Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 11. december 2019 kl. 10:41
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2004/2005
UEFA-CUP, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (50)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
SEEDET, NORD
Öster (fairplay)Sverige5,516
BohemiansIrland3,044
Haka ValkeakoskiFinland2,938
VentspilsLetland1,979
MetalurgsLetland1,979
VantaaFinland1,938
ZalgirisLitauen1,374
EkranasLitauen1,374
IA AkranesIsland1,099
HafnarfjordurIsland1,099
LongfordIrland1,044
IKKE SEEDET, NORD
LlansantffraidWales0,769
HaverfordwestWales0,769
VaduzLiechtenstein0,660
LevadiaEstland0,549
TVMK TallinnEstland0,549
GlentoranNordirland0,549
PortadownNordirland0,549
EtzellaLuxembourg0,494
F91Luxembourg0,494
B36Færøerne0,274
B68Færøerne0,274
SEEDET, CENTRAL OG ØST
Illichivets (fairplay)Ukraine7,301
KispestUngarn5,045
Dukla BanskaSlovakiet4,234
OtaciMoldova2,254
FC TiraspolMoldova2,254
Dinamo TbilisiGeorgien1,649
FC TblisiGeorgien1,649
IKKE SEEDET, CENTRAL OG ØST
Shakhtior SaligorskHviderusland1,182
Bate BorisovHviderusland1,182
Shirak GyumriArmenien0,934
BanantsArmenien0,934
Mika Ashtarak (fairplay)Armenien0,934
ShamkirAserbajdsjan0,384
Garabag AgdamAserbajdsjan0,384
SEEDET, SYD
Maribor BranikSlovenien7,024
Otelul GalatiRumænien4,880
ZeljecnicarBosnien3,814
PrimorjeSlovenien3,024
Omonia NicosiaCypern2,969
BirkirkaraMalta2,099
FK ModrigaBosnien1,814
IKKE SEEDET, SYD
SileksMakedonien1,593
Sloga SkopjeMakedonien1,593
MarsaxlokkMalta1,099
Dinamo TiranaAlbanien0,604
Partizani TiranaAlbanien0,604
Santa ColomaAndorra0,000
PennarossaSan Marino0,000
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (25+39)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET, NORD 1
BrøndbyDanmark21,758
BeverenBelgien9,528
Odd GrenlandNorge9,227
ElfsborgSverige5,516
HammarbySverige5,516
IKKE SEEDET, NORD 1
VentspilsLetland1,979
EkranasLitauen1,374
IA AkranesIsland1,099
VaduzLiechtenstein0,660
GlentoranNordirland0,549
SEEDET, NORD 2
StabækNorge11,227
DunfermlineSkotland10,601
BodøNorge8,227
AaBDanmark5,758
Öster (fairplay)Sverige5,516
IKKE SEEDET, NORD 2
Haka ValkeakoskiFinland2,938
MetalurgsLetland1,979
ZalgirisLitauen1,374
HafnarfjordurIsland1,099
LevadiaEstland0,549
SEEDET, CENTRAL OG ØST 1
Slavia PragTjekkiet49,914
Sigma OlomoucTjekkiet13,914
Rapid WienØstrig12,971
Austria WienØstrig8,971
Lech PoznanPolen8,177
FC WilSchweiz7,383
IKKE SEEDET, CENTRAL OG ØST 1
Illichivets (fairplay)Ukraine7,301
Rubin KazanRusland6,572
Terek GroznyRusland6,572
Dukla BanskaSlovakiet4,234
OtaciMoldova2,254
Dinamo TbilisiGeorgien1,649
SEEDET, CENTRAL OG ØST 2
ServetteSchweiz20,383
Legia WarszawaPolen20,177
Amiga WronkiPolen16,177
DneprUkraine14,301
ZenitRusland9,572
Metalurg DonetskUkraine9,301
IKKE SEEDET, CENTRAL OG ØST 2
PaschingØstrig6,971
PetrzalkaSlovakiet5,234
Ujpest BudapestUngarn5,045
KispestUngarn5,045
FC TiraspolMoldova2,254
FC TblisiGeorgien1,649
SEEDET, SYD 1
GenclerbirligiTyrkiet23,656
Levski SofiaBulgarien21,599
Steaua BukarestRumænien17,880
Maribor BranikSlovenien7,024
Bnei SakhninIsrael7,012
IKKE SEEDET, SYD 1
NK RijekaKroatien6,733
BoducnostSerbien6,654
FK ZeleznikSerbien6,654
FK ModrigaBosnien1,814
Partizani TiranaAlbanien0,604
SEEDET, SYD 1
Dinamo ZagrebKroatien25,733
Partisan BeogradSerbien18,654
CSKA SofiaBulgarien15,599
LitexBulgarien12,599
Maccabi Petah-TikvaIsrael7,012
IKKE SEEDET, SYD 1
Otelul GalatiRumænien4,880
ZeljecnicarBosnien3,814
PrimorjeSlovenien3,024
AEK LarnacaCypern2,969
Omonia NicosiaCypern2,969
 
1. RUNDE (32+48)
Holdene i denne runde er inddelt i 8 forskellige geografiske grupper. I de enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
SEEDET, GRUPPE 1
LazioItalien83,531
BesiktasTyrkiet32,656
LilleFrankrig27,947
Grazer AKØstrig19,971
HeartsSkotland17,601
IKKE SEEDET, GRUPPE 1
BragaPortugal13,969
LitexBulgarien12,599
Metalurg DonetskUkraine9,301
BodøNorge8,227
ShelbourneIrland1,044
SEEDET, GRUPPE 2
ParmaItalien66,531
Real ZaragozaSpanien33,350
BenficaPortugal29,969
Legia WarszawaPolen20,177
Partisan BeogradSerbien18,654
IKKE SEEDET, GRUPPE 2
Sigma OlomoucTjekkiet13,914
Dinamo BukarestRumænien12,880
Austria WienØstrig8,971
Maribor BranikSlovenien7,024
Dukla BanskaSlovakiet4,234
SEEDET, GRUPPE 3
NewcastleEngland61,510
Sporting LissabonPortugal33,969
Wisla KrakowPolen31,177
DOS UtrechtHolland20,246
Steaua BukarestRumænien17,880
IKKE SEEDET, GRUPPE 3
CSKA SofiaBulgarien15,599
Rapid WienØstrig12,971
DjurgårdenSverige8,516
Bnei SakhninIsrael7,012
Dinamo TbilisiGeorgien1,649
SEEDET, GRUPPE 4
FeyenoordHolland65,246
Schalke 04Tyskland34,331
FC BaselSchweiz25,383
MillwallEngland20,510
Maccabi HaifaIsrael19,012
IKKE SEEDET, GRUPPE 4
DneprUkraine14,301
FerencvarosUngarn13,045
Odd GrenlandNorge9,227
Terek GroznyRusland6,572
MetalurgsLetland1,979
SEEDET, GRUPPE 5
AEK AthenGrækenland51,466
AuxerreFrankrig34,947
SevillaSpanien26,350
Røde Stjerne BeogradSerbien21,654
BochumTyskland16,331
IKKE SEEDET, GRUPPE 5
NacionalPortugal13,969
Standard LiégeBelgien12,528
ZenitRusland9,572
AaBDanmark5,758
Nova GoricaSlovenien3,024
SEEDET, GRUPPE 6
StuttgartTyskland47,331
UdineseItalien38,531
Athletic BilbaoSpanien26,350
Levski SofiaBulgarien21,599
HeerenveenHolland17,246
IKKE SEEDET, GRUPPE 6
PanioniosGrækenland15,466
TrabzonsporTyrkiet11,656
BeverenBelgien9,528
Maccabi Petah-TikvaIsrael7,012
Ujpest BudapestUngarn5,045
SEEDET, GRUPPE 7
Club BruggeBelgien43,528
PAOK SalonikiGrækenland41,466
Dinamo ZagrebKroatien25,733
MiddlesbroughEngland20,510
Alemannia AachenTyskland16,331
IKKE SEEDET, GRUPPE 7
BerrichonneFrankrig15,947
AZ67Holland11,246
Banik OstravaTjekkiet10,914
ElfsborgSverige5,516
HafnarfjordurIsland1,099
SEEDET, GRUPPE 8
Glasgow RangersSkotland42,601
VillarrealSpanien42,350
SochauxFrankrig24,947
GenclerbirligiTyrkiet23,656
Amiga WronkiPolen16,177
IKKE SEEDET, GRUPPE 8
MaritimoPortugal15,969
AgileoGrækenland11,466
StabækNorge11,227
HammarbySverige5,516
VentspilsLetland1,979
 
GRUPPESPIL (40+0)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
LazioItalien83,531
ParmaItalien66,531
FeyenoordHolland65,246
NewcastleEngland61,510
AEK AthenGrækenland51,466
StuttgartTyskland47,331
Club BruggeBelgien43,528
Glasgow RangersSkotland42,601
2. LAG
VillarrealSpanien42,350
AuxerreFrankrig34,947
Schalke 04Tyskland34,331
Sporting LissabonPortugal33,969
Real ZaragozaSpanien33,350
BesiktasTyrkiet32,656
BenficaPortugal29,969
LilleFrankrig27,947
3. LAG
SevillaSpanien26,350
Athletic BilbaoSpanien26,350
Dinamo ZagrebKroatien25,733
FC BaselSchweiz25,383
SochauxFrankrig24,947
MiddlesbroughEngland20,510
DOS UtrechtHolland20,246
Grazer AKØstrig19,971
4. LAG
Partisan BeogradSerbien18,654
Steaua BukarestRumænien17,880
HeartsSkotland17,601
HeerenveenHolland17,246
Alemannia AachenTyskland16,331
Amiga WronkiPolen16,177
PanioniosGrækenland15,466
DneprUkraine14,301
5. LAG
FerencvarosUngarn13,045
Standard LiégeBelgien12,528
AgileoGrækenland11,466
AZ67Holland11,246
ZenitRusland9,572
BeverenBelgien9,528
Austria WienØstrig8,971
Dinamo TbilisiGeorgien1,649
 
3. RUNDE (24+8)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 3'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden). De 8 2'ere trækkes mod de 8 hold overført fra Champions League
GRUPPE-VINDERE
FeyenoordHolland65,246
NewcastleEngland61,510
StuttgartTyskland47,331
LilleFrankrig27,947
Athletic BilbaoSpanien26,350
MiddlesbroughEngland20,510
DneprUkraine14,301
AZ67Holland11,246
GRUPPE-TOERE
VillarrealSpanien42,350
AuxerreFrankrig34,947
Schalke 04Tyskland34,331
Real ZaragozaSpanien33,350
BenficaPortugal29,969
SevillaSpanien26,350
SochauxFrankrig24,947
Steaua BukarestRumænien17,880
GRUPPE-TREERE
ParmaItalien66,531
Sporting LissabonPortugal33,969
FC BaselSchweiz25,383
Grazer AKØstrig19,971
Partisan BeogradSerbien18,654
HeerenveenHolland17,246
Alemannia AachenTyskland16,331
Austria WienØstrig8,971
FRA CHAMPIONS LEAGUE
ValenciaSpanien137,350
PanathinaikosGrækenland65,466
AjaxHolland48,246
Dinamo KievUkraine41,301
Olympiakos PiræusGrækenland40,466
Shakhtar DonetskUkraine17,301
FenerbahceTyrkiet16,656
CSKA MoskvaRusland8,572

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 1999/2000-2003/2004 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Værdien er fra og med sæsonen 2004/2005 ændret fra 50% til 33%.
Koeff. pr land (1999/00-2003/04)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
1. runde 
Gruppespil
3. runde

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2003/2004
2005/2006
Øvrige år