Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 24. oktober 2020 kl. 16:31
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2007/2008
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (28)
SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien17,533
Apoel NicosiaCypern6,492
NK DomzaleSlovenien5,271
ElfsborgSverige4,478
FK SarajevoBosnien4,189
VentspilsLetland3,859
MSK ZilinaSlovakiet3,574
Derry CityIrland3,144
HafnarfjordurIsland2,649
Tampere UnitedFinland2,419
FBK KaunasLitauen2,419
Sheriff TiraspolMoldova2,364
Olimpi RustaviGeorgien2,034
PobedaMakedonien1,924
IKKE SEEDET
Bate BorisovHviderusland1,539
KF TiranaAlbanien1,264
LevadiaEstland1,209
FC PyunikArmenien1,154
Khazar LenkoranAserbajdsjan1,044
FK AstanaKasakhstan0,769
LinfieldNordirland0,714
New SaintsWales0,659
HBFærøerne0,549
F91Luxembourg0,549
MarsaxlokkMalta0,549
Rangers FCAndorra0,000
Zeta GolubovciMontenegro0,000
MurataSan Marino0,000
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+14)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Steaua BukarestRumænien55,254
Glasgow RangersSkotland47,065
Shakhtar DonetskUkraine44,726
BesiktasTyrkiet43,791
Levski SofiaBulgarien38,112
Slavia PragTjekkiet32,852
RosenborgNorge31,509
Røde Stjerne BeogradSerbien19,256
FC KøbenhavnDanmark19,129
Dinamo ZagrebKroatien17,533
GenkBelgien15,594
DebrecenUngarn11,674
Austria SalzburgØstrig9,105
Bate BorisovHviderusland6,492  (1,539)
IKKE SEEDET
Beitar JerusalemIsrael6,338
Zaglebie LubinPolen5,610
NK DomzaleSlovenien5,271
ElfsborgSverige4,478
FK SarajevoBosnien4,189
VentspilsLetland3,859
MSK ZilinaSlovakiet3,574
FC PyunikArmenien3,144  (1,154)
HafnarfjordurIsland2,649
Tampere UnitedFinland2,419
Zeta GolubovciMontenegro2,419  (0,000)
Sheriff TiraspolMoldova2,364
FK AstanaKasakhstan2,034  (0,769)
LevadiaEstland1,924  (1,209)
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+18)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient. Hold fra samme land kunne ikke møde hinanden
SEEDET
LiverpoolEngland112,618
ArsenalEngland104,618
ValenciaSpanien99,374
SevillaSpanien87,374
BenficaPortugal67,107
AjaxHolland65,995
Werder BremenTyskland63,640
CelticSkotland62,065
Steaua BukarestRumænien55,254
LazioItalien51,809
Glasgow RangersSkotland47,065
Shakhtar DonetskUkraine44,726
BesiktasTyrkiet43,791
AnderlechtBelgien41,594
Dinamo KievUkraine38,726
Tampere UnitedFinland38,112  (2,419)
IKKE SEEDET
Sparta PragTjekkiet37,852
FenerbahceTyrkiet36,791
AEK AthenGrækenland36,414
Dinamo BukarestRumænien34,254
Slavia PragTjekkiet32,852
RosenborgNorge31,509
Spartak MoskvaRusland27,921
Røde Stjerne BeogradSerbien19,256
FC KøbenhavnDanmark19,129
ToulouseFrankrig17,706
Dinamo ZagrebKroatien17,533
FK SarajevoBosnien15,594  (4,189)
ElfsborgSverige11,674  (2,478)
FC ZürichSchweiz9,870
Austria SalzburgØstrig9,105
Bate BorisovHviderusland1,539
 
GRUPPESPIL (16+16)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
AC Milan (forsvarende mester)Italien133,809
BarcelonaSpanien119,374
LiverpoolEngland112,618
InterItalien107,809
ArsenalEngland104,618
Real MadridSpanien104,374
ChelseaEngland99,618
Manchester UnitedEngland99,618
2. LAG
ValenciaSpanien99,374
Olympique LyonFrankrig95,706
FC PortoPortugal89,107
SevillaSpanien87,374
PSV EindhovenHolland81,995
AS RomaItalien78,809
BenficaPortugal67,107
Werder BremenTyskland63.640
3. LAG
CelticSkotland62,065
Schalke 04Tyskland60,640
StuttgartTyskland58,640
Steaua BukarestRumænien55,254
CSKA MoskvaRusland54,921
Sporting LissabonPortugal52,107
LazioItalien51,809
Olympique MarseilleFrankrig51,706
4. LAG
Glasgow RangersSkotland47,065
Shakhtar DonetskUkraine44,726
BesiktasTyrkiet43,791
Olympiakos PiræusGrækenland42,414
Dinamo KievUkraine38,726
FenerbahceTyrkiet36,791
Slavia PragTjekkiet32,852
RosenborgNorge31,509
 
OTTENDEDELSFINALER
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden)
GRUPPEVINDERE
AC Milan (forsvarende mester)Italien
BarcelonaSpanien
InterItalien
Real MadridSpanien
ChelseaEngland
Manchester UnitedEngland
FC PortoPortugal
SevillaSpanien
TO'ERE
LiverpoolEngland
ArsenalEngland
Olympique LyonFrankrig
AS RomaItalien
CelticSkotland
Schalke 04Tyskland
GrækenlandOlympiakos Piræus
FenerbahceTyrkiet

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2002/2003-2006/2007 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2002/03-2006/07)
Koeff. pr klub (2002/03-2006/07)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppespil
Ottendedelsfinaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe B  Gruppe F
Gruppe CGruppe G 
Gruppe DGruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2006/2007
2008/2009
Øvrige år