|
|
|
Fredag 29. marts 2024 kl. 15:29
|
| | |
EUROPACUP 2006/2007 DELTAGERE
| |
| DELTAGEROVERSIGT PR LAND
|
| | ALBANIEN
|
| | Champions League | KS Elbasani | 1. kvalifikationsrunde |
| | UEFA-cup | Dinamo Tirana | 1. kvalifikationsrunde |
| | UEFA-cup | KF Tirana | 2. kvalifikationsrunde
| |
| | ANDORRA
| | UEFA-cup | FC Ranger's | 1. kvalifikationsrunde
| |
|
| ARMENIEN
|
|
| Champions League | FC Pyunik | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FC Banants | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FC Mika | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| ASERBAJDSJAN
|
|
| Champions League | FK Baku | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FK Karabakh | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FK Karvan | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| BELGIEN
|
|
| Champions League | Standard Liége | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Anderlecht | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Roeselare | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Standard Liége | 1. runde | |
| UEFA-cup | Club Brugge | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Zulte-Waregem | 3. runde | |
|
| BOSNIEN
|
|
| Champions League | Siroki Brijeg | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | NK Orasje | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FK Sarajevo | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| BULGARIEN
|
|
| Champions League | Levski Sofia | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | CSKA Sofia | 1. runde | |
| UEFA-cup | Lokomotiv Sofia | 1. runde | |
| UEFA-cup | FC Lovech | 1. runde | |
|
| CYPERN
|
|
| Champions League | Apollon Limassol | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Omonia Nicosia | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | APOEL Nicosia | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Ethnikos Achnas | 1. runde | |
|
| DANMARK | NÅET TIL | |
|
| Champions League | FC København | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Brøndby | 1. runde | |
| UEFA-cup | Randers FC | 1. runde | |
| UEFA-cup | OB | Gruppespil
|
|
| ENGLAND
|
|
| Champions League | Arsenal | Ottendedelsfinaler
|
| Champions League | Manchester United | Semifinale | |
| Champions League | Chelsea | Semifinale | |
| Champions League | Liverpool | Finale, taber | |
| UEFA-cup | West Ham | 1. runde | |
| UEFA-cup | Blackburn Rovers | 3. runde | |
| UEFA-cup | Newcastle | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Tottenham | Kvartfinaler
|
|
| ESTLAND
|
|
| Champions League | TVMK Tallinn | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Flora | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Levadia | 1. runde | |
|
| FINLAND
|
|
| Champions League | MyPa | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Haka Valkeakoski | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | HJK Helsinki | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| FRANKRIG
|
|
| Champions League | Bordeaux | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Olympique Lyon | Ottendedelsfinaler
|
| Champions League | Lille | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Olympique Marseille | 1. runde | |
| UEFA-cup | Auxerre | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Nancy | 3. runde | |
| UEFA-cup | Bordeaux | 3. runde | |
| UEFA-cup | Lens | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Paris St. Germain | 4. runde
|
|
| F�R�ERNE
|
|
| Champions League | B36 | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | GI | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Skala | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| GEORGIEN
|
|
| Champions League | Sioni Bolnisi | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Georgia Tbilisi | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Ameri Tblisi | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| GR�KENLAND
|
|
| Champions League | Olympiakos Piræus | Gruppespil |
|
| Champions League | AEK Athen | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Xanthi | 1. runde | |
| UEFA-cup | Iraklis Saloniki | 1. runde | |
| UEFA-cup | Atromitos | 1. runde | |
| UEFA-cup | AEK Athen | 3. runde | |
| UEFA-cup | Panathinaikos | 3. runde | |
|
| HOLLAND
|
|
| Champions League | Ajax | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | PSV Eindhoven | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Twente | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Groningen | 1. runde | |
| UEFA-cup | Heerenveen | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Feyenoord | 3. runde | |
| UEFA-cup | Ajax | 3. runde | |
| UEFA-cup | AZ Alkmaar | Kvartfinaler
|
|
| HVIDERUSLAND
|
|
| Champions League | Shakhtior Saligorsk | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Dynamo Minsk | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Bate Borisov | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| IRLAND
|
|
| Champions League | Cork City | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Drogheda | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Derry City | 1. runde | |
|
| ISLAND
|
|
| Champions League | Hafnarfjordur | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | IA Akranes | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Valur | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| ISRAEL
|
|
| Champions League | Maccabi Haifa | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Bnei Yehuda | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Beitar Jerusalem | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Hapoel Tel Aviv | 3. runde | |
| UEFA-cup | Maccabi Haifa | 4. runde
|
|
| ITALIEN
|
|
| Champions League | Chievo | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Inter | Ottendedelsfinaler
|
| Champions League | AS Roma | Kvartfinale | |
| Champions League | AC Milan | Finale, vinder |
|
| UEFA-cup | Chievo | 1. runde | |
| UEFA-cup | Palermo | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Livorno | 3. runde | |
| UEFA-cup | Parma | 3. runde | |
|
| KASAKHSTAN
|
| Champions League | Aktobe Lento | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Tobol Kustanai | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Kairat Almaty | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| KROATIEN
|
|
| Champions League | Dinamo Zagreb | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Varteks | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | NK Rijeka | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Dinamo Zagreb | 1. runde | |
|
| LETLAND
|
|
| Champions League | Metalurgs | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Skonto Riga | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FK Ventspils | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| LIECHTENSTEIN
|
|
| UEFA-cup | Vaduz | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| LITAUEN
|
|
| Champions League | Ekranas | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | FBK Kaunas | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Suduva | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| LUXEMBOURG
|
|
| Champions League | F91 | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Jeunesse D'Esch | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Etzella | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| MAKEDONIEN
|
|
| Champions League | Rabotnicki | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Makedonija Skopje | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Vardar Skopje | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Rabotnicki | 1. runde | |
|
| MALTA
|
|
| Champions League | Birkirkara | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Sliema Wanderers | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Hibernians | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| MOLDOVA
|
|
| Champions League | Serif Tiraspol | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Otachi | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Zimbru Chisinau | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| NORDIRLAND
|
|
| Champions League | Linfield | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Portadown | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Glentoran | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| NORGE
|
|
| Champions League | V�lerenga | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Lyn Oslo | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Brann | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Start | 1. runde | |
| UEFA-cup | Molde | 1. runde | |
|
| POLEN
|
|
| Champions League | Legia Warszawa | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Zaglebie Lubin | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Wisla Plock | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Legia Warszawa | 1. runde | |
| UEFA-cup | Wisla Krakow | Gruppespil
|
|
| PORTUGAL
|
|
| Champions League | Sporting Lissabon | Gruppespil |
|
| Champions League | Benfica | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | FC Porto | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Vitoria Setubal | 1. runde | |
| UEFA-cup | Nacional | 1. runde | |
| UEFA-cup | Braga | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Benfica | Kvartfinaler
|
|
| RUM�NIEN
|
|
| Champions League | Steaua Bukarest | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Rapid Bukarest | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Dinamo Bukarest | 3. runde | |
| UEFA-cup | Steaua Bukarest | 3. runde | |
|
| RUSLAND
|
|
| Champions League | Spartak Moskva | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | CSKA Moskva | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Rubin Kazan | 1. runde | |
| UEFA-cup | Lokomotive Moskva | 1. runde | |
| UEFA-cup | CSKA Moskva | 3. runde | |
| UEFA-cup | Spartak Moskva | 3. runde | |
|
| SAN MARINO
|
| UEFA-cup | Murata | 1. kvalifikationsrunde
|
|
| SCHWEIZ
|
|
| Champions League | FC Z�rich | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Young Boys | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Sion | 1. runde | |
| UEFA-cup | FC Basel | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Grasshoppers | Gruppespil
|
|
| SERBIEN
|
| Champions League | Røde Stjerne Beograd | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | OFK Beograd | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Hajduk Kula | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Røde Stjerne Beograd | 1. runde | |
| UEFA-cup | Partisan Beograd | Gruppespil
|
|
| SKOTLAND
|
|
| Champions League | Hearts | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Celtic | Ottendedelsfinaler
|
| UEFA-cup | Gretna | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Hearts | 1. runde | |
| UEFA-cup | Glasgow Rangers | 4. runde
|
|
| SLOVAKIET
|
|
| Champions League | Ruzomberok | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Spartak Trnava | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Ruzomberok | 1. runde | |
| UEFA-cup | Petrzalka | 1. runde | |
|
| SLOVENIEN
|
|
| Champions League | Nova Gorica | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | NK Koper | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | NK Domzale | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Maribor Branik | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| SPANIEN
|
|
| Champions League | Osasuna | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | FC Barcelona | Ottendedelsfinaler
|
| Champions League | Real Madrid | Ottendedelsfinaler
|
| Champions League | Valencia | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Celta Vigo | 4. runde |
|
| UEFA-cup | Osasuna | Semifinale | |
| UEFA-cup | Espanyol | Finale, taber | |
| UEFA-cup | Sevilla | Finale, vinder |
|
|
| SVERIGE
|
|
| Champions League | Djurg�rden | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Gefle | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | IFK Göteborg | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | �tvidaberg | 1. runde | |
|
| TJEKKIET
|
|
| Champions League | Slovan Liberec | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Mlada Boleslav | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Slavia Prag | 1. runde | |
| UEFA-cup | Sparta Prag | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Mlada Boleslav | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Slovan Liberec | Gruppespil
|
|
| TYRKIET
|
|
| Champions League | Fenerbahce | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Galatasaray | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Kayserispor | 1. runde | |
| UEFA-cup | Trabzonspor | 1. runde | |
| UEFA-cup | Besiktas | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Fenerbahce | 3. runde | |
|
| TYSKLAND
|
|
| Champions League | Werder Bremen | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Hamburger SV | Gruppespil |
|
| Champions League | Bayern München | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Hertha Berlin | 1. runde | |
| UEFA-cup | Schalke 04 | 1. runde | |
| UEFA-cup | Frankfurt | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Leverkusen | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Werder Bremen | Semifinaler
|
|
| UKRAINE
|
|
| Champions League | Shakhtar Donetsk | Gruppespil (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Dinamo Kiew | Gruppespil |
|
| UEFA-cup | Chernomorets | 1. runde | |
| UEFA-cup | Metalurg Zaporizhia | 1. runde | |
| UEFA-cup | Shakhtar Donetsk | 4. runde
|
|
| UNGARN
|
|
| Champions League | Debrecen | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Ujpest TE | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Fehervar | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| WALES
|
|
| Champions League | Llansantffraid | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Rhyl FC | 1. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Llanelli | 2. kvalifikationsrunde
|
|
| �STRIG
|
|
| Champions League | Austria Wien | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| Champions League | Austria Salzburg | 3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup) |
|
| UEFA-cup | Ried | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Mattersburg | 2. kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Pasching | 1. runde | |
| UEFA-cup | Austria Salzburg | 1. runde | |
| UEFA-cup | Austria Wien | Gruppespil
|
|
|