Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 11. juli 2020 kl. 21:35
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2005/2006
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupElbasani1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTeuta1. kvalifikationsrunde
ANDORRA
UEFA-cupSant Julia1. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueFC Pyunik1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMika1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBanants2. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueNeftchi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK Khazar1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK Baku1. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueAnderlechtGruppespil
Champions LeagueClub BruggeGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupGenk1. runde
UEFA-cupGerminal1. runde
UEFA-cupClub Brugge3. runde
BOSNIEN
Champions LeagueZrinjski1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNK Zepce1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSiroki Brijeg1. runde
BULGARIEN
Champions LeagueCSKA Sofia3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLokomotiv Plovdiv1. runde
UEFA-cupCSKA SofiaGruppespil
UEFA-cupLitex3. runde
UEFA-cupLevski SofiaKvartfinaler
CYPERN
Champions LeagueAnorthosis3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupOmonia Nicosia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAnorthosis1. runde
UEFA-cupApoel Nicosia1. runde
DANMARK
Champions LeagueBrøndby3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupEsbjerg2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Midtjylland1. runde
UEFA-cupFC København1. runde
UEFA-cupBrøndbyGruppespil
ENGLAND
Champions LeagueEverton3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupManchester UnitedGruppespil
UEFA-cupChelseaOttendedelsfinaler
UEFA-cupLiverpoolOttendedelsfinaler
UEFA-cupArsenalFinale, taber
UEFA-cupEverton1. runde
UEFA-cupBolton3. runde
UEFA-cupMiddlesbroughFinale, taber
ESTLAND
Champions LeagueLevadia1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTVMK Tallinn1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFlora1. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHaka Valkeakoski2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAllianssi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMyPa1. runde
FRANKRIG
Champions LeagueAS Monaco3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLilleGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupOlympique LyonKvartfinale
UEFA-cupAuxerre1. runde
UEFA-cupLens3. runde
UEFA-cupRennesGruppespil
UEFA-cupAS Monaco3. runde
UEFA-cupLille4. runde
UEFA-cupRC Strasbourg4. runde
UEFA-cupOlympique Marseille4. runde
FÆRØERNE
Champions LeagueHB1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNSI1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupB362. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueDinamo Tbilisi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLokomotiv Tblisi1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTorpedo Kutaisi1. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeagueOlympiakos PiræusGruppespil
UEFA-cupPanathinaikosGruppespil
UEFA-cupXanthi1. runde
UEFA-cupAEK Athen1. runde
UEFA-cupAris Saloniki1. runde
UEFA-cupPAOK SalonikiGruppespil
HOLLAND
Champions LeaguePSV EindhovenOttendedelsfinaler
UEFA-cupAjaxOttendedelsfinaler
UEFA-cupFeyenoord1. runde
UEFA-cupWillem II1. runde
UEFA-cupHeerenveen3. runde
UEFA-cupAZ Alkmaar3. runde
HVIDERUSLAND
Champions LeagueDynamo Minsk1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMTZ Ripa2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBate Borisov2. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueShelbourne2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLongford1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCork City1. runde
ISLAND
Champions LeagueHafnarfjordur1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVestmannaøerne1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKeflavik2. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi Haifa2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAshdod2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaccabi Tel Aviv2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaccabi Petah TikvaGruppespil
ITALIEN
Champions LeagueUdineseGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupInterKvartfinale
UEFA-cupJuventusKvartfinale
UEFA-cupAC MilanSemifinale
UEFA-cupSampdoriaGruppespil
UEFA-cupAS Roma4. runde
UEFA-cupPalermo4. runde
UEFA-cupUdinese4. runde
KASAKHSTAN
Champions LeagueKairat Almaty1. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueHajduk Split2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRijeka2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupInter Zaresic2. kvalifikationsrunde
LETLAND
Champions LeagueSkonto Riga1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVentspils1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMetalurgs2. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
UEFA-cupVaduz2. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueFBK Kaunas2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAtlantas1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupEkranas1. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF912. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPetange1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupEtzella1. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueRabotnicki2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBashkimi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVardar Skopje2. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueSliema Wanderers1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBirkirkara1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHibernians1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSerif Tiraspol2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDacia Chisinau1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupOtachi2. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueGlentoran1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPortadown1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLinfield2. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueVålerenga3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupRosenborgGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupBrann1. runde
UEFA-cupVålerenga1. runde
UEFA-cupTromsøGruppespil
UEFA-cupVikingGruppespil
UEFA-cupRosenborg3. runde
POLEN
Champions LeagueWisla Krakow3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupWisla Plock2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLegia Warszawa2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGroclin1. runde
UEFA-cupWisla Krakow1. runde
PORTUGAL
Champions LeagueSporting Lissabon3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC PortoGruppespil
UEFA-cupBenficaKvartfinale
UEFA-cupBraga1. runde
UEFA-cupVitoria Setubal1. runde
UEFA-cupSporting Lissabon1. runde
UEFA-cupGuimaraesGruppespil
RUMÆNIEN
Champions LeagueSteaua Bukarest3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupDinamo BukarestGruppespil
UEFA-cupRapid BukarestKvartfinale
UEFA-cupSteaua BukarestSemifinale
RUSLAND
Champions LeagueLokomotiv Moskva3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupKrylya Sovetov Samara1. runde
UEFA-cupCSKA MoskvaGruppespil
UEFA-cupLokomotiv Moskva3. runde
UEFA-cupZenitKvartfinaler
SAN MARINO
UEFA-cupDomagnano1. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC Basel3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC ThunGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC Zürich1. runde
UEFA-cupGrasshoppersGruppespil
UEFA-cupFC Thun3. runde
UEFA-cupFC BaselKvartfinaler
SERBIEN
Champions LeaguePartisan Beograd3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupOFK Beograd2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZeta2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPartisan Beograd1. runde
UEFA-cupRøde Stjerne BeogradGruppespil
SKOTLAND
Champions LeagueCeltic2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGlasgow RangersOttendedelsfinaler
UEFA-cupDundee United2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHibernian1. runde
SLOVAKIET
Champions LeagueArtmediaGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupDukla Banska2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMSK Zilina2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupArtmedia3. runde
SLOVENIEN
Champions LeagueHIT Gorica1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPublikum2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDomzale1. runde
SPANIEN
Champions LeagueReal BetisGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupReal MadridOttendedelsfinaler
UEFA-cupVillarrealSemifinale
UEFA-cupFC BarcelonaFinale, vinder
UEFA-cupOsasuna1. runde
UEFA-cupEspanyol3. runde
UEFA-cupReal Betis4. runde
UEFA-cupSevillaFinale, vinder
SVERIGE
Champions LeagueMalmö FF3. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDjurgården2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMalmö FF1. runde
UEFA-cupHalmstadGruppespil
TJEKKIET
Champions LeagueSlavia Prag3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSparta PragGruppespil
UEFA-cupBanik Ostrava1. runde
UEFA-cupFK Teplice1. runde
UEFA-cupSlavia Prag3. runde
TYRKIET
Champions LeagueTrabzonspor2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFenerbahceGruppespil
UEFA-cupGalatasaray1. runde
UEFA-cupBesiktasGruppespil
TYSKLAND
Champions LeagueSchalke 04Gruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupWerder BremenOttendedelsfinaler
UEFA-cupBayern MünchenOttendedelsfinaler
UEFA-cupLeverkusen1. runde
UEFA-cupMainz 051. runde
UEFA-cupHertha Berlin3. runde
UEFA-cupStuttgart3. runde
UEFA-cupHamburger SV4. runde
UEFA-cupSchalke 04Semifinale
UKRAINE
Champions LeagueDinamo Kiev2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupShakhtar Donetsk3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupMetalurg Donetsk1. runde
UEFA-cupDneprGruppespil
UEFA-cupShakhtar Donetsk3. runde
UNGARN
Champions LeagueDebrecen3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFerencvaros1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSopron2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDebrecen1. runde
WALES
Champions LeagueLlansantffraid1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Rhyl2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCarmarthen2. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueRapid WienGruppespil
UEFA-cupPasching2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGrazer AK1. runde
UEFA-cupAustria Wien1. runde
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Litauen
  Andorra  Luxembourg
  Armenien  Makedonien
  Aserbajdsjan  Malta
  Belgien  Moldova
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2004/2005
  2006/2007
  Øvrige år