Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 18. oktober 2021 kl. 03:26
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2004/2005
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● Turneringen blev vundet af FC Barcelona fra Spanien fra England
● Brøndby vandt i 2. kvalifikationsrunde over Dinamo Tbilisi fra Georgien
● Brøndby tabte i 3. kvalifikationsrunde til Ajax fra Holland og overført til 1. runde i UEFA-cup
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Bayern München - Juventus - Club Brugge - Rapid Wien
  Gruppe B:   Arsenal - Ajax - Sparta Prag - FC Thun
  Gruppe C:   FC Barcelona - Panathinaikos - Werder Bremen - Udinese
  Gruppe D:   Manchester United - Villarreal - Lille - Benfica
  Gruppe E:   Milan - PSV Eindhoven - Schalke 04 - Fenerbahce
  Gruppe F:   Real Madrid - Lyon - Olympiakos Piræus - Rosenborg
  Gruppe G:   Liverpool - Chelsea - Anderlecht - Real Betis
  Gruppe H:   Inter - FC Porto - Glasgow Rangers - Artmedia
UEFA-CUP
● Turneringen blev vundet af Sevilla fra Spanien
● Esbjerg vandt i 1. kvalifikationsrunde over Flora fra Estland
● Esbjerg tabte i 2. kvalifikationsrunde til Tromsø fra Norge
● FC København vandt i 2. kvalifikationsrunde over Carmarthen fra Wales
● FC København tabte i 1. runde til Hamburger SV fra Tyskland
● FC Midtjylland vandt i 2. kvalifikationsrunde over B36 fra Færøerne
● FC Midtjylland tabte i 1. runde til CSKA Moskva fra Rusland
● Brøndby vandt i 1. runde over FC Zürich fra Schweiz
● Brøndby blev nummer 4 i gruppe B i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Monaco - Slavia Prag - Hamburger SV - CSKA Sofia - Viking
  Gruppe B:   Lokomotiv Moskva - Espanyol - Palermo - Brøndby - Maccabi Petah Tikva  
  Gruppe C:   Hertha Berlin - Lens - Sampdoria - Steaua Bukarest - Halmstad
  Gruppe D:   AZ Alkmaar - Middlesbrough - Dnepr - Grasshoppers - Litex
  Gruppe E:   Roma - FC Basel - Røde Stjerne Beograd - RC Strassbourg - Tromsø
  Gruppe F:   CSKA Moskva - Marseille - Heerenveen - Levski Sofia - Dinamo Bukarest
  Gruppe G:   Stuttgart - PAOK Saloniki - Shakhtar Donetsk - Rennes - Rapid Bukarest
  Gruppe H:   Besiktas - Sevilla - Bolton - Zenit - Guimaraes
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
UEFA-CUP
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  Gruppe A
  Gruppe B 
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2004/2005
  2006/2007
  Øvrige år