Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 11. juli 2020 kl. 23:42
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2005/2006
UEFA-CUP, GRUPPE A
 
 STILLING OG RESULTATER
 HOLDKVUTFI+/-P
 AS Monaco430162+49
 Hamburger SV430152+39
 Slavia Prag411268-24
 Viking411236-34
 CSKA Sofia410357-23
 AS Monaco, Hamburger SV og Slavia Prag til 3. runde

HoldMonacoSlaviaHamburgCSKAViking
AS Monaco -2 - 02 - 1-
Slavia Prag2 - 0 -4 - 2-
Hamburger SV-2 - 0 -2 - 0
CSKA Sofia--0 - 1 2 - 0
Viking1 - 02 - 2-- 

DATOKAMP
20.10.2005Viking - AS Monaco   1-0 (1-0)
1-0 Nkosinathi Nhleko (18)
20.10.2005CSKA Sofia - Hamburger SV   0-1 (0-0)
0-1 Stefan Beinlich (57)
03.11.2005Hamburger SV - Viking   2-0 (1-0)
1-0 Rafael van der Vaart (21) ; 2-0 Benjamin Lauth (66)
03.11.2005Slavia Prag - CSKA Sofia   4-2 (2-1)
1-0 Pavel Fort (5) ; 1-1 Emil Gargorov (10) ; 2-1 Stanislav Vlcek (36) ; 3-1 Karel Pitak (56) ; 3-2 Stoyko Sakaliev (58) ; 4-2 Pavel Fort (75)
24.11.2005AS Monaco - Hamburger SV   2-0 (1-0)
1-0 Sheyi Adebayor (44) ; 2-0 Olivier Veigneau (90+5)
24.11.2005Viking - Slavia Prag   2-2 (1-0)
1-0 Toni Nhleko (26) ; 1-1 Stanislav Vlcek (51) ; 2-1 Allan Gaarde (55) ; 22 Karel Pitak (83)
30.11.2005Slavia Prag - AS Monaco   0-2 (0-1)
0-1 Toifilou Maoulida (11) ; 0-2 Toifilou Maoulida (71)
30.11.2005CSKA Sofia - Viking   2-0 (1-0)
1-0 Hristo Yanev, straffe (35) ; 2-0 Guillaume Dah Zadi (48)
15.12.2005AS Monaco - CSKA Sofia   2-1 (0-0)
1-0 Olivier Kapo (50) ; 2-0 Sebastien Squillaci (75) ; 2-1 Velizar Dimitrov (84)
15.12.2005Hamburger SV - Slavia Prag   2-0 (2-0)
1-0 Sergej Barbarez (9) ; 2-0 Emile Mpenza (57)

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2004/2005
  2006/2007
  Øvrige år