Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 19. november 2019 kl. 12:05
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2006/2007
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (22)
SEEDET
Nova GoricaSlovenien4,354
MyPaFinland3,433
Apollon LimassolCypern3,354
Siroki BrijegBosnien2,694
HafnarfjordurIsland2,594
MetalurgsLetland2,364
Serif TiraspolMoldova2,254
Sioni BolnisiGeorgien2,089
EkranasLitauen1,924
BirkirkaraMalta1,879
RabotnickiMakedonien1,759
IKKE SEEDET
Shakhtior SaligorskHviderusland1,456
Cork CityIrland1,429
KS ElbasaniAlbanien1,209
FC PyunikArmenien0,989
TVMK TallinnEstland0,879
LinfieldNordirland0,769
LlansantffraidWales0,769
FK BakuAserbajdsjan0,659
F91Luxembourg0,604
B36Færøerne0,549
Aktobe LentoKazakstan0,549
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (11+17)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Steaua BukarestRumænien46,380
Dinamo KiewUkraine36,778
Levski SofiaBulgarien35,015
FenerbahceTyrkiet28,634
Spartak MoskvaRusland21,504
Dinamo ZagrebKroatien20,647
Røde Stjerne BeogradSerbien20,599
HeartsSkotland20,023
FC KøbenhavnDanmark16,593
Legia WarszawaPolen16,105
DebrecenUngarn13,839
VålerengaNorge11,921
FC ZürichSchweiz10,538
DjurgårdenSverige9,372
IKKE SEEDET
Mlada BoleslavTjekkiet8,769
Austria SalzburgØstrig8,723
RuzomberokSlovakiet6,069
Nova GoricaSlovenien4,354
MyPaFinland3,433
Cork CityIrland3,354  (1,429)
Siroki BrijegBosnien2,694
HafnarfjordurIsland2,594
MetalurgsLetland2,364
Serif TiraspolMoldova2,254
Sioni BolnisiGeorgien2,089
EkranasLitauen1,924
B36Færøerne1,879  (0,549)
RabotnickiMakedonien1,759
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+18)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient. Hold fra samme land kunne ikke møde hinanden
SEEDET
AC MilanItalien129,021
LiverpoolEngland105,950
ArsenalEngland101,950
ValenciaSpanien95,006
AjaxHolland60,639
LilleFrankrig54,757
BenficaPortugal51,533
Steaua BukarestRumænien46,380
CSKA MoskvaRusland42,504
AEK AthenGrækenland39,586
Dinamo KiewUkraine36,778
Levski SofiaBulgarien35,015
Shakhtar DonetskUkraine33,778
GalatasarayTyrkiet33,634
Hamburger SVTyskland30,960
Slovan LiberecTjekkiet28,769
IKKE SEEDET
FenerbahceTyrkiet28,634
Austria WienØstrig27,723
OsasunaSpanien25,006
ChievoItalien23,021
Spartak MoskvaRusland21,504
Dinamo ZagrebKroatien20,647
Røde Stjerne BeogradSerbien20,599
HeartsSkotland20,023
Maccabi HaifaIsrael19,108
Standard LiégeBelgien17,982
FC KøbenhavnDanmark16,593
Legia WarszawaPolen16,105
RabotnickiMakedonien13,839  (1,759)
Mlada BoleslavTjekkiet11,921  (8,769)
Austria SalzburgØstrig10,538  (8,723)
RuzomberokSlovakiet9,372  (6,069)
 
GRUPPESPIL (16+16)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
FC Barcelona (forsvarende mester)Spanien127,006
AC MilanItalien129,021
Real MadridSpanien120,006
InterItalien112,021
LiverpoolEngland105,950
ArsenalEngland101,950
Manchester UnitedEngland100,950
ValenciaSpanien95,006
2. LAG
Olympique LyonFrankrig89,757
FC PortoPortugal87,533
PSV EindhovenHolland81,639
Bayern MünchenTyskland80,960
ChelseaEngland79,950
AS RomaItalien76,021
CelticSkotland60,023
LilleFrankrig54,757
3. LAG
Sporting LissabonPortugal54,533
BenficaPortugal51,533
BordeauxFrankrig47,757
Steaua BukarestRumænien46,380
Werder BremenTyskland43,960
Olympiakos PiræusGrækenland43,586
CSKA MoskvaRusland42,504
AEK AthenGrækenland39,586
4. LAG
AnderlechtBelgien38,982
Dinamo KiewUkraine36,778
Levski SofiaBulgarien35,015
Shakhtar DonetskUkraine33,778
GalatasarayTyrkiet33,634
Hamburger SVTyskland30,960
Spartak MoskvaRusland21,504
FC KøbenhavnDanmark16,593
 
OTTENDEDELSFINALER
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden)
GRUPPEVINDERE
AC MilanItalien
LiverpoolEngland
ArsenalEngland
Manchester UnitedEngland
ValenciaSpanien
Olympique LyonFrankrig
Bayern MünchenTyskland
ChelseaEngland
TO'ERE
FC Barcelona (forsvarende mester)Spanien
Real MadridSpanien
InterItalien
FC PortoPortugal
PSV EindhovenHolland
AS RomaItalien
CelticSkotland
LilleFrankrig

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2001/2002-2005/2006 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2001/02-2005/06)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppespil
Ottendedelsfinaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde  
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F 
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde  
2. kvalifikationsrunde  
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2005/2006
2007/2008
Øvrige år