Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 12. november 2019 kl. 05:00
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2006/2007
UEFA-CUP, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
13.07.2006BRØNDBY - Valur   3-1 (3-0)
1-0 Thomas Rasmussen (8) ; 2-0 Morten "Duncan" Rasmussen (32) ; 3-0 Martin Ericsson (34) ; 3-1 Gardar Gunnlaugsson (83)
27.07.2006Valur - BRØNDBY   0-0 (0-0)
Brøndby til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
13.07.2006RANDERS FC - IA Akranes   1-0 (0-0)
1-0 Alex da Silva (63)
27.07.2006IA Akranes - RANDERS FC   2-1 (1-1)
1-0 Hjörtur Hjartarson (26) ; 1-1 Karsten Johansen (29) ; 2-1 Bjarni Gudjonsson, straffe (90)
Randers FC til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
13.07.2006AMERI TBILISI - FC BANANTS   0-1 (0-1)
0-1 Vahe Tadevosyan (10)
27.07.2006FC BANANTS - AMERI TBILISI   1-2 (1-0)
1-0 Vahe Tadevosyan (37) ; 1-1 Rati Tsinamdzgvrishvili (59) ; 1-2 Denis Dobrovolski (61)
Ameri Tbilisi til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
13.07.2006Apoel Nicosia - MURATA   3-1 (1-0)
1-0 Marios Neophytou, straffe (34) ; 1-1 Cristian Protti (51) ; 2-1 Stavros Georgiou (58) ; 3-1 George Eleftheriou (82)
27.07.2006MURATA - Apoel Nicosia   0-4 (0-3)
0-1 Stavros Georgicou (14) ; 0-2 Ricardo Fernandes (22) ; 0-3 Marios Neophytou (25) ; 0-4 Chrysostomous Michael, straffe (90)
Apoel Nicosia til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
 
13.07.2006BATE BORISOV - OTACHI   2-0 (0-0)
1-0 Igor Stasevich (55) ; 2-0 Dmitri Molosh, straffe (76)
27.07.2006OTACHI - BATE BORISOV   0-1 (0-1)
0-1 Gennadi Bliznyuk (21)
Bate Borisov til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
13.07.2006Dinamo Tirana - CSKA Sofia   0-1 (0-0)
0-1 Eugen Trica (86)
27.07.2006CSKA Sofia - Dinamo Tirana   4-1 (1-1)
0-1 Zoran Kastel (12) ; 1-1 Eugen Trica (36) ; 2-1 Jose Furtado (50) ; 3-1 Eugen Trica (55) ; 4-1 Florentin Petre (75)
CSKA Sofia til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
 
13.07.2006FC Basel - TOBOL KUSTANAI   3-1 (1-0)
1-0 Mladen Petric (20) ; 1-1 Nurbol Zhumaskaliyev (49) ; 2-1 Mladen Petric, straffe (67) ; 3-1 Eduardo (69)
27.07.2006TOBOL KUSTANAI - FC Basel   0-0 (0-0)
FC Basel til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
13.07.2006FC RHYL - SUDUVA   0-0 (0-0)
27.07.2006SUDUVA - FC RHYL   2-1 (2-0)
1-0 Darius Maciulevicius, straffe (19) ; 2-0 Tomas Mikuckis (25) ; 2-1 Andrew Moran (80)
Suduva til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
13.07.2006FEHERVAR - KAIRAT ALMATY   1-0 (1-0)
1-0 Zsolt Dveri (8)
27.07.2006KAIRAT ALMATY - FEHERVAR   2-1 (0-1)
0-1 Illes Sitku (34) ; 1-1 Viktor Karpenko (77) ; 2-1 Samat Smakov, straffe (88)
Fehervar til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
13.07.2006FK KARVAN - Spartak Trnava   1-0 (0-0)
1-0 Khalid Muradov (82)
27.07.2006Spartak Trnava - FK KARVAN   0-1 (0-1)
0-1 Suleyman Camara (12)
FK Karvan til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
13.07.2006FK Sarajevo - FC Ranger's   3-0 (3-0)
1-0 Emir Obuca (20) ; 2-0 Emir Obuca (30) ; 3-0 Samir Duro (45)
27.07.2006FC Ranger's - FK Sarajevo   0-2 (0-2)
0-1 Damir Hadzic (10) ; 0-2 Emir Obuca (45)
FK Sarajevo til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
13.07.2006GEFLE - LLANELLI   1-2 (1-0)
1-0 Kristen Viikmäe (24) ; 1-1 Rhys Griffiths (82) ; 1-2 Jacob Mingorance (87)
27.07.2006LLANELLI - GEFLE   0-0 (0-0)
Llanelli til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
13.07.2006GLENTORAN - Brann   0-1 (0-0)
0-1 Migen Memelli (69)
27.07.2006Brann - GLENTORAN   1-0 (0-0)
1-0 O Olafur Bjarnason, straffe (85)
Brann til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
13.07.2006HibernianS - Dinamo Bukarest   0-4 (0-1)
0-1 Ionel Danciulescu (4) ; 0-2 Claudiu Niculescu (57) ; 0-3 Claudiu Niculescu (58) ; 0-4 Stefan Radu (83)
27.07.2006Dinamo Bukarest - HibernianS   5-1 0-0)
1-0 Adrian Cristea (56) ; 2-0 Ionel Danciulescu (63) ; 3-0 Ionel Danciulescu (83) ; 3-1 Danjiel Buzurovic (89) ; 4-1 Catalin Munteanu (90) ; 5-1 Selvmål (90)
Dinamo Bukarest til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-1
 
13.07.2006HJK Helsinki - DROGHEDA   1-1 (0-1)
0-1 Shane Robinson (41) ; 1-1 Markus Halsti (83)
27.07.2006DROGHEDA - HJK Helsinki   3-1 (0-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Farid Ghazi (36) ; 1-1 Graham Gartland (57) ; 2-1 Damien Lynch, straffe (96) ; 3-1 Damien Lynch, straffe (114)
Drogheda til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
 
13.07.2006IFK Göteborg - Derry City   0-1 (0-0)
0-1 Sean Hargan (80)
27.07.2006Derry City - IFK Göteborg   1-0 (1-0)
1-0 Stephen O'Flynn, straffe (42)
Derry City til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
13.07.2006Jeunesse D'Esch - SKONTO RIGA   0-2 (0-0)
0-1 Jozef Piacek (48) ; 0-2 Andrejs Stolcers (79)
27.07.2006SKONTO RIGA - Jeunesse D'Esch   3-0 2-0)
1-0 Mihails Miholap (21) ; 2-0 Mihails Miholap, straffe (27) ; 3-0 AAndrejs Stolcers (80)
Skonto Riga til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
13.07.2006LEVADIA - Haka Valkeakoski   2-0 (2-0)
1-0 Ats Purke (32) ; 2-0 Ats Purke (36)
27.07.2006Haka Valkeakoski - LEVADIA   1-0 (1-0)
1-0 Mikko Innanen (4)
Levadia til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
13.07.2006Lokomotiv Sofia - MAKEDONIJA SKOPJE   2-0 (0-0)
1-0 Ivan Paskov, straffe (60) ; 2-0 Kaloyan Karadjinov (86)
27.07.2006MAKEDONIJA SKOPJE - Lokomotiv Sofia   1-1 (1-0)
1-0 Ismail Ismaili (26) ; 1-1 Tsvetan Genkov (70)
Lokomotiv Sofia til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
13.07.2006Lyn Oslo - FLORA   1-1 (1-0)
1-0 Jo Tessem, straffe (42) ; 1-1 Joel Lindpere (81)
27.07.2006FLORA - Lyn Oslo   0-0 (0-0)
Flora til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
13.07.2006FC MIKA - Young Boys   1-3 (0-1)
0-1 Marcos Dos Santos (22) ; 0-2 Mario Raimondi (50) ; 0-3 Gürkan Sermeter (86) ; 1-3 David Grigoryan (90)
27.07.2006Young Boys - FC MIKA   1-0 (0-0)
0-1 Thomas Häberli (84)
Young Boys til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
13.07.2006NK KOPER - FC LOVECH   0-1 (0-1)
0-1 Rosen Kirilov (17)
27.07.2006FC LOVECH - NK KOPER   5-0 (1-0)
1-0 Sandrinho, straffe (20) ; 2-0 Milivoje Novakovic (63) ; 3-0 Nebojsa Jelenkovic (85) ; 4-0 Lyobomir Lyubenov (90) ; 5-0 Stanislav Genchev (90)
FC Lovech til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
 
13.07.2006NK ORASJE - NK DOMZALE   0-2 (0-2)
0-1 Juninho (30) ; 0-2 Janez Aljancic (39)
27.07.2006NK DOMZALE - NK ORASJE   5-0 (3-0)
1-0 Zlatan Ljubijankic (13) ; 2-0 Darko Djukic (21) ; 3-0 Darko Djukic (41) ; 4-0 Ermin Rakovic (61) ; 5-0 Zlatan Ljubijankic (75)
NK Domzale til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
 
13.07.2006NK RIJEKA - Omonia Nicosia   2-2 (1-1)
1-0 Nino Bule (9) ; 1-1 George Vakouftsis, straffe (31) ; 2-1 Dusan Kerkez, straffe (50) ; 2-2 Vlatko Grozdanovski (54)
27.07.2006Omonia Nicosia - NK RIJEKA   2-1 (0-0)
1-0 Musawengosi Mguni (60) ; 1-1 Josip Lukunic (77) ; 2-1 Musawengosi Mguni (87)
Omonia Nicosia til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
13.07.2006PETRZALKA - GEORGIA TBILISI   2-0 (1-0)
1-0 Lukas Hartig (10) ; 2-0 Lubos Reiter (51)
27.07.2006GEORGIA TBILISI - PETRZALKA   2-1 (1-0)
1-0 David Lomaia (43) ; 1-1 Juraj Halenar (47) ; 2-1 Luka Razmadze, straffe (84)
Petrzalka til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
13.07.2006PORTADOWN - FBK KAUNAS   1-3 (0-2)
0-1 Nukri Manchkhava (2) ; 0-2 Edin Pehlic (9) ; 0-3 Andrius Velicka (46) ; 1-3 Gary McCutcheon (65)
27.07.2006FBK KAUNAS - PORTADOWN   1-0 (1-0)
1-0 Kestutis Ivaskevicius (44)
FBK Kaunas til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
13.07.2006Rapid Bukarest - Sliema Wanderers   5-0 (5-0)
1-0 Nicolae Grigore (5) ; 2-0 Mugurel Buga (14) ; 3-0 Niculae Constantin (21) ; 4-0 Mugurel Buca (41) ; 5-0 Selvmål (45)
27.07.2006Sliema Wanderers - Rapid Bukarest   0-1 (0-1)
0-1 Mugure Buga (9)
Rapid Bukarest til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
 
13.07.2006SKALA - START   0-1 (0-1)
0-1 Marius Johnson (3)
27.07.2006START - SKALA   3-0 (1-0)
1-0 Stefan Bärlin (41) ; 2-0 Steinar Pedersen (50) ; 3-0 Ben Wright (79)
Start til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
13.07.2006UJPEST TE - VADUZ   0-4 (0-2)
0-1 Pape Omar (14) ; 0-2 Diren Akdemir (31) ; 0-3 Pape Omar (63) ; 0-4 Juan Sara (90)
27.07.2006VADUZ - UJPEST TE   0-1 (0-0)
0-1 Norbert Toth (54)
Vaduz til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
13.07.2006VARDAR SKOPJE - ROESELARE   1-2 (1-2)
1-0 Dejan Ristovski (1) ; 1-1 Malki Sabah (32) ; 1-2 Davy Oyen (39)
27.07.2006ROESELARE - VARDAR SKOPJE   5-1 (3-0)
1-0 Malki Sabah (13) ; 2-0 Sebastien Dufoor (19) ; 3-0 Sebastien Dufoor (30) ; 3-1 Wandeir (52) ; 4-1 Frederik Vanderbiest, straffe (64) ; 5-1 Sebastien Dufoor (76)
Roeselare til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-2
 
13.07.2006VARTEKS - SK TIRANA   1-1 (0-1)
0-1 Devis Mukaj (21) ; 1-1 Enes Novinic (47)
27.07.2006SK TIRANA - VARTEKS   2-0 (1-0)
1-0 Hamdi Salihi (15) ; 2-0 Eldorado Merkoci (90)
KF Tirana til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
13.07.2006VENTSPILS - GI   2-1 (1-1)
1-0 Jean-Paul Ndeki (23) ; 1-1 Simun Jacobsen (29) ; 2-1 Jean-Paul Ndeki (65)
27.07.2006GI - VENTSPILS   0-2 (0-0)
0-1 Vits Rimkus (75) ; 0-2 Vits Rimkus (78)
Ventspils til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
13.07.2006ZAGLEBIE LUBIN - DYNAMO MINSK   1-1 (0-0)
1-0 Wojciech Lobodzinski (67) ; 1-1 Leonid Kovel (73)
27.07.2006DYNAMO MINSK - ZAGLEBIE LUBIN   0-0 (0-0)
Dynamo Minsk til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
13.07.2006ZIMBRU CHISINAU - FK KARABAKH   1-1 (0-0)
0-1 Samir Musaev (68) ; 1-1 Galust Petrosyan (75)
27.07.2006FK KARABAKH - ZIMBRU CHISINAU   1-2 (0-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Samir Musaev (65) ; 1-1 Serghei Chirilov (70) ; 1-2 Ilie Balasa (118)
Zimbru Chisinau til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
13.07.2006Åtvidaberg - ETZELLA   4-0 (2-0)
1-0 Daniel Johansson (12) ; 2-0 Pontus Karlsson (41) ; 3-0 Pontus Karlsson (47) ; 4-0 Pontus Karlsson (55)
27.07.2006ETZELLA - Åtvidaberg   0-3 (0-0)
0-1 Martin Jönsson (50) ; 0-2 Daniel Johansson, straffe (70) ; 0-3 Pontus Karlsson, straffe (80)
Åtvidaberg til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde  
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F 
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde  
  2. kvalrunde  
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2005/2006
  2007/2008
  Øvrige år