Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 16. november 2019 kl. 03:04
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2005/2006
UEFA-CUP, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (50)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
SEEDET, NORD
Viking (fairplay)Norge12,666
Esbjerg (fairplay)Danmark6,676
VentspilsLetland3,199
MetalurgsLetland2,199
MyPaFinland2,158
AllianssiFinland2,158
EkranasLitauen1,759
AtlantasLitauen1,759
KeflavikIsland1,594
VestmannaøerneIsland1,594
LongfordIrland1,374
NORD, IKKE SEEDET
Cork CityIrland1,374
TVMK TallinnEstland0,824
FloraEstland0,824
PortadownNordirland0,714
LinfieldNordirland0,714
FC RhylWales0,604
CharmarthenWales0,604
PetangeLuxembourg0,549
EtzellaLuxembourg0,549
B36Færøerne0,329
NSIFærøerne0,329
CENTAL/ØST, SEEDET
FerencvarosUngarn18,389
Mainz 05 (fairplay)Tyskland16,166
ZilinaSlovakiet3,849
OtachiMoldova2,089
Dacia ChisinauMoldova2,089
Lokomotiv TblisiGeorgien2,034
Torpedo KutaisiGeorgien2,034
CENTRAL/ØST, IKKE SEEDET
MTZ RipaHviderusland1,347
Bate BorisovHviderusland1,347
VaduzLiechtenstein1,320
Mika AshtarakArmenien0,989
BanantsArmenien0,989
FK BakuAserbajdsjan0,439
Khazar LankaranAserbajdsjan0,439
SYD, SEEDET
Rapid BukarestRumænien8,100
Apoel NicosiaCypern5,694
DomzaleSlovenien3,189
Omonia NicosiaCypern2,694
Vardar SkopjeMakedonien2,484
Siroki BrijegBosnien2,364
NK ZepceBosnien2,364
SYD, IKKE SEEDET
BirkirkaraMalta1,989
BashkimiMakedonien1,484
HiberniansMalta0,989
TeutaAlbanien0,879
ElbasaniAlbanien0,879
Sant JuliaAndorra0,000
DomagnanoSan Marino0,000
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (25+37)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
SEEDET, NORD 1
GenkBelgien19,477
Mainz 05 (fairplay)Tyskland16,166
FC KøbenhavnDanmark15,676
HalmstadSverige13,076
Viking (fairplay)Norge12,666
Dundee UnitedSkotland10,477
DjurgårdenSverige10,076
FC MidtjyllandDanmark8,676
BrannNorge7,666
Esbjerg (fairplay)Danmark6,676
NORD, IKKE SEEDET
TromsøNorge6,666
MetalurgsLetland2,199
AllianssiFinland2,158
MyPaFinland2,158
KeflavikIsland1,594
Cork CityIrland1,374
LinfieldNordirland0,714
FC RhylWales0,604
CharmarthenWales0,604
B36Færøerne0,329
CENTRAL/ØST, SEEDET
Austria WienØstrig27,208
Grazer AKØstrig25,208
DneprUkraine24,200
GrasshoppersSchweiz18,888
ZenitRusland18,469
FK TepliceTjekkiet18,223
Legia WarszawaPolen16,930
GroclinPolen11,930
Metalurg DonetskUkraine10,200
Krylia Sovetov SamaraRusland8,469
CENTRAL/ØST, IKKE SEEDET
PaschingØstrig8,208
Wisla PlockPolen6,930
FC ZürichSchweiz6,888
SopronUngarn5,389
ZilinaSlovakiet3,849
Dukla BanskaSlovakiet3,849
OtachiMoldova2,089
Bate BorisovHviderusland1,347
MTZ RipaHviderusland1,347
BanantsArmenien0,989
SYD, SEEDET
BesiktasTyrkiet37,872
Røde Stjerne BeogradSerbien21,012
Maccabi Tel AvivIsrael19,218
Levski SofiaBulgarien18,118
LitexBulgarien14,118
Dinamo BukarestRumænien12,100
Rapid BukarestRumænien8,100
Maccabi Petah TikvaIsrael7,218
AshdodIsrael7,218
OFK BeogradSerbien7,012
ZetaSerbien7,012
SYD, IKKE SEEDET
RijekaKroatien6,981
Lokomotiv PlovdivBulgarien6,118
Inter ZapresicKroatien5,981
Apoel NicosiaCypern5,694
PublikumSlovenien4,189
DomzaleSlovenien3,189
Omonia NicosiaCypern2,694
Vardar SkopjeMakedonien2,484
Siroki BrijegBosnien2,364
BashkimiMakedonien1,484
VaduzLiechtenstein1,320
 
1. RUNDE (31+49)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
GRUPPE 1, SEEDET
AuxerreFrankrig51,324
PAOK SalonikiGrækenland35,714
Slavia PragTjekkiet35,223
Hamburger SVTyskland24,166
EvertonEngland20,863
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
Levski SofiaBulgarien18,118
FC KøbenhavnDanmark15,676
Dinamo BukarestRumænien12,100
Metalurg DonetskUkraine10,200
Cork CityIrland1,374
GRUPPE 2, SEEDET
LeverkusenTyskland65,166
Olympique MarseilleFrankrig36,324
CSKA Moskva (titelholder)Rusland34,469
Røde Stjerne BeogradSerbien21,012
GrasshoppersSchweiz18,888
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
BragaPortugal15,739
CSKA SofiaBulgarien15,118
GerminalBelgien10,477
FC MidtjyllandDanmark8,676
MyPaFinland2,158
GRUPPE 3, SEEDET
FeyenoordHolland62,144
SevillaSpanien36,326
FC BaselSchweiz33,888
DneprUkraine24,200
SampdoriaItalien20,191
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
Mainz 05 (fairplay)Tyskland16,166
Vitoria SetubalPortugal14,739
HibernianSkotland12,477
Rapid BukarestRumænien8,100
Siroki BrijegBosnien2,364
GRUPPE 4, SEEDET
StuttgartTyskland58,166
AZ67Holland37,144
Wisla KrakowPolen32,930
OsasunaSpanien24,326
Steaua BukarestRumænien20,100
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
RennesFrankrig16,324
VålerengaNorge11,666
Krylia Sovetov SamaraRusland8,469
DomzaleSlovenien3,189
GRUPPE 5, SEEDET
Sporting LissabonPortugal54,739
Lokomotiv MoskvaRusland38,469
MiddlesbroughEngland32,863
Grazer AKØstrig25,208
PalermoItalien20,191
GRUPPE 5, IKKE SEEDET
RC StrasbourgFrankrig17,324
HalmstadSverige13,076
XanthiGrækenland12,714
BrannNorge7,666
AnorthosisCypern4,694
GRUPPE 6, SEEDET
AS RomaItalien73,191
BesiktasTyrkiet37,872
Partisan BeogradSerbien30,012
HeerenveenHolland26,144
GenkBelgien19,477
GRUPPE 6, IKKE SEEDET
Aris SalonikiGrækenland15,714
LitexBulgarien14,118
Banik OstravaTjekkiet10,223
Malmö FFSverige5,076
GRUPPE 7, SEEDET
AS MonacoFrankrig53,324
Hertha BerlinTyskland46,166
EspanyolSpanien29,326
Austria WienØstrig27,208
BrøndbyDanmark19,676
GRUPPE 7, IKKE SEEDET
FK TepliceTjekkiet18,223
Willem IIHolland13,144
Viking (fairplay)Norge12,666
FC ZürichSchweiz6,888
Apoel NicosiaCypern5,694
GRUPPE 8, SEEDET
GalatasarayTyrkiet50,872
AEK AthenGrækenland47,714
LensFrankrig29,324
Shakhtar DonetskUkraine28,200
BoltonEngland20,863
GRUPPE 8, IKKE SEEDET
ZenitRusland18,469
DebrecenUngarn14,389
GroclinPolen11,930
TromsøNorge6,666
Lokomotiv PlovdivBulgarien6,118
 
GRUPPESPIL (40+0)
Holdene deles i 5 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
CSKA Moskva (forsvarende mester)Rusland34,469
AS RomaItalien73,191
StuttgartTyskland58,166
AS MonacoFrankrig53,324
Hertha BerlinTyskland46,166
Lokomotiv MoskvaRusland38,469
BesiktasTyrkiet37,872
AZ67Holland37,144
2. LAG
SevillaSpanien36,326
Olympique MarseilleFrankrig36,324
PAOK SalonikiGrækenland35,714
Slavia PragTjekkiet35,223
FC BaselSchweiz33,888
MiddlesbroughEngland32,863
EspanyolSpanien29,326
LensFrankrig29,324
3. LAG
Shakhtar DonetskUkraine28,200
HeerenveenHolland26,144
DneprUkraine24,200
Hamburger SVTyskland24,166
Røde Stjerne BeogradSerbien21,012
BoltonEngland20,863
PalermoItalien20,191
SampdoriaItalien20,191
4. LAG
Steaua BukarestRumænien20,100
BrøndbyDanmark19,676
GrasshoppersSchweiz18,888
ZenitRusland18,469
Levski SofiaBulgarien18,118
RC StrasbourgFrankrig17,324
RennesFrankrig16,324
CSKA SofiaBulgarien15,118
5. LAG
GuimaraesPortugal14,739
LitexBulgarien14,118
HalmstadSverige13,076
Viking (fairplay)Norge12,666
Dinamo BukarestRumænien12,100
Rapid BukarestRumænien8,100
Maccabi Petah TikvaIsrael7,218
TromsøNorge6,666
 
3. RUNDE (24+8)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 3'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden). De 8 2'ere trækkes mod de 8 hold overført fra Champions League
GRUPPE-VINDERE
AS MonacoFrankrig53,324
SevillaSpanien36,326
Olympique MarseilleFrankrig36,324
MiddlesbroughEngland32,863
PalermoItalien20,191
Steaua BukarestRumænien20,100
RC StrasbourgFrankrig17,324
Rapid BukarestRumænien8,100
GRUPPE-TOERE
AS RomaItalien73,191
AZ67Holland37,144
EspanyolSpanien29,326
LensFrankrig29,324
Shakhtar DonetskUkraine28,200
Hamburger SVTyskland24,166
ZenitRusland18,469
Levski SofiaBulgarien18,118
GRUPPE-TREERE
StuttgartTyskland58,166
Hertha BerlinTyskland46,166
Lokomotiv MoskvaRusland38,469
Slavia PragTjekkiet35,223
FC BaselSchweiz33,888
HeerenveenHolland26,144
BoltonEngland20,863
LitexBulgarien14,118
FRA CHAMPIONS LEAGUE
Club BruggeBelgien50,477
Schalke 04Tyskland44,166
LilleFrankrig41,324
RosenborgNorge36,666
Real BetisSpanien34,326
UdineseItalien30,191
FC ThunSchweiz6,888
ArtmediaSlovakiet4,849

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2000/2001-2004/2005 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Værdien er fra og med sæsonen 2004/2005 ændret fra 50% til 33%.
Koeff. pr land (2000/01-2004/05)
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
1. runde 
Gruppespil 
3. runde

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde  
3. kvalifikationsrunde  
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde  
2. kvalifikationsrunde  
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe B  Gruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2004/2005
2006/2007
Øvrige år