Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 16. november 2019 kl. 03:04
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2005/2006
CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
12.07.2005DYNAMO MINSK - Anorthosis   1-1 (0-1)
0-1 Nikos Frousos (45) ; 1-1 Dzmitry Liantsevich (56)
20.07.2005Anorthosis - DYNAMO MINSK   1-0 (0-0)
1-0 Constandinos Samaras (71)
Anorthosis til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
12.07.2005KAIRAT ALMATY - ARTMEDIA   2-0 (1-0)
1-0 Arturas Fomenko (40) ; 2-0 Valeri Likhobabnko (70)
20.07.2005ARTMEDIA - KAIRAT ALMATY   4-1 (1-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Balsz Borbely (21) ; 2-0 Daniel Tchur (52) ; 2-1 Andrei Bogomolov (91) ; 3-1 MMiroslav Kozak, straffe (94) ; 4-1 Pavol Stano (120)
Artmedia til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
12.07.2005LEVADIA - DYNAMO TBILISI   1-0 (1-0)
1-0 Konstantin Nahk, straffe (45)
19.07.2005DYNAMO TBILISI - LEVADIA   2-0 (1-0)
1-0 Levan Melkadze (44) ; 2-0 Sergi Orbeladze (49)
Dinamo Tbilisi til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
12.07.2005NEFTCHI - HAFNARFJORDUR   2-0 (1-0)
1-0 Agil Mammadov (20) ; 2-0 Tomislav Mishura (90+2)
20.07.2005HAFNARFJORDUR - NEFTCHI   1-2 (0-0)
0-1 Agil Mammadov (51) ; 1-1 Allan Borgvardt (60) ; 1-2 Nadir Nabiyev (80)
Neftchi til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
12.07.2005RABOTNICKI - SKONTO RIGA   6-0 (1-0)
1-0 Igor Kralevski (30) ; 2-0 Stojan Ignatov, straffe (56) ; 3-0 Ardijan Nuhiji (65) ; 4-0 Vance Trajcov (69) ; 5-0 Goran Maznov (76) ; 6-0 Ardijan Nuhiji (84)
20.07.2005SKONTO RIGA - RABOTNICKI   1-0 (0-0)
1-0 Andrei Pereplyotkins (90)
Rabotnicki til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
 
12.07.2005Sliema Wanderers - SERIF TIRASPOL   1-4 (0-2)
0-1 Alexandru Epureanu (21) ; 0-2 Aliaksei Kuchuk (25) ; 0-3 George Florescu (51) ; 0-4 Alexandru Epureanu (62) ; 1-4 Daniel Bogdanovic (72)
20.07.2005SERIF TIRASPOL - Sliema Wanderers   2-0 (0-0)
1-0 Razvan Cocis (78) ; 2-0 Ben Idrissa Derme (83)
Serif Tiraspol til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
 
13.07.2005F91 - ZRINJSKI   0-1 (0-1)
0-1 Nicola Maric (23)
20.07.2005ZRINJSKI - F91   0-4 (0-0)   Efter forlænget spilletid
0-1 Thomas Gruszczynski (90) ; 0-2 Joris Di Gregorio (97) ; 0-3 Thomas Gruszczynski (105) ; 0-4 Gael Hug (113)
F91 til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
13.07.2005Glentoran - Shelbourne   1-2 (0-0)
0-1 Jason Byrne (55) ; 0-2 Jason Byrne, straffe (64) ; 1-2 Sean Ward (78)
20.07.2005Shelbourne - Glentoran   4-1 (2-1)
1-0 Owen Heary (13) ; 1-1 Peter McCann (20) ; 2-1 Jason Byrne (30) ; 3-1 Glen Crowe (58) ; 4-1 Jason Byrne (71)
Shelbourne til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
 
13.07.2005Haka Valkeakoski - FC PYUNIK   1-0 (1-0)
1-0 Juha Pasoja (25)
20.07.2005FC PYUNIK - Haka Valkeakoski   2-2 (2-1)
1-0 Levon Pachayan (3) ; 2-0 Mamadu Diawara (30) ; 2-1 Jarno Mattila (38) ; 2-2 Cheyne Fowler (63)
Haka Valkeakoski til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
13.07.2005HB - FBK KAUNAS   2-4 (1-3)
0-1 Andrius Velicka (2) ; 0-2 Andrius Velicka (25) ; 1-2 Eli Thorsteinsson (29) ; 1-3 Arkadiusz Klimek (35) ; 2-3 Rokur Jespersen (47) ; 2-4 Irmantas Zelmikas (48)
19.07.2005FBK KAUNAS - HB   4-0 (1-0)
1-0 Andrius Velicka (44) ; 2-0 Arturas Rimkevicius (64) ; 3-0 Arturas Rimkevicius (81) ; 4-0 Irmantas Zelmikas (90)
FBK Kaunas til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-2
 
13.07.2005HIT GORICA - SK TIRANA   2-0 (0-0)
1-0 Nebosja Kovacevic (65) ; 2-0 Vasja Birsa (81)
20.07.2005SK TIRANA - HIT GORICA   3-0 (3-0)
1-0 Altin Rraklli (37) ; 2-0 Rezart Dabulla (40) ; 3-0 Hamdi Salihi (44)
KF Tirana til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
13.07.2005Liverpool - LLANSANTFFRAID   3-0 (2-0)
1-0 Steven Gerrard (8) ; 2-0 Steven Gerrard (21) ; 3-0 Steven Gerrard (89)
19.07.2005LLANSANTFFRAID - Liverpool   0-3 (0-1)
0-1 Djibril Cisse (26) ; 0-2 Steven Gerrard (85) ; 0-3 Steven Gerrard (86)
Liverpool til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2004/2005
  2006/2007
  Øvrige år