-3 (1-0)
1-0 M. Hudec (11) ; 2-0 D. Kobylik, straffe (52) ; 2-1 Soriano (78) ; 2-2 Selvmål (80) ; 2-3 J. Moreno (86)
Real Zaragoza til gruppespil med sammenlagt 4-2
 
16.09.2004Schalke 04 - METALURGS   5-1 (1-1)
1-0 Ebbe Sand (20) ; 1-1 Alexander Katasonov (34) ; 2-1 Ebbe Sand (52) ; 3-1 Ebbe Sand (60) ; 4-1 Levan Kobiashvili (67) ; 5-1 Gerald Asamoah (90)
30.09.2004METALURGS - Schalke 04   0-4 (0-1)
0-1 Ebbe Sand (42) ; 0-2 M. Hanke (65) ; 0-3 M. Hanke (75) ; 0-4 M. Hanke (89)
Schalke 04 til gruppespil med sammenlagt 9-1
 
16.09.2004Sevilla - NACIONAL   2-0 (1-0)
1-0 Julio Baptista (31) ; 2-0 Sergio Ramos (79)
30.09.2004NACIONAL - Sevilla   1-2 (0-1)
0-1 J.A. Jesuli (35) ; 1-1 V. Adriano (75) ; 1-2 Renato (83)
Sevilla til gruppespil med sammenlagt 4-1
 
16.09.2004Shelbourne - LILLE   2-2 (0-2)
0-1 Mathieu Bodmer (20) ; 0-2 Christophe Landrin (45) ; 1-2 Glen Fitzpatrick (80) ; 2-2 Glen Fitzpatrick (83)
30.09.2004LILLE - Shelbourne   2-0 (2-0)
1-0 M. Acimovic (17) ; 2-0 M. Moussilou (27)
Lille til gruppespil med sammenlagt 4-2
 
16.09.2004SOCHAUX - STABÆK   4-0 (1-0)
1-0 Wilson Oruma (25) ; 2-0 Rafik Zairi (60) ; 3-0 Ilan (69) ; 4-0 Michael Isabey (84)
30.09.2004STABÆK - SOCHAUX   0-5 (0-2)
0-1 F. Santos (26) ; 0-2 J. Zairi (35) ; 0-3 Ilan (76) ; 0-4 J. Mathieu (81) ; 0-5 Ilan (90)
Sochaux til gruppespil med sammenlagt 9-0
 
16.09.2004Sporting Lissabon - Rapid Wien   2-0 (0-0)
1-0 Paulo Tinga (61) ; 2-0 Liedson Muniz (85)
30.09.2004Rapid Wien - Sporting Lissabon   0-0 (0-0)
Sporting Lissabon til gruppespil med sammenlagt 2-0
 
16.09.2004Standard Liége - BOCHUM   0-0 (0-0)
30.09.2004BOCHUM - Standard Liége   1-1 (1-0)
1-0 M. Maltritz (45) ; 1-1 J.R. Curbelo (90)
Standard Liége til gruppespil med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
16.09.2004Steaua Bukarest - CSKA Sofia   2-1 (1-1)
1-0 Adrian Neaga (9) ; 1-1 Hristo Janev (27) ; 2-1 Nicolae Dica (79)
30.09.2004CSKA Sofia - Steaua Bukarest   2-2 (1-2)
0-1 Oprita (14) ; 0-2 Paraschiv (34) ; 1-2 Sakaliev (45) ; 2-2 Gargorov (76)
Steaua Bukarest til gruppespil med sammenlagt 4-3
 
16.09.2004TEREK GROZNY - FC Basel   1-1 (1-0)
1-0 Andrei Fedkov (38) ; 1-1 Christian Gimenez (58)
30.09.2004FC Basel - TEREK GROZNY   2-0 (1-0)
1-0 J. Rossi (11) ; 2-0 Kleber (89)
FC Basel til gruppespil med sammenlagt 3-1
 
16.09.2004TRABZONSPOR - Athletic Bilbao   3-2 (2-0)
1-0 Selvmål (25) ; 2-0 Mehmet Yilmaz (27) ; 3-0 Gokdeniz Karadeniz (69) ; 3-1 Carlos Gurpegui (73) ; 3-2 Asier del Horno (80)
30.09.2004Athletic Bilbao - TRABZONSPOR   2-0 (1-0)
1-0 S. Ezquerro (5) ; 2-0 F.N. Yeste (70)
Athletic Bilbao til gruppespil med sammenlagt 4-3
 
16.09.2004UJPEST BUDAPEST - Stuttgart   1-3 (0-2)
0-1 Jeronimo Cacau (25) ; 0-2 Kevin Kuranyi (30) ; 1-2 Gabor Nagy (73) ; 1-3 Jeronimo Cacau (90)
30.09.2004Stuttgart - UJPEST BUDAPEST   4-0 (1-0)
1-0 A. Hinkel (13) ; 2-0 Cacau (56) ; 3-0 H. Heldt, straffe (57) ; 4-0 Cacau (62)
Stuttgart til gruppespil med sammenlagt 7-1
 
16.09.2004VENTSPILS - AMICA WRONKI   1-1 (0-1)
0-1 Karo Gregorek (26) ; 1-1 Vits Rimkus (72)
30.09.2004AMICA WRONKI - VENTSPILS   1-0 (1-0)
1-0 Dembinski (45)
Amica Wronki til gruppespil med sammenlagt 2-1
 
16.09.2004Wisla Krakow - DINAMO TBILISI   4-3 (0-2)
0-1 Jaba Kankava (18) ; 0-2 Kachaber Aladashvili (26) ; 1-2 Damian Gorawski (60) ; 2-2 Maciej Zurawski (62) ; 3-2 Tomasz Frankowski (64) ; 4-2 Tomasz Frankowski (76) ; 4-3 Selvmål (83)
30.09.2004DINAMO TBILISI - Wisla Krakow   2-1 (0-0)
1-0 Nemsadze, straffe (62) ; 2-0 Kakaldze (67) ; 2-1 Frankowski (78)
Dinamo Tblisi til gruppespil med sammenlagt 5-5 (flest udebanemål)
 
16.09.2004ZENIT - Røde Stjerne Beograd   4-0 (3-0)
1-0 Andrei Archavin (26) ; 2-0 Olexander Gorshkov (32) ; 3-0 Andrei Archavin (45) ; 4-0 Alexander Kerzhakov (53)
30.09.2004Røde Stjerne Beograd - ZENIT   1-2 (1-0)
1-0 Pantelic (16) ; 1-1 A. Spivak, straffe (61) ; 1-2 D. Makarov (83)
Zenit til gruppespil med sammenlagt 6-1

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2003/2004
  2005/2006
  Øvrige år