Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 16. november 2019 kl. 03:03
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2005/2006
UEFA-CUP, GRUPPE D
 
 STILLING OG RESULTATER
 HOLDKVUTFI+/-P
 Middlesbrough431060+610
 AZ Alkmaar431051+410
 Litex420245-16
 Dnepr410349-53
 Grasshoppers400437-40
 Middlesbrough, AZ Alkmaar og Litex til 3. runde

HoldAlkmaarMiddlesbDneprGrasshLitex
AZ Alkmaar 0 - 01 - 0-
Middlebrough- 3 - 0-2 - 0
Dnepr1 - 2- -0 - 2
Grasshoppers-0 - 12 - 3 -
Litex0 - 2--2 - 1 

DATOKAMP
20.10.2005DNEPR - AZ ALKMAAR   1-2 (0-1)
0-1 Shota Arveladze (14) ; 0-2 Tarik Sektioui (52) ; 1-2 Serhiy Matiukhin (70)
20.10.2005Grasshoppers - MIDDLESBROUGH   0-1 (0-1)
0-1 Jimmy Hasselbaink (10)
03.11.2005LITEX - Grasshoppers   2-1 (1-0)
1-0 Milivoje Novakovic (13) ; 2-0 Sandrinho (81) ; 2-1 Antonio (90)
03.11.2005MIDDLESBROUGH - DNEPR   3-0 (1-0)
1-0 Yakubu Ayegbeni (36) ; 2-0 Mark Viduka (50) ; 3-0 Mark Viduka (56)
24.11.2005AZ ALKMAAR - MIDDLESBROUGH   0-0 (0-0)
24.11.2005DNEPR - LITEX   0-2 (0-0)
0-1 Milivoje Novakovic (73) ; 0-2 Selvmål, Sergi Nazarenko (90)
30.11.2005LITEX - AZ ALKMAAR   0-2 (0-1)
0-1 Barry van Galen (10) ; 0-2 Tarik Sektioui (82)
30.11.2005Grasshoppers - DNEPR   2-3 (0-1)
0-1 Sergi Nazarenko (39) ; 0-2 Konstyantyn Kravchenko (61) ; 0-3 Dmitri Mikhailenko (83) ; 1-3 Demba Touré (85) ; 2-3 Michel Renggli (90)
15.12.2005MIDDLESBROUGH - LITEX   2-0 (0-0)
1-0 Massimo Maccarone (80) ; 2-0 Massimo Maccarone (86)
15.12.2005AZ ALKMAAR - Grasshoppers   1-0 (0-0)
1-0 Danny Koevermans (70)

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2004/2005
  2006/2007
  Øvrige år