Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 12. november 2019 kl. 04:54
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2006/2007
UEFA-CUP, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (70)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
NORD, SEEDET
BrøndbyDanmark23,593
Lyn OsloNorge8,921
StartNorge6,921
Brann (fairplay)Norge6,921
Randers FCDanmark5,593
IFK GöteborgSverige4,372
ÅtvidabergSverige4,372
Gefle (fairplay)Sverige4,372
Haka ValkeakoskiFinland3,433
VentspilsLetland3,364
HJK HelsinkiFinland2,433
Skonto RigaLetland2,364
FBK KaunasLitauen1,924
SuduvaLitauen1,924
NORD, IKKE SEEDET
ValurIsland1,594
IA AkranesIsland1,594
DroghedaIrland1,429
Derry CityIrland1,429
LevadiaEstland0,879
FloraEstland0,879
GlentoranNordirland0,769
PortadownNordirland0,769
LlanelliWales0,769
Rhyl FCWales0,769
Jeunesse D'EschLuxembourg0,604
EtzellaLuxembourg0,604
GIFærøerne0,549
SkalaFærøerne0,549
CENTRAL, SEEDET
FC BaselSchweiz49,538
PetrzalkaSlovakiet13,069
Young BoysSchweiz8,538
Zaglebie LubinPolen6,105
FehervarUngarn4,839
Ujpest TEUngarn4,839
Spartak TrnavaSlovakiet4,069
Zimbru ChisinauMoldova3,254
OtachiMoldova2,254
Ameri TbilisiGeorgien2,089
CENTRAL, IKKE SEEDET
Georgia TbilisiGeorgien2,089
VaduzLiechtenstein1,485
Dynamo MinskHviderusland1,456
Bate BorisovHviderusland1,456
FC MikaArmenien0,989
FC BanantsArmenien0,989
FK KarabakhAserbajdsjan0,659
FK KarvanAserbajdsjan0,659
Kairat AlmatyKasakhstan0,549
Tobol KustanaiKasakhstan0,549
SYD, SEEDET
Rapid BukarestRumænien30,380
FC LovechBulgarien24,015
Dinamo BukarestRumænien22,380
CSKA SofiaBulgarien21,015
Roeselare (fairplay)Belgien9,982
VarteksKroatien9,647
Lokomotiv SofiaBulgarien8,015
APOEL NicosiaCypern6,354
NK DomzaleSlovenien5,354
NK RijekaKroatien4,647
FK SarajevoBosnien3,694
SYD, IKKE SEEDET
Omonia NicosiaCypern3,354
NK KoperSlovenien3,354
Vardar SkopjeMakedonien2,759
NK OrasjeBosnien2,694
Makedonija SkopjeMakedonien1,759
KF TiranaAlbanien1,209
Dinamo TiranaAlbanien1,209
Sliema WanderersMalta0,879
HiberniansMalta0,879
Rangers FCAndorra0,000
MurataSan Marino0,000
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (35+29)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
NORD 1, SEEDET
Newcastle (toto)England75,950
Twente (toto)Holland19,639
OB (toto)Danmark8,593
StartNorge6,921
Randers FCDanmark5,593
NORD 1, IKKE SEEDET
VentspilsLetland3,364
FBK KaunasLitauen1,924
DroghedaIrland1,429
LevadiaEstland0,879
LlanelliWales0,769
NORD 2, SEEDET
Club BruggeBelgien49,982
BrøndbyDanmark23,593
GretnaSkotland10,023
MoldeNorge8,921
Brann (fairplay)Norge6,921
NORD 2, IKKE SEEDET
ÅtvidabergSverige4,372
Skonto RigaLetland2,364
SuduvaLitauen1,924
Derry CityIrland1,429
FloraEstland0,879
CENTRAL 1, SEEDET
FC BaselSchweiz49,538
Slavia PragTjekkiet33,769
Grasshoppers (toto)Schweiz23,538
PetrzalkaSlovakiet13,069
ChernomoretsUkraine8,778
SionSchweiz8,538
CENTRAL 1, IKKE SEEDET
Ried (toto)Østrig6,723
Wisla PlockPolen6,105
FehervarUngarn4,839
VaduzLiechtenstein1,485
Dynamo MinskHviderusland1,456
FK KarvanAserbajdsjan0,659
CENTRAL 2, SEEDET
Olympique Marseille (toto)Frankrig48,757
Hertha Berlin (toto)Tyskland46,960
Wisla KrakowPolen29,105
Rubin KazanRusland10,504
Metalurg ZaporizhiaUkraine9,778
CENTRAL 2, IKKE SEEDET
Young BoysSchweiz8,538
MattersburgØstrig6,723
Zimbru ChisinauMoldova3,254
Ameri TbilisiGeorgien2,089
Bate BorisovHviderusland1,456
SYD 1, SEEDET
Auxerre (toto)Frankrig53,757
Hapoel Tel AvivIsrael26,108
CSKA SofiaBulgarien21,015
TrabzonsporTyrkiet11,634
Roeselare (fairplay)Belgien9,982
SYD 1, IKKE SEEDET
Hajduk KulaSerbien6,599
OFK BeogradSerbien6,599
APOEL NicosiaCypern6,354
NK DomzaleSlovenien5,354
Ethnikos Achnas (toto)Cypern3,354
SYD 2, SEEDET
Partisan BeogradSerbien30,599
Rapid BukarestRumænien30,380
FC LovechBulgarien24,015
Dinamo BukarestRumænien22,380
Kayserispor (toto)Tyrkiet8,634
Lokomotiv SofiaBulgarien8,015
SYD 2, IKKE SEEDET
Beitar JerusalemIsrael7,108
Bnei YehudaIsrael7,108
Maribor Branik (toto)Slovenien4,354
FK SarajevoBosnien3,694
Omonia NicosiaCypern3,354
KF TiranaAlbanien1,209
 
1. RUNDE (32+48)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
GRUPPE 1, SEEDET
Newcastle (toto)England75,950
Glasgow RangersSkotland43,023
Celta VigoSpanien43,006
Hapoel Tel AvivIsrael26,108
ChievoItalien23,021
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
Standard LiégeBelgien17,982
BragaPortugal17,533
MoldeNorge8,921
ChernomoretsUkraine8,778
LevadiaEstland0,879
GRUPPE 2, SEEDET
PanathinaikosGrækenland66,586
Hertha Berlin (toto)Tyskland46,960
Paris St. GermainFrankrig41,757
Austria WienØstrig27,723
FC LovechBulgarien24,015
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
Maccabi HaifaIsrael19,108
Legia WarszawaPolen16,105
Metalurg ZaporizhiaUkraine9,778
OB (toto)Danmark8,593
Derry CityIrland1,429
GRUPPE 3, SEEDET
Schalke 04Tyskland64,960
Sparta PragTjekkiet44,769
Lokomotiv MoskvaRusland41,504
FenerbahceTyrkiet28,634
Blackburn RoversEngland23,950
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
HeartsSkotland20,023
NancyFrankrig16,757
Zulte-WaregemBelgien9,982
Austria SalzburgBelgien8,723
Randers FCDanmark5,593
GRUPPE 4, SEEDET
ParmaItalien63,021
AZ AlkmaarHolland48,639
LensFrankrig39,757
Slovan LiberecTjekkiet28,769
BrøndbyDanmark23,593
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
Røde Stjerne BeogradSerbien20,599
FrankfurtTyskland15,960
Rubin KazanRusland10,504
Kayserispor (toto)Tyrkiet8,634
Ethnikos Achnas (toto)Cypern3,354
GRUPPE 5, SEEDET
SevillaSpanien61,006
Olympique Marseille (toto)Frankrig48,757
BesiktasTyrkiet38,634
HeerenveenHolland30,639
Grasshoppers (toto)Schweiz23,538
GRUPPE 5, IKKE SEEDET
CSKA SofiaBulgarien21,015
Vitoria SetubalPortugal15,533
AtromitosGrækenland10,586
Mlada BoleslavTjekkiet8,769
ÅtvidabergSverige4,372
GRUPPE 6, SEEDET
FeyenoordHolland54,639
FC BaselSchweiz49,538
PalermoItalien36,021
Rapid BukarestRumænien30,380
OsasunaSpanien25,006
GRUPPE 6, IKKE SEEDET
West HamEngland20,950
NacionalPortugal14,533
TrabzonsporTyrkiet11,634
Lokomotiv SofiaBulgarien8,015
RabotnickiMakedonien1,759
GRUPPE 7, SEEDET
LeverkusenTyskland57,960
Club BruggeBelgien49,982
Slavia PragTjekkiet33,769
Partisan BeogradSerbien30,599
Dinamo BukarestRumænien22,380
GRUPPE 7, IKKE SEEDET
TottenhamEngland20,950
GroningenHolland13,639
XanthiGrækenland12,586
SionSchweiz8,538
RuzomberokSlovakiet6,069
GRUPPE 8, SEEDET
AjaxHolland60,639
Auxerre (toto)Frankrig53,757
EspanyolSpanien32,912
Wisla KrakowPolen29,105
LivornoItalien22,021
GRUPPE 8, IKKE SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien20,647
PetrzalkaSlovakiet13,069
Iraklis SalonikiGrækenland12,586
StartNorge6,921
PaschingØstrig6,723
 
GRUPPESPIL (40+0)
Holdene deles i 5 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
Newcastle (toto)England75,950
PanathinaikosGrækenland66,586
ParmaItalien63,021
SevillaSpanien61,006
AjaxHolland60,639
LeverkusenTyskland57,960
FeyenoordHolland54,639
Auxerre (toto)Frankrig53,757
2. LAG
Club BruggeBelgien49,982
FC BaselSchweiz49,538
AZ AlkmaarHolland48,639
Sparta PragTjekkiet44,769
Glasgow RangersSkotland43,023
Celta VigoSpanien43,006
Paris St. GermainFrankrig41,757
LensFrankrig39,757
3. LAG
BesiktasTyrkiet38,634
PalermoItalien36,021
EspanyolSpanien32,912
HeerenveenHolland30,639
Partisan BeogradSerbien30,599
Rapid BukarestRumænien30,380
Wisla KrakowPolen29,105
Slovan LiberecTjekkiet28,769
4. LAG
FenerbahceTyrkiet28,634
Austria WienØstrig27,723
Hapoel Tel AvivIsrael26,108
OsasunaSpanien25,006
Blackburn RoversEngland23,950
Grasshoppers (toto)Schweiz23,538
Dinamo BukarestRumænien22,380
LivornoItalien22,021
5. LAG
TottenhamEngland20,950
Maccabi HaifaIsrael19,108
BragaPortugal17,533
NancyFrankrig16,757
FrankfurtTyskland15,960
Zulte-WaregemBelgien9,982
Mlada BoleslavTjekkiet8,769
OB (toto)Danmark8,593
 
3. RUNDE (24+8)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 3'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden). De 8 2'ere trækkes mod de 8 hold overført fra Champions League
GRUPPE-VINDERE
Newcastle (toto)England75,950
PanathinaikosGrækenland66,586
ParmaItalien63,021
AZ AlkmaarHolland48,639
Glasgow RangersSkotland43,023
EspanyolSpanien32,912
Blackburn RoversEngland23,950
TottenhamEngland20,950
GRUPPE-TOERE
SevillaSpanien61,006
AjaxHolland60,639
Celta VigoSpanien43,006
Hapoel Tel AvivIsrael26,108
OsasunaSpanien25,006
Dinamo BukarestRumænien22,380
Maccabi HaifaIsrael19,108
NancyFrankrig16,757
GRUPPE-TREERE
LeverkusenTyskland57,960
FeyenoordHolland54,639
Paris St. GermainFrankrig41,757
LensFrankrig39,757
FenerbahceTyrkiet28,634
LivornoItalien22,021
BragaPortugal17,533
Zulte-WaregemBelgien9,982
FRA CHAMPIONS LEAGUE
BenficaPortugal51,533
BordeauxFrankrig47,757
Steaua BukarestRumænien46,380
Werder BremenTyskland43,960
CSKA MoskvaRusland42,504
AEK AthenGrækenland39,586
Shakhtar DonetskUkraine33,778
Spartak MoskvaRusland21,504

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2001/2002-2005/2006 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2001/02-2005/06)
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
1. runde 
Gruppespil 
3. runde

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde  
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F 
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde  
2. kvalifikationsrunde  
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe D  Gruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2005/2006
2007/2008
Øvrige år